späť na zoznam príznakov

Rozšírené žily


Choroby s príznakom "rozšírené žily"

Rozšírené žily sú najčastejšie symptómom kŕčových žíl, ktoré sa odborne volajú varixy, ale nie vždy ide o kŕčové žily klasicky prítomné na pokožke, niekedy môže ísť aj varixy v rôznych slizniciach alebo na orgánoch. Okrem toho dochádza k rozšíreniu žíl aj pri niektorých špecifických ochoreniach srdcovo-cievneho systému, pečene alebo pohlavnej sústavy u mužov. Vo všeobecnosti by človek nemal podceňovať rozšírenie žíl a vyhľadať odborné vyšetrenie.

Rozšírené žily sú napríklad prítomné pri portálnej hypertenzii. Toto ochorenie je spôsobené zvýšeným tlakom v portálnej žile a dochádza k rozšíreniu menších žíl a žiliek v pažeráku. Častokrát je prítomná aj krvácavosť z týchto rozšírených žíl. Rozšírené žily môžu byť aj v oblasti hrudníka, konkrétne ide o pľúcne krvné riečišťe. Tu sú obvykle žily rozšírené z dôvodu vytvorenia krvnej zrazeniny v dôsledku pľúcnej embólie. Problém je aj akútna žilná trombóza dolných končatín.

Tiež niektoré ochorenia pečene sprevádza rozšírenie žíl, napríklad cirhózu pečene. Pri chronickej forme ochorenia dochádza totiž k zlyhávaniu pečene, zväčšeniu kŕčových žíl v pečeni a veľakrát aj k ich prasknutiu a následnému krvácaniu. Problémom je aj rakovina pečene, čo je nádorové ochorenie. Keďže ide o rakovinové nádory, tie majú tendenciu rozširovať sa a metastázovať, napríklad aj do pečeňových žíl, kde spôsobia rozšírenie a trombózu.

Problémom sú aj hemeroidy, čo sú rozšírené žily nachádzajúce sa v oblasti konečníka. Žily môžu byť bolestivé pri mechanickom poškodení, kedy vzniká zápal a to spôsobuje bolesť konečníka. V prípade výskytu hemeroidov je možné pozorovať napríklad aj prímes krvi v stolici, čo vyplýva práve z narušenia týchto rozšírených žíl, ktoré sú poškodené a krvácajú počas vykonávania stolice. Tento problém je potrebné riešiť u lekára, ktorý môže žily vyliečiť.

Viackrát sa rozšírené žily a problémy s nimi vyskytujú aj pri rôznych ochoreniach pohlavných orgánov, najmä u mužov. Častým problémom je napríklad varikokéla, čo je choroba spôsobená vadou, pri ktorej dochádza k hromadeniu a rozšíreniu žilových pletencov, ktoré odvádzajú krv zo semenníka, nadsemenníka a miešku a nachádzajú sa za semenníkom. Dochádza k hromadeniu krvi v týchto rozšírených žilách a to má vplyv napríklad aj na plodnosť.

Vo všeobecnosti sa rozšírené žily teda najčastejšie vyskytujú pri kŕčových žilách ako ich najtypickejší symptóm. Kŕčové žily sa odborne volajú varixy a najčastejšie vznikajú na žilách dolných končatín. Na vznik tohto ochorenia má vplyv aj genetická predispozícia, u žien tiež hladina hormónov počas tehotenstva a tiež aj celková hladina hormónov. Práve preto dochádza k výskytu kŕčových žíl častejšie u žien ako u mužov. Liečba spočíva najmä v chirurgickom odstránení.

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

redaktor

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Cukor, náš najsladší nepriateľ Cukor, náš najsladší nepriateľ

Má vysokú energetickú hodnotu a žiadne vitamíny . Napriek tomu, že sa o jeho škodlivosti vie už celé roky, stále sú ho plné regály. Nachádza sa v cukrovinkách, sladených nápojoch,...

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.