Pocit horúčavy môže byť nepríjemný a niekedy aj znepokojujúci. Tento symptóm môže mať rôzne príčiny – od bežných faktorov až po závažnejšie zdravotné problémy. Prečítajte si, kedy je normálne cítiť sa "horúco" a kedy by ste mali vyhľadať odbornú pomoc.
Pocit horúčavy býva spôsobený rôznymi faktormi, od infekcií až po hormonálne zmeny. Je dôležité rozlíšiť, či ide o neškodný stav alebo vážnejší zdravotný problém. V tomto článku sa pozrieme na najčastejšie príčiny pocitu horúčavy a na to: kedy je nutné vyhľadať lekára.
Nával tepla, do tváre a hlavy, či zalievanie horúčavou po celom tele a zalievanie teplom v noci?
Bežné príčiny pocitu horúčavy
Pocit horúčavy môže byť spôsobený viacerými faktormi, ktoré sa líšia od jednoduchých až po závažné zdravotné problémy:
Infekčné ochorenia: Najčastejšie sú chrípka, zápal pľúc, streptokokové infekcie a iné ochorenia sprevádzané horúčkou. Tieto stavy sa často prejavujú zimnicou, ktorá je obranou tela na infekciu.
Hormonálne zmeny: Menopauza a menštruačný cyklus môžu spôsobiť návaly horúčavy vďaka kolísaniu hormónov ako estrogén a progesterón. Podobne pri užívaní hormonálnej antikoncepcie či v prípade tehotenstva.
Stres a emócie: Stresové reakcie, úzkosť a silné emócie môžu spôsobiť pocit horúčavy bez zvýšenej teploty. Tento stav je spôsobený aktiváciou nervovej sústavy a rozšírením ciev.
Fyzická aktivita: Nadmerná fyzická námaha môže viesť k pocitom horúčavy, ktoré sú spôsobené potením a odparovaním tepla z tela.
Návaly tepla u žien spôsobujú hormonálne zmeny, ktorých pôvod môže byť v cykle, PMS, tehotenstve, pre užívanie hormónov, aj v období menopauzy. Zdroj foto: Shutterstock
Aj keď väčšina prípadov nie je vážna, existujú aj závažnejšie stavy, ktoré môžu signalizovať vážnejší problém:
Nadmerná aktivita štítnej žľazy: Hypertyreóza môže spôsobiť pocit horúčavy, zvýšenú potivosť a zrýchlený srdcový tep.
Problém s obehovým systémom: Hypertenzia, keď je pri vysokom krvnom tlaku bežne prítomný pocit horúčavy a nával tepla do tváre, hlavy.
Ochorenia pečene a iné závažné stavy: Pocit horúčavy môže byť súčasťou ochorení pečene, cukrovky alebo Crohnovej choroby.
Kedy vyhľadať lekára?
Vyhľadajte odborníka, ak:
Pocit horúčavy trvá dlhšie bez zjavnej príčiny.
Je sprevádzaný ďalšími príznakmi, ako sú zimnica, bolesť hlavy, opuchy, zmeny telesnej hmotnosti alebo zvracanie.
Je spojený s únavou, slabosťou alebo zhoršením celkového stavu.
Včasná diagnostika môže pomôcť rozlíšiť neškodné stavy od vážnejších zdravotných problémov.
Pocit horúčavy môže byť spôsobený rôznymi faktormi, od infekcií až po hormonálne zmeny. Je dôležité poznať, kedy je vhodné vyhľadať lekára, aby sa predišlo zanedbaniu.
calmclinic.com - Causes and Solutions for Feeling Hot From Anxiety
Bc. Lukáš Tóth
Zdravotnícky pracovník
Stredná zdravotnícka škola v Nitre mi dala základ pre uplatnenie sa v oblasti zdravia a chorôb. Vďaka nej som 2 roky pracoval na traumatologickej klinike a ambulancii vo FN Nitra. Od roku 2006 som bol zamestnaný v záchrannej zdravotnej službe, kde som zotrval do roku 2017.
Bakalárske štúdium som absolvoval na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre v odbore urgentná zdravotná starostlivosť. Bakalársky titul mi umožnil pokračovať v poslaní zdravotníckeho záchranára. Medzičasom som získal miesto na tiesňovej linke 155. V prednemocničnej zdravotnej starostlivosti tak pôsobím do dnešnej doby.
Záujem o človeka, zdravie a aj samotné choroby som mal už v detstve, čo mi dalo predpoklad venovať sa tejto téme i v dospelosti. Štúdium a získavanie nových informácií v praxi mi poskytlo skvelý podklad pre písanie odborných textov a to v podobe článkov, ktorým porozumejú i bežní ľudia. Moja záľuba v portáli Zdravotéka má tak pevné základy v rokoch praxe aj v osobnom záujme. Podobne ma zaujíma i zdravá strava, výživa a celkovo zdravý životný štýl. Svoj voľný čas vypĺňam rodinou a športom
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!
Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí
mesačne.
Napíšte nám →
Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.