späť na zoznam príznakov

Zimnica

Zimnica

Zimnica je pocit chladu a zimy, ktorý má človek napriek tomu, že teplota okolia nenasvedčuje žiadnemu poklesu. Najčastejšie je zimnica súčasťou horúčkovitých ochorení spojených s prudkým vzostupom telesnej teploty za pomerne krátky čas a tiež trasením sa. Po zimnici naopak nasledujú pocity abnormálneho horka a to najmä vtedy, ak sa podarí u človeka postihnutého zimnicou jeho telesnú teplotu zraziť napríklad liekmi za veľmi krátky čas a keď ustúpi triaška.


Najčastejšie je s teplotou

Zimnica ako taká sprevádza mnohé infekčné ochorenia, ktoré sú u nás buď bežné, alebo sa vyskytujú zriedkavejšie. Menej časté sú napríklad žltá zimnica alebo hemorágia, čo je tropická horúčka, ktorá je typická pre exotické krajiny, alebo tiež malária. V tomto prípade sú tieto ochorenia skôr importované zo zahraničia, čiže dôležité je očkovanie, ktorého cena nie je vysoká. Typicky je však zimnica príznakom pre chrípku alebo angínu, ktoré sa naopak u nás vyskytujú veľmi často.

Najčastejšie je zimnica pri ochoreniach, kde teplota presahuje 38 stupňov Celzia. Táto hranica je už hranicou nielen zvýšenej teploty, ale aj priamo horúčky. Medzi najčastejšie patria už spomínaná chrípka, čo je vírusové ochorenie respiračného systému spôsobené RNA vírusom, ktoré sa prejavuje aj únavou a malátnosťou, alebo angína, ochorenie bakteriálneho typu, pre ktoré sú typické bolesti a pocit škriabania v krku. Pri oboch je ale súčasťou príznakov aj zimnica.

U dospelých aj u detí

Medzi infekčné ochorenia, ktoré sú charakteristické tiež zimnicou a pocitom chladu súvisiacim s horúčkou, patrí aj šarlach, ktorý je typický vyrážkou na koži a tiež príznakmi podobnými angíne. Ochorenie je bakteriálneho pôvodu a spôsobuje ho Streptococcus pyogenes. Medzi bakteriálne choroby, pri ktorých sa vyskytuje aj horúčka so zimnicou, patrí tiež brušný týfus, ktorý sa prejavuje aj zníženou chuťou do jedla a zápchou. Lieči sa klasicky antibioticky.

Infekčným ochorením, pri ktorom môže byť ako súčasť príznakov prítomná aj zimnica, sú tiež ovčie kiahne. Ide o chorobu vysoko nákazlivú, ktorú spôsobuje herpetický vírus Varicella a prejavuje sa najmä typickými vyrážkami na koži. Niekedy však dochádza aj k horúčke, ktorá už môže byť spojená so zimnicou. Podobným vyrážkovitým ochorením je aj rubeola, ktorá patrí tiež k typickým detským infekčných ochoreniam spojeným so zvýšenou telesnou teplotou.

Zimnica s teplotou
Veľmi často býva zimnica spojená s teplotou

Patrí aj medzi všeobecné príznaky

Zvýšené teploty, nechuť do jedla a únavnosť sa vyskytujú aj pri mnohých nádorových ochoreniach, pričom napríklad pri rakovine pečene môže dochádzať aj k horúčke so zimnicou, hoci typickým príznakom sú najmä bolesti v oblasti brucha. Aj ochorenia obličiek a vylučovacej sústavy môžu byť spojené s pocitom chladu a náhlym pocitom zimy, napríklad pokiaľ príde k akútnej horúčke. Tá je prítomná napríklad aj pri výskyte obličkových kameňov.

Niekedy môže byť horúčka prítomná aj pri infekčných chorobách pohlavného charakteru, napríklad pri chlamýdiovej infekcii, ktorá môže napadnúť mužov aj ženy a v prvom rade sa prejavuje na ich pohlavných orgánoch a to najmä intenzívnym a úporným svrbením. Horúčka sa niekedy spolu so zimnicou môže vyskytnú aj veľmi náhle, napríklad v prípade rôznych život ohrozujúcich stavov, pričom u človeka sa môžu tieto príznaky prejaviť len krátko a niekedy ich nespozoruje.

Môže byť aj bez teploty či horúčky?

Sú aj situácie, že sa môže zimnica vyskytovať aj pri niektorých ochoreniach v pohlavnej sústave u žien, pričom v tomto prípade ale nejde o charakteristické príznaky a symptómy. V niektorých prípadoch môžu byť súčasťou prejavov ochorení ako sú zápal vaječníkov alebo zápal maternice či iné zápaly v pohlavnej sústave. Nie vždy zápaly tohto typu sprevádzajú napríklad horúčky a tak sa môže objaviť zimnica aj bez nich - preto si treba všímať aj ostatné symptómy.

Rovnako aj niektoré črevné problémy, napríklad šigelóza, sa prejavujú zimnicou, ktorá nie je sprevádzaná ani teplotou ani horúčkou, ale skôr problémami tráviaceho charakteru. Problémom najmä v zime sú norovírusy, ktoré sa u človeka rovnako prejavia zimnicou, ale bez horúčky. Priebeh ochorenia však môže byť u každého pacienta individuálnu a naďalej platí, že zimnica je vo väčšine ochorení sprievodným signálom a javom, ktorý súvisí najmä so zvýšenou teplotou a horúčkou.

Zimnica v tehotenstve
Počas tehotenstva môže zimnica značiť aj vážne problémy

Zimnica v tehotenstve

Počas tehotenstva sa môže vyskytnúť zimnica buď ako súčasť bežného ochorenia, ktoré sprevádza aj za všedných okolností, čiže typicky pri chrípke a podobných chorobách, ale môže ísť aj o niečo vážnejšie. Hoci viaceré zdroje uvádzajú dokonca výskyt zimnice ako samotný príznak tehotenstva, treba to naozaj brať s veľkou rezervou - je pravda, že zimnica sa môže nečakane vyskytnúť v prvom trimestri, ale rozhodne nejde o 100% prejav gravidity ako takej.

Zimnica môže prísť v tehotenstve napríklad v týchto prípadoch:

  • vyčerpanosť a únava - niektorým ženám sa môže počas prvých mesiacov stávať pravidelne večer, že budú cítiť zimnicu, hoci nie úplne v bežnej forme
  • bežné infekčné a zápalové ochorenia, ktoré sa vyskytujú bez ohľadu na tehotenstvo, najmä chrípka a iné podobné choroby
  • HELLP syndróm - ide o nebezpečný stav, kedy hrozí úmrie plodu a prejavuje sa nielen zimnicou, ale aj nevoľnosťou, obolesťami brucha a vracaním; na rozdiel od predošlých dvoch prípadov ide o mimoriadne vážny stav, ktorý si vyžaduje lekárske ošetrenie

Zimnica a stres? Môže to byť aj vážna choroba

Veľa ľudí pripisuje zimnici neškodnú úlohu. Bez odborného vyšetrenia je len veľmi ťažké určiť, aká je príčina a pôvod zimnice, pretože záleží aj na iných okolnostiach a symptómoch. Niektorí ľudia môžu mať napríklad aj tzv. stresové záchvaty, kedy z ničiho nič nastúpi zimnica, zvýši sa krvný tlak a môže nastúpiť až panický strach. Po chvíli toto všetko môže pominúť a dostaví sa únava. Ak sa tento problém objavuje častejšie, môže ísť o prejav nejakej úzkostnej a panickej poruchy.

Toto sú najčastejšie choroby, ktoré sa zimnicou obvykle prejavujú:

Choroby a zimnicaČo sa týka samotného fyziologického procesu, zimnica je len reakciou organizmu a odpoveďou imunitného systému. Ak stúpne teplota organizmu, pomer medzi telesnou teplotou a teplotou okolia sa zmení a človek začne pociťovať zimu. Následne mozog dá pokyn telu, aby sa začalo vytvárať ešte viac tepla a to rýchlym rozťahovaním a sťahovaním svalových buniek. Kontrakcie svalov začnú produkovať teplo, kým sa pomer ustáli, no človek to pociťuje ako triašku, teda zimniciu.

Ako si poradiť s vysokou teplotou a zimnicou

Ako si poradiť s vysokou teplotou a zimnicou

Ďalšie zaujímavé zdroje

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

redaktor

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Opäť prichádza obdobie chrípok. Buďte pripravení. Začnite posilňovať svoju imunitu už teraz Opäť prichádza obdobie chrípok. Buďte pripravení. Začnite posilňovať svoju imunitu už teraz

Zima sa blíži a s ňou každoročné ťažkosti s chrípkou či prechladnutím. Nenechajte sa zlomiť chorobou a posilnite svoju obranyschopnosť včas.

Zábal účinne pomôže znížiť horúčku. Viete, ako ho robiť správne? Zábal účinne pomôže znížiť horúčku. Viete, ako ho robiť správne?

Horúčka najmä u detí dokáže rodičov poriadne znepokojiť. Zvýšená teplota nie je sama o sebe chorobou, ale príznakom. Ak však prekročí určité hranice, je dobré vedieť si s ňou poradiť....

Nepovinné očkovanie, kedy je vhodné Nepovinné očkovanie, kedy je vhodné

Povinné očkovanie majú preštudované hlavne matky malých detí. Existujú však aj vakcíny, očkovanie ktorými nevyplýva zo zákona a preto sú menej známe. 

Dyzentéria, červienka, úplavica, šigelóza alebo jednoducho choroba špinavých rúk. Dyzentéria, červienka, úplavica, šigelóza alebo jednoducho choroba špinavých rúk.

Bacilárna dyzentéria je vysoko nákazlivé, hnačkové ochorenie prenášané fekálno-orálnym spôsobom. Vyskytuje sa hlavne pri nedodržiavaní hygienických zásad, preto jej hovoríme aj...

Záhadná šiesta choroba detí Záhadná šiesta choroba detí

Šiesta choroba - názov naháňajúci zimomriavky po tele. Postihuje našich najmenších a spôsobuje u nich vysoké horúčky s vyrážkami na koži. V detských kolektívoch býva príčinou...

Naposledy aktualizované 29.11.2016


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
Zimni a - Arcticcode 01.12.2018 23:49

Triaslo ma a bola mi velka zima. Mal som neprijemne zimomriavky

Čo mi pomohlo

Pomohlo lahnut do postele a zohriat sa. Pod perinou som sa triasol este asi 3 minuty a potom to skoncilo