späť na zoznam príznakov

Zakalený moč: Aké má príčiny, bledý, biely, spenený či kalný moč?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Zakalený moč: Aké má príčiny, bledý, biely, spenený či kalný moč?
Zdroj foto: Getty images

Farba moču je závislá na rôznych faktoroch, ktoré nie sú príznakom choroby. Ako je to napríklad pri dehydratácii, horúčke alebo po ťažkej námahe. Avšak, zakalenie moču spôsobujú aj ochorenia. Ako sú zápaly, obličkové kamene či iné príčiny.


Zakalený moč je problém, pokiaľ jeho dôvodom nie je príjem určitej stravy, ktorá ho sfarbuje. Moč sa môže zakaliť po určitých jedlách, zelenine či po nápojoch, alebo účinkom niektorých špecifických liekov.

V bežnom stave je moč číry a má zlatožltú farbu. A to aj vďaka farbivu zvanému urochróm. Moč môže byť zakalený a mení svoju farbu vplyvom prítomnosti bielkovín. Prípadne, ak sa v moči nachádza hnis, krv alebo dokonca výkaly.

Dôvodom zakaleného moču nie je ochorenie

V niektorých prípadoch možno pozorovať zakalenie moču aj bez toho, aby išlo o príznak nejakého vážneho ochorenia. Napríklad pri horúčke, prehriatí organizmu alebo naopak, pri jeho podchladení.

Ale aj ak človek vykonáva nadmernú fyzickú námahu. Tmavšia farba moču je aj pri dehydratácii. Podobne, aj ráno je farba moču iná, teda tmavá. A to vzhľadom na to, že v močovom mechúre sa nachádza koncentrovaný moč z celej noci.

TIP: Aké príznaky má dehydratácia a dehydratácia u detí je nebezpečná
Červená repa, čiže cvikla a čučoriedky ako dôvod sfarbenia moču
Na farbu moču má vplyv aj strava, napríklad červená repa a čučoriedky. Foto: Thinkstock photos

Na farbu moču majú vplyv aj potraviny. Po konzumácii červenej repy je prirodzené, že sa moč farbí do ružova až červena. A rovnako je to aj v prípade čučoriedok, černíc.

Ochorenie ako príčina kalného moču

Skalenie moču môžu spôsobiť rôzne látky. Okrem stravy, ako uvádzame, moč farbí krv, hnis či prítomnosť bielkovín, alebo nedostatočný príjem tekutín a zvýšená námaha.

Tmavo sfarbený moč, opisovaný aj ako farba kofoly, je taktiež príznakom problému. A to pri ochoreniach pečene. A to hlavne pri hepatitíde. Tmavá farba, môže byť aj pri ochoreniach žlčníka

Zakalený moč bielkovinami

Žena si drží rozkrok, má bolesti pre ťažkosti s močovým a pohlavným ústrojenstvom, zápal
Príčina môže byť zápal, a to močového či pohlavného systému. Foto: Thinkstock photos

Prítomnosť bielkovín v moči značí, že môže ísť o poruchu obličiek. Nakoľko, za normálnych okolností sa bielkoviny v moči nenachádzajú. Moč je mliečne zakalený, teda do biela.

Biely, bledo zakalený a spenený moč = možná prítomnosť bielkovín.

Zakalený moč bielkovinami môže mať viacero príčin.

Bielkoviny v moči sa nachádzajú na základe zápalu obličiek, pri obličkových kameňoch, pri nadmernom rozpade červených krviniek. Príčinou môže byť aj rozpad svalového vlákna, a to po úraze.

Aj nádorové ochorenie plazmatických buniek sa môže prejaviť belavým močom. Ide o ochorenie krvi, keď monoklonálne látky prenikajú priamo do močových ciest.

Kedy je prítomná krv v moči?

Krv v moči je symptómom zápalu glomerúl. Glomeruly sú telieska v obličkách, ktoré zodpovedajú za filtráciu krvi. Viac informácií o tomto zápale nájdete v článku glomerulonefritída.

Krv v moči signalizuje aj zápal močových ciest, močového mechúra či obličiek. Vo väčšine prípadov má bakteriálny pôvod. Typicky sa prejavuje bolesťou v podbrušku, častým močením ale aj bolesťou pri močení.

Pokiaľ sa zápal močových ciest nelieči, môže prerásť do zápalu obličiek. To sa tiež prejavuje zakalením moči. Zápal obličiek môže byť buď akútny alebo chronický, pri ktorom je veľké riziko zlyhania obličiek.

Zlyhanie funkcie obličiek so sebou prináša ďalšie komplikácie. Zlyhanie má akútnu, teda náhlu formu a aj chronickú. Pri akútnom zlyhaní sa môže znížiť až zastaviť tvorba moču. Pridružuje sa nevoľnosť, ale aj opuchy tela a tváre

Muž ide na toaletu, pre odber moču na vyšetrnie, má skúmavku v ruke
Aj pri zápale prostaty, teda pristatitíde. Foto: Thinkstock photos

Chronické zlyhanie funkcie obličiek sa vyznačuje únavou, nevoľnosťou, bolesťami hlavy, tŕpnutím svalov a ich kŕčmi. Ale aj chudnutím, šupinatením kože či pachuťou v ústach.

Krv v moči sa vyskytuje aj pri obličkových kameňoch. Tie sa tvoria v obličkách či v močových cestách. Dochádza k nim pri nerozpúšťaní solí a minerálov, ktoré sa zlučujú a vytvárajú konkrementy. Kamene následne putujú močovou sústavou a narúšajú jej steny. Toto dráždenie sliznice vyvoláva bolesť, teda koliku a pridružiť sa môže krv v moči, čiže hematúria.

Kalný moč môže naznačovať aj nádor obličiek. Krv je však prvotne mikroskopická, čo znamená, že sa nedá pozorovať voľným okom. Typické je skôr chudnutie človekabledosť jeho pokožky. V niektorých prípadoch môže u mužov značiť rakovinu prostaty, ale aj zápal prostaty, čiže prostatitída. 

Hnis v moči

Ak je prítomný hnis, ide hlavne o nadmerné množstvo bielych krviniek v moči. To poukazuje na nejaký zápalový alebo infekčný problém. Ak je množstvo hnisu príliš vysoké, moč sa farbí biela alebo do žlta a zapácha.

Zápaly močových ciest sú časté u žien a aj dievčat. Preto je možné pozorovať kalný moč aj u detí. Rovnako, okrem zakalenia moču je možné cítiť aj zápach.

Najčastejšie pri hnisavom výtoku z močovej trubice ide o zápal obličiek či močového mechúra. Príkladom  infekčného ochorenia je kvapavka. Moč sa kalí hnisom. Kvapavka je pohlavne prenosné ochorenie. Typická je v tomto prípade aj bolesť pri močení.

U žien sa ľahko prenáša infekcia z pohlavného na močové ústrojenstvo. Tak to môže byť aj v prípade vaginitídy, čiže pri zápale pošvy. Ten môže spôsobiť chlamýdia alebo trichomonáza.

Výkaly v moči sú závažným príznakom

Kalný moč s prímesou výkalov je závažný problém. Anatomické, a teda blízke uloženie močovej a tráviacej sústavy môže pri niektorých ťažkostiach spôsobiť tento jav. Tento stav nastáva v dôsledku divertikulózy, ale aj ako následok nádorového ochorenia či iného patologického prepojenia tráviacej a vylučovacej sústavy.

Zakalený moč v tehotenstve

V niektorých prípadoch sa môže zakalený moč vyskytnúť aj u tehotných žien v prípade preeklampsie. Preeklampsia je život ohrozujúci stav najmä pre plod, ale aj pre tehotnú ženu.

Močová skúmavka, v ruke, rukavica, moč na vyšetrenie
Sfarbenie aj v tehotenstve pre rôzne príčiny. Foto: Thinkstock photos

Zmena farby moču môže počas tehotenstva nastať pre prítomnosť:

  • krvi
  • bielych krviniek, teda leukocytov
  • baktérií
  • kvasiniek
  • bielkovín
  • tukov
  • soľných kryštálov
Infografika znázorňuje hlavné príčiny zakalenia moču
Hlavné príčiny zakalenia moču

Čo značí sfarbenie moču

Čo značí sfarbenie moču

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Stredná zdravotnícka škola v Nitre mi dala základ pre uplatnenie sa v oblasti zdravia a chorôb. Vďaka nej som 2 roky pracoval na traumatologickej klinike a ambulancii vo FN Nitra. Od roku 2006 som bol zamestnaný v záchrannej zdravotnej službe, kde som zotrval do roku 2017. Bakalárske štúdium som absolvoval na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre v odbore urgentná zdravotná starostlivosť. Bakalársky titul mi umožnil pokračovať v poslaní zdravotníckeho záchranára. Medzičasom som získal miesto na tiesňovej linke 155. V prednemocničnej zdravotnej starostlivosti tak pôsobím do dnešnej doby. Záujem o človeka, zdravie a aj samotné choroby som mal už v detstve, čo mi dalo predpoklad venovať sa tejto téme i v dospelosti. Štúdium a získavanie nových informácií v praxi mi poskytlo skvelý podklad pre písanie odborných textov a to v podobe článkov, ktorým porozumejú i bežní ľudia. Moja záľuba v portáli Zdravotéka má tak pevné základy v rokoch praxe aj v osobnom záujme. Podobne ma zaujíma i zdravá strava, výživa a celkovo zdravý životný štýl. Svoj voľný čas vypĺňam rodinou a športom

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Zakalený moč: Aké má príčiny, bledý, biely, spenený či kalný moč? patri medzi príznaky Vylučovacej sústavy
Ďalšie názvy: Kalný moč
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Ochorenia obličiek: Od zápalu cez kamene, po zlyhanie? A ich príznaky Ochorenia obličiek: Od zápalu cez kamene, po zlyhanie? A ich príznaky

Obličky sú rovnako, ako ostatné orgány ľudského tela veľmi dôležité pre jeho fungovanie. Čo to však spôsobí, ak sa ich funkčnosť naruší? V článku si povieme niečo o ich úlohe a...

Zápal močových ciest v lete: Častejšie u žien. Čo na zápal s liekmi? Zápal močových ciest v lete: Častejšie u žien. Čo na zápal s liekmi?

Letné aktivity, nočné bazénové párty či nie celkom rozumný životný štýl, môžu spôsobiť nemalé zdravotné nepríjemnosti. U žien to často býva práve zápal močových ciest či močového mechúra...

Krv v moči. Ako príznak týchto chorôb by ste ju určite nečakali Krv v moči. Ako príznak týchto chorôb by ste ju určite nečakali

Prítomnosť krvi v moči (haematuria) nie je samostatná choroba. Je závažným symptómom ochorenia obličiek , močového ústrojenstva , vyskytuje sa pri veľkom množstve iných chorôb...

Naposledy aktualizované 01.03.2021


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.