späť na zoznam príznakov

Bolesť pri močení

Bolesť pri močení

Je príznakom zápalu. U žien sú zápaly častejšie, a to hlavne pre kratšiu močovú rúru a jej umiestnenie. Príčinou môže byť aj dehydratácia či koncentrovaný moč. Niekedy je za touto bolesťou pohlavne prenosné ochorenie. V každom prípade, ak pretrváva, je vhodné vyšetrenie.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Bolesť pri močení patri medzi príznaky Bolestí
Ďalšie názvy: dysúria, bolestivé močenie
V obsahu nájdete:


Bolesť pri močení, odborne aj dysúria môže byť príznakom pre zápalové alebo infekčné ochorenie močových ciest, močovej trubice alebo močového ústrojenstva. Okrem toho veľakrát pociťuje človek bolesť pri močení aj v prípade pohlavne prenosných ochorení.

Aj pri dehydratácii je moč zahustený, koncentrovaný, a to môže vyvolať pri močení bolesť.

Niekedy je možné cítiť vyššiu koncentráciu moču aj ráno, v prípade prvého močenia ranného moču. Inokedy môžu byť za dráždením lieky. Napríklad ako v prípade niektorých cytostatík.

Dráždenie sliznice môže vyvolať aj pôsobenie nevhodných hygienických potrieb, ale aj reakcia na textil. Pri intímnej hygiene je dôležité používanie vhodných prípravkov.

Spodná bielizeň by mala byť vyrobená zo vzdušného materiálu a nie z umelých vláken.

Ochorenia močového systému

Vo väčšine prípadov je bolestivé močenie dlhodobejšieho rázu. Napríklad aj viac dní, spôsobené sú väčšinou infekciami a zápalmi dolných močových ciest, čiže močového mechúra (cystitída) alebo močovej trubice, teda rúry (uretritída).

Zápalové ochorenia tohto typu sú spôsobené baktériami, najväčšie zastúpenie majú infekcie spôsobené baktériou Escherichia coli. Okrem bolesti je možné pozorovať aj iné príznaky, napríklad zvýšenú telesnú teplotu alebo bolesti v podbrušku. Liečba je antibiotická.

Opakovaný výskyt infekcií močových ciest spôsobených baktériou Escherichia coli napomáhajú eliminovať aj brusnicové prípravky. Obsahujú proantokyanidíny napr. Cys-control. Proantokyanidíny zabraňujú baktériám E. coli prichytiť sa na stenu močového mechúra.

Okrem ochorenia močových ciest sa môže bolestivým močením prejavovať aj zápal obličiek. Okrem bolesti je pri tomto ochorení časté aj nutkanie na močenie vo väčšej intenzitepálenie pri vylučovaní moču.

žena, model, močové ústrojenstvo, obličky. močovody, močový mechúr
Zápalom môže byť postihnutá akákoľvek časť ústrojenstva

Často sa vyskytujú spolu tieto príznaky:

 • pálenie, rezanie pri močení
 • bolesť v podbruší
 • nutkanie na časté močenie, ale odchod malého množstva moču
 • časté močenie v noci
 • pomočovanie
 • bolesť v driekovej a krížovej oblasti
 • krv v moči makroskopicky (viditeľná okom), ale niekedy len mikroskopicky (nie je vidieť okom)
 • zakalenie moču, iné sfarbene moču
 • zvýšenie telesnej teploty, horúčka
 • únava
 • pocit na vracanie, vracanie

Močové kamene

Taktiež, pri výskyte močových kameňov, ktoré spôsobujú rezavú bolesť alebo pálenie. Močová trubica vplyvom týchto kameňov môže mať narušenú štruktúru sliznice, takže nie je výnimočná ani menšia prítomnosť krvi.

Rovnako, aj obličkové kamene, ktoré sa vytvoria z nahromadených nevylúčených minerálnych látok spôsobujú pálenie a bolestivosť. Tie môžu prejsť až do močovodu, kde sa zaseknú. Tu už je potrebná aj náročnejšia liečba. Dokonca, v prípade príliš veľkých kameňov aj ich chirurgické odstránenie.

Pri zúžení močovej trubice

Aj zúženie môže byť príčinou bolesti. K zúženiu môže prísť na základe úrazu, ale často je príčina vrodené ochorenie. Niekedy je príčnou chirurgický zákrok, napríklad po gynekologických operáciách.

Žena má bolesti podbrušia, ochorenie pohlavného a močového ústrojenstva
Bolesť v podbruší môže značiť zápal močového, aj pohlavného systému

Zápal pohlavného ústrojenstva

U žien je bolesť pri močení často príznakom ochorení gynekologického ústrojenstva. Napríklad pri zápale vonkajších rodidiel alebo pri zápale pošvy. Príkladom je vulvovaginitída alebo vaginitída.

Pohlavne prenosné ochorenia

Veľakrát je bolesť pri močení spôsobená infekčnými pohlavne prenosnými chorobami. Takto sa prejavuje napríklad kvapavka, kvasinková infekcia pošvy alebo chlamýdiová infekcia. V tomto prípade je potrebné určite navštíviť lekársku ambulanciu, či už urologickú alebo gynekologickú.

Tieto pohlavne prenosné choroby spôsobia aj bolesť pri močení:

 • kvapavka
 • chlamýdiová infekcia
 • trichomonóza

Onkologické ochorenie

Muž má bolesti močového systému
Bolesť môže byť symptómom onkologického ochorenia

Okrem problémov s vylučovacím ústrojenstvom môže byť bolesť pri močení aj prejavom a príznakom ochorení vážnejšieho charakteru. A to najmä u žien pri rakovine krčka maternice. U mužov pri nádoroch močového mechúra a prostaty.

V tomto prípade je čo najskôr potrebná správna diagnostika a odhalenie choroby. Kým zápalové ochorenie maternice si vyžaduje antibiotickú liečbu, v prípade nádoru je potrebné chirurgické riešenie s následnou rádiologickou terapiou.

Len včasná diagnostika umožňuje zachovať priaznivé vyhliadky pre liečbu a úplne vyliečenie postihnutého pacienta. V každom prípade môže podcenenie bolestivého močenia, aj pri menej závažných chorobách, spôsobiť komplikácie a následne dlhšiu dobu liečenia.

Infografika znázorňuje najčastejšie príčiny bolesti pri močení
Súhrn najčastejších príčin bolesti pri močení

Video o príčinách dysúrie

Video o príčinách dysúrie

Ďalšie zaujímavé zdroje

Autor článku

Bc. Lukáš Tóth

Bc. Lukáš Tóth

Redaktor

Vyštudoval Strednú zdravotnícku školu v Nitre a bakalárske štúdium Urgentnej zdravotnej starostlivosti na UKF v Nitre. Po škole pracoval dva roky na traumatológii. Od roku 2006 v záchrannej zdravotnej službe. V súčasnej dobe stále pôsobí v oblasti prednemocničnej zdravotnej starostlivosti.

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Pomočovanie u detí predstavuje záťaž pre dieťa, ale i jeho rodinu Pomočovanie u detí predstavuje záťaž pre dieťa, ale i jeho rodinu

Kedy je pomočovanie u detí akceptovateľné a kedy treba zbystriť či vyhľadať odbornú pomoc? Aký postoj má rodič zaujať?

10 najčastejších dôvodov bolesti v podbrušku 10 najčastejších dôvodov bolesti v podbrušku

Bolesť v podbrušku je jednou z najčastejších zdravotných ťažkostí. Tento nešpecifický príznak v sebe skrýva rôzne príčiny. Od typicky ženských problémoch, cez tráviace ťažkosti, až po...

Starostlivosť o obličky Starostlivosť o obličky

Ochorenia obličiek mnohokrát prinášajú so sebou riziká komplikácií. Tieto bývajú rovnako nebezpečné ako ochorenie samotné. Ako sa však vyhnúť ich možným ochoreniam? Na svoje obličky by...

Obličky a ich ochorenia Obličky a ich ochorenia

Obličky sú rovnako, ako ostatné orgány ľudského tela veľmi dôležité pre jeho fungovanie. Čo to však spôsobí, ak sa ich funkčnosť naruší? V článku si povieme niečo o ich úlohe a...

Plánujete dovolenku? Ktoré lieky by ste nemali zabudnúť pribaliť? Plánujete dovolenku? Ktoré lieky by ste nemali zabudnúť pribaliť?

Plánujete odcestovať a nemáte žiadne zdravotné ťažkosti ? Počítate s tým, že stav pohody vydrží počas celej dovolenky? Len aby ste sa náhodou neprepočítali. Ak sa doma vyskytne nejaký...

Naposledy aktualizované 13.09.2018


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.