späť na zoznam príznakov

Tmavý moč: Aké sú jeho hlavné príčiny?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Tmavý moč: Aké sú jeho hlavné príčiny?
Zdroj foto: Getty images

Farba moču odzrkadľuje stav hydratácie organizmu. Ráno je moč tmavší, cez deň a pri správnom pitnom režime sa jeho odtieň zosvetlí a je svetložltý. Zafarbiť ho môžu určité druhy ovocia a zeleniny. Tmavý moč má príčiny aj v ochoreniach.


Farbu moču určuje viac faktorov a to tiež tmavý moč.

Moč je ukazovateľom pre správnu hydratáciu, čiže zavodnenie organizmu. Tmavý je pri nedostatku a bezfarebný pri nadbytku tekutín. Samozrejme, správna farba moču je svetlo žltá.

Tmavší moč býva za normálnych okolností ráno. Počas noci sa tvorí koncentrovanejší moč, a to z dôvodu, že keď spíme, neprijímame tekutiny. A aj preto je dobré, ak ich hneď ráno doplníme.

Aj strava vplýva na farbu moču. Hlavne niektoré druhy ovocia a zeleniny. Avšak, tmavý moč má príčiny aj v ochoreniach.

Príčinou môže byť ochorenie močového ústrojenstva, porucha funkcie obličiek, pečene. Tmavý moč sa vyskytuje aj pri metabolických ochoreniach. Samozrejme, aj ako následok horúčky pre dehydratáciu.

Normálny moč v skúmavkách na vyšetrenie, moč je svetložltej farby, nie je tmavý
Normálna svetložltá farba moču. Foto: Pixabay

Tmavý moč bez chorobnej príčiny

Tmavý moč sa môže vyskytovať z úplne prirodzených dôvodov. Príkladom je dehydratácia, keď pri nedostatku tekutín obličky filtrujú odpadové látky a vylučujú ich s malým množstvom moču. Pri ťažkej dehydratácii je moč koncentrovaný, a to tmavo žltý, až do hneda a môže zapáchať.

TIP: Viac informácií je aj v magazínových článkoch o príznakoch dehydratácie a o dehydratácii v detskom veku.

Sfarbenie moču vzniká aj v prípade, ak človek zjedol potraviny, ktoré majú vplyv na farbu moču. A to hlavne pri ich vyššom príjme. Príkladom týchto potravín sú čučoriedkyčernice, ríbezle, rebarbora a červená repa.

Pri ťažkej dehydratácii hrozí zlyhanie funkcie obličiek a iné zdravotné komplikácie.

Pri konzumácii melónu bude moč svetlý, a to z dôvodu zvýšeného príjmu tekutín do organizmu. Na sfarbenie moču môže mať vplyv aj vyššia koncentrácia potravinárskych farbív. Iným faktorom, ktorý vplýva na farbu moču je pasívny spôsob života a nedostatok pohybu.

Rovnako, niektoré lieky vplývajú na tmavšie zafarbenie a nemusí sa jednať o príznak ochorenia. Medzi tieto lieky patria preháňadlá, lieky ma tuberkulózu, pri liečbe malárie, ale aj vyššie dávky vitamínov skupiny B a niektoré antibiotiká.

Ochorenia, ktoré sú príčinou tmavého moču

Druhou stranou prirodzených faktorov sfarbenia moču sú chorobné príčiny. Tmavý moč môže signalizovať na viaceré ochorenia.

Ochorenia močového systému a tmavý moč

Tmavší a hlavne do červena sfarbený moč vzniká prienikom krvi do moču. To sa stáva pri zápale obličky, ale aj obličkovej panvičky. Rovnako, aj pri zápale v ostatných častiach močových ciest alebo močového mechúra.

RTG snímka brucha, obličkové kamene na oboch stranách, v obidvoch obličkách
Obličkové kamene na RTG snímke. Foto: Thinkstock Photos

Podobný jav nastáva aj pri obličkových a močových kameňoch. Tmavý moč u mužov je aj pri mužskom ochorení, a teda pri zápale prostaty.

Prostatitídu sprevádzajú aj iné príznaky, ako sú napríklad:

  • bolesť v podbruší
  • vyžarovanie bolesti do genitálií, krížovej oblasti
  • bolesť počas močenia, čiže dysúria
  • časté nutkanie na močenie
  • sťažené močenie
  • prerušované močenie
  • bolesť pri ejakulácii
  • erektilná dysfunkcia, teda porucha erekcie
  • strata libida, teda chuti na pohlavný styk

Tmavší a krvou zafarbený moč sa vyskytuje aj pri onkologických ochoreniach močového ústrojenstva. A to pri nádore alebo rakovine obličiek, prostaty alebo močového mechúra.

Zakalený moč môže byť aj z dôvodu vysokého obsahu solí, hlienu, tukov alebo baktérií. Signalizuje problém pri tvorbe moču v obličkách alebo problém v močových cestách. Sfarbenie vzniká aj na základe polycystického ochorenia obličiek.

Tmavý moč a problémy s tráviacou sústavou

Tmavší moč býva aj v dôsledku problémov s pečeňou. Jedným takým ochorením, ktoré vplýva na farbu moču je žltačkaŽltačka, čiže hepatitída je infekčné ochorenie, ktoré má vírusový pôvod. Pričom, u nás sa vyskytuje vírusová hepatitída najmä typu A, B a C. 

TIP: Článok v magazíne o spôsoboch prenosu žltačky.
Pečeň poškodená cirhózou, poškodená funkcia pečene, tmavý moč ako následok
Tmavý moč aj pri poškodení pečene, pri cirhóze. Foto: Thinkstock Photos

Charakteristickým znamením hepatitíd je zožltnutie pokožkybielok očí, teda ikterus, tmavý močsvetlá stolica. Okrem infekčnej hepatitídy funkciu pečene narúšajú aj neinfekčné príčiny. A to sú napríklad jedy, toxínylieky (predávkovanie paracetamolom), alkohol.

Neskorou komplikáciou týchto ochorení môže byť cirhóza pečene. Pri nej dochádza tiež k narušeniu funkcie. To sa prejavuje rovnako, a to tmavším močomsvetlou stolicou.

Moč je tmavý aj v dôsledku problémov s transportom žlče. Napríklad pri žlčníkových kameňoch. Tie sa vyskytujú v žlčovodoch aj v žlčníku. Pokiaľ kamene upchajú žlčovody, žlčník alebo vývod žlčovodov vzniká neinfekčný ikterus, teda zožltnutie kože

Problém so žlčou je aj pri nádoroch pečene, žlčníka alebo pankreasu či pri nádoroch, ktoré bránia odtoku žlče do čreva. Následne vzniká aj tmavý moč. Avšak, ten nie je typickým a prvotným príznakom onkologických ochorení.

Ostatné príčiny tmavého moču

V niektorých prípadoch môže byť dôvodom aj metabolická poruchaPorfýria, čo je dedičné metabolické ochorenie, ktorého následkom je porucha tvorby hemu, teda červeného krvného farbiva.

A to z dôvodu nedostatku metabolitov. Moč sa farbí do tmavo červena. Tmavý moč sa vyskytuje aj pri alkaptonúrii, čo je autozomálno recesívne dedičné ochorenie chromozómu 9P. Pričom, v tomto prípade je tmavý moč následkom oxidácie homogentisovej kyseliny, čiže na vzduchu vzniká v moči hnedý pigment.

Iným príkladom je tyrozinémia, čo je zriedkavé metabolické ochorenie. Postihuje hlavne pečeň, obličky a periférne nervy. Medzi jeho prvé prejavy patrí zlyhanie pečene. Tmavý moč vzniká aj pri hemochromatóze.

teplomer, ako znak zvyšovania telesnej teploty, horúčky
Dehydratácia, a teda tmavý koncentrovaný moč pre horúčku. Foto: Thinkstock Photos

Zvýšená telesná teplota a horúčka má za následok zvýšenú stratu tekutín z tela. Voda sa vo zvýšenej miere vylučuje zrýchleným dýchaním, ale aj potením. To je dôsledok nedostatku tekutín v organizme, a teda aj dehydratácie, a prítomnosti tmavšieho moču.

Príčiny zvyšovania telesnej teplotyrôznorodé a viac informácií uvádzame v samostatných článkoch o príznakoch zvýšená telesná teplota a horúčka.

Aj myoglobín tmaví moč. Konkrétne, ak sa uvoľní napríklad pri rabdomyolýze, čiže rozpade svalových vlákien. Cez krvný obeh sa dostane do obličiek. Škodí obličkám a narúša ich funkciu. Dostáva sa do moču, mení jeho farbu na tmavohnedú.

Zlyhanie obličiek, poškodenie pečene, ikterushorúčka, a iné príznaky, sú prítomné pri otrave meďouMeď je stopový prvok, ktorý je potrebný pre organizmus z viacerých dôvodov. Pre imunitu, krvotvorbu, pri tvorbe pigmentov.

Vo vysokých dávkach je meď toxická, smrteľná dávka je približne 7 - 10 gramov. Používa sa v elektrotechnickom, chemickom a potravinárskom priemysle. Do styku s ňou môžeme prísť v prípravkoch proti hubám, teda vo fungicídoch.

Tmavý moč počas tehotenstva je zapríčinený aj častým vracaním, a teda znížením telesnej tekutiny. Počas tehotenstva je pečeň viac zaťažená, čo môže spôsobiť zvýšenú hladinu bilirubínu, a to následne spôsobí tmavý moč. Ak tmavé sfarbenie pretrváva je potrebné odborné vyšetrenie.

Infografika zhŕňa príčiny tmavého moču
Súhrn najčastejších príčin tmavého sfarbenia moču

Video o sfarbení moču

Video o sfarbení moču

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Stredná zdravotnícka škola v Nitre mi dala základ pre uplatnenie sa v oblasti zdravia a chorôb. Vďaka nej som 2 roky pracoval na traumatologickej klinike a ambulancii vo FN Nitra. Od roku 2006 som bol zamestnaný v záchrannej zdravotnej službe, kde som zotrval do roku 2017. Bakalárske štúdium som absolvoval na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre v odbore urgentná zdravotná starostlivosť. Bakalársky titul mi umožnil pokračovať v poslaní zdravotníckeho záchranára. Medzičasom som získal miesto na tiesňovej linke 155. V prednemocničnej zdravotnej starostlivosti tak pôsobím do dnešnej doby. Záujem o človeka, zdravie a aj samotné choroby som mal už v detstve, čo mi dalo predpoklad venovať sa tejto téme i v dospelosti. Štúdium a získavanie nových informácií v praxi mi poskytlo skvelý podklad pre písanie odborných textov a to v podobe článkov, ktorým porozumejú i bežní ľudia. Moja záľuba v portáli Zdravotéka má tak pevné základy v rokoch praxe aj v osobnom záujme. Podobne ma zaujíma i zdravá strava, výživa a celkovo zdravý životný štýl. Svoj voľný čas vypĺňam rodinou a športom

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Tmavý moč: Aké sú jeho hlavné príčiny? patri medzi príznaky Vylučovacej sústavy
Ďalšie názvy: Tmavohnedý moč, tmavožltý moč
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Aké sú príznaky dehydratácie? Poznáte príčiny, ako telo opäť zavodniť? Aké sú príznaky dehydratácie? Poznáte príčiny, ako telo opäť zavodniť?

Odvodnenie organizmu či dehydratácia znamená, že je v tele nedostatok vody. Znížené množstvo vody v organizme je dôsledok zníženého príjmu tekutín, ale aj ako následok ich zvýšenej...

5 tipov: Ako sa v lete vyhnúť problémom a zostať zdravý? 5 tipov: Ako sa v lete vyhnúť problémom a zostať zdravý?

Čo môže ohroziť naše zdravie v lete alebo ako sa správať, aby sme zostali zdraví? Možných príčin ohrozenia zdravia je aj v letných mesiacoch neúrekom. Pre zvýšenú fyzickú aktivitu je...

Dôležitosť pitného režimu: Čo je nedostatočný či nadmerný príjem tekutín? + výpočet Dôležitosť pitného režimu: Čo je nedostatočný či nadmerný príjem tekutín? + výpočet

Máte správny pitný režim? Pijete veľa či málo vody? Aké tekutiny sú vhodné a nevhodné? Čo ovplyvňuje potrebu vody a na čo by sme nemali zabudnúť?

Prečo je dehydratácia u detí nebezpečná? Aké má príznaky? Prečo je dehydratácia u detí nebezpečná? Aké má príznaky?

Dehydratácia začína byť opäť aktuálnou témou, a to hlavne pre horúce letné počasie. Samozrejme, jej vznik môžu zapríčiniť rôzne ochorenia, napríklad s hnačkou či horúčkou. Komplikuje...

Ako na horúce počasie? 9 tipov: Pripravte sa s nami a nepodľahnite Ako na horúce počasie? 9 tipov: Pripravte sa s nami a nepodľahnite

Horúcemu počasiu sa radujeme hlavne v spojitosti s relaxom a dovolenkou. Ako však vydržať nadmernú horúčavu bez poškodenia zdravia?

Naposledy aktualizované 01.03.2021


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.