späť na zoznam príznakov

Pocit horúčavy

Autor: Michal Hrebík

Pocit horúčavy sa niekedy charakterizuje aj ako pocit horka alebo návaly horka, pričom nemusí ísť vždy o vážny problém. Celkovo je teplotný stav v organizme regulovaný viacerými faktormi, napríklad ide o nervy, hormóny alebo cievy. Hladina hormónov, ale aj rôzne stresové reakcie či rozšírenie ciev vplývajú totiž na aktuálny teplotný stav v tele a regulujú ho podľa potreby. Je však treba rozlíšiť návaly horka spôsobené zvýšenou teplotou či horúčkou.

Pocit horúčavy je veľakrát prítomný pri rôznych zápalových a infekčných ochoreniach v organizme alebo pri problémoch respiračného charakteru. Najmä na čele môže byť pocit horúčavy súčasťou príznakov angíny, chrípky alebo vážneho zápalu v organizme, ale ide o dlhodobý stav. Návaly horúčavy a pocit horúčavy, ktorý nie je sprevádzaný inými príznakmi alebo je krátkodobejšieho charakteru, majú na vine práve hormóny, nervy a cievy.

Napríklad niektoré jedlá, najmä štipľavé a také, ktorých potrava obsahuje látku kapsaicín, môžu spôsobiť roztiahnutie ciev, čo vedie k pocitom horka najmä na pokožke a tiež aj začervenaniu tváre. Pocity horúčavy sa dostavujú napríklad aj pri niektorých príliš horúcich jedlách alebo nápojoch, ale ide o krátkodobý pocit, ktorý odznie za niekoľko minút. Pri jedle taktiež dochádza k aktivácii orgánov tráviacej sústavy, neskôr pri trávení tiež, čo krátkodobo zvýši pocit horúčavy.

Na pocity horka a nadmerného tepla má vplyv aj stres, čiže faktory nervovej sústavy. Človek pri stresových situáciách môže cítiť nadmernú horúčavu, niekedy aj nevoľnosť, pričom po pominutí stresového podnetu by sa mal organizmus ukľudniť. Nadmerné horko a horúčava sa spájajú aj s fyzickou a športovou aktivitou. Nemusí ísť len o profesionálne športové zaťaženie, ale napríklad aj o nadmernú námahu, kedy musí človek vydať z organizmu veľa energie.

Organizmus je prehriaty a ochladzuje sa práve nadmerným výdajom tepla a potením, čo spôsobuje pocit horúčavy. Vplyv na termoreguláciu má aj hladina hormónov. Napríklad u žien počas menopauzy kolísa hladina ženských hormónov v tele, čo spôsobuje návaly horúčavy. Podobne je to pri rôznych poruchách štítnej žľazy, ktorej hormóny ovplyvňujú celé telo a jeho metabolizmus, najčastejšie ide o hypertyreózu, čiže nadmernú produkciu niektorých hormónov.

Najviac by si mal dať človek pozor na akútne návaly horka bez zjavnej príčiny, pretože môže ísť o zvýšenie teploty v organizme spôsobené život ohrozujúcim stavom, napríklad v dlhodobo horúcom prostredí alebo pri priamom slnečnom žiarení, kedy hrozí aj úpal. Nebezpečné sú tiež dlhodobé pocity horúčavy, ktoré vzhľadom na svoje pretrvávanie nemajú príčinu v jedle, fyzickej aktivite alebo psychických a stresových faktoroch. Vtedy je lepšie navštíviť lekára.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
7X - Ako znížiť vysoký krvný tlak bez liekov? Stačí citrón či čaj? 7X - Ako znížiť vysoký krvný tlak bez liekov? Stačí citrón či čaj?

Otázka znie, ako sa dá znížiť vysoký krvný tlak bez liekov? Pri znížení krvného tlaku sa podieľajú viaceré faktory, a to napríklad strava, obmedzenie alkoholu a fajčenia, ale aj stresu....

Syndróm vyhorenia: Máte ho? Ako ho prekonať? + Urobte si online TEST Syndróm vyhorenia: Máte ho? Ako ho prekonať? + Urobte si online TEST

O vyhorení človeka sa hovorilo už v dávnej minulosti ako o stave vyčerpanosti tela a duše. Pojem syndróm vyhorenia alebo, ak chcete, i burnout syndróm bol prvý krát popísaný a definovaný...

Viete, ako správne používať tlakomer a ako merať krvný tlak? Viete, ako správne používať tlakomer a ako merať krvný tlak?

Tlakomer - profesionálny prístroj, ktorý prednedávnom používali výhradne lekári, sa dostal do domácnosti takmer každého laika. Pravidelné meranie krvného tlaku u pacientov s arteriálnou...

Vianočné sviatky: Psychická záťaž a depresie? Ako ich prežiť bez stresu? Vianočné sviatky: Psychická záťaž a depresie? Ako ich prežiť bez stresu?

Hovorí sa, že Vianoce sú sviatkami radosti a pokoja. Je ale táto zaužívaná terminológia skutočne pravdivá? Psychológovia si to nemyslia! V skutočnosti je predvianočný stres a chaos, ako...

Žena v prechode? Aké sú príznaky blížiaceho sa obdobia klimaktéria? Žena v prechode? Aké sú príznaky blížiaceho sa obdobia klimaktéria?

Pojmy ako klimaktérium, menopauza či prechod, právom vyvolávajú u žien obavy. Prejavy tohto obdobia výrazne ovplyvňujú život i bežné fungovanie. Ako zvládnuť toto nepríjemné obdobie?

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
Teplota - Timi 01.03.2021 16:57

Dobrý deň. Občas sa mi stáva že mám horúce čelo a tvár ale teplotu som nikdy nemala. Niekedy mám horúce čelo a tvár približne od 16- 19 tej hodiny. Vždy v podvečerných hodinách som taká rozhorúčená ale nie každý večer. Posledné dva dni mávam v rovnakom čase medzi 16 a 18 nával horúčavy som rozhorúčená až sa potím a hlavne keď si ľahnem. Včera a dnes som mala zvýšenú teplotu 37° 37,3. Ono sa to potom upokojí a viac sa to neobjaví a teplota je okolo 36,5. Až na ďalší deň zase v rovnskom čase. Zvyčajne keď si ľahnem. Mám pocit že keď si meriam teplotu tak čím som nervóznejšia tým mi je horúcejšie. Keď sa poprechádzam po izbe alebo otvorím okno tak ,,vychladnem". Antig. test na Koronu mi vyšiel negatíny. Čo by to mohlo byť? Mohla by to byť korona? Nemám ine príznaky a cez deň som relatívne v pohode, nie som ani horúca, možno občas. V noci je v pohode teplota normálna, nie je mi ani zima ani horúco. Nakaziť koronou sa nemám kde, chodievam iba na prechádzku so psom a rúško nosím. Ďakujem za odpoveď.

Adam 25.03.2021 07:48

Presne toto isté aktuálne prežívam aj ja - večerné rozhorúčenie - hlavne tváre, ale netuším čo by to mohlo byť. Teplo znásobuje ešte viac stres aj fyzická námaha, ale potom to samo prejde. Keď si zmeriam teplotu tak je 36,5°C. Koronu nemám. Bol som aj u lekárky, krvný obraz aj moč sú OK. Ak máte nejaké nové info čo pomohlo, tak poprosím o vašu skúsenosť.

Horúco 26.03.2021 18:51

Toto zažívam pravidelne aj ja aj keď nie vždy ...no hlavne teraz keď je také počasie aké je..mám to vždy keď prídem z roboty (pracujem vonku ) a dám si sprchu...vonku ofučaný studeným vetrom a zrazu prídem do tepla..samozrejme stres z tohto všetkého len prispieva... Neviem možno ako sa dáš do kľudu a začneš premýšľať nad niečím tak sa vystresujes ani nevieš ako. Toť moja skúsenosť . No vždy aspoň mne to prejde do cca pol hodiny a je dobré..no ja to mám z počasia.