späť na zoznam príznakov

Lámavé nechty

Autor: Michal Hrebík
Lámavé nechty
Zdroj foto: Getty images

Lámavé nechty sa vyskytujú jednak pri kožných ochoreniach, keďže s nimi veľakrát aj súvisia, ale tiež aj pri iných chorobách a zdravotných problémoch, ktoré vôbec nemusia mať s kožou alebo nechtami priamu súvislosť. Je treba pozorovať aj iné príznaky, ktoré by mohli byť prítomné okrem samotnej lámavosti a tiež to, či nemohli lámavosť podnietiť aj iné, externé faktory a príčiny, napríklad zranenia, podráždenia a podobne. Najčastejšou príčinou je ale problém so samotným nechtom.


Častá príčina sú chýbajúce vitamíny

Lámavosť nechtov môže byť spojená napríklad s nedostatkom niektorých látok alebo vitamínov v organizme. Štiepenie nechtov môže byť spôsobené napríklad nedostatkom horčíka, kremíka, zinku, vitamínov A alebo B, prípadne môže prísť aj k sfarbeniu nechtov, napríklad na žlto. Aj pri vysušovaní pokožky napríklad nevhodným mydlom môže dôjsť k podráždeniu nielen kože, ale aj k väčšej lámavosti nechtov, najmä čo sa týka nechtov na rukách, ktoré sú mydlu vystavené viac.

Príliš časté lámanie nechtov majú na svedomí ale najmä vitamíny B a D, konkrétne ich nízka hladina v organizme. Nechty ako také sú tvorené špeciálnym druhom bielkoviny zvanej keratín a pokiaľ je napríklad v tele nedostatok vitamínu B, začínajú sa postupne tvoriť na nechtoch ryhy a nakoniec príde k narušeniu štruktúry, čo môže spôsobiť lámavosť. Kým vitamín B priamo podporuje rast a stav nechtov, vitamín D ako dôležitý faktor pre vstrebávanie vápnika má na svedomí ich pevnosť.

Nechty na na nohách aj rukách ukazujú na zdravotný stav

Zvýšená lámavosť nechtov môže symptómom aj porúch funkcií štítnej žľazy, najmä vtedy, ak štítna žľaza neprodukuje dostatok hormónov. Nechty sa ale nielen viac lámu, ale napríklad aj pomalšie rastú. Lámavé nechty na dolných končatinách zas môžu byť spôsobené ischemickou chorobou dolných končatín, čo je ochorenie tepien, ktoré sa vplyvom choroby zužujú. Nastáva tu okrem vplyvov na nechty aj suchosť kože, strata ochlpenia a tiež celkové ochabnutie svalstva.

Celiakia je choroba autoimunitného typu, ktorá postihuje tenké črevo, ktoré sa tak stane citlivé na zmes bielkovín nazvaných lepok alebo glutén. Je viacero foriem tejto choroby a medzi symptómy patria nielen kožné ochorenia a lámavosť nechtov, aj ale aj tráviace problémy. Taktiež pri anémii, čo je ochorenie červených krviniek, nastávajú problémy s nechtami, či už ide o ich lámavosť, zmenu tvaru, ale napríklad aj o problémy s vlasmi.

Ochorenia kože sa prejavia aj na nechtoch

Mykóza nechtov
Kožné choroby, napríklad mykózy, môžu vplývať aj na nechty

Choroby kože sa prirodzene prejavujú aj na nechtov, napríklad mykóza, čo je plesňové ochorenie vyvolané mikoorganizmami. Prejavuje sa lámavými nechtami aj ryhami pod nechtami, pričom tieto mikroorganizmy sa živia kožnými bunkami, ktoré sú nielen v koži, ale aj vo vlasoch a nechtoch. Tiež v súvislosti s anorexiou, čiže poruchou výživy, možno spozorovať vyššiu lámavosť nechtov, čo súvisí s nedostatkom tekutín v organizme a s dehydratáciou.

Nechty sú odrazom aj ochorení infekčných a zápalových, napríklad pri kvasinkových infekciách nastáva nielen vyššia lámavosť nechtov, ale sa zmení aj ich farba do žlta alebo majú nechty nepriehľadné a belavé sfarbenie. Zápaly nervov, najmä v súvislosti s alkoholovým typom neuritídy, sa môžu prejaviť na pokožke, ktorá sa stáva súchou a hladkou a tiež aj na nechtoch, ktoré sú náchylné na vyššiu lámavosť a krehkosť. Vo všeobecnosti je tak treba pri lámavých nechtoch hľadať aj ďalšie symptómy.

U detí, dospelých aj v tehotenstve

Lámavé nechty sa môžu vyskytnúť prakticky v každom veku, hoci starší ľudia s nimi majú vzhľadom na nedostatok živín vo všeobecnosti väčšie problémy. U malých detí môže byť za chronickými problémami napríklad nejaká dedičná či genetická choroba, napríklad anochýnia. Okrem nenádorových príčin môžu nechty postihnúť aj nádory, ktoré sa môžu javiť aj ako farebné škvrny. Ide napríklad o Koenenov tumor, Glomus tumor, akrálny fibrokeratóm alebo keratoakantóm.

Čo sa týka lámavosti nechtov počas gravidity, vďaka zvýšenej hladiny niektorých hormónov môže prichádzať k ich rýchlejšiemu rastu. U niektorých žien dochádza k ich spevneniu, ale u niektorých zas naopak k tomu, že nechty sú mäkšie a krehkejšie, čo so sebou prináša zvýšenú lámavosť. Tieto zmeny však bývajú len dočasné a obvykle do pol roka od pôrodu sa aj stav nechtov vráti do pôvodnej situácie. Počas tehotenstva je dôležité venovať starostlivosti o nechty a ich ochrane pred vonkajšími vplyvmi vyššiu pozornosť.

Časté umývanie rúk
Časté umývanie rúk a používanie saponátov je negatívny faktor

Ďalšie najčastejšie faktory ovplyvňujúce nechty

Ženy môžu mať problémy s nechtami napríklad spôsobené častým používaním agresívnych odlakovačov, prípadne neodbornou manikúrou, následkom ktorej príde k poškodeniu nielen nechtu, ale aj jeho lôžka a okolitej pokožky. Krehké nechty sú však problémom, ktorý nielen dlhodobo vzniká, ale sa aj dlhodobo musí riešiť. Navyše, ovplyvňuje ho toľko rôznych faktorov, od chorôb až po bežnú starostlivosť, že na nechtoch sa prejavia aj tie najmenšie problémy životosprávy a zdravotného stavu.

Medzi najčastejšie faktory, okrem už vyššie spomínaných, ktoré pôsobia na pevnosť nechtov, patria:

  • osteoporóza, cukrovka, DNA
  • časté máčanie rúk vo vode
  • dedičnosť
  • pôsobenie čistiacich prostriedkov
  • vyšší vek, najmä u žien

Liečba a starostlivosť

Lámanie nechtov je možné predchádzať najmä pestrým stravovaním, pretože práve toto je najčastejšia bežná príčina ich horšieho stavu. Treba jesť najmä čerstvé ovocie a čerstvú zeleninu a potraviny bohaté na vitamíny B, C, D, H, železo, pyridoxín, vápnik a aminokyseliny. V jedálnom lístku by nemali chýbať ani strukoviny, rybie a červené mäso, celozrné výrobky, mlieko, maslo, syry, orechy, sezam, kvasnice. Zabúdať netreba ani na rybí tuk, ktorý má priaznivý dopad na organizmus celkovo.

Čo by malo robiť ženy v čase tehotenstva, ukazuje nasledujúca infografika:

Starostlivosť o nechty v tehotenstve

Samozrejme, pokiaľ je podozrenie na základe iných symptómov, že lámavé nechty sú prejavom vážnejšej choroby, mala by akákoľvek liečba smerovať najprv k nej. Netreba zabúdať ani na to, ako sa o nechty starať, napríklad skúsiť menej agresívne pilníky a namiesto železných použiť sklenené. Pilníkovať nechty treba len jedným smerom a to od vonkajšieho okraja po stred. Zlepšiť ich stav je možné aj správnym používaním krémov a pri krémovaní rúk si krém vmasírovať do kože v okolí každého nechta zvlášť.

Prevencia proti lámavým nechtom

Prevencia proti lámavým nechtom

Ďalšie zaujímavé zdroje

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Čo je to choroba z vibrácií? Patrí medzi najčastejšie choroby z povolania Čo je to choroba z vibrácií? Patrí medzi najčastejšie choroby z povolania

Choroba z vibrácií patrí medzi profesijné ochorenia, a predstavuje druhú najčastejšiu chorobu z povolania z podstatne dlhého zoznamu. Vyskytuje sa u rizikových pracovníkov , ktorý...

Parazitická pleseň - kandidóza Parazitická pleseň - kandidóza

Všade prítomná pleseň trápi dospelých ale aj deti, už od novorodeneckého obdobia. Plesňové ochorenia bývajú banálne aj vážne. Medzi tie najčastejšie sa vyskytujúce patria plesne na...

Naposledy aktualizované 29.11.2016


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
JuliaW 03.01.2019 09:09

rozstiepene jemne nechty

Čo mi pomohlo

collalloc ... morsky kolagen asi do mesiaca