späť na zoznam príznakov

Chrápanie

Autor: Michal Hrebík
Chrápanie
Zdroj foto: Getty images

Chrápanie, inak nazvané odborne aj ronchopatia, nastáva v rôznych prípadoch, pričom nemusí ísť vždy len o prejav nejakého vážnejšieho ochorenia. Dočasné chrápanie môže byť spôsobené napríklad aj plným nosom, kedy je človek nútený dýchať v noci ústami a vzniká z toho chrápanie, ktoré ale po určitej dobe prestane. Ak sa nejedná o nádchu, chrápanie môže byť spôsobené napríklad aj obezitou, nadmerným požívaním alkoholu alebo fajčením pred spaním.


Najčastejšie je u mužov, ale môže sa vyskytovať aj u žien

Častejšie postihuje chrápanie mužov ako ženy a je typické najmä pri starších ľuďoch. Vzniká vibráciou prúdenia vzduchu počas spánku cez hornú dýchaciu sústavu a môže byť spôsobené aj anatomickými anomáliami v krku alebo nosnými polypmi či inými prekážkami na sliznici. Súvisí aj s tým, v akej polohe človek spí, pretože najčastejšie sa vyskytuje chrápanie počas spánku v supinačnej polohe, čiže ak človek spí na chrbte s bruchom otočeným nahor.

Najčastejšei vzniká ronchopatia vibráciou mäkkého podnebia počas spánku, kedy príde k uvoľneniu horného šijového svalstva hltanu pri nedostatočnej podpore napätia ochabnutých svalov nachádzajúcich sa v nosohltane. Pri každom nádychu sa mäkké podnebie rozochveje a ľahko vibruje, čo spôsobuje typický zvukový prejav. Z času na čas ním môže trpieť každý človek, napríklad pri akútnych ochoreniach dýchacích ciest nie sú výnimkou ani ženy alebo deti.

Medzi príčiny treba počítať aj lieky a nadváhu

Nadmerné chrápanie môže súvisieť napríklad aj s niektorými druhmi liekov na spanie, ako napríklad Diazepam alebo Flunitrazepam, pričom v prípade nutnosti dlhodobého užívania je lepšie tieto lieky nahradiť novšou generáciou hypnotík. Tie môžu mať vedľajšie účinky minimalizované a tak nezhoršujú prípadne iné faktory alebo predispozície, ktoré spôsobujú chrápanie. Pri každej indikácii liekov by sa mal lekár s pacientom vždy poradiť o ich vplyve na ronchopatiu.

Časté je chrápanie aj u ľudí s nadváhou a obezitou, pričom súvislosť je najmä medzi nadmerným umiestnením tuku v oblasti horných dýchacích ciest, čo ovplyvňuje prúdenie vzduchu cez túto sústavu a zapríčiňuje také vibrácie, ktoré vyvolávajú chrápanie. Samozrejme, neplatí, že ak sa človek zbaví nadváhy a obezity, zbaví sa automaticky aj chrápania, avšak minimálne jedna z možných príčin tohto symptómu zmizne a jav sa môže zmierniť. Pokiaľ pretrváva aj ďalej, treba ho riešiť už odborne.

Pozor na spánkové apnoe

Spánkové apnoe
Za chrápaním môže byť aj syndróm spánkového apnoe

Spánkové apnoe sa tiež prejavuje chrápaním. Ide o ochorenie, ktoré sa prejavuje krátkodobou zástavou dychu počas spánku v dôsledku poruchy regulácie dýchania. Ochorenie je nebezpečné aj tým, že spôsobuje pokles kyslíka v organizmu počas spánku. Zástavy dychu sú časté, niekedy aj niekoľko krát za hodinu a trvajú zvyčajne po dobu niekoľkých sekúnd. Muži sú týmto syndrómom postihnutý oveľa viac ako ženy a podľa štatistík väčšina pacientov trpí aj nadváhou.

Spánkové apnoe je tiež ochorenie, ktoré sa zaraďuje medzi poruchy spánku. Okrem chrápania má totiž vplyv aj na kvalitu spánku a nie je výnimkou, že ak niekto trpí týmto syndrómom, má spánok počas noci často prerušovaný, prípadne veľmi nekvalitný a plytký. Ochorenie je nutné liečiť a to buď konvenčne alebo chirurgickými zákrokmi. Existujú lieky alebo dýchacie masky na noc, operatívne sa rieši problém odstránením zväčšených mandlí alebo nosových polypov.

U detí za tým môžu byť aj choroby dýchacích ciest

Niekedy sa chrápaním prejavujú aj rôzne infekčné ochorenia horných dýchacích ciest, ústnej dutiny alebo vedľajších dutín, ako napríklad čeľuste alebo prínosových dutín. V tomto prípade súvisí výskyt chrápania v prekážkach správneho prúdenia vzduchu a s vyliečením zápalovej infekcie pominie aj tento príznak. Pokiaľ sa tak ale nestane a chrápanie pretrváva, je lepšie navštíviť lekára a zistiť iné možné príčiny alebo podporujúce faktory, ktoré chrápanie spôsobujú.

Rovnako treba u detí myslieť aj na vyššie spomínaný syndróm spánkového apnoe, ak nejde len o krátkodobý stav spôsobený infekciou dýchacích ciest. Ak je problém dlhodobejší, vždy je podmienený prekážkou v horných dýchacích cestách a je potrebná diferenciálna diagnostika pre zistenie presnej príčiny. Môže ísť napríklad o habituálne chrápanie, syndróm rezistencie horných dýchacích ciest alebo zväčšenie podnebných mandlí. Hlučnosť chrápania zároveň nie vždy koreluje s vážnosťou príčiny.

Chrápanie v tehotenstve
Počas tehotenstva sa môže tiež vyskytnúť chrápanie

Čo znamená v tehotenstve?

Počas tehotenstva je síce chrápanie u žien výnimočné, ale môže sa v niektorých prípadoch vyskytnúť. Ak ide len o krátkodobý stav, najčastejšie je príčinou ochorenie hornej časti dýchacích ciest, čo sa dá rozoznať aj podľa súvisiacich symptómov. Rovnako tak ženy môžu trpieť spánkovým apnoe. Na druhú stranu, môže ísť aj o začínajúci prejav preeklampsie, ktorá ohrozuje život dieťaťa aj matky. Chrápanie až počas gravidity tiež zvyšuje riziko vysokého krvného tlaku u ženy.

Ak žena chrápe v tehotenstve, ovplyvňuje to aj dieťa:

  1. Problémy s pôrodom - deti sa môžu narodiť skôr a je nutné vykonať cisársky rez
  2. Problémy s okysličením - ak má žena syndróm spánkového apnoe, ovplyvňuje to aj plod, pretože dochádza k obmedzeniu prívodu kyslíka do jej tela
  3. Problémy so zdravotným stavom dieťaťa po pôrode - pôrodná hmotnosť novorodenca môže byť pod normálnymi hodnotami, čo môže spôsobiť problém s jeho vývojom v rannom štádiu detstva

Ako sa ho zbaviť?

V prvom rade treba vždy pátrať po príčine. Ak je chrápanie len krátkodobou záležitosťou súvisiacou napríklad s prechladnutím alebo nejakým zápalom v dýchacích cestách, netreba ho preceňovať. Pokiaľ však ide o dlhodobejší problém a to najmä u detí alebo tehotných žien, je nevyhnutné lekárske vyšetrenie. to isté platí aj v prípade, ak existuje podozrenie na syndróm spánkového apnoe. Vo väčšine prípadov však pomôže niekoľko režimových opatrení, ktoré môžu ronchopatiu významne zmierniť.

Tu je niekoľko tipov, čo sa dá spraviť proti chrápaniu doma:

Ako sa zbaviť chrápania

Ak nezaberie žiaden predpísaný alebo domáci liek, liečba môže byť v prípade potreby aj chirurgická. Takéto riešenie ale musí indikovať ORL lekár, ktorý potvrdí, že za chrápaním je naozaj prekážka v dýchacích cestách. Operácia zahŕňa špeciálnu prístrojovú úpravu poklesu a ochabnutia mäkkého podnebia, pričom najnovšou metódou je vysokofrekvenčná plazmocízia. Týmto zákrokom, ktorý je takmer nekrvavý, príde k stiahnutiu sliznice, následkom čoho sa podnebie zdvihne a spevní.

Domáca liečba a rýchla pomoc proti chrápaniu

Domáca liečba a rýchla pomoc proti chrápaniu

Ďalšie zaujímavé zdroje

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Chrápanie patri medzi príznaky
Ďalšie názvy: ronchopatia
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
35. týždeň tehotenstva: Pôrod sa blíži. Kto vás bude sprevádzať? 35. týždeň tehotenstva: Pôrod sa blíži. Kto vás bude sprevádzať?

Vaše bruško je stále väčšie a vy si pomaly zvykáte aj na jeho veľkosť. Pohyby dieťatka mierne ustáli pre nedostatok miesta v maternici, ale keď je hore a nespí, tak sa stále mrví a hýbe...

Aký dlhý spánok je potrebný? Čo je REM, NON REM a prečo musíme snívať? Aký dlhý spánok je potrebný? Čo je REM, NON REM a prečo musíme snívať?

Platí, že spať by sme mali tak dlho, aby sme sa ráno po prebudení cítili sviežo a plní sily. Ako dlho to však je? Koniec koncov, dôležitá nie je len dĺžka spánku, ale aj jeho kvalita.

Je jarná a jesenná únava mýtus alebo fakt? Je jarná a jesenná únava mýtus alebo fakt?

Jarná a jesenná únava nie sú mýty. Zmeny počasia, individuálna adaptačná schopnosť jednotlivca a jeho aktuálny zdravotný stav môžu spôsobiť vyčerpanie rôznej intenzity počas týchto...

Správna liečba angíny u detí? Aké má príčiny a príznaky? Správna liečba angíny u detí? Aké má príčiny a príznaky?

Angína ako ju poznáme je častým ochorením sprevádzaným bolesťami hrdla, problémom s prehĺtaním a vysokými teplotami.

Fajčenie a jeho dopad na zdravie. Kde to všetko začalo? Fajčenie a jeho dopad na zdravie. Kde to všetko začalo?

Fajčenie predstavuje celosvetový problém , ktorý pripraví o život jednu miliardu ľudí ročne. Napriek tomuto faktu, počet fajčiarov stúpa . Kde sa tu cigarety vzali, ako je možné, že...

Naposledy aktualizované 20.10.2020


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.