- psychiatriapreprax.sk - ADHD v dospelosti – výmysel modernej psychiatrie, či realita 21. storočia?
- psychiatriepropraxi.cz - Diagnostika a farmakoterapie ADHD v dospělosti
- adhd-dospelych.dusevnezdravie.sk - ADHD dospelých
Je hyperaktivita v dospelosti prínosom, či problémom?
Pripustiť si, že dieťa je hyperaktívne nie je také ťažké, ako pripustiť si, že by sme touto poruchou mohli trpieť my sami. ADHD v dospelosti nie je mýtus ale fakt. Problémom je, že v tomto veku na diagnózu tohto typu nemyslíme.
Prejavuje sa poruchou pozornosti, hyperaktivitou a zvýšenou impulzívnosťou.
Deti s poruchou pozornosti a hyperaktivitou sa často javia, a sú považované za „neposlušné”. V detskom veku sa naň v posledných rokoch veľmi často myslí, za to v dospelosti vôbec.
Toto ochorenie je mylne pripisované iba detským pacientom, ktorý z neho tak povediac vyrastú.
Ale je tomu skutočne tak ako sa väčšina ľudí domnieva?
TIP: Máte doma hyperaktívne dieťa? Ako rozlíšiť hyperaktivitu od ADHD?
Ako je to s ADHD a dopspelými jedincami?
Hyperaktivitu, problémy s pozornosťou a imulzívnosťou a následnú úzkosť a depresiu neraz pripisujeme nadmernému stresu, ktorý sa stáva bežnou rutinou každého jedinca v rozvinutých krajinách.
No v skutočnosti sa vôbec nemusí jednať o stres a vyčerpanie!
Môže to byť ADHD, ktorým trpia približne 4% dospelej populácie.
ADHD je obzvlášť rizikovým ochorením pre dospelých ľudí. Podľa odborníkov má vysokú psychiatrickú komorbitu, teda prítomnosť viacerých psychiatrických ochorení súčasne s primárnou diagnózou hyperaktivity, pričom tie majú vplyv na základné ochorenie.
Pridružené úzkostné a depresívne stavy dokonca ADHD veľmi často prekrývajú. Pacient prichádza na ambulanciu praktického lekára v presvedčení, že je prepracovaný, a preto aj trochu depresívny.
Ale čo ak to tak v skutočnosti vôbec nie je?
U dospelých osôb je diagnostika ADHD omnoho zložitejšia ako u detí z viacerých dôvodov. Ide o ochorenie, ktoré sa nedá zistiť len tak, napríklad odberom krvi. Základným aspektom je anamnéza z detstva a symptomatológia, ktorá je často prekrývaná psychickými prejavmi.Navyše sa dospelí jedinci len ťažko zmierujú s touto diagnózou, preto si ochorenie nepriznávajú a nevyhľadávajú pomoc.
Ako sa prejavuje hyperaktivita v dospelosti?
ADHD (z angl. Attention Deficit Hyperaktivity Disorder) je neurovývojové ochorenie zo základnou triádou symptómov (porucha pozornosti, hyperaktivita, impulzívnosť).
Vzniká na genetickom podklade, čo znamená, že sa s ňou pacient už narodí.
Porucha pretrváva až do neskorej dospelosti, kedy sú príznaky rovnaké ako u detí, môžu byť miernejšie, a ich odlišnosť je iba subjektívna so zreteľom na rozdielnosť vyjadrovania sa v rôznych vekových skupinách.
Navyše sú prejavy ADHD v pozadí prekryté depresiou, úzkosťou alebo závislosťou od alkoholu. A práce toto sú pravé príčiny vyhľadania lekárskej pomoci.
U dospelých hyperaktívnych pacientov sa veľmi často objavuje tzv. denné snenie, kedy svojmu imaginárnemu svetu venujú počas snívania veľa času.Taktiež sú pozorované prokrastinácie, čo znamená odkladanie dôležitých úloh a činností na neskôr (na poslednú chvíľu). Nie je to však záležitosťou lenivosti ale psychiky. Namiesto dôležitých záležitostí, vykonávajú množstvo tých nepodstatných.
Tabuľka so základnou symptomatológiou ADHD u detí a dospelých
Prejavy ktoré sú v popredí | Prejavy, ktoré sú skryté | |
Detský pacient s ADHD |
|
|
Dospelý pacient s ADHD |
|
|
Hyperaktívna porucha sa vekom zmierňuje
Hperaktivita sa v dospelosti v istom zmysle prejavuje podobne ako u detského pacienta. Chorý je neposedný a nevydrží dlho na jednom mieste. Má neustále nutkanie pohybu, a ak aj musí stáť alebo sedieť, napríklad na pracovisku, tak minimálne mení polohy, poklepkáva prstami po stole, pohybuje a podupkáva dolnými končatinami pod stolom.
Nie je schopný ani dlhšieho relaxu.
Väčšina ľudí s touto poruchou veľa športuje, prípadne má viacero voľno časových aktivít ako sú pravidelné túry, behanie, bicyklovanie a iné.
Niektorí opovážlivci, ktorým to nestačí, majú v obľube aj adrenalínové športy, ako napríklad let balónom či lietadlom, skok s padákom, tandemový zoskok, paragliding alebo bangee jumping.
Dospelý pacienti s ADHD veľmi často a veľa rozprávajú, teda lepšie povedané nezavrie sa im pusa. Takýchto ľudí je niekedy ťažké prerušiť a zapojiť sa do konverzácie, pretože vlastne vedú monológ, keď si kladú otázky a zväčša si na ne aj odpovedajú. Mimo spoločnosti neraz komentujú to, čo práve robia.
V prípade dlhšie trvajúceho „núteného pokoja” je na rozdiel od detí, dospelý často nepokojný až nervózny.
Porucha pozornosti pretrváva v rovnakej miere aj v dospelosti
Porucha pozornosti by sa u zrelého človeka dala zaškatuľkovať do jedného slova a tým je CHAOS.
Presne to spôsobuje neschopnosť sa sústrediť na konkrétnu činnosť. Tá sa zhoršuje tým viac, čím viac sa na ňu osoba zameriava, a taktiež, čím viac sa bráni rozptyľovaniu z okolia. Napriek všetkým zábranám sa pacienti veľmi rýchlo dajú zviesť na inú činnosť alebo tému.
Nesústredenosť je úzko spätá a spôsobuje neorganizovanosť, ako doma, tak na pracovisku, zábudlivosť a nedochvíľnosť.
To sa prejavuje napríklad:
Kancelárskym stolom plným papierikov a odkazov, meškaním do práce, alebo na pracovné stretnutia, neschopnosťou počúvať, prílišnou zábudlivosťou a v konečnom dôsledku i spomalenosťou + neefektívnosťou v práci.
Porucha pozornosti môže dospelému jedincovi spôsobiť veľké problémy hlavne v práci, pretože doma sú to členovia rodiny schopný tolerovať, v práci však nie.
Pre zamestnávateľa je takýto zamestnanec nezodpovedný - zamestnanec. Preto u pacientov s ADHD vidíme častejšie striedanie zamestnaní ako u ostatných ľudí.
Impulzívnosť sa vekom môže zhoršovať
Pre ADHD v dospelom veku je veľmi typická taktiež impulzívnosť (vznietlivosť, prudkosť). Je to charakterová črta, alebo typ správania u emocionálne nestabilných osôb so zníženou kontrolou impulzov.
Tí vykonávajú neuvážené a niekedy aj pre nich samých nepredvídateľné činy bez rozmyslenia, s tendenciou až k agresivite.
Navonok sa impulzívny typ ľudí prejavuje prchkosťou, zbrklosťou a neuváženým konaním. Zjednodušene sa dá povedať, že ide o osoby, ktoré najskôr konajú a potom rozmýšľajú. Aj keď sa takáto situácia môže stať komukoľvek, u týchto pacientov to je pravidlom.
Pri impulzívnej reakcii je normálne, že chorý skáče do reči ostatným, no nie len to, dokonca má nevhodné, až urážlivé poznámky.
Často krát vyvoláva konflikty a ich pričinením sa dostáva do potýčky so zákonom.
Zaujímavé:Nie všetci impulzívny jedinci majú automaticky ADHD. Už dlhšiu dobu si niektorí lekári z odboru neurológie spájali impulzívnosť so zníženou hladinou serotonínu v ľudskom organizme. Túto teóriu sa podarilo len prednedávnom potvrdiť americko - britským vedcom, ktorí pracovali na spoločnej štúdii. Tú pre laickú verejnosť vysvetlili na veľmi jednoduchom, a každému dobre známom príklade. Tým je hlad. Hladný človek má nižšiu hladinu serotonínu ako sýty. Zároveň sa u neho zvyšuje impulzívnosť a kontroverzné správanie.
Psychická komorbita sprevádza takmer všetky prípady ADHD v dospelosti
Okrem vyššie uvedenej základnej triády symptómov u pacientov s ADHD je dospelý pacient trýznený aj psychickými poruchami, ktoré prebiehajú na základe progresie neliečenej hyperaktivity. Tie sa v úvode javia iba ako vyčerpanosť a únava, a sú mylne pripisované pracovnému zaťaženiu, alebo inému dôvodu.
Pokiaľ sa nepríde na príčinu problému, tak hrozí, že sa stav vystupňuje a objavia sa úzkosti až depresie. Tie umocnia primárnu únavu a pacient sa dostáva do bludného kruhu, z ktorého je ťažká cesta von.
Môže sa dostaviť až syndróm vyhorenia končiaci suicídom, prípadne sa objavia iné psychiatrické poruchy.
TIP: Chronický únavový syndróm nie je len bežnou únavou Syndróm vyhorenia. Máte ho aj vy? Urobte si online test
Či už vplyvom psychických komorbíd alebo bez ich vplyvu, je preukázané, že u týchto pacientov je vyššia závislosť od alkoholu, dokonca od psychotropných látok.
Je možné ju liečiť? Čo hrozí neliečeným pacientom?
Rovnako ako aj u detí je možné liečiť príznaky ADHD liekmi, no dôraz sa kladie skôr na psychoterapiu. Psychoterapia má v posledných rokoch prednosť pred farmakoterapiou väčšiny psychiatrických porúch, nie iba hyperaktivity.
Psychoterapia: číslo jeden v liečbe ADHD
Terapia za prítomnosti psychológa alebo psychiatra sa robieva individuálne, ale aj v skupinách. Zameriava sa na diagnostiku a rozbor vnímania a správania sa konkrétneho pacienta, a na zachytenie spúšťačov tohto neželaného chovania.
Jej cieľom je eliminácia spúšťajúcich faktorov, ich spochybnenie a motivácia chorého k normálnym prejavom správania a reagovania. Tá sa dá dosiahnuť vytvorením nových spôsobov správania alternatívnymi metódami.
Lieky sa odporúčajú len v nezvládnuteľných prípadoch
Cieľom liekovej terapie je tlmiť príznaky u pacienta s ADHD. Paradoxne nejde o lieky s tlmivými účinkami, ale o lieky, ktoré aktivujú činnosť jeho mozgu - psychostimulanciá.
Pomáhajú mu sústrediť sa a tým žiť plnohodnotnejšie vo viacerých oblastiach života. Psychostimulačný účinok spočíva v úprave deficitu dopamínergického a noradrenergického systému v centrálnej nervovej sústave.
Väčšina týchto nootropných liekov je viazaná na lekársky predpis. Je to napríklad Exelon, Mantomed, Aspendos, Yasnal, Ristidic, Galantamin Cavinton, Ebixa, Donesyn, Donepezil, Pirabene, Tebokan a iné preparáty.
Je možné si niektoré druhy zakúpiť voľne v lekárni ako napríklad Nootropil, Piracetam, alebo veľmi známy liek, často používaný aj na liečbu dementných stavov - Lucetam.
K čomu sú neliečený pacienti s ADHD náchylnejší?
Dôležité upozornenie: ADHD sa vekom zmierňuje, vo väčšine prípadov pretrváva len vnútorný nepokoj, prílišná podnikavosť, zanietenosť , alebo sklon k riskantnejším aktivitám.
Problémy s učením, nevyužitý potenciál
Pacienti túto poruchu v dospelosti nezískajú, ale si ju prinesú z detstva. V priemere asi 60% detských pacientov trpí ADHD aj v dospelosti. Práve to je dôvodom prvého závažného problému, a tým je:
Nedostatočné vzdelanie.
Školská nepozornosť a nedisciplinovanosť spôsobuje zlý prospech v základnej škole, neskôr v strednej, a ak sa podarí aj v ostatných štúdiách. Častým fenoménom je predčasný odchod alebo vylúčenie zo školy.
Dôvodom nie je nízke IQ, ale nevyužitý potenciál.
Nezamestnanosť, problémy nájsť si prácu
Nedostatočné vzdelanie ide ruka v ruke s neskorším zaradením do pracovného pomeru. Hyperaktívny ľudia nie len že striedajú zamestnania, ale tiež majú problém zo získaním a udržaním zamestnania.
Tieto problémy nespôsobuje len zlá organizácia práce a neefektívnosť, ale aj impulzívne správanie, ktoré naštrbuje vzťahy s nadriadeným a s ostatnými kolegami.
Nedostatok financií, chudoba
Nie nadarmo sa hovorí: „bez práce nie sú koláče”. Platí to aj v tomto prípade. Nezamestnanosť a nestálosť v zamestnaní má za následok nedostatok finančných prostriedkov.
A bohužiaľ, nie len v dnešnej dobe, ale aj v minulosti, ten kto nemá peniaze, nemôže viesť plnohodnotný a bezproblémový život. I keď problémy sa nájdu vždy.
Zlá socializácia a medziľudské vzťahy
Ďalším závažným aspektom je zlá socializácia a medziľudské vzťahy. Arogancia, posmešky, konflikty a agresivita sú ľudské vlastnosti, ktoré ak sa prejavia naplno, spôsobujú nedostatok kamarátov, známych, vyčlenenie z kolektívu, zamestnania a sú častou príčinou rozvodov.
Neznamená to však, že pacienti s ADHD sú automaticky osamotené bytosti.
Psychické ťažkosti, závislosti
V prípade, že chorí nedokážu tlmiť svoje správanie, či už s pomocou, alebo bez nej, môžu mať v oblasti medziľudských vzťahov vážne ťažkosti, a neraz bývajú odmietaní inými ľuďmi.
Uzatvárajú sa do seba, často trpia depresiami (až 40 %), úzkostnými stavmi (až 35%), panickou poruchou, poruchami nálad (afektívne poruchy), prípadne hraničnou poruchou osobnosti. Táto nevyrovnanosť a smútok ich nabáda k agresivite.
Správanie, konanie a nedostatok financií, ktorý býva spojený aj s prepadnutím sa do spodnej spoločenskej vrstvy, a s abúzom alkoholu a drog (až 10%), ich neraz dovedie až na hranu zákona.
Časté sú krádeže, hazard, konflikty, prepadnutia a ublíženia na zdraví.
Zvýšené podieľanie sa na kriminalite potvrdil aj výskum lekárov zo Švédska. U liečených pacientov sa počet znížil až o 35%.
Sexualita, pohlavne prenosné ochorenia
Po sexuálnej stránke sú náruživejší, tvrdší a majú sklon k striedaniu sexuálnych partnerov. Aj preto je u nich vyšší výskyt neželaných tehotenstiev, interupcií a v neposlednom rade aj sexuálne prenosných ochorení.
Nesústredenosť zvyšuje množstvo úrazov a nehôd
Vyššia býva aj chorobnosť a úrazovosť. Jednak je to spôsobené predchádzajúcimi faktormi (pády počas alkoholového opojenia, úrazy vyvolané konfliktami), alebo zlou sústredenosťou pri rôznych činnostiach.
Jednou z nich je aj vedenie motorového vozidla. Nesústredenosť a rýchla jazda si berie svoju daň.
Ako sa prejavuje ADHD, choroba, ktorej typickým príznakom je hyperaktivita
Zaujímavé zdroje informácií
Súvisiace
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!
Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →