Prichádza v prípade vyčerpania, po fyzickej aktivite, namáhavej práci. Ale aj pri horúčke alebo vírusovom ochorení. V závažnejšom prípade ide o ochorenie na úrovni svalu, ale aj nervov.
Choroby s príznakom "svalovej slabosti"
- Myopatia
- Tenisový lakeť
- Polymyozitída a dermatomyozitída
- Srdcové zlyhávanie
- Koarktácia aorty
- Hyperparathreóza
- Ebola
- Chronické venózne ochorenie
- Lymská borelióza
- Skleróza multiplex
- Reumatická horúčka
- Narkolepsia
- Steatóza pečene
- Syndróm karpálneho tunela
- Prekryté syndrómy a zmiešaná choroba spojiva
- Zápal sedacieho nervu
- Koronavírus - COVID 19
- Downov syndróm
- AIDS
- Connov syndróm
- Radikulopatia
- Spondylolistéza
- Diabetická neuropatia
- Cukrovka
- Chronická žilová nedostatočnosť
- Lordóza - hyperlordóza
- Rakovina žalúdka
- Kokcygodýnia - syndróm kostrče
- Vertebrogénny algický syndróm
- Reumatoidná artritída
- Poranenia chrbtice
- Kardiogénny šok
- Šok - šokový stav
- Histamínová intolerancia
- Záškrt
- Nádory chrbtice a miechy
- Nízky krvný tlak
- Syndróm kaudy equiny
- Nádory srdca
- Chrípka
- Cushingov syndróm
- Hemochromatóza
- Hypertyreóza
- Bulímia
- Arytmia
- Adenom hypofýzy
- Paratýfus
- Amyloidóza
- Enteropatická artritída
- Periférne artériové ochorenie
- Psoriatická artritída
- Scheuermannova choroba
- Rakovina pažeráka
- Vaskulitídy
- Systémový lupus erythematosus
- Sklerodermia
- Kŕčové žily
- Ochorenia mozgových ciev
- Septická artritída
- Disekcia aorty
- Ochorenie srdcových chlopní
- Tamponáda srdca
- Kardiomyopatia
- Juvenilná idiopatická artritída
- Osýpky
- Ischemická choroba dolných končatín
- Leukémia
- Migréna
- Infekčná endokarditída
- Infarkt myokardu
- Artritída
- Syndróm dráždivého čreva
- Hypoxia u novorodencov
- Axiálna spondylartritída
- Mnohopočetný myelóm
- Toxoplazmóza
- Spondylóza
- Spondylartróza
- Nádcha
- Zápal priedušiek
- Pásový opar
- Rakovina pankreasu
- Balantidióza
- Rakovina hrubého čreva
- Crohnovu chorobu
- Myokarditída
- Epilepsia
Svalová slabosť je stav, kedy človek nedokáže či už hornými alebo dolnými končatinami vykonávať bežné úkony a kedy sú svaly lokálne alebo globálne na celom tele predčasne unavené a ochabnuté.
V niektorých prípadoch môže byť takáto slabosť znakom vyčerpania po namáhavej fyzickej aktivite alebo športovej činnosti. Pokiaľ však nie je externá príčina alebo dôvod na takúto únavu, je slabosť svalov príznakom niektorého z rôznych ochorení nielen pohybovej sústavy.
Príčiny z nervov a svalov
Svalová slabosť a zvýšená únava svalov nastávajú aj v dôsledku problémov nervového charakteru. Polyneuropatia je ochorenie periférnych nervov. Príčin je viac. Poznáme viacero typov, majú rôzne príznaky, a to aj svalovú slabosť, mravčenie, porucha citlivosti, bolesti pri dotyku, problém s chôdzou, kŕče, zášklby svalov.
Poznáme tieto typy polyneuropatie:
- Guillain - Barré syndróm
- Chronická zápalová demyelinizačná polyneuropatia
- Multifokálna motorická neuropatia
- Alkoholická neuropatia
- Diabetická neuropatia
- Neuropatia pri lymskej borelióze
- Monoklonálna gamapatia
- Neuropatia pri vaskulitídach
- Hereditárna polyneuropatia
Postihnutie nervovsvalovej platničky napríklad pri myastenii gravis alebo kongenitálny myastenický syndróm, keď je svalová slabosť hlavným príznakom.
Amyotrofická laterálna skleróza je neurodegeneratívne ochorenie, dochádza k postupnej strate mozgových a miechových motoneurónov a buniek centrálnej nervovej sústavy. Príznaky sú svalová slabosť, svalové zášklby, poruchy reči, vyslovovania a neskôr problém s dýchaním a prehĺtaním.
Napríklad pri zápale nervov, čiže neuritíde, je svalová slabosť najtypickejším symptómom a postihuje svaly, ktoré sú inervované zapálenými nervami.
Pri periférnej diabetickej neuropatii, ktorá postihuje ľudí s cukrovkou, je najčastejšia slabosť svalov dolných končatín. Pričom nervy majú postihnutú nielen funkčnosť, ale pri tejto chorobe aj svoju štruktúru.
Pri myopatii, kedy je svalová slabosť tiež typickým symptómom, dochádza k ochoreniu štruktúry kostrových svalov. Ochorenie má viaceré formy, napríklad svalovú dystrofiu, myostídu, čiže zápal svalu a iné poruchy napätia vo svalstve.
Beckerova svalová dystrofia je ďalším ochorením svalov. Zaraďuje sa pod genetické choroby. Jej hlavné príznaky sú celková telesná slabosť, svalová slabosť. Človek s týmto ochorením je fyzicky slabý, ťažkosti mu robí rýchla chôdza, chôdza do schodov. Približne po 40. až 50. roku nie je schopný chôdze. Má ochabnuté mimické svaly, ťažkosti s dýchaním, srdcové problémy.
Iným príkladom je rhabdomyolýza, kedy dochádza k poškodeniu svalových buniek. Rhabdomyolýza (rabdomyolýza) môže byť vrodená, ale aj získaná. Medzi príčinami je svalová bolesť a slabosť, elevácia svalových enzýmov a myoglobinúria (svalové bunky v moči).

Medzi ostatné ochorenia patrí napríklad:
- Glykogenóza
- Myotonická dystrofia
- Duchennova svalová dystrofia
- Pletencová svalová dystrofia - LGMD Limb - Girdle svalová dystrofia
- Myotonická svalová dystrofia
- Distálna dystrofia
- Dermatomyozitída
- Polymyozitída
Iným prípadom svalovej slabosti je epilepsia, kedy je slabosť svalov spôsobená častými epileptickými záchvatmi, pri ktorých dochádza typicky k svalovým kŕčom a zášklbom, čo ich nadmieru unavuje.
Priamym ochorením svalov je tzv. tenisový lakeť, kedy dochádza k akútnemu alebo chronickému preťaženiu svalových a šľahových úponov lakťového kĺbu.
Srdcovo - cievny systém
Nadmerná únava ale aj svalová slabosť môžu byť príznakom infekčnej endekarditídy, čo je akútne ochorenie vnútornej výstelky srdca a je aj život ohrozujúce.
Napríklad pri myokarditíde dochádza zápalu srdcovej svaloviny v dôsledku infekcie a organizmus postihne celková slabosť, zvýšená únava a bolesť svalov aj kĺbov.
Podobne pri nízkom krvnom tlaku, ktorý je daný buď poruchou ciev alebo srdca, dochádza napríklad k nedokrveniu niektorých častí organizmu a slabosti a únave.
Problémy môžu ale postihovať aj ľudí, ktorí majú nielen ochorenia krvi či ciev, ale aj vrodené alebo iné srdcové vady. Veľmi nebezpečná je aj vrodená vývojová vada srdca a veľkých ciev, koarktácia aorty. Kde sa prejavujú studené nohy a slabosť ich svalov.
Slabosťou svalov aj organizmu sa prejavujú tiež rôzne ochorenia krvi a cievneho systému. Napríklad pri chudokrvnosti, teda anémii sa môže vyskytovať svalová slabosť s nedostatočného prekrvenia a okysličenia konkrétnych svalov.
Tráviaci systém
Viaceré ochorenia tráviaceho systému môže tiež sprevádzať svalová slabosť a problémy s celkovou slabosťou a únavou organizmu. Napríklad pri celiakii je to z dôvodu poruchy vstrebávania živín dôležitých pre organizmus.
Svalová slabosť sa vyskytuje aj pri chronických zápaloch tenkého alebo hrubého čreva, čo je typické pre Crohnovu chorobu. Pri rakovine pankreasu je organizmus celkovo oslabený, dochádza k únave svalov a tiež aj k chudnutiu.

Rakovinové a nádorové ochorenia ale môžu postihnúť tiež aj iné časti tráviacej sústavy, napríklad pri rakovine hrubého čreva je častou komplikáciou nedostatok železa v krvi, z čoho pramení anémia sprevádzaná únavou a slabosťou. Únavou, slabosťou a stratou na váhe sa prejavuje aj rakovina žalúdku. Čo je pomerne časté nádorové ochorenie.
Zvýšená únava a slabosť svalov ako aj celkové neprospievanie sú typické aj pre ochorenia pečene. Napríklad pre hemochromatózu, ale aj pre iné ochorenia pečene, ako sú napríklad infekčné hepatitídy alebo aj zlyhane jej funkcie.
Dolné končatiny a ťažkosti
Problém je aj pri ischemickej chorobe dolných končatín. Keď dochádza k vytvoreniu uzáveru na tepne, ktorá dodáva krv do dolných končatín a tie tak strácajú svoju silu, najmä v svaloch.
Oslabenie svalov je niekedy súčasťou aj kŕčových žíl. A to najmä vtedy, ak postihujú dolné končatiny, ktoré môžu byť bolestivé a tiež opuchnuté.
Infekčné ochorenia
Pri viacerých infekčných ochoreniach môže byť svalová slabosť prítomná chronicky, ako napríklad pri ochorení AIDS. To oslabuje imunitný systém človeka.
Lymská borelióza, ktorá patrí tiež medzi infekčné ochorenia a postihuje napríklad kožu, nervovú sústavu, kĺby aj srdce, je charakteristická rovnako únavou, bolesťami hlavy, bolesťami svalov a ich slabosťou.
Aj pri parazitárnej infekcii, toxoplazmóze, možno pozorovať problémy so svalmi, ich bolesť, kŕče alebo tiež slabosť. Celkovou slabosťou organizmu, malátnosťou a tiež aj svalovou slabosťou sa prejavuje tiež pásový opar, ochorenie s typickými pupienkami.
Slabosť nastáva aj pri brucelóze. Tá je prvotne ochorením zvierat, ale v niektorých prípadoch dochádza k prenosu na človeka. A t hlavne na ľudí, ktorí pracujú v blízkosti nakazených zvierat.
Sú známe 4 druhy, ktoré sa prenášajú na človeka. Nimi sú Brucella (baktéria) abortus (skot), Brucella suis (prasa), Brucella melitensis (kozy a ovce), Brucella canis (pes). Podľa vyvolávateľa vyvolávajú príslušné príznaky. A medzi hlavné patrí aj svalová slabosť, bolesť svalov, horúčka, triaška (zimnica), potenie, únava a nechutenstvo.
Ostatné príčiny
Podobne je to pri akútnej myeloidnej leukémii, čo je jedna z foriem rakoviny krvi, dochádza k únave, slabosti a zvýšenej teplote u postihnutých ľudí. Pri mnohopočetnom myelóne, čo je nádorové ochorenie v kostnej dreni, je tiež prítomná svalová slabosť.
Telesnou aj svalovou slabosťou je typická aj vrodená cukrovka, ktorá vzniká z nedostatočnej produkcie inzulínu v pankrease. Môže prameniť aj v poruchách hormónov a ich hladiny. Napríklad pri adenome hypofýzy. Je narušená správna činnosť a produkcia hormónov.
Dochádza k svalovej slabosti akromegálii, kedy dochádza k zväčšovaniu niektorých častí tela. Pri zníženej produkcii hormónov štítnej žľazy, hypotyreóze, sa ľudia postihnutý týmto ochorením sťažujú nielen na svalovú slabosť, ale aj celkovú slabosť organizmu.

Pelagra je ochorenie z nedostatku vitamínu B3, teda niacínu. Aj pri nej je jedným z príznakov svalová slabosť. Slabosť sa vyskytuje aj pri poruchách príjmu stravy. Ako je napríklad anorexia či podvýživa.
Samozrejme, svalová slabosť sa vyskytuje aj ako príznak rôznych ochorení pohybového aparátu. Niekedy je spôsobená úrazom, ale môže ísť aj o rôzne chorobné stavy.
Napríklad pri syndróme karpálneho tunela je oslabená ruka v dôsledku útlaku nervov v zápästí. A to pokiaľ dochádza k permanentnému stlačeniu týchto nervov.
Je pravidlom, že sa svalová slabosť vyskytuje aj pri horúčke. Tá môže byť príznakom ochorení ako je napríklad chrípka. A aj samotná chrípka, ešte pred nástupom horúčky, sa prejavuje únavou a svalovou slabosťou.

Video o svalovej slabosti
Video o svalovej slabosti