späť na zoznam príznakov

Malé krvácanie pri menštruácii

Autor: Michal Hrebík

Choroby s príznakom "malé krvácanie pri menštruácii"

Byliny používané na malé krvácanie pri menštruácii

Malé krvácanie pri menštruácii, nazývané odborne aj hypomenorea, sa vyskytuje u žien pomerne často a na príčine môže byť mnoho faktorov. Môže to byť jednak metabolizmus u ženy, prípadne hladina rôznych hormónov, niekedy môžu mať na množstvo krvi počas menštruácie vplyv aj stres, psychické faktory, životospráva a celkový stav organizmu u ženy. Vo väčšine prípadov je možné nájsť externý faktor alebo príčinu, len výnimočne ide o príznak choroby.

Bežne sa ženám stáva napríklad to, že ak začnú užívať hormonálnu antikoncepciu, krvácanie počas menštruácie sa skráti, zoslabne a je pravidelnejšie, ako je to bez užívania hormonálnej antikoncepcie. Sliznica maternice totiž neprechádza počas menštruačného cyklu takými zmenami ako to je u žien, ktoré hormonálnu antikoncepciu neužívajú, čo znamená, že ani krvácanie počas menštruácie nie je také prudké a vylučovanie krvi je oveľa menšie ako v iných prípadoch.

V dôsledku užívania hormonálnej antikoncepcie sa tiež upraví dĺžka menštruácie, obvykle na 3 až 5 dní, čo je menej ako u žien, ktoré HAK neužívajú. Aj preto nastáva zmenšené menštruačné krvácanie. Za výkyvmi hladiny hormónov v tele ale nemusí byť len hormonálna antikoncepcia, ale napríklad aj rôzne metabolické problémy alebo problémy látkovej výmeny, ktoré sú spôsobené napríklad stresom, nedostatkom spánku, nesprávnou výživou a nevyváženou stravou.

Veľakrát sa preto stáva, že menšie krvácanie počas menštruácie nastáva pri anorexii, čo je porucha príjmu potravy, ale napríklad aj pri rôznych prudkých diétach na chudnutie. V tomto prípade môže byť menštruácia aj pomerne nepravidelnou. Pokiaľ sa ale objavuje menšie krvácanie pri menštruácii bez zjavnej príčiny, ktorá by mohla mať súvislosť s hormonálnymi zmenami, je lepšie navštíviť gynekológa, pretože môže ísť o symptóm nejakej choroby pohlavnej sústavy.

Poruchami menštruačného cyklu, malým krvácaním počas menštruácie alebo dokonca aj neprítomnosťou menštruácie sa prejavujú napríklad ochorenia vaječníkov, napríklad cysty. Veľakrát tieto cysty nepostihujú len vaječníky, ale je možné ich nájsť aj v okolitých tkanivách a orgánoch. Ide tiež aj o problém hormonálneho typu, pričom častý je syndróm polycystických ovárií, ktoré sa najčastejšie objavujú u žien v reprodukčnom a zrelom veku.

Veľmi často sa objavuje hypomenorea u žien s nadmernou hmotnosťou alebo pri dievčatách v záverečných fázach dospievania. Vyskytuje sa aj pri zmenšení sliznice maternice, niekedy môže súvisieť aj s nedostatočnou činnosťou vaječníkov spojenou so sterilitou, prípadne môže byť slabé krvácanie pri menštruácii ovplyvnené aj nepravidelnosťou menštruačného cyklu počas určitého obdobia, prípadne môže ísť o problémy s látkovou výmenou alebo problémy s tvorbou hormónov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Malé krvácanie pri menštruácii patri medzi príznaky Pohlavnej sústavy
Ďalšie názvy: Oligomenorea, Hypomenorea
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Ako dochádza k oplodneniu vajíčka a ako dlho trvá jeho uhniezdenie? Ako dochádza k oplodneniu vajíčka a ako dlho trvá jeho uhniezdenie?

Oplodnenie vajíčka spermiou, jeho vývoj a následné uhniezdenie v maternici je veľmi dôležité pre priebeh tehotenstva a život samotný.

Ako zistiť problém s pečeňou? Pozor, odhalia ho tieto príznaky Ako zistiť problém s pečeňou? Pozor, odhalia ho tieto príznaky

Pečeň zohráva v našom tele významnú úlohu. Je to životne dôležitý orgán, ktorý je vrátane transplantácie od mŕtveho darcu nenahraditeľný.  Zlyhávanie pečene predstavuje vždy smrteľné...

Ako spolu súvisí endometrióza a neplodnosť? + Ostatné príznaky a zdravotné ťažkosti Ako spolu súvisí endometrióza a neplodnosť? + Ostatné príznaky a zdravotné ťažkosti

O endometrióze sa toho veľmi veľa nevie, no napriek tomu výrazne ovplyvňuje život ženy. Príčiny, prejavy a liečba tohto gynekologického ochorenia sú vysoko individuálne. Môže mať...

Silná menštruácia: Nočná mora mnohých žien? Silná menštruácia: Nočná mora mnohých žien?

Pod pojmom menštruácia rozumieme fyziologické procesy v tele ženy, ktoré sú nevyhnutné pre reprodukciu. U niektorých žien prebieha bez komplikácií, no u tých menej šťastných môže byť...

Čo všetko prezradia pečeňové testy? Čo značia zvýšené hodnoty? Čo všetko prezradia pečeňové testy? Čo značia zvýšené hodnoty?

Odbery krvi sú základným vyšetrením pri návšteve ambulancie praktického lekára. To znamená, že v rutinnej praxi sa robí skríningové vyšetrenie krvi , kam patria aj tzv. „pečeňové...

Naposledy aktualizované 09.09.2021


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.