späť na zoznam príznakov

Rozšírené žily

Autor: Michal Hrebík

Rozšírené žily sú najčastejšie symptómom kŕčových žíl, ktoré sa odborne volajú varixy, ale nie vždy ide o kŕčové žily klasicky prítomné na pokožke, niekedy môže ísť aj varixy v rôznych slizniciach alebo na orgánoch. Okrem toho dochádza k rozšíreniu žíl aj pri niektorých špecifických ochoreniach srdcovo-cievneho systému, pečene alebo pohlavnej sústavy u mužov. Vo všeobecnosti by človek nemal podceňovať rozšírenie žíl a vyhľadať odborné vyšetrenie.

Rozšírené žily sú napríklad prítomné pri portálnej hypertenzii. Toto ochorenie je spôsobené zvýšeným tlakom v portálnej žile a dochádza k rozšíreniu menších žíl a žiliek v pažeráku. Častokrát je prítomná aj krvácavosť z týchto rozšírených žíl. Rozšírené žily môžu byť aj v oblasti hrudníka, konkrétne ide o pľúcne krvné riečišťe. Tu sú obvykle žily rozšírené z dôvodu vytvorenia krvnej zrazeniny v dôsledku pľúcnej embólie. Problém je aj akútna žilná trombóza dolných končatín.

Tiež niektoré ochorenia pečene sprevádza rozšírenie žíl, napríklad cirhózu pečene. Pri chronickej forme ochorenia dochádza totiž k zlyhávaniu pečene, zväčšeniu kŕčových žíl v pečeni a veľakrát aj k ich prasknutiu a následnému krvácaniu. Problémom je aj rakovina pečene, čo je nádorové ochorenie. Keďže ide o rakovinové nádory, tie majú tendenciu rozširovať sa a metastázovať, napríklad aj do pečeňových žíl, kde spôsobia rozšírenie a trombózu.

Problémom sú aj hemeroidy, čo sú rozšírené žily nachádzajúce sa v oblasti konečníka. Žily môžu byť bolestivé pri mechanickom poškodení, kedy vzniká zápal a to spôsobuje bolesť konečníka. V prípade výskytu hemeroidov je možné pozorovať napríklad aj prímes krvi v stolici, čo vyplýva práve z narušenia týchto rozšírených žíl, ktoré sú poškodené a krvácajú počas vykonávania stolice. Tento problém je potrebné riešiť u lekára, ktorý môže žily vyliečiť.

Viackrát sa rozšírené žily a problémy s nimi vyskytujú aj pri rôznych ochoreniach pohlavných orgánov, najmä u mužov. Častým problémom je napríklad varikokéla, čo je choroba spôsobená vadou, pri ktorej dochádza k hromadeniu a rozšíreniu žilových pletencov, ktoré odvádzajú krv zo semenníka, nadsemenníka a miešku a nachádzajú sa za semenníkom. Dochádza k hromadeniu krvi v týchto rozšírených žilách a to má vplyv napríklad aj na plodnosť.

Vo všeobecnosti sa rozšírené žily teda najčastejšie vyskytujú pri kŕčových žilách ako ich najtypickejší symptóm. Kŕčové žily sa odborne volajú varixy a najčastejšie vznikajú na žilách dolných končatín. Na vznik tohto ochorenia má vplyv aj genetická predispozícia, u žien tiež hladina hormónov počas tehotenstva a tiež aj celková hladina hormónov. Práve preto dochádza k výskytu kŕčových žíl častejšie u žien ako u mužov. Liečba spočíva najmä v chirurgickom odstránení.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
21. týždeň tehotenstva (TT). Čo robí dieťatko v brušku? 21. týždeň tehotenstva (TT). Čo robí dieťatko v brušku?

Ste v 21. týždni tehotenstva, práve ste vkročili do druhej polovice tehotenstva. Vaše dieťatko rastie veľkou rýchlosťou a pokiaľ práve nespí, už v tomto období je neposedné a stále v...

Ako zistiť problém s pečeňou? Pozor, odhalia ho tieto príznaky Ako zistiť problém s pečeňou? Pozor, odhalia ho tieto príznaky

Pečeň zohráva v našom tele významnú úlohu. Je to životne dôležitý orgán, ktorý je vrátane transplantácie od mŕtveho darcu nenahraditeľný.  Zlyhávanie pečene predstavuje vždy smrteľné...

Alkoholizmus: Aké sú dokázané účinky alkoholu na naše telo? Alkoholizmus: Aké sú dokázané účinky alkoholu na naše telo?

Príjemný pocit opojenia z alkoholu, ktorý v malom množstve zlepšuje náladu, sebavedomie, či sociabilitu, je lákavý, no zároveň predstavuje len malý krôčik k vzniku závislosti na...

Metličkové žilky? Tento estetický problém trápi najmä ženy. Prečo? Metličkové žilky? Tento estetický problém trápi najmä ženy. Prečo?

Metličkové žilky trápia najmä ženy, no výnimkou nie je ani mužské pohlavie. Tieto tmavo modré, až fialové cievne rozšírenia sa vyskytujú v každom veku, a to buď izolovane , alebo...

Čo všetko prezradia pečeňové testy? Čo značia zvýšené hodnoty? Čo všetko prezradia pečeňové testy? Čo značia zvýšené hodnoty?

Odbery krvi sú základným vyšetrením pri návšteve ambulancie praktického lekára. To znamená, že v rutinnej praxi sa robí skríningové vyšetrenie krvi , kam patria aj tzv. „pečeňové...

Naposledy aktualizované


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.