späť na zoznam príznakov

Vyrážka: Aké sú príčiny vyrážok i zapálených červených a svrbiacich?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Vyrážka: Aké sú príčiny vyrážok i zapálených červených a svrbiacich?
Zdroj foto: Getty images

Koža má ochrannú funkciu, obsahuje potné, mazové žľazy, chlpové lôžka a iné súčasti s rôznym významom. Je najväčším orgánom tela a tak isto ju môžu postihovať rôzne ochorenia. Jedným z ich prejavov je práve vyrážka. Okrem toho sa na koži týmto príznakom prejavujú aj ochorenia iných častí tela.


Vyrážka sa môže nachádzať na koži na povrchu tela ale napríklad aj na vnútorných slizniciach. Niekedy sa objaví vyrážka len sporadicky, ale sú aj prípady, kedy sa objaví vo väčšom množstve.

Ak sa vyrážka objaví na koži, odborne sa jej hovorí exantém, pokiaľ sa nachádza na sliznici, ide o enantém. Vyrážky sa môžu objavovať len lokálne na určitej časti tela, ale aj po celom tele, globálne. Tvar môže byť rôzny, od jemnej škvrny až po vyčnievajúce vyrážky.

Ak sa vyrážky vyskytujú vo väčšom množstve, môžu a vyskytovať buď v rôznych tvaroch alebo aj nepravidelne v určitej oblasti. Vývoj vyrážky má tiež určitý priebeh.

Neskôr sa z nej môže vytvoriť buď neškodná šupinka, ale napríklad aj prasklina, vriedok alebo väčší vred. Po vrede môže na koži ostať nepríjemná jazva.

Väčšina vyrážok je lokálneho charakteru a ide o reakciu či už alergickú alebo imunitnú. Napríklad na styk pokožky s nejakou látkou alebo bodnutie hmyzom.

Pokiaľ je vyrážka sprevádzaná začervnenaním, prebieha v jej okolí zápalový proces a môže ísť o nejakú kožnú infekciu. Ale aj toxickú reakciu na lieky alebo na vonkajšie podnety, či alergickú reakciu imunitného systému na alergén.

Pokiaľ sa k vyrážke pridajú aj teploty či horúčky, môže sa jednať aj o infekčný pôvod. Viacero kožných, pohlavne prenosných ochorení, ale aj iných ochorení sprevádza lokálna vyrážka alebo viacero vyrážok po celom tele.

Najčastejšie je vyrážka príznakom kožných ochorení. Sem spadajú napríklad lupienka, čiže psoriáza. Prejavuje sa výskytom vyrážok a šupiniek na koži.

Rôzne dermatitídy spôsobené hubovými infekciami, tiež pri atopickom ekzéme je možné pozorovať vyrážku na pokožke.

Nezávažné kožné vyrážky a akné

Obyčajné nezávažné vyrážky, kedy dochádza k upchatiu pórov nečistotami. Najskôr ako tvrdá červená vyrážka, neskôr s hnisavým ložiskom a lokálnym opuchom, býva na dotyk bolestivá.

Tieto klasické vyrážky sa môžu objaviť najčastejšie na tvári, nose, uchu, aj ako vyrážky na krku. Časté sú vyrážky na chrbte. A to hlavne vo forme akné.

Akné alebo aj acne vulgaris je najčastejšie chronické ochorenie kože. Vyskytuje sa najmä v puberte. Prejavuje sa ako vyrážky vo forme vriedkov. Spôsobuje ich zápal mazových žliaz a následné uzavretie.

žena s lupou na tvári má akné
Upchaté a zapálené mazové žliazky zvané akné. Foto: Thinkstock Photos

 

Pri upchatí mazovej žľazy vznikajú aj tukové vyrážky, cysty. Odborne sa tento druh tukovej cysty nazýva atherom. Ten sa následne môže zapáliť, opuchne, sčervená a je bolestivý na dotyk.

Pri zápale chlpového lôžka môže byť vyrážka v podpazušímedzi obočím, ale aj v nose, na hrudi, stehnách, zadku. Zapáliť sa môže prakticky ktorékoľvek chlpové lôžko, či potná žľaza. A to hlavne ako následok upchatia.

Alergická reakcia

Na koži sa objavujú vyrážky aj pri alergickej reakcii. Alergická reakcia je vlastne prehnaná reakcia imunitného systému na nejaký alergén, teda látku, ktorá človeku za bežných okolností neškodí.

V súvislosti s alergiou je veľmi nebezpečný aj anafylaktický šok. Je život ohrozujúci stav, kedy je imunitná odpoveď organizmu veľmi rozsiahla a neprimeraná.

muž s citrónom v ústach má kyslý výraz tváre, možná alergická reakcia na citrus
Častou príčinou je aj alergia na potraviny, napríklad aj na citrón. Foto: Thinkstock Photos

 

Častým sprievodným javom je opuch tváre a sliznice dýchacích ciest. Ten spôsobí ich zúženie a sťažené dýchanie, v najhoršom prípade až upchatie a dusenie.

Infekčné ochorenia

Viacero iných infekčných ochorení je známych väčším výskytom vyrážky. Lokálne sa objavuje vyrážka najmä pri rôznych infekčných ochoreniach.

Môže ísť o pásový opar. Je spôsobený herpetickým vírusom. Podobne sú na tom aj ovčie kiahne. Obe ochorenia spôsobuje vírus Varicella Zoster, skratka VZV, patrí medzi tzv. Herpes vírusy.

Pre ochorenie je typická vyrážka, horúčky a svrbenie kože. Šíri sa vzduchom a pri priamom kontakte s nakazeným človekom.

Ovčie kiahnie vypuknú po prvom kontakte s VZV, ako primoinfekcia. Vírus nie je nikdy z tela úplne eliminovaný. Následne sa vírus po preliečení a potlačení ukrýva v nervových gangliách. To sú malé uzlíky nervového tkaniva v ľudskom tele.

Pri oslabení imunity, pri nadmernom strese či pre iné ochorenie sa VZV reaktivuje a prejaví sa ako pásový opar.

Zaujímavé informácie si prečítate tiež v článkoch: 
Opar - herpes
Ovčie kiahne 
Osýpky

Vyrážka je typická aj pre osýpky. Taktiež typické detské ochorenie. A to hlavne detí vo veku okolo 5 rokov. Ide o vysoko nákazlivú infekciu, ktorá sa prejavuje horúčkou, zápalom očných spojiviek, kašľom a vyrážkami po celom tele.

A napríklad aj rubeola. Je to typické detské ochorenie infekčného pôvodu. Prenáša sa vírusom rubeola. Prejavuje sa začervenanou vyrážkou, najprv na tvárineskôr po celom tele.

Ruža alebo odborne aj erysipelas (eryzipel, erysipel), je ochorenie, ktorého pôvodcom je Streptococcus pyogenes. Vzniká pri ňom ohraničené flegmonózne ložisko.

Najskôr je prítomná napnutá, bolestivá a lesklá koža. Neskôr sa tvoria vyrážky, pľuzgiere a v horšom prípade aj ložiská s nekrotickým (odumretým) tkanivom.

Najčastejšie sa vyskytuje na dolných končatinách (80%) a menej často na tvári (20 %). Prítomné je okrem vyrážok a zdurenia aj bolesť, horúčka, bolesť hlavy, nevoľnosť, zvracanie, zdurenie lokálnych uzlín.

Vyrážkami sa prejavuje aj šarlach. Pričom tieto sa nazývajú šarlachové exantémy. Ich pôvodcom je baktéria Streptococcus pyogenes. Ochorenie sprevádza horúčka a tiež bolesť v krku.

Vyrážka sa môže ale vyskytnúť napríklad aj pri zápale mozgových blán. A to vtedy, ak sa baktérie, ktoré meningitídu spôsobujú, dostanú do krvného obehu a odtiaľ do celého tela. Badateľné sú aj menšie modré škvrny.

V niektorých prípadoch sa môže vyrážka objaviť aj pri infekčnej mononukleóze. Vírusové ochorenie je spôsobené EB vírusom, ktorý patrí medzi herpetické vírusy. Častejším príznakom je ale veľmi silná únava a zväčšenie lymfatických uzlín na krku.

Iným príkladom infekčného ochorenia je tuberkulóza kože, známa ako TBC kože. Má viacero typov a prejavov. Ale medzi hlavné kožné príznaky patria:

  • vyrážky
  • uzlíky
  • kožné defekty
  • bradavice
  • hnisavé pustlky

Našťastie, výskyt tejto formy ochorenia je veľmi nízky. Vzniká prienikom Mycobacterium tuberculosis do kože. Tá sa tam dostáva tak ako zvonka, aj zvnútra a to krvnou alebo lymfatickou cestou.

svrab na ruke, začervenanie, infekčné ochorenie kože
Príznak svrabu na zápästí. Foto: Thinkstock Photos

Svrab odborne scabies, je ochorenie ktoré vyvoláva roztoč Sarcoptes scabiei. Ten žije v koži, kde si vytvára malé chodbičky. Prejavom je svrbenie, vyrážky, neskôr červené vyrážky, ako následok bakteriálnej infekcie aj hnisavé vyrážky.

Najčastejšie sa vyskytuje medzi prstami, na zápästí, bruchu, členkoch, ale aj na genitáliách u mužov a v rozkroku. U žien vyrážkami na prsiach. U detí sa vyskytuje na tvári a u novorodencov po celom tele.

Prenáša sa kontaktom, posteľnou bielizňou, ale aj pohlavným stykom. Preto je dôležitá osobná hygiena, i dostatočná starostlivosť o bielizeň v ubytovniach. 

Pohlavne prenosné ochorenia

Viaceré pohlavne prenosné choroby sú typické vyrážkou. Príkladom je aj syfilis. Ten sa odborne nazýva aj lues, ktorý spôsobuje baktéria Treponema Pallidum.

Je pohlavne prenosné ochorenie, ktorého prenos zabezpečuje akákoľvek telesná tekutina. Dokonca, dochádza aj k prenosu z matky na dieťa.

V prvej fáze, do troch týždňov, sa na tele objavujú pri syfilise vyrážky s červeným alebo červenoružovým zafarbením a s jasným ohraničením, vystupujúce na povrch. Nezvyčajné nie je ani vypadávanie vlasov.

Neskôr sa objavuje tvrdý vred, ako tvrdá vyrážka. Okrem zjavných prejavov, nastáva bezpríznaková fáza. Po rokoch prechádza lues do posledného štádia. To sa najčastejšie prejavuje na centrálnom nervovom systéme. Ale aj na srdci, veľkých cievach, kostiach.

Neskoré štádium vedie najčastejšie k duševným poruchám. Ich hlavnou príčinou je poškodenie mozgu. Ako najhoršia neskorá komplikácia ochorenia je smrť.

Mäkký vred je taktiež pohlavne prenosné ochorenie. Vyvoláva ho Haemophilus ducrey. Prejavuje sa vyrážkami na genitáliách, kde vznikajú bolestivé vredy.

Postihnuté sú aj lokálne uzliny a to v slabinách. Menej často sa môže objaviť vyrážka na iných častiach tela. A to hlavne na pere, prstoch alebo mandliach.

Genitálny opar alebo aj herpes je vysoko infekčný. Okrem prejavov herpes vírusu na perách, dochádza pri sexuálnych praktikách aj k prenosu ochorenia na genitálie.

Tu vyvoláva kožné prejavy ako sú vyrážky, pľuzgieriky, vriedky. U mužov vyrážky v rozkroku, teda na penise, ale aj v močovej rúre, čo vyvoláva bolestivé močenie a tak isto aj bolestivý pohlavný styk.

U žien sa prejavuje na pyskoch, ale aj na sliznici pošvy a krčka maternice. Ak príde k prvotnej infekcii v tehotenstve, môže sa infekcia preniesť aj na plod. K prenosu prichádza aj počas pôrodu na novorodenca.

Pričom u novorodencov tieto infekcie prebiehajú veľmi ťažko. S celkovými prejavmi, otravou krvi, zápalom mozgu, až s následkom úmrtia a to hlavne pri neskoro liečenom alebo neliečenom ochorení.

Genitálne bradavice sa vyskytujú na vonkajších pohlavných orgánoch. Ale v niektorých prípadoch sa vytvárajú aj ich vnútorných slizniciach. Rovnako ako aj genitálny opar, sa môžu vyskytovať aj v okolí konečníka.

Okrem vyrážok na genitáliách spôsobujú aj bolesť, pálenie, svrbenie. Spôsobuje ich HPV vírus. Z HPV sú to typy, ktoré však nevyvolávajú rakovinu krčka maternice.

AIDS môže mať tak isto kožné prejavy. Na základe poruchy imunitnej funkcie, dochádza ku kožným infekciám a ochoreniam. Medzi ich príznaky patria vyrážky, zväčšené lymfatické uzliny, tiež horúčka, zápaly a iné.

Infografika znázorňuje príčiny vyrážo, ich hlavné delenie a možné pridružené príznaky
Toto sú najčastejšie príčiny vyrážok

Tráviaci systém

Veľmi často sa vyrážka prejavuje aj pri niektorých ochoreniach tráviaceho systému. Napríklad pri ochoreniach hrubého čreva ako je ulcerózna kolitída. V tomto prípade ide o zápalové ochorenie spôsobujúce vredy v hrubom čreve.

Chronickým zápalom tráviacej trubice, čiže tenkého čreva, hrubého čreva a niekedy aj pažeráka je typická Crohnova choroba. Jej najčastejšie príznaky sú síce hnačka, bolesti brucha a únava, ale aj tu je možné pozorovať vyrážku.

Spolu s ulceróznou kolitídou majú rôzne komplikácie. Jednou z nich je aj ochorenie kože. To môže mať rôzne kožné prejavy a aj vyrážky.

afta na spodnej pere
Afta na sliznici ústnej dutiny. Foto: Thinkstock Photos

U človeka možno nájsť ako príznak rôzne afty, ako biele vyrážky na ďasnách, sliznici ústnej dutiny, ako aj vyrážka na jazyku.

Pokiaľ má človek celiakiu, čiže mu črevo nespracováva lepok, môže sa toto ochorenie prejavovať aj vyrážkou podobnou herpesu na lakťoch, kolenách a tiež vyrážkou na tvári.

Na bruchu sa môže vyskytnúť menšia vyrážka pri poškodeniach pečene. Napríklad pri cirhóze pečene, pri ktorej dochádza k chronickej nekróze pečeňových buniek, ktoré sú nahradzované väzivom a tak prichádza k prestavbe pečeni.

Vyrážka sprevádza aj viaceré horúčkovité ochorenia, napríklad aj Kawasakiho chorobu. Tá je síce u nás menej rozšírená, ale najčastejšie ňou trpia malé deti. Pri tomto ochorení dochádza k zápalu malých a stredne malých tepien.

Rôzne kožné prejavy majú aj iné ochorenia, či už ide o systémové choroby postihujúce viaceré orgány alebo o ochoreniach niektorých konkrétnych vnútorných systémov.

Video o tom, čo môže spôsobiť vyrážky

Video o tom, čo môže spôsobiť vyrážky

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Stredná zdravotnícka škola v Nitre mi dala základ pre uplatnenie sa v oblasti zdravia a chorôb. Vďaka nej som 2 roky pracoval na traumatologickej klinike a ambulancii vo FN Nitra. Od roku 2006 som bol zamestnaný v záchrannej zdravotnej službe, kde som zotrval do roku 2017. Bakalárske štúdium som absolvoval na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre v odbore urgentná zdravotná starostlivosť. Bakalársky titul mi umožnil pokračovať v poslaní zdravotníckeho záchranára. Medzičasom som získal miesto na tiesňovej linke 155. V prednemocničnej zdravotnej starostlivosti tak pôsobím do dnešnej doby. Záujem o človeka, zdravie a aj samotné choroby som mal už v detstve, čo mi dalo predpoklad venovať sa tejto téme i v dospelosti. Štúdium a získavanie nových informácií v praxi mi poskytlo skvelý podklad pre písanie odborných textov a to v podobe článkov, ktorým porozumejú i bežní ľudia. Moja záľuba v portáli Zdravotéka má tak pevné základy v rokoch praxe aj v osobnom záujme. Podobne ma zaujíma i zdravá strava, výživa a celkovo zdravý životný štýl. Svoj voľný čas vypĺňam rodinou a športom

Čítajte 1 skúsenosť užívateľov s Vyrážkou

Vyrážka: Aké sú príčiny vyrážok i zapálených červených a svrbiacich? patri medzi príznaky Kože, nechtov a vlasov
Ďalšie názvy: exanthém, exantém, exanthema
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Šarlach, scarlatína a jeho typické príznaky: Ako ho spoznať včas? Šarlach, scarlatína a jeho typické príznaky: Ako ho spoznať včas?

Šarlach patrí k najčastejším bakteriálnym ochoreniam, ktoré postihuje najmä deti vo veku od 3 do 10 rokov. Prejavuje sa najmä exantémom – kožným výsevom, ale aj horúčkou, zimnicou, či...

35. týždeň tehotenstva: Pôrod sa blíži. Kto vás bude sprevádzať? 35. týždeň tehotenstva: Pôrod sa blíži. Kto vás bude sprevádzať?

Vaše bruško je stále väčšie a vy si pomaly zvykáte aj na jeho veľkosť. Pohyby dieťatka mierne ustáli pre nedostatok miesta v maternici, ale keď je hore a nespí, tak sa stále mrví a hýbe...

Peľová sezóna útočí: Alergia na peľ, prejavy, liečba? Peľový kalendár Peľová sezóna útočí: Alergia na peľ, prejavy, liečba? Peľový kalendár

S koncom zimy a príchodom jari sa otepľuje a všetko na okolí dostáva zelený nádych. Kvitnúca príroda je nádherná, ale nesie so sebou aj negatíva. Tých by sa mali obávať hlavne...

Sú prejavy svrabu u detí rovnaké ako u dospelých? Ako sa lieči? Sú prejavy svrabu u detí rovnaké ako u dospelých? Ako sa lieči?

Svrab je zákerné parazitárne ochorenie vyvolané roztočom nazývaným zákožka svrabová. Postihuje kožu na rôznych miestach tela s istými rozdielmi medzi deťmi a dospelými jedincami....

Čo je nový koronavírus a COVID-19? Ako sa prejavuje a šíri? Dá sa liečiť? Čo je nový koronavírus a COVID-19? Ako sa prejavuje a šíri? Dá sa liečiť?

Čo je to nový koronavírus? Ako sa dostal medzi ľudí a ako sa ďalej šíri? Aké má prejavy a komplikácie? Dá sa liečiť? Odpovede na otázky a iné informácie nájdete v článku.

Naposledy aktualizované 27.04.2021


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
kvetova voda pomaha - nino 27.06.2019 09:00

mne krasne pomohla vycistit chrbat aj tvar od vyrazok kvetova voda salvia bio-bachovky a asi do mesiaca som mala cistu plet