späť na zoznam príznakov

Pocit horúčavy


Pocit horúčavy sa niekedy charakterizuje aj ako pocit horka alebo návaly horka, pričom nemusí ísť vždy o vážny problém. Celkovo je teplotný stav v organizme regulovaný viacerými faktormi, napríklad ide o nervy, hormóny alebo cievy. Hladina hormónov, ale aj rôzne stresové reakcie či rozšírenie ciev vplývajú totiž na aktuálny teplotný stav v tele a regulujú ho podľa potreby. Je však treba rozlíšiť návaly horka spôsobené zvýšenou teplotou či horúčkou.

Pocit horúčavy je veľakrát prítomný pri rôznych zápalových a infekčných ochoreniach v organizme alebo pri problémoch respiračného charakteru. Najmä na čele môže byť pocit horúčavy súčasťou príznakov angíny, chrípky alebo vážneho zápalu v organizme, ale ide o dlhodobý stav. Návaly horúčavy a pocit horúčavy, ktorý nie je sprevádzaný inými príznakmi alebo je krátkodobejšieho charakteru, majú na vine práve hormóny, nervy a cievy.

Napríklad niektoré jedlá, najmä štipľavé a také, ktorých potrava obsahuje látku kapsaicín, môžu spôsobiť roztiahnutie ciev, čo vedie k pocitom horka najmä na pokožke a tiež aj začervenaniu tváre. Pocity horúčavy sa dostavujú napríklad aj pri niektorých príliš horúcich jedlách alebo nápojoch, ale ide o krátkodobý pocit, ktorý odznie za niekoľko minút. Pri jedle taktiež dochádza k aktivácii orgánov tráviacej sústavy, neskôr pri trávení tiež, čo krátkodobo zvýši pocit horúčavy.

Na pocity horka a nadmerného tepla má vplyv aj stres, čiže faktory nervovej sústavy. Človek pri stresových situáciách môže cítiť nadmernú horúčavu, niekedy aj nevoľnosť, pričom po pominutí stresového podnetu by sa mal organizmus ukľudniť. Nadmerné horko a horúčava sa spájajú aj s fyzickou a športovou aktivitou. Nemusí ísť len o profesionálne športové zaťaženie, ale napríklad aj o nadmernú námahu, kedy musí človek vydať z organizmu veľa energie.

Organizmus je prehriaty a ochladzuje sa práve nadmerným výdajom tepla a potením, čo spôsobuje pocit horúčavy. Vplyv na termoreguláciu má aj hladina hormónov. Napríklad u žien počas menopauzy kolísa hladina ženských hormónov v tele, čo spôsobuje návaly horúčavy. Podobne je to pri rôznych poruchách štítnej žľazy, ktorej hormóny ovplyvňujú celé telo a jeho metabolizmus, najčastejšie ide o hypertyreózu, čiže nadmernú produkciu niektorých hormónov.

Najviac by si mal dať človek pozor na akútne návaly horka bez zjavnej príčiny, pretože môže ísť o zvýšenie teploty v organizme spôsobené život ohrozujúcim stavom, napríklad v dlhodobo horúcom prostredí alebo pri priamom slnečnom žiarení, kedy hrozí aj úpal. Nebezpečné sú tiež dlhodobé pocity horúčavy, ktoré vzhľadom na svoje pretrvávanie nemajú príčinu v jedle, fyzickej aktivite alebo psychických a stresových faktoroch. Vtedy je lepšie navštíviť lekára.

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

redaktor

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Nočné potenie z tepla či z ochorenia? Nočné potenie z tepla či z ochorenia?

Potenie samotné nebýva vždy príjemné. Pre náš organizmus má však dôležitý význam. Ak sa vyskytuje aj počas spánku, môže mať viacero príčin.

Syndróm nepokojných nôh: Ako ho zvládať? Syndróm nepokojných nôh: Ako ho zvládať?

Máte nutkanie neustále pohybovať nohami pre pocit dyskomfortu ? Prináša vám tento pohyb len dočasnú úľavu? Stupňuje sa nepohodlie v čase pokoja, hlavne v noci? Možno trpíte syndrómom...

Hyperglykémia - najčastejšie otázky Hyperglykémia - najčastejšie otázky

Dnešná doba je v mnohých oblastiach vyspelá, no na mnohé stále krátka. Civilizačné ochorenia sa vyskytujú vo vysokej miere. Jedným z nich je aj cukrovka alebo diabetes mellitus. Čo...

Popŕhlenie medúzou. Treba sa ho obávať? Popŕhlenie medúzou. Treba sa ho obávať?

Medúzy patria medzi najstaršie a zároveň najmenej prebádané živočíchy na našej planéte. Ich vek sa odhaduje na 600 až 700 miliónov rokov. Sú fascinujúce a nebezpečné zároveň....

Ako si poradiť s nadmerným potením nielen v lete Ako si poradiť s nadmerným potením nielen v lete

Potenie je prirodzenou funkciou organizmu. Potíme sa keď nám je teplo, pri zvýšenej fyzickej námahe, či v strese. To do akej miery je tento prirodzený ochranný mechanizmus v norme,...

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.