späť na zoznam príznakov

Kŕče žuvacieho svalstva

Autor: Michal Hrebík
Zdroj foto: Getty images

Choroby s príznakom "kŕče žuvacieho svalstva"

Kŕče žuvacieho svalstva môžu byť spôsobené napríklad tetanusom, čo je infekčné ochorenie bakteriálneho pôvodu, ale vďaka očkovaniu už pomerne vzácne. Veľa prípadov sa týka aj zápalov nervov, najmä trojklanného nervu, ktorý inervuje túto časť tváre, ale kŕče žuvacích svalov sú prítomné napríklad aj pri epilepsii, pri cievnej mozgovej príhode, pri cukrovke a môže ísť aj o kŕče v rámci celkových kŕčov a stuhnutia svalov nielen na tvári, ale aj inde na tele.

Nedostatok magnézia alebo nedostatok vápniku spôsobujú tiež bolesti, stuhnutosť a kŕče či už mimického alebo žuvacieho svalstva, rôznych svalov na tvári a celkovo svalstva na tele. Magnézium, čiže horčík je veľmi dôležitou súčasťou viacerých metabolických procesov v tele a ovplyvňuje až viac ako 300 enzýmov. Nedostatok je najmä u ľudí pracujúcich pod veľkým psychickým tlakom alebo fyzickou námahou, ale medzi rizikovú skupinu patria aj cukrovkári.

Stuhnutím žuvacích svalov sa prejavuje aj zápal trojklanového nervu, pričom prítomné sú aj bolesti v oblasti tváre, zubov a jazyka. Ide o nerv vystupujúci priamo z mozgu a jeho úlohou je prenos nervových signálov z tváre, dutín, jazyka aj zubov, ale aj do žuvacích svalov a vďaka nemu človek prežúva potravu. Ak sa zapáli, čo spôsobí obvykle tlak cievy na nerv pri jeho prechode kosťou lebky, dochádza k uvedeným príznakom a je lepšie navštíviť lekára.

Tetanus, ktorý sa tiež prejavuje kŕčmi žuvacieho svalstva, je infekčné ochorenie, ktoré je spôsobené baktériou Clostridium tetani a ochorenie je nebezpečné v prípade ťažších foriem. Toxín baktérie totiž spôsobuje kŕče a stuhnutosť svalstva po celom tele vrátane viacerých vnútorných orgánov, pričom najťažšie formy sú spojené aj s postihnutím dýchacích svalov. Toxín blokuje v nervoch látky zodpovedné za tlmenie prenosu vzruchov a dochádza k ich kŕčom.

Aj pri epileptických záchvatoch nastávajú všeobecné svalové kŕče a zášklby v svaloch priamo počas epileptického záchvatu. Ten je vyvolaný akútnou nerovnováhou medzi stimulujúcimi a tlmiacimi systémami v mozgu, pričom táto nerovnováha vedie k prevahe stimulujúcich mechanizmov v tele a nastáva epileptický záchvat. Viaceré záchvaty sú charakteristické nielen svalovými kŕčmi v oblasti žuvacieho svalstva, ale aj zášklbami.

Pri úraze hlavy, ktorý je spojený s ochromením či už nervov alebo mozgu, môžu byť prítomné na tvári tiež kŕče svalstva a stuhnutosť, čo je spôsobené s narušením nervových signálov do mozgu z tejto oblasti. U menších detí sa vyskytujú aj kŕče z horúčky, u dospelých môžu nastať kŕče ako komplikácia pri cievnej mozgovej poruche, kedy dochádza k upchatiu cievy vedúcej do mozgu. V každom prípade je potrebné pri výskyte kŕčov žuvacích svalov navštíviť čo najskôr lekára.

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Kŕče žuvacieho svalstva patri medzi príznaky Uší, nosa a ústnej dutiny
Ďalšie názvy: trizmus
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Čo je to tetánia, tetanický syndróm, aké má príznaky a ako sa lieči? Čo je to tetánia, tetanický syndróm, aké má príznaky a ako sa lieči?

Bolesť hlavy, vyčerpanosť, úzkosť, tŕpnutie tela, ale aj bolesť na hrudi či búšenie srdca. Tieto a ďalšie príznaky sa dajú zhrnúť pod pojem tetanie. Viac informácií uvádzame v článku, o...

Tras rúk môže byť predzvesťou vážnych chorôb Tras rúk môže byť predzvesťou vážnych chorôb

Pod pojmom tras rúk (tremor) si určite väčšina z Vás predstaví starčeka s Parkinsonovou chorobou. Máte pravdu. To však neznamená, že je to jediné ochorenie alebo stav, ktorý...

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.