Rakovina žalúdku je pomerne častým nádorovým ochorením a to najmä preto, že veľkú úlohu pri vzniku zhubného nádoru hrá stravovanie ľudí a to v posledných rokov nie je najzdravšie. Karcinóm žalúdku sa obvykle dlhú dobu počas úvodných fráz vôbec neprejavuje, čo je nebezpečné, pretože v neskorších štádiách je už liečba choroby veľmi komplikovaná. Napriek tomu v poslednom období má výskyt nových zhubných nádorov v žalúdku početne klesajúcu tendenciu.
Príznaky Rakoviny žalúdka
Charakteristika
Žalúdok postihuje čoraz viac nádorov, avšak počet zhubných nádorov mierne klesá. Veľký vplyv však stále na výskyt tohto karcinogénneho ochorenia má nezdravé stravovanie a životospráva. Rakovina žalúdka je taktiež nebezpečná v tom, že dlhšiu dobu počas úvodných fáz sa neprejavuje a aj neskôr nastúpia príznaky, ktoré môže veľa ľudí ignorovať, pokiaľ nie sú príliš intenzívne. Veľakrát sa vyvinie rakovina aj z benigných polypov, ktoré pôvodne nie sú škodlivé.
V tomto prípade sa polypy nachádzajú na sliznici žalúdka a vplyvom genetickej zmeny príde k nekontrolovateľnému množeniu týchto buniek, čím vlastne začne nádorové bujnenie. Rakovina žalúdku sa môže rozvíjať samozrejme aj na základe primárnych nádorov, ktoré vzniknú priamo v žalúdku a sú tvorené bunkami sliznice. Len veľmi vzácne dochádza k výskytu sekundárnych nádorov, ktoré sem metastázovali z iných častí organizmu. doba rozvoja nádoru môže byť aj niekoľko rokov.
Príčiny
Vplyv na vznik karcinómu má viacero faktorov. Samozrejme ide aj o určité genetické predispozície a dedičnosť, ale veľmi rizikovými faktormi sú údené a mastné potraviny, príliš solené potraviny, alkohol a fajčenie. Niekedy môže byť štartovacím faktorom aj chronická gastritída alebo iné infekčné ochorenia, napríklad spôsobené Helicobacterom pylori, ktoré spôsobujú zápal a dráždenie sliznice žalúdka. Karcinómy niekedy vznikajú aj pôvodne z nezhubných polypov.
Príznaky
Rakovina žalúdka sa v úvodných fázach, kedy dochádza k rozvoju primárneho nádoru alebo nádoru vzniknutého z polypu, neprejavuje žiadnymi klinickými príznakmi a problémami, ktoré by mohli človeka s karcinómom upozorniť na rakovinové bujnenie. Až v pokročilejšom štádiu sa dostavujú neurčité bolesti v nadbrušku a v ľavej časti nadbruška, neskôr dochádza k strate chuti do jedla, nevoľnosti, strate telesnej hmotnosti, dostavuje sa únava, svalová a celková slabosť.
Väčšinou tieto príznaky trvajú aj niekoľko mesiacov. Ak je karcinóm v hornej časti žalúdka, môžu sa pridružiť aj problémy s prehĺtaním, niekedy dokonca aj bolesti pri prehĺtaní. V neskorších štádiach už prichádza nielen k nevoľnosti, ale aj priamo k zvracaniu, ojedinele k zvracaniu krvi. Keď nádor začne krvácať, objavuje sa krv v stolici, avšak táto krv je natrávená a tak sa prejaví čiernou, až dechtovitou, farbou stolice. Občas sa môže vyskytnúť aj bledosť a nadmerné potenie.
Diagnostika
Po prejavení prvých príznakov obvykle navštívi postihnutý človek gastroenterologickú ambulanciu, kde sa vykonáva gastroskopické vyšetrenie, ktorým sa zavedie menšia kamera priamo do žalúdka a lekár môže detailne prezrieť sliznicu. Okrem toho je možné takýmto spôsobom odobrať aj vzorky zo sliznice a postihnutého nádoru na neskoršie histologické vyšetrenie. Okrem toho sa vykonáva aj doplňujúce vyšetrenie krvi a niekedy aj zobrazovacie vyšetrenia ako RTG, CT alebo USG.
Vznik a priebeh karcinómu žalúdka
Vznik a priebeh karcinómu žalúdka
Priebeh
Karcinóm v žalúdku vzniká buď primárne ako maligný nádor alebo sa takým stane na základe genetickej zmeny napríklad aj z nezhubného polypu. Počas prvotnej fázy rastu obvykle nádor nespôsobuje žiadne klinické príznaky, avšak keď je už príliš veľký, prejavuje sa najmä bolesťami a problémami tráviaceho charakteru. Zužuje aj vnútorný obsah žalúdka. Tieto nádory môžu napríklad spôsobiť dokonca aj úplné upchatie žalúdka, keďže najčastejšie metastázujú smerom do jeho vnútra.