Akné je multizápalové a chronické ochorenie spôsobujúce zápal mazových žliaz a vlasových folikúl. Prejavuje sa najmä tam, kde je počet týchto žliaz a folikúl najviac koncentrovaný, obvykle je to tvár, hrudník, ramená a chrbát. Ochorenie postihuje takmer všetkých mladých ľudí v období puberty, pričom vyskytuje sa aj vo vyššom veku, dokonca aj 30 rokov je bežné skoro u 8 z 10 obyvateľov. Tento problém postihuje každý typ pokožky, či už ide o suchú alebo aj o mastnú pleť.
Choroby s príznakom "akné"
Byliny používané na akné
Akné na tvári môže mať rôzne príčiny
Príčinou akné je nadprodukcia kožného mazu, v období puberty ale za to môžu hormonálne zmeny. Testosterón sa vďaka enzýmov mení na aktívnu formu a spôsobuje akné u mužov ale aj u žien, kým estrogén naopak pôsobí opačnou formou a preto sa aj stáva, že ženy, ktoré berú hormonálnu antikoncepciu, ktorá obsahuje obvykle zvýšenú hladinu estrogénov, majú pleť čistejšiu. Akné sa prejavuje jednak uhrami, ale aj červenými vyrážkami zvanými papuly.
Neliečenie akné alebo jeho nesprávne liečenie môže mať za následok vznik menších jaziev, ktoré môžu byť zdrojom psychickej nepohody na zvyšok života. V prvom rade sa treba v rámci liečby zamerať na prevenciu a vylúčenie škodlivých vplyvov, napríklad prašného prostredia, niektorých potravín, prípadne kozmetických prípravkov, ktoré môžu podporovať zvýšenú tvorbu mazu. Niekedy môže vznikať akné aj zo stresu. Okrem toho treba pravidelne čistiť pleť špeciálnou pleťovou vodou.
V puberte aj v dospelosti po tridsiatke
Akné sa prejavuje aj hnisavými vyrážkami - pustulami a bolestivými nodulmi, čo sú rôzne uzly, prípadne cysty. Keďže nadmerná produkcia hormónov spôsobuje aj zvýšenie produkcie mazu, ten upchá ústie vlasového folikulu a mazovej žľazy. Na tomto mieste sa tak hromadí maz, ktorý spôsobí vznik viditeľného akné. Okrem toho sa vo folikulách premnožia aj baktérie zvané Propionibacterium acnes, ktoré produkujú voľné mastné kyseliny uvoľňované do okolia.
Následkom toho po prasknutí steny folikulu prichádza k opätovnému zápalu. Takto vznikajú zapálené až hnisavé vyrážky. Akné môžu spôsobiť aj genetické predispozície, ale aj poruchy rohovatenia epitelu v mazovovlasovom vačku. Rovnako v prípade nedostatočnej hygieny vplyvom baktérií na koži vznikajú bolestivé zápaly. Keďže akné pretrváva aj niekoľko rokov, je potrebné ho liečiť správnou formou a spôsobom a dbať tiež na hygienu pokožky.

Aká by mala byť liečba
Cieľom liečby by malo totiž byť redukovanie sekrécie kožného mazu, tiež normalizovať rohovatenie, redukovať prítomnosť baktérií na pokožke a tiež potlačiť následné zápalové prejavy vlasových folikúl a mazových žliaz. Práve špeciálne pleťové vody majú tie vlastnosti, že dokážu dezinfikovať pokožku, prípadne niektoré gély majú aj antibakteriálny a tiež aj antimykotický účinok. V prípade vážnejších zápalov sa užívajú lokálne antibiotické prípravky.
Tie môžu byť aj vo forme liekov a ich cieľom je redukovať populáciu baktérií vo vlasových vačkoch a pôsobia aj protizápalovo. V prípade liekovej formy cez antibiotiká je liečba dlhodobá a ide o obdobie aj niekoľkých týždňov. Okrem toho sa používajú aj metódy chemického peelingu, ktorý odstráni akné v počiatočných fázach a na postihnuté miesta sa nanášajú látky vo viacerých intervaloch, obvykle ide o 5 až 10 opakovaní v dvojtýždňových časových odstupoch.
Akné v tehotenstve
Počas tehotenstva dochádza u žien k častejšiemu výskytu akné a má to súvislosť najmä s hormonálnymi zmenami, ktoré v organizme tehotnej ženy prebiehajú. Navýšenie hladiny hormónov zvaných androgény totiž spôsobí zmeny v mazových žlaziach, ktoré začnú byť oveľa aktívnejšie a začnú vo zvýšenej miere produkovať maz. Staršie bunky nachádzajúce sa v tejto oblasti môžu vyústenie mazovej žľazy zablokovať a problém s akné je na svete.
Najčastejšie počas tehotenstva dochádza k hromadeniu mazu, premnoženiu baktérií a zápalu s výskytom akné v oblasti tváre, dekoltu a na hornej časti chrbta. Po pôrode však tieto prejavy zmiznú a nejde obvykle o trvalý problém. U veľkej väčšiny žien zároveň intenzita výskytu akné súvisí s dedičnosťou a a genetickou predispozíciou. Priamo pre dieťatko nie je akné u matky nebezpečné a pokiaľ nie sú prítomné iné symptómy ukazujúce na vážnejšiu chorobu, nie je treba sa akné pri tehotenstve príliš obávať.

Kde všade sa akné vyskytuje
Akné sa vyskytuje prakticky po celom tele, ale niektoré oblasti sú zvlášť háklivé, najmä pre ženy. V dospelosti u žien sa môže vyskytovať totiž akné napríklad v dekolte, čo je obzvlášť kritická oblasť najmä z estetického hľadiska. Naopak, vo vlasoch akné nie je až tak vidno a s týmto problémom sa dá niečo robiť vhodným účesom. Ak sa vyskytne ale akné v poprsí, jediným riešením je buď krycí krém, prípadne menší výstrih. Niekedy sa vyskytne dokonca súčasne na chrbte a dekolte.
U mužov aj žien sa inak vyskytuje akné najviac:
- na tvári - konkrétne na lícach, okolo úst a brady a na nose - problémy s pórami a ich upchatím na tvári sú najviac viditeľné na začiatku puberty
- na krku
- na ramenách
- na chrbte - chrbát býva najčastejšie problematický u mužov a chlapcov a to z toho dôvodu, že počas puberty tu dochádza v prípade fyzickej námahy k najväčšiemu poteniu
Čo pomáha na akné najviac?
Pri zápalových formách akné sa využíva aj liečba svetlom, kde sa používa tzv. modré svetlo. To má vlnovú dĺžku 415 nm, pričom v pôsobení na pokožku dochádza k uvoľňovaniu kyslíka a ten zabíja patogénne baktérie na povrchu kože. Liečba jaziev po akné je už odborný zákrok, pri ktorom sa využíva špeciálny laser. Ten jednak obmedzí zvýšenú funkciu mazových žliaz, ale tiež jeho vplyvom dochádza aj k obrúseniu a vyhladeniu kože, čo zlepší stav pokožky.
Okrem toho je možné skúsiť aj domácu liečbu:
Čo s akné počas tehotenstva? V prvom rade, treba vedieť, že po pôrode akné vymizne a ide len o problém vznikajúci priamo v čase tehotenstva. Najčastejším riešením je pitie dostatočného množstva tekutín, najmä kefírového a acidofilného mlieka. Odporúča sa tiež jesť ovocie a zelenina. Ak je akné naozaj intenzívne, je možné používať niektoré pleťové vody a prípravky s obsahom alfa-hydroxykyselín, ktoré majú antibakteriálne účinky - netreba to však príliš preháňať.
Videoblogerka na tému 10 mýtov o akné
Videoblogerka na tému 10 mýtov o akné