späť na zoznam príznakov

Svrbenie pokožky hlavy: Čo značí tento nepríjemný problém?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Svrbenie pokožky hlavy: Čo značí tento nepríjemný problém?
Zdroj foto: Getty images

Je za ním nesprávna hygiena, či alergia? Alebo len nezávažné podráždenie pokožky? Lupiny, lupienka, ale aj iné ochorenia, ako je napríklad zápal kože. A nie len u detí to môže byť aj voš.


Svrbenie pokožky hlavy môže mať mnoho príčin. Od jednorázového podráždenia vlasovými kozmetickými prípravkami až po príznak nejakého ochorenia kože či vlasov.

Vo väčšine prípadov je svrbenie pokožky len reakciou na nejaký dráždivý vplyv. Ako je napríklad podráždenie kozmetickými prípravkami, a to lak na vlasy, gél na vlasy alebo šampón na vlasy.

Za týmto problémom môže byť aj alergická reakcia. V prípade použitia nového hygienického alebo kozmetického prostriedku.

Prípadne môže ísť o reakciu na teplotné extrémy a náhle zmeny teploty. Človek sa pohybuje hlavne v zime medzi vonkajším prostredím, kde je mráz a vnútorným, ktoré je príliš vykúrené.

možov umývajú vlasy a má našampónovanú hlavu, ruky vo vlasoch
Alergia na šampón alebo nesprávna miera hygieny ako príčina svrbenia. Foto: Thinkstock photos

Ako je na tom hygiena?

Svrbenie pokožky na hlave môže mať na svedomí aj znížená úroveň hygieny. A iným prípadom je nedostatočné opláchnutie šampónu, ale aj znížená hydratácia vlasov. Taktiež časté umývanie vlasov a používanie agresívnych vlasových šampónov.

Lupiny

Najčastejšie sa svrbenie pokožky hlavy spája s lupinami. Lupiny sú vlastne šupinky odumretej kože, ktorých je ale abnormálne množstvo. Koža sa po celej svojej ploche odlupuje pravidelne v rámci svojej regenerácie.

Človek si to všimne v prípade, že je týchto šupín teda lupín, je nadmerný počet. Veľakrát je to príznak suchej kožemastných vlasov. Typické je svrbenie pokožky hlavy. Lupiny môžu signalizovať napríklad aj nedostatok minerálov a vitamínov, napríklad vitamínu B, selénu, zinku.

žena má vo vlasatej časti hlavy psoriázu, časť hlavy záhlavie
Psoriáza vo vlasatej časti hlavy. Foto: Thinkstock photos

Lupienka

Svrbenie pokožky hlavy je typické aj pre lupienku, odborne psoriázu. Kožné ochorenie sa prejavuje po celej koži, prakticky kdekoľvek. Lupiny sú veľakrát aj dôsledkom prenosu lupienky práve do oblasti hlavy a vlasov.

Pri lupienke však možno na pokožke pozorovať zápalovézačervenané ložiská, niekedy aj šupiny. Okrem kože niekedy postihuje aj kĺby a to približne v 10 - 20 % prípadov. Tento typ sa odborne nazýva psoriatická artritida.

Za svrbením môže byť aj mykóza

Medzi ochorenia kože patria aj rôzne mykózy, čiže ochorenia spôsobené plesňami a hubami. Tie napádajú nielen kožu, ale aj nechty a napríklad aj vlasy.

Mykózy sa tak prejavujú nielen svrbením pokožky hlavy, ale aj celého tela, podľa toho, ktorú časť kože napadnú. Prítomné je aj začervenanie a vlasy sú nadmerne lámavé. Spoločne sa prejavuje svrbenie pokožky hlavy a vypadávanie vlasov.

Najčastejším typom mykózy je dermatofytóza, ktorú spôsobujú dermatofyty, ktoré sa živia zrohovatenými kožnými bunkami. Infekciu vyvoláva pleseň, ktorá sa prenesie zo zvieraťa na človeka. A to napríklad zo psa alebo mačky. 

Problém je, ak sa táto choroba nelieči včas. Časom postihuje čoraz viac a viac pokožky tela a následne je jej liečenie o to dlhšie a náročnejšie.

Vši a svrbenie hlavy

Malé dievča sedí v škole a svrbí ju hlava asi má vši vo vlasoch, má blond vlasy, sedí a píše
Vši u detí spôsobujú stratu koncentrácie. Foto: Thinkstock photos

Svrbenie pokožky hlavy je typické aj pre rôzne parazitárne infekčné choroby, príkladom je voš. Typicky sa objavujú vši u detí s nízkou hygienou. Prenos je jednoduchý a prispieva mu kolektívna hra, napríklad v škôlkach a v školách.

Príznaky vši:

  • pohľadom dokázaná voš a hnidy
  • svrbenie, pálenie vlasatej časti hlavy
  • začervenanie pokožky
  • zvýšená teplota pri pridruženej infekcii podráždenej kože
  • celkový nepokoj
  • nervozita
  • porucha pozornosti
  • porucha spánku až nespavosť

Ochorenie nie je komplikované na liečbu, trvá obvykle do dvoch týždňov, avšak je potrebná neustála aplikácia či už šampónu alebo spreju v pravidelných intervaloch a tiež pravidelné a dôsledné vyčesávanie vší.

Infografika znázorňuje domáce rady na boj proti lupinám
Domáce rady na boj proti lupinám a osvieženie pokožky hlavy

Video informuje o príčinách svrbenia hlavy

Video informuje o príčinách svrbenia hlavy

Ďalšie zaujímavé zdroje

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Stredná zdravotnícka škola v Nitre mi dala základ pre uplatnenie sa v oblasti zdravia a chorôb. Vďaka nej som 2 roky pracoval na traumatologickej klinike a ambulancii vo FN Nitra. Od roku 2006 som bol zamestnaný v záchrannej zdravotnej službe, kde som zotrval do roku 2017. Bakalárske štúdium som absolvoval na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre v odbore urgentná zdravotná starostlivosť. Bakalársky titul mi umožnil pokračovať v poslaní zdravotníckeho záchranára. Medzičasom som získal miesto na tiesňovej linke 155. V prednemocničnej zdravotnej starostlivosti tak pôsobím do dnešnej doby. Záujem o človeka, zdravie a aj samotné choroby som mal už v detstve, čo mi dalo predpoklad venovať sa tejto téme i v dospelosti. Štúdium a získavanie nových informácií v praxi mi poskytlo skvelý podklad pre písanie odborných textov a to v podobe článkov, ktorým porozumejú i bežní ľudia. Moja záľuba v portáli Zdravotéka má tak pevné základy v rokoch praxe aj v osobnom záujme. Podobne ma zaujíma i zdravá strava, výživa a celkovo zdravý životný štýl. Svoj voľný čas vypĺňam rodinou a športom

Čítajte 1 skúsenosť užívateľov s Svrbením pokožky hlavy

Svrbenie pokožky hlavy: Čo značí tento nepríjemný problém? patri medzi príznaky Kože, nechtov a vlasov
Ďalšie názvy: Pruritus pokožky hlavy
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Domáce recepty proti vypadávaniu vlasov: Čo použiť na jeho zastavenie? Domáce recepty proti vypadávaniu vlasov: Čo použiť na jeho zastavenie?

Padajú Vám vlasy viac ako je bežné a už ste skúsili takmer všetky dostupné vlasové prípravky? Nezúfajte! 

Lupiny vo vlasoch. Sú príčinou mastné vlasy alebo treba hľadať problém niekde inde? Lupiny vo vlasoch. Sú príčinou mastné vlasy alebo treba hľadať problém niekde inde?

Hovorí sa, že vlasy sú korunou krásy. Každý z nás by chcel vyzerať dobre a preto často navštevujeme kadernícke salóny. Estetická stránka je pre dnešný život ľudí veľmi dôležitá. Neraz je...

Ako sa prejavujú vši u detí? Ako vyzerajú a ich likvidácia Ako sa prejavujú vši u detí? Ako vyzerajú a ich likvidácia

Voš je parazit, ktorý vie poriadne znepríjemniť život. Dobre sa jej darí v kolektíve. 

Naposledy aktualizované 01.03.2021


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
zuzu 19.04.2020 19:50

príčina - vši; a pomohla nyda s hrebienkom z lekárne