späť na zoznam príznakov

Znížené slzenie

Autor: Michal Hrebík
Zdroj foto: Getty images

Choroby s príznakom "znížené slzenie"

Znížené slzenie, nazývané aj hypolakrimácia, je dôsledkom poruchy funkčnosti alebo štruktúry slzných žliaz, pričom môže ísť o poruchu nervovú, orgánovú alebo funkčnú. Slzné žľazy sú veľmi dôležité pre oko a preto je ich správne funkčnosť nevyhnutná pre zachovanie všetkých funkčností a vlastností oka. Veľa ľudí má problémy s nadmerným slzením a nedostatočné slzenie sa vyskytuje teda v menšom počte prípadov, ale je tiež potrebné ho liečiť.

Slzný aparát ako taký chráni oko, keďže produkuje tekutinu s antibakteriálnymi vlastnosťami, ktoré zabraňujú vzniku zápalov v oku a na jeho povrchu. V prípade, ak slzná žľaza prestane produkovať slzy alebo dochádza k zníženiu slzenia, môže očná rohovka a spojovka vysychať, čo sa prejaví napríklad pálením a rezaním v oku a v prípade dlhodobého stavu môže prísť aj k poškodeniu oka. Vysychanie rohovky je spôsobené niekedy aj nedostatkom vitamínu A alebo okolitým prostredím.

Znížené slzenie je prítomné pri poruche slzného aparátu, či už pri poruche slzovodov, ktoré privádzajú látky do aparátu, alebo poruche slzotvornej časti, ktorá je zodpovedná za tvorbu sĺz. Slzy sa pohybom viečka roztierajú po oku a tak ho zvlhčujú. Slzné body sú umiestnené v rámci oka na hornom a dolnom okraji viečka a vo vnútornom kútiku, pričom odtok sĺz môže byť znížený alebo zastavený aj v dôsledku nejakej prekážky alebo zápalu priamo v slzných bodoch.

Zároveň slzenie napomáha aj samotnému žmurkaniu oka. Pri zápale slznej žľazy dochádza či už akútne alebo chronicky a obvykle je postihnuté len jedno oko. Najčastejšie sa zápal vyskytuje u detí alebo u mladých ľudí a niekedy sprevádza aj iné ochorenia, napríklad chrípku alebo týfus. Zápal môže byť bakteriálneho alebo vírusového pôvodu. Tento zápal môže spôsobovať buď nadmerné slzenie, avšak pokiaľ vznikne prekážka v slznom bode, nastáva naopak znížené slzenie.

Hypolakrimáciou sa prejavuje aj Sjogrenov syndróm, čo je autoimunitné ochorenie charakterizované zápalom exokrinných žliaz, čiže ide nielen o slzné žľazy, ale aj slinné žľazy, potné a hlienové žľazy. Spúšťačom ochorenia sú sialotropné vírusy schopné infikovať práve postihnuté žľazy. Častokrát je znížené slzenie spôsobené aj dehydratáciou a nedostatkom tekutín, čo môže byť napríklad pri namáhavej fyzickej práci alebo potení a vtedy je napríklad aj nedostatok slín v ústach.

Veľmi častým problémom pri znížení slzenia je aj syndróm suchého oka. Toto ochorenie postihuje už skoro každého piateho človeka a patrí medzi civilizačné choroby. Ochorenie je charakterizované buď zníženou tvorbou sĺz alebo ich rýchlym odparovaním, takže dochádza k poruche omývania povrchu oka slzami. Dôsledkom je aj suchá rohovka, ktorá je menej chránená a náchylnejšia na infekcie a zápaly. Podobne môže suché oko spôsobovať napríklad aj prievan.

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Znížené slzenie patri medzi príznaky Očí
Ďalšie názvy: hypolakrimácia
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Prečo je dehydratácia u detí nebezpečná? Aké má príznaky? Prečo je dehydratácia u detí nebezpečná? Aké má príznaky?

Dehydratácia začína byť opäť aktuálnou témou, a to hlavne pre horúce letné počasie. Samozrejme, jej vznik môžu zapríčiniť rôzne ochorenia, napríklad s hnačkou či horúčkou. Komplikuje...

Bolesť očí môže potrápiť najmä v lete Bolesť očí môže potrápiť najmä v lete

Bolesť očí nás vo zvýšenej miere postihuje práve v lete a počas dovolenky. A nie náhodou. Je tu totiž množstvo faktorov, ktoré vplývajú na vznik podráždenia a bolesti tohto zmyslového...

Aké sú najčastejšie príznaky dehydratácie? Aké sú najčastejšie príznaky dehydratácie?

Odvodnenie organizmu či dehydratácia znamená, že je v tele nedostatok vody. Znížené množstvo vody v organizme je dôsledok zníženého príjmu tekutín, ale aj ako následok ich zvýšenej...

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.