späť na zoznam príznakov

Svalová slabosť

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Svalová slabosť
Zdroj foto: Getty images

Prichádza v prípade vyčerpania, po fyzickej aktivite, namáhavej práci. Ale aj pri horúčke alebo vírusovom ochorení. V závažnejšom prípade ide o ochorenie na úrovni svalu, ale aj nervov.


Choroby s príznakom "svalovej slabosti"

Svalová slabosť je stav, kedy človek nedokáže či už hornými alebo dolnými končatinami vykonávať bežné úkony a kedy sú svaly lokálne alebo globálne na celom tele predčasne unavenéochabnuté.

V niektorých prípadoch môže byť takáto slabosť znakom vyčerpania po namáhavej fyzickej aktivite alebo športovej činnosti. Pokiaľ však nie je externá príčina alebo dôvod na takúto únavu, je slabosť svalov príznakom niektorého z rôznych ochorení nielen pohybovej sústavy.

Príčiny z nervov a svalov

Svalová slabosť a zvýšená únava svalov nastávajú aj v dôsledku problémov nervového charakteru. Polyneuropatia je ochorenie periférnych nervov. Príčin je viac. Poznáme viacero typov, majú rôzne príznaky, a to aj svalovú slabosť, mravčenie, porucha citlivosti, bolesti pri dotyku, problém s chôdzou, kŕče, zášklby svalov.

Poznáme tieto typy polyneuropatie:

 • Guillain - Barré syndróm
 • Chronická zápalová demyelinizačná polyneuropatia
 • Multifokálna motorická neuropatia
 • Alkoholická neuropatia
 • Diabetická neuropatia
 • Neuropatia pri lymskej borelióze
 • Monoklonálna gamapatia
 • Neuropatia pri vaskulitídach
 • Hereditárna polyneuropatia

Postihnutie nervovsvalovej platničky napríklad pri myastenii gravis alebo kongenitálny myastenický syndróm, keď je svalová slabosť hlavným príznakom.

Amyotrofická laterálna skleróza je neurodegeneratívne ochorenie, dochádza k postupnej strate mozgových a miechových motoneurónov a buniek centrálnej nervovej sústavy. Príznaky sú svalová slabosť, svalové zášklby, poruchy reči, vyslovovania a neskôr problém s dýchaním a prehĺtaním.

Napríklad pri zápale nervov, čiže neuritíde, je svalová slabosť najtypickejším symptómom a postihuje svaly, ktoré sú inervované zapálenými nervami.

Pri periférnej diabetickej neuropatii, ktorá postihuje ľudí s cukrovkou, je najčastejšia slabosť svalov dolných končatín. Pričom nervy majú postihnutú nielen funkčnosť, ale pri tejto chorobe aj svoju štruktúru.

Pri myopatii, kedy je svalová slabosť tiež typickým symptómom, dochádza k ochoreniu štruktúry kostrových svalov. Ochorenie má viaceré formy, napríklad svalovú dystrofiu, myostídu, čiže zápal svalu a iné poruchy napätia vo svalstve.

Beckerova svalová dystrofia je ďalším ochorením svalov. Zaraďuje sa pod genetické choroby. Jej hlavné príznaky sú celková telesná slabosť, svalová slabosť. Človek s týmto ochorením je fyzicky slabý, ťažkosti mu robí rýchla chôdza, chôdza do schodov. Približne po 40. až 50. roku nie je schopný chôdze. Má ochabnuté mimické svaly, ťažkosti s dýchaním, srdcové problémy.

Iným príkladom je rhabdomyolýza, kedy dochádza k poškodeniu svalových buniek. Rhabdomyolýza (rabdomyolýza) môže byť vrodená, ale aj získaná. Medzi príčinami je svalová bolesť a slabosť, elevácia svalových enzýmov a myoglobinúria (svalové bunky v moči).

Model svalových vlákien, prierez
Rhabdomyolýza je poškodenie svalových buniek, vlákien

Medzi ostatné ochorenia patrí napríklad:

 • Glykogenóza
 • Myotonická dystrofia
 • Duchennova svalová dystrofia
 • Pletencová svalová dystrofia - LGMD Limb - Girdle svalová dystrofia
 • Myotonická svalová dystrofia
 • Distálna dystrofia
 • Dermatomyozitída
 • Polymyozitída

Iným prípadom svalovej slabosti je epilepsia, kedy je slabosť svalov spôsobená častými epileptickými záchvatmi, pri ktorých dochádza typicky k svalovým kŕčom a zášklbom, čo ich nadmieru unavuje.

Priamym ochorením svalov je tzv. tenisový lakeť, kedy dochádza k akútnemu alebo chronickému preťaženiu svalových a šľahových úponov lakťového kĺbu.

Srdcovo - cievny systém

Nadmerná únava ale aj svalová slabosť môžu byť príznakom infekčnej endekarditídy, čo je akútne ochorenie vnútornej výstelky srdca a je aj život ohrozujúce.

Napríklad pri myokarditíde dochádza zápalu srdcovej svaloviny v dôsledku infekcie a organizmus postihne celková slabosť, zvýšená únava bolesť svalov aj kĺbov.

Podobne pri nízkom krvnom tlaku, ktorý je daný buď poruchou ciev alebo srdca, dochádza napríklad k nedokrveniu niektorých častí organizmu a slabosti a únave.

Problémy môžu ale postihovať aj ľudí, ktorí majú nielen ochorenia krvi či ciev, ale aj vrodené alebo iné srdcové vady. Veľmi nebezpečná je aj vrodená vývojová vada srdca a veľkých ciev, koarktácia aorty. Kde sa prejavujú studené nohy a slabosť ich svalov.

Slabosťou svalov aj organizmu sa prejavujú tiež rôzne ochorenia krvicievneho systému. Napríklad pri chudokrvnosti, teda anémii sa môže vyskytovať svalová slabosť s nedostatočného prekrvenia a okysličenia konkrétnych svalov.

Tráviaci systém

Viaceré ochorenia tráviaceho systému môže tiež sprevádzať svalová slabosť a problémy s celkovou slabosťou a únavou organizmu. Napríklad pri celiakii je to z dôvodu poruchy vstrebávania živín dôležitých pre organizmus.

Svalová slabosť sa vyskytuje aj pri chronických zápaloch tenkého alebo hrubého čreva, čo je typické pre Crohnovu chorobu. Pri rakovine pankreasu je organizmus celkovo oslabený, dochádza k únave svalov a tiež aj k chudnutiu.

Muž je slabý, nevie otvoriť zaváraninu, je vyzlečený do polpása
Únava, slabosť a strata na váhe môžu značiť ochorenie tráviacej sústavy

Rakovinové a nádorové ochorenia ale môžu postihnúť tiež aj iné časti tráviacej sústavy, napríklad pri rakovine hrubého čreva je častou komplikáciou nedostatok železa v krvi, z čoho pramení anémia sprevádzaná únavou a slabosťou. Únavou, slabosťou a stratou na váhe sa prejavuje aj rakovina žalúdku. Čo je pomerne časté nádorové ochorenie.

Zvýšená únava a slabosť svalov ako aj celkové neprospievanie sú typické aj pre ochorenia pečene. Napríklad pre hemochromatózu, ale aj pre iné ochorenia pečene, ako sú napríklad infekčné hepatitídy alebo aj zlyhane jej funkcie.

Dolné končatiny a ťažkosti

Problém je aj pri ischemickej chorobe dolných končatín. Keď dochádza k vytvoreniu uzáveru na tepne, ktorá dodáva krv do dolných končatín a tie tak strácajú svoju silu, najmä v svaloch.

Oslabenie svalov je niekedy súčasťou aj kŕčových žíl. A to najmä vtedy, ak postihujú dolné končatiny, ktoré môžu byť bolestivé a tiež opuchnuté.

Infekčné ochorenia

Pri viacerých infekčných ochoreniach môže byť svalová slabosť prítomná chronicky, ako napríklad pri ochorení AIDS. To oslabuje imunitný systém človeka.

Lymská borelióza, ktorá patrí tiež medzi infekčné ochorenia a postihuje napríklad kožu, nervovú sústavu, kĺby aj srdce, je charakteristická rovnako únavou, bolesťami hlavy, bolesťami svalov a ich slabosťou.

Aj pri parazitárnej infekcii, toxoplazmóze, možno pozorovať problémy so svalmi, ich bolesť, kŕče alebo tiež slabosť. Celkovou slabosťou organizmu, malátnosťou a tiež aj svalovou slabosťou sa prejavuje tiež pásový opar, ochorenie s typickými pupienkami.

Slabosť nastáva aj pri brucelóze. Tá je prvotne ochorením zvierat, ale v niektorých prípadoch dochádza k prenosu na človeka. A t hlavne na ľudí, ktorí pracujú v blízkosti nakazených zvierat.

známe 4 druhy, ktoré sa prenášajú na človeka. Nimi sú Brucella (baktéria) abortus (skot), Brucella suis (prasa), Brucella melitensis (kozy a ovce), Brucella canis (pes). Podľa vyvolávateľa vyvolávajú príslušné príznaky. A medzi hlavné patrí aj svalová slabosť, bolesť svalovhorúčka, triaška (zimnica), potenie, únava a nechutenstvo.

Ostatné príčiny

Podobne je to pri akútnej myeloidnej leukémii, čo je jedna z foriem rakoviny krvi, dochádza k únave, slabostizvýšenej teplote u postihnutých ľudí.  Pri mnohopočetnom myelóne, čo je nádorové ochorenie v kostnej dreni, je tiež prítomná svalová slabosť.

Telesnou aj svalovou slabosťou je typická aj vrodená cukrovka, ktorá vzniká z nedostatočnej produkcie inzulínu v pankrease. Môže prameniť aj v poruchách hormónov a ich hladiny. Napríklad pri adenome hypofýzy. Je narušená správna činnosť a produkcia hormónov.

Dochádza k svalovej slabosti akromegálii, kedy dochádza k zväčšovaniu niektorých častí tela. Pri zníženej produkcii hormónov štítnej žľazyhypotyreóze, sa ľudia postihnutý týmto ochorením sťažujú nielen na svalovú slabosť, ale aj celkovú slabosť organizmu.

Mäso, zelenina, tanier
Vitamín B3 je obsiahnutý v zelenine, mäse, orechoch, sušenom ovocí a aj v čaji alebo káve

Pelagra je ochorenie z nedostatku vitamínu B3, teda niacínu. Aj pri nej je jedným z príznakov svalová slabosť. Slabosť sa vyskytuje aj pri poruchách príjmu stravy. Ako je napríklad anorexia či podvýživa.

Samozrejme, svalová slabosť sa vyskytuje aj ako príznak rôznych ochorení pohybového aparátu. Niekedy je spôsobená úrazom, ale môže ísť aj o rôzne chorobné stavy.

Napríklad pri syndróme karpálneho tunela je oslabená ruka v dôsledku útlaku nervov v zápästí. A to pokiaľ dochádza k permanentnému stlačeniu týchto nervov.

Je pravidlom, že sa svalová slabosť vyskytuje aj pri horúčke. Tá môže byť príznakom ochorení ako je napríklad chrípka. A aj samotná chrípka, ešte pred nástupom horúčky, sa prejavuje únavou a svalovou slabosťou.

Infografika uvádza príčiny svalovej slabosti
Súhrn príčin svalovej slabosti

Video o svalovej slabosti

Video o svalovej slabosti

Ďalšie zaujímavé zdroje

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Vyštudoval Strednú zdravotnícku školu v Nitre a bakalárske štúdium Urgentnej zdravotnej starostlivosti na UKF v Nitre. Po škole pracoval dva roky na traumatológii. Od roku 2006 v záchrannej zdravotnej službe. V súčasnej dobe stále pôsobí v oblasti prednemocničnej zdravotnej starostlivosti.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Chrípka u detí: Ako jej predchádzať, aký má priebeh a ako sa lieči? Chrípka u detí: Ako jej predchádzať, aký má priebeh a ako sa lieči?

September, deti začali chodiť do škôlok, škôl. Schladilo sa počasie, prichádza obdobie nachladnutí. Medzi každoročné sezónne ochorenie patrí aj chrípka.

Pomáha domáca liečba a bylinky na zápal pľúc? Pomáha domáca liečba a bylinky na zápal pľúc?

Zápal pľúc je závažné ochorenie bez ohľadu na príčinu jeho vzniku. Jeho liečba by sa nemala podceňovať. V rámci prevencie a doplnenia terapie sú vhodnou alternatívou byliny a bylinné...

Dôležitosť pitného režimu: Čo je nedostatočný či nadmerný príjem tekutín? + výpočet Dôležitosť pitného režimu: Čo je nedostatočný či nadmerný príjem tekutín? + výpočet

Máte správny pitný režim? Pijete veľa či málo vody? Aké tekutiny sú vhodné a nevhodné? Čo ovplyvňuje potrebu vody a na čo by sme nemali zabudnúť?

Čo je otrava jedlom a choroba špinavých rúk? (+ príznaky a prvá pomoc) Čo je otrava jedlom a choroba špinavých rúk? (+ príznaky a prvá pomoc)

I bežná činnosť ako je príprava jedla a jeho konzumácia dokáže poriadne otráviť. Všade prítomné baktérie , vírusy a parazity čakajú na svoju príležitosť množiť sa a spôsobovať...

Prečo je dehydratácia u detí nebezpečná? Aké má príznaky? Prečo je dehydratácia u detí nebezpečná? Aké má príznaky?

Dehydratácia začína byť opäť aktuálnou témou, a to hlavne pre horúce letné počasie. Samozrejme, jej vznik môžu zapríčiniť rôzne ochorenia, napríklad s hnačkou či horúčkou. Komplikuje...

Naposledy aktualizované 14.06.2018


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.