späť na zoznam príznakov

Pocit horúčavy

Autor: Michal Hrebík
Zdroj foto: Getty images

Pocit horúčavy sa niekedy charakterizuje aj ako pocit horka alebo návaly horka, pričom nemusí ísť vždy o vážny problém. Celkovo je teplotný stav v organizme regulovaný viacerými faktormi, napríklad ide o nervy, hormóny alebo cievy. Hladina hormónov, ale aj rôzne stresové reakcie či rozšírenie ciev vplývajú totiž na aktuálny teplotný stav v tele a regulujú ho podľa potreby. Je však treba rozlíšiť návaly horka spôsobené zvýšenou teplotou či horúčkou.

Pocit horúčavy je veľakrát prítomný pri rôznych zápalových a infekčných ochoreniach v organizme alebo pri problémoch respiračného charakteru. Najmä na čele môže byť pocit horúčavy súčasťou príznakov angíny, chrípky alebo vážneho zápalu v organizme, ale ide o dlhodobý stav. Návaly horúčavy a pocit horúčavy, ktorý nie je sprevádzaný inými príznakmi alebo je krátkodobejšieho charakteru, majú na vine práve hormóny, nervy a cievy.

Napríklad niektoré jedlá, najmä štipľavé a také, ktorých potrava obsahuje látku kapsaicín, môžu spôsobiť roztiahnutie ciev, čo vedie k pocitom horka najmä na pokožke a tiež aj začervenaniu tváre. Pocity horúčavy sa dostavujú napríklad aj pri niektorých príliš horúcich jedlách alebo nápojoch, ale ide o krátkodobý pocit, ktorý odznie za niekoľko minút. Pri jedle taktiež dochádza k aktivácii orgánov tráviacej sústavy, neskôr pri trávení tiež, čo krátkodobo zvýši pocit horúčavy.

Na pocity horka a nadmerného tepla má vplyv aj stres, čiže faktory nervovej sústavy. Človek pri stresových situáciách môže cítiť nadmernú horúčavu, niekedy aj nevoľnosť, pričom po pominutí stresového podnetu by sa mal organizmus ukľudniť. Nadmerné horko a horúčava sa spájajú aj s fyzickou a športovou aktivitou. Nemusí ísť len o profesionálne športové zaťaženie, ale napríklad aj o nadmernú námahu, kedy musí človek vydať z organizmu veľa energie.

Organizmus je prehriaty a ochladzuje sa práve nadmerným výdajom tepla a potením, čo spôsobuje pocit horúčavy. Vplyv na termoreguláciu má aj hladina hormónov. Napríklad u žien počas menopauzy kolísa hladina ženských hormónov v tele, čo spôsobuje návaly horúčavy. Podobne je to pri rôznych poruchách štítnej žľazy, ktorej hormóny ovplyvňujú celé telo a jeho metabolizmus, najčastejšie ide o hypertyreózu, čiže nadmernú produkciu niektorých hormónov.

Najviac by si mal dať človek pozor na akútne návaly horka bez zjavnej príčiny, pretože môže ísť o zvýšenie teploty v organizme spôsobené život ohrozujúcim stavom, napríklad v dlhodobo horúcom prostredí alebo pri priamom slnečnom žiarení, kedy hrozí aj úpal. Nebezpečné sú tiež dlhodobé pocity horúčavy, ktoré vzhľadom na svoje pretrvávanie nemajú príčinu v jedle, fyzickej aktivite alebo psychických a stresových faktoroch. Vtedy je lepšie navštíviť lekára.

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Čo je to salmonelóza? 3X AKO: Vzniká, sa prejavuje, sa jej zbaviť? Čo je to salmonelóza? 3X AKO: Vzniká, sa prejavuje, sa jej zbaviť?

Salmonelóza je veľmi časté hnačkovité ochorenie spôsobené črevnými patogénmi - konkrétnejšie baktériami salmonely. Patrí medzi najčastejšie a pre verejnosť najznámejšie infekčné...

Tuberkulóza nepatrí minulosti, ročne zabíja milióny ľudí Tuberkulóza nepatrí minulosti, ročne zabíja milióny ľudí

Tuberkulóza v minulosti spôsobila enormné straty na ľudských životoch . Počty nakazených a mŕtvych sa eliminovali s objavom vakcíny , ktorá prestala byť povinnou pre klesajúcu...

Čo je to otrava krvi - sepsa, aké má prejavy a ako prebieha? Čo je to otrava krvi - sepsa, aké má prejavy a ako prebieha?

Sepsa , ktorú verejnosť pozná skôr ako otravu krvi , patrí medzi jeden z najvýznamnejších problémov dnešnej medicíny. Ide o závažnú komplikáciu viacerých chorobných stavov , ktorá...

Ako sa chrániť pred novým koronavírusom COVID-19? Prinášame 8 efektívnych zásad a opatrení Ako sa chrániť pred novým koronavírusom COVID-19? Prinášame 8 efektívnych zásad a opatrení

Koronavírus COVID-19 sa šíri „rýchlosťou svetla”. Vakcína zatiaľ neexistuje, a napriek opatreniam zo strany vlád jednotlivých štátov, zdravotníckych organizácií a individuálnym...

Koronavírus vs. chrípka: Čo nás  ohrozuje viac? Koronavírus vs. chrípka: Čo nás ohrozuje viac?

Ľudia sú vydesení z nového koronavírusu . Obávajú sa nakazenia ako nikdy predtým. Prečo sme sa doteraz žiadneho ochorenia toľko neobávali? Môže za to nie len samotné ochorenie, ale...

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.