späť na zoznam príznakov

Bolesť pri močení

Bolesť pri močení

Je príznakom zápalu. U žien sú zápaly častejšie, a to hlavne pre kratšiu močovú rúru a jej umiestnenie. Príčinou môže byť aj dehydratácia či koncentrovaný moč. Niekedy je za touto bolesťou pohlavne prenosné ochorenie. V každom prípade, ak pretrváva, je vhodné vyšetrenie.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Bolesť pri močení patri medzi príznaky Bolestí
Ďalšie názvy: dysúria, bolestivé močenie
V obsahu nájdete:


Bolesť pri močení, odborne aj dysúria môže byť príznakom pre zápalové alebo infekčné ochorenie močových ciest, močovej trubice alebo močového ústrojenstva. Okrem toho veľakrát pociťuje človek bolesť pri močení aj v prípade pohlavne prenosných ochorení.

Aj pri dehydratácii je moč zahustený, koncentrovaný, a to môže vyvolať pri močení bolesť. Niekedy je možné cítiť vyššiu koncentráciu moču aj ráno, v prípade prvého močenia ranného moču. Inokedy môžu byť za dráždením lieky. Napríklad ako v prípade niektorých cytostatík.

Dráždenie sliznice môže vyvolať aj pôsobenie nevhodných hygienických potrieb, ale aj reakcia na textil. Pri intímnej hygiene je dôležité používanie vhodných prípravkov. Spodná bielizeň by mala byť vyrobená zo vzdušného materiálu a nie z umelých vláken.

Ochorenia močového systému

Vo väčšine prípadov je bolestivé močenie dlhodobejšieho rázu. Napríklad aj viac dní, spôsobené sú väčšinou infekciami a zápalmi dolných močových ciest, čiže močového mechúra (cystitída) alebo močovej trubice, teda rúry (uretritída).

Zápalové ochorenia tohto typu sú spôsobené baktériami, najväčšie zastúpenie majú infekcie spôsobené baktériou Escherichia coli. Okrem bolesti je možné pozorovať aj iné príznaky, napríklad zvýšenú telesnú teplotu alebo bolesti v podbrušku. Liečba je antibiotická.

Opakovaný výskyt infekcií močových ciest spôsobených baktériou Escherichia coli napomáhajú eliminovať aj brusnicové prípravky. Obsahujú proantokyanidíny napr. Cys-control. Proantokyanidíny zabraňujú baktériám E. coli prichytiť sa na stenu močového mechúra.

Okrem ochorenia močových ciest sa môže bolestivým močením prejavovať aj zápal obličiek. Okrem bolesti je pri tomto ochorení časté aj nutkanie na močenie vo väčšej intenzitepálenie pri vylučovaní moču.

žena, model, močové ústrojenstvo, obličky. močovody, močový mechúr
Zápalom môže byť postihnutá akákoľvek časť ústrojenstva

Často sa vyskytujú spolu tieto príznaky:

 • pálenie, rezanie pri močení
 • bolesť v podbruší
 • nutkanie na časté močenie, ale odchod malého množstva moču
 • časté močenie v noci
 • pomočovanie
 • bolesť v driekovej a krížovej oblasti
 • krv v moči makroskopicky (viditeľná okom), ale niekedy len mikroskopicky (nie je vidieť okom)
 • zakalenie moču, iné sfarbene moču
 • zvýšenie telesnej teploty, horúčka
 • únava
 • pocit na vracanie, vracanie

Močové kamene

Taktiež, pri výskyte močových kameňov, ktoré spôsobujú rezavú bolesť alebo pálenie. Močová trubica vplyvom týchto kameňov môže mať narušenú štruktúru sliznice, takže nie je výnimočná ani menšia prítomnosť krvi.

Rovnako, aj obličkové kamene, ktoré sa vytvoria z nahromadených nevylúčených minerálnych látok spôsobujú pálenie a bolestivosť. Tie môžu prejsť až do močovodu, kde sa zaseknú. Tu už je potrebná aj náročnejšia liečba. Dokonca, v prípade príliš veľkých kameňov aj ich chirurgické odstránenie.

Pri zúžení močovej trubice

Aj zúženie môže byť príčinou bolesti. K zúženiu môže prísť na základe úrazu, ale často je príčina vrodené ochorenie. Niekedy je príčnou chirurgický zákrok, napríklad po gynekologických operáciách.

Žena má bolesti podbrušia, ochorenie pohlavného a močového ústrojenstva
Bolesť v podbruší môže značiť zápal močového, aj pohlavného systému

Zápal pohlavného ústrojenstva

U žien je bolesť pri močení často príznakom ochorení gynekologického ústrojenstva. Napríklad pri zápale vonkajších rodidiel alebo pri zápale pošvy. Príkladom je vulvovaginitída alebo vaginitída.

Pohlavne prenosné ochorenia

Veľakrát je bolesť pri močení spôsobená infekčnými pohlavne prenosnými chorobami. Takto sa prejavuje napríklad kvapavka, kvasinková infekcia pošvy alebo chlamýdiová infekcia. V tomto prípade je potrebné určite navštíviť lekársku ambulanciu, či už urologickú alebo gynekologickú.

Tieto pohlavne prenosné choroby spôsobia aj bolesť pri močení:

 • kvapavka
 • chlamýdiová infekcia
 • trichomonóza

Onkologické ochorenie

Muž má bolesti močového systému
Bolesť môže byť symptómom onkologického ochorenia

Okrem problémov s vylučovacím ústrojenstvom môže byť bolesť pri močení aj prejavom a príznakom ochorení vážnejšieho charakteru. A to najmä u žien pri rakovine krčka maternice. U mužov pri nádoroch močového mechúra a prostaty.

V tomto prípade je čo najskôr potrebná správna diagnostika a odhalenie choroby. Kým zápalové ochorenie maternice si vyžaduje antibiotickú liečbu, v prípade nádoru je potrebné chirurgické riešenie s následnou rádiologickou terapiou.

Len včasná diagnostika umožňuje zachovať priaznivé vyhliadky pre liečbu a úplne vyliečenie postihnutého pacienta. V každom prípade môže podcenenie bolestivého močenia, aj pri menej závažných chorobách, spôsobiť komplikácie a následne dlhšiu dobu liečenia.

Infografika znázorňuje najčastejšie príčiny bolesti pri močení
Súhrn najčastejších príčin bolesti pri močení

Video o príčinách dysúrie

Video o príčinách dysúrie

Ďalšie zaujímavé zdroje

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

redaktor

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Pohlavné choroby v lete, nebezpečie sexturizmu Pohlavné choroby v lete, nebezpečie sexturizmu

Ľudia v lete cestujú za oddychom, iní radi spoznávajú nové krajiny alebo navštevujú rôzne pamiatky. Prahnú po poznaní neznámych kultúr, ich spôsobu života a nie len to. Túžba zažiť niečo...

Kúpanie v jazierkach a na kúpaliskách prináša zdravotné riziká Kúpanie v jazierkach a na kúpaliskách prináša zdravotné riziká

K letu neodmysliteľne patrí kúpanie a vodné radovánky. Niekto preferuje prírodné vodné nádrže, iní radšej uprednostnia kúpaliská či bazény. Oboje však prináša so sebou isté riziká, na...

Ako používať, či nastaviť, klimatizáciu správne a aby nám neškodila? Ako používať, či nastaviť, klimatizáciu správne a aby nám neškodila?

Klimatizácia je našim dôverným pomocníkom počas horúcich dní. Avšak, ak ju používame nesprávne, vystavujeme sa riziku. Bolesť hlavy, krčnej chrbtice, kĺbov, svalov a rôzne infekcie...

Klimatizácia a jej vplyv na naše zdravie Klimatizácia a jej vplyv na naše zdravie

Klimatizácia má slúžiť na zvýšenie komfortu v práci, doma či počas cestovania. Pri nesprávnom používaní a zanedbanej údržbe má negatívny vplyv na zdravie. Je pôvodcom chorôb dýchacieho,...

Ste tehotná a trápi vás bolesť v podbrušku? Na toto si dajte pozor Ste tehotná a trápi vás bolesť v podbrušku? Na toto si dajte pozor

Tehotenstvo je obdobie v živote ženy, ktoré je naplnené pocitmi šťastia, lásky, ale aj obavami ako to celé zvládneme, zo životných zmien, z pôrodu a či bude dieťatko v poriadku.

Naposledy aktualizované 24.04.2017


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.