späť na zoznam príznakov

Grganie - aké sú príčiny nadmerného či nepretržitého grgania?

Autor: Michal Hrebík
Grganie - aké sú príčiny nadmerného či nepretržitého grgania?
Zdroj foto: Getty images

Grganie, odborne ructus, je spôsobené obvykle vzduchom v žalúdku, ktorý sa tam dostal mimovoľným prehĺtaním. Celkovo sa vzduch do tráviaceho ústrojenstva dostáva počas celého dňa a to buď priamo vdychovaním alebo cez črevá. Pokiaľ dochádza k výskytu nadbytočných plynov alebo veľkého množstva plynov v tráviacej sústave, organizmus sa ich snaží zbaviť a často krát je to najmä grganím. Nie vždy je grganie v nadmernom množstve symptómom pre ochorenie, ale môže byť.


Nadmerné grganie po jedle a časté nadúvanie

Prirodzené je grganie napríklad po vypití sýtených nápojov s bublinkami, prípadne pri pití nápojov čapovaných cez gastrozariadenia. V tomto prípade sa dostávajú do žalúdka plyny a vzduch a organizmus ich vypúšťa práve cez grganie. Pri jedle, ktoré človek do seba dostane hltavo a teda spolu s jedlom sa dostane do organizmu aj vzduch. Taktiež niektoré potraviny obsahujú veľa vzduchu vo svojej štruktúre, napríklad zmrzlina, šľahačka, žuvačka a podobne.

Grganie je samo o sebe zdravé, pretože nadmerné zadržiavanie plynov a vzduchu v žalúdku vyvoláva rôzne problémy, napríklad pálenie záhy alebo zvyšuje výskyt rakoviny pažeráka. Zadržiavanie grgania môže spôsobiť presunutie vzduchu a plynov do čriev, kde môže dôjsť k ich poškodeniu alebo narušeniu správnej funkčnosti. Veľakrát je grganie spôsobené aj psychickými faktormi, napríklad stresom, pričom v tomto prípade môže dôjsť aj k plynatosti a nafukovaniu.

Môže to byť aj príznak vredov

Grganie sa vyskytuje veľakrát práve s nadmerným odchodom plynov alebo aj nadúvaním, napríklad pri gastritíde. Gastritída je ochorenie žalúdka, ktoré je spôsobené podráždením vnútornej sliznice žalúdka. Môže mať akútnu formu, napríklad pokiaľ človek zje mastné, korenené alebo nesprávne pripravené jedlo, ktoré sliznicu podráždi, prípadne aj chronickú formu, ktorá sa vyvíja dlhodobo. Aj nadmerné fajčenie, konzumácia alkoholu a kávy spôsobujú gastritídu, kedy je prítomná bolesť žalúdka.

Grganie je časté aj pri vredových ochoreniach tráviacej sústavy, či už ide o vredy žalúdku alebo dvanástorníka. Tieto vredy môžu byť len na povrchu, kedy dochádza k poškodeniu len povrchovej štruktúry sliznice, ale môžu byť aj akútne, kedy prenikajú aj do hlbších štruktúr. Typické sú bolesti žalúdka, pocity na zvracanie a veľakrát aj pálenie záhy, no a samozrejme grganie - aj nalačno. Častejšie postihujú vredové ochorenia mužov a niekedy môžu vzniknúť zlou životosprávou alebo strsom.

Tráviaca sústava
Za grganím je najčastejšie nejaký problém v tráviacej sústave

Grganie a nafukovanie naraz

Niekedy však grganie nesúvisí ani priamo s ochoreniami tráviacej sústavy alebo priamo nejde o komplikáciu spôsobenú potravinami, ale o príznak iných ochorení. Môžu sa výnimočne vyskytovať napríklad pri kinetóze, čo je stav ku ktorému dochádza pri pohybe tela a človek na to reaguje napríklad nevoľnosťou a grganím. U malých detí a novorodencov sa môže grganie a zvracanie vyskytnúť aj ako symptómy fenylketonúrie, čo je dedičná porucha metabolického systému.

V prípade, že sa vyskytne u človeka simultánne grganie aj nafukovanie naraz, môže ísť o príznaky poukazujúce na problémy tak s tenkým črevom, ako aj pankreasom, žlčníkom, žalúdkom či pažerákom, čiže v podstate s najdôležitejšími orgánmi hornej časti tráviacej sústavy. Vždy však záleží od toho, či sa náhodou tieto príznaky neobjavili po jedle, pretože v takom prípade môže ísť len o prirodzenú reakciu napríklad na jedlá podporujúce tvorbu a uvoľňovanie plynov v črevách.

Aké môžu byť dalšie príčiny?

Najčastejšie je za grganím len mimovoľné prehĺtanie vzduchu, napríklad pri jedle alebo pití. Vzduch a iné plyny sa dostávajú do tráviaceho ústrojenstva prakticky neustále, avšak ak sa ich nahromadí nadmerné množstvo, organizmus ich musí vypudiť a jedným zo spôsobov je aj grganie. Základom je dbať na prevenciu tohto stavu, čo znamená najmä upraviť spôsob konzumácie jedál a nápojov tak, aby ste jedli a pili pomalšie, nehltali a snažili sa jesť malé sústa.

Na druhú stranu, ak je grganie príliš časté, môže ísť napríklad aj o príznak nejakej infekcie, napríklad známym Helicobacterom. Rovnako sa podobne prejavuje aj refluxná choroba pažeráka, hoci tam je dominantnejším symptómom skôr pálenie záhy. Niekedy sa môže prejvovať grganím aj podráždenie žalúdka spôsobené najčastejšie korenistými jedlami. Za grganím niekedy môžu byť aj problémy so žlčou , najmä ochorenia samotných žlčových ciest, kedy nedochádza k správnemu uvoľňovaniu žlče.

Grganie v tehotenstve
Grganie počas tehotenstva nie je obvykle nič výnimočné

Aj v tehotenstve? Áno

V tehotenstve nie je grganie vôbec výnimočné a to najmä kvôli spomaleniu pohybu čriev vplyvom zvýšenej hladiny progesterónu v tele ženy. Okrem grgania sa veľmi často vyskytuje u žien aj nadúvanie a plynatosť, pretože črevné plyny sa v tráviacom trakte hromadia a nemajú sa ako dostať von. Počas tehotenstva má s takýmito tráviacimi problémami skúsenosť veľké množstvo žien a pokiaľ nie sú prítomné symptómy, ktoré by naznačovali zhoršenie stavu plodu, netreba sa báť ničoho vážneho.

Najčastejšie pomáha upraviť jedálniček, napríklad týmto smerom:

  • jesť ovocie a zeleninu, najlepšie paradajky, uhorky, zemiaky, červenú repu, jablká a grepy
  • jesť viac chudé mäso ako tučné a ťažké
  • ak sa konzumujú syry, tak sú lepšie tie, ktoré majú nižší obsah tuku
  • z nápojov je lepšie piť nesýtenú vodu a čaje
  • ak sa konzumuje pečivo, tak je lepšie tmavé a celozrnné
  • z byliniek a korenia sú vhodné mäta, zázvor, oregano, kôpor, rasca, fenikel a aníz

Čo sa s tým dá robiť

Grganie nie je choroba, čiže ak človek nadmerne a často grgá, ide len o príznak iného syndrómu či problému a preto je najlepšie ten liečiť. Liečba grgania spočíva skôr v úprave životosprávy a stravovania a tiež vo vyhýbaní sa tým potravinám a jedlám, ktoré grganie viac podporujú. V zásade pri najťažších stavoch je možné užívať aj lieky na zmiernenie grgania, ale vždy je lepšie ísť po príčine a riešiť ju, ako len bojovať s následkom, pretože po čase sa grganie znova vráti.

Medzi domáce recepty patria nasledujúce opatrenia:

Domáce recepty na grganie

Samozrejme, ak ide symptóm vážnej choroby, treba určite navštíviť lekára. Žiaden domáci recept nevyrieši napríklad chronickú gastritídu, prípadne vredové ochorenie žalúdka alebo problém s priechodnosťou žlčových ciest - to je možné len odbornou liečbou. Ak sa u človeka vyskytujú aj iné problémy, alebo ak evidentne žiadna úprava stravovania a životosprávy nezabrala, je zrejmé, že bude nevyhnutné odborné vyšetrenie, ktoré určí, či sa jedná o funkčnú alebo nejakú inú poruchu trávenia.

Video o tom, čo všetko môže spôsobovať nadmerné grganie

Video o tom, čo všetko môže spôsobovať nadmerné grganie

Ďalšie zaujímavé zdroje

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Čítajte 1 skúsenosť užívateľov s Grganím

Grganie - aké sú príčiny nadmerného či nepretržitého grgania? patri medzi príznaky Tráviacej sústavy
Ďalšie názvy: ructus
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Aká diéta a potraviny sú vhodné pri žalúdočných vredoch? Aká diéta a potraviny sú vhodné pri žalúdočných vredoch?

Žalúdočné vredy bolia, spôsobujú nevoľnosť či vyvolávajú pálenie záhy. Nebezpečné súv prípade, že prasknú. Vtedy ohrozujú pacienta vykrvácaním. Vznikajú pri poškodení sliznice žalúdka....

Kinetóza vám znepríjemní cestu na dovolenku Kinetóza vám znepríjemní cestu na dovolenku

Termín vašej dovolenky sa blíži a vás desí ako zvládnete cestu? Alebo si dokonca radšej vyberáte destinácie podľa vzdialenosti a spôsobu dopravy? Pokiaľ vám na ceste robia spoločnosť...

Naposledy aktualizované 11.05.2020


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
Zaha,naduvanie,bolesti prsnikov - Siuzan 13.03.2017 15:13

Viete mi.prosim poradit?asi tyzden.mam.problemy s naduvanim,pali.ma zaha,mam pocit nafuknutia,,stale mi skvrka bruchu aj.ked nie som hladna a bolia ma prsniky,tehotna niesom,mam este nutkanie na zvracanie,pred rokom mi.diagnostikovali nador krcka maternuce ale je to zatial v poriadku,a mavala som aj cysty.Teraz mi.menzes meska tri dni,ale to som mavala aj pred tym,viete mi poradit co to.moze byt.Dakujem

lenka 04.01.2018 17:50

na to ti iba poviem nebud pojebané prasa

Andy 02.02.2018 13:33

Lenka ty musis byt velmi frustovana ked takto sproste odpovedac ludom,ktori potrebuju pomoc.