späť na zoznam príznakov

Vytekanie slín

Autor: Michal Hrebík
Zdroj foto: Getty images

Choroby s príznakom "vytekanie slín"

Vytekanie slín môže byť niekedy prirodzené, napríklad veľakrát počas spánku, ale ak sa tak deje počas dňa alebo je slinenie nadmerné, mal by človek vyhľadať lekárske ošetrenie. To je dôležité najmä kvôli tomu, aby sa čo najskôr diagnostikoval problém, pretože niekedy sa môže jednať o ochorenie, ktoré môže dokonca v neskorších fázach spôsobiť ohrozenie života. Vytekanie slín je niekedy spôsobené aj ovisnutým kútikom úst, čo je tiež príznak, ktorý netreba podceniť.

Vytekanie slín riedkej konzistencie ovplyvňuje časť nervového vegetatívneho systému zvaná parasympatikum, ktorá riadi v organizme práve tvorbu slín a to aj bez ľudského pričinenia. Aktivuje napríklad tvorbu slín pri žuvaní jedla, pri mechanickom dráždení tejto časti nervového systému, pri zrakovom vneme, kedy sa hovorí ľudovo, že niekomu tečú sliny pri pohľade na jedlo, ale aj pri zápale. Počas spánku je táto časť tiež aktívnejšia, čo je prirodzené.

Problém s vytekaním slín môže byť spôsobený ich nadmernou tvorbou alebo nemožnosťou prehĺtania slín. Aj preto napríklad pri zápalu hrtanovej príklopky, odborne sa tejto chorobe hovorí epiglotitída. Pokiaľ má akútnu formu, je dokonca život ohrozujúcim stavom, pretože môže spôsobiť udusenie. Pri zápale totiž dochádza k opuchu, kedy sa príklopka v hrtane niekoľkokrát násobne zväčší a pôsobí ako mechanická prekážka dýchania, ktorá uzavrieť horné dýchacie cesty.

Ťažkosti s prehĺtaním sa vyskytujú aj pri ľuďoch postihnutých Parkinsonovou chorobou, čo je ochorenie nervového systému, pri ktorom dochádza k deštrukcii nervových buniek a postihuje najviac ľudí vo veku nad 60 rokov. Ochorenie je spôsobené nedostatkom dopamínu v mozgu, ktorý prenáša nervové vzruchy. Človek tak stráca možnosť koordinovať pohyby, typická je triaška a stuhnutosť svalstva a tiež zvýšená tvorba slín, ktoré následne vytekajú aj pre problém s prehĺtaním.

Vytekanie slín môže byť aj príznakom pre besnotu, čo je v podstate vírusové ochorenie spôsobujúce akútny zápal mozgového tkaniva. Ochorenie je prenášané zvieratami a človek sa najčastejšie nakazí kontaktom so slinou nakazeného zvieraťa, napríklad pri pohryznutí alebo poškriabaní. Vírus sa po infikovaní človeka dostáva do centrálneho nervového systému, pričom inkubačná doba môže byť rôzne dlhá. Pokiaľ sa dostane do mozgu, stav je väčšinou už nezvratný.

Pri niektorých ochoreniach, u ktorých dochádza k povädnutiu jedného kútika úst, ako sú napríklad lymská borelióza, cievna mozgová príhoda alebo rakovina ústnej dutiny, tiež prichádza k úniku slín a nemusí ísť ani o nadmerné slinenie. Naopak, vytekanie slín z dôvodu ich nadmernej produkcie môže byť spôsobené otravou, či už rôznymi chemickými látkami alebo pri otrave hubami, pričom v tomto prípade treba čo najskôr k postihnutému privolať lekársku pomoc.

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Ako včas rozpoznať  cievnu mozgovú príhodu? Ako včas rozpoznať cievnu mozgovú príhodu?

Cievna mozgová príhoda , mozgový infarkt, iktus, porážka, mŕtvica a mnoho iných názvov pomenováva náhle vzniknutý stav odohrávajúci sa v našom mozgu . Spôsobuje ju buď neprekrvenie...

Trombóza nie je ochorením starých ľudí. Ohrozuje aj mladých! Trombóza nie je ochorením starých ľudí. Ohrozuje aj mladých!

Cievna trombóza je ochorenie resp. stav predstavujúci závažný medicínsko - spoločenský problém . Postihuje prevažne dospelých, menej často mladistvých a výnimkou nie sú ani deti. Z...

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.