Stenčenie kože

Stenčenie kože je stav, kedy dochádza k úbytku horných charakteristických vrstiev kože alebo podkožného väziva, pričom odborne sa tento proces nazýva aj atrofia kože. Bežne tento jav prichádza so starnutím človeka, pretože spolu s celým organizmom starne aj pokožka. Obvykle je tento proces dlhodobý a voľným okom nebadateľný, pričom ho v prípade starnutia nesprevádzajú žiadne iné príznaky alebo symptómy,...

Stenčenie kože je stav, kedy dochádza k úbytku horných charakteristických vrstiev kože alebo podkožného väziva, pričom odborne sa tento proces nazýva aj atrofia kože. Bežne tento jav prichádza so starnutím človeka, pretože spolu s celým organizmom starne aj pokožka. Obvykle je tento proces dlhodobý a voľným okom nebadateľný, pričom ho v prípade starnutia nesprevádzajú žiadne iné príznaky alebo symptómy, ktoré by mohli človeku spôsobiť nepríjemnosti.

Niekedy môže spôsobiť atrofiu pokožky aj dlhodobé užívanie niektorých liekov, no v iných prípadoch je stenčovanie kože príznakom chorobného stavu a môže súvisieť s nejakou poruchou v organizme. Napríklad pri sklerodermii, pre ktorú je stenčovanie pokožky a tuhnutie väziva obsiahnutého v škáre podkoží typické. Toto ochorenie je progresívne a chronické a má viacero foriem, pričom je potrebné čo najskôr začať liečbu, aby sa predišlo vážnejším defektom kože.

Stenčenie kože nastáva niekedy aj pri ochoreniach kardiovaskulárneho systému. Napríklad pri vaskulitíde, čo je forma zápalu ciev, môže nastať atrofia kože ako sekundárny prejav, ktorý je lokálny a je ovplyvnený naopak zhrubnutím ciev a inými patologickými zmenami v cievnom systéme na postihnutom mieste. V tomto prípade dochádza napríklad aj k vytvoreniu rôznych jaziev na cievach, ktoré môžu byť viditeľné kvôli tenšej pokožke. Ochorenie môže byť chronické aj akútne.

Atrofia kože sa vyskytuje aj pri Bércových vredoch, čo je dlhodobé ochorenie, ktoré má vysokú tendenciu sa pravidelne vracať. Ide o chronický defekt kože, pri ktorom dochádza k rozkladu a nekrotizácii, čiže odumieraniu, kožného tkaniva, následkom čoho môže napríklad pokožka aj mokvať. Častejšie sa ale prejavuje choroba stenčením kože, výskytom vredov, suchou kožou a niekedy aj začervenaním, pričom postihuje tak žily ako aj tepny.

Stenčenie kože môže byť prítomné aj pri niektorých neurologických ochoreniach, napríklad pri diabetickej neuropatii. Ide o ochorenie, kedy nastáva postihnutie funkcie aj štruktúry nervov, pričom toto postihnutie môže postihnúť tak periférne ako aj autonómne nervy. Ochorenie sa prejavuje poruchami vnímania, napríklad rôznych zmyslov alebo bolesti, ale tiež aj na koži, ktorá je suchá a môže byť tiež neprirodzene tenká. Toto ochorenie trápi najmä diabetikov.

Tiež viaceré ochorenia, ktoré postihujú rôzne systémy v tele, sa môžu prejaviť tenkou kožou, napríklad lymská borelióza. Ide o infekčnú chorobu, ktorá napádá tak kožu, ako aj nervovú sústavu, kĺby a srdce a je bakteriálneho pôvodu. Na človeka sa najčastejšie dostane infikovaním cez kliešťa a typicky sa prejavuje bolesťami hlavy, únavou a začervenaním kože v postihnutom mieste, čiže ide o lokálny symptóm. Aj stenčenie kože je len lokálne a na menšej ploche.

fzdieľaj na Facebooku
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

Odporúčané