späť na zoznam príznakov

Začervenanie viečka

Autor: Michal Hrebík
Zdroj foto: Getty images

Začervenanie viečka je obvykle príznakom nejakého zápalového alebo iného ochorenia priamo na oku alebo na viečku, prípadne môže ísť o nejaké podráždenie viečka. Veľakrát môže byť viečko začervenané aj v dôsledku nadmerného slzenia, prípadne ako reakcia na nejaký vonkajší podnet, napríklad pri alergiách. Sú ale aj prípady, kedy je začervenanie súčasťou iných ochorení a je jedným z ich symptómov, čo platí najmä v prípade zápalov a infekcií.

Najčastejším ochorením oka, pri ktorom dochádza aj k začervenaniu viečka, je jačmenné zrno. Na hornom aj dolnom viečku sa pri jačmennom zrne objaví menšia bolestivá zdurenina v tvare hrčky, ktorá vzniká na základe upchatia niektorej z povrchových žliaz viečka. Toto upchatie vyvolá zápal v tejto oblasti, ktorý sa prejavuje najmä začervenaním, opuchom, bolestivosťou a tiež aj zvýšením povrchovej teploty v okolí postihnutého miesta. Niekedy je zhoršené aj videnie.

Táto hrčka je obvykle vyplnená hnisom a zvyčajne bez problémov vyzreje, praskne, hnis vytečie a dôjde k uzdraveniu aj bez lekárskeho zásahu. Pokiaľ ale je jačmenné zrno prítomné dlhšie obdobie, napríklad dva týždne, je lepšie ísť za oftalmológom, ktorý vykoná odstránenie chirurgicky. Niekedy je začervenanie oka typické aj v prípade tzv. syndrómu suchého oka, ktorý môže byť tiež spojený so vznikom jačmenného zrna a prejavuje sa typicky pálením v oku.

Podobnými symptómami ako jačmenné zrno sa prejavuje aj tzv. vlčie zrno, odborne nazvané chalazion. Ide o akútný a hnisavý zápal Meibomovej žľazy, pričom niekedy tento zápal prerastie až do vzniku abscesu alebo do chronickej formy. Aj tento očný defekt na viečku sa obvykle sám zahojí, pokiaľ nie, je tiež nutné vyhľadať lekára, ktorý môže aplikovať lokálne anestetiká a antibiotiká. Pokiaľ takáto liečba nepomôže, aj tu nastáva následne chirurgické odstránenie.

Podráždením aj začervenaním viečka je charakteristický aj zápal okrajov viečka očí, znám odborne ako blefaritída. Toto ochorenie sa prejavuje začervenaním, svrbením viečka a podráždením, pričom toto ochorenie môže mať kožný ale aj infekčný problém. V prípade seborrhoickej blefaritídy ide o prejav na očných riasach alebo obočí a tento problém lieči obvykle dermatológ. Veľakrát súvisí aj so seborrhoickou dermatitídou a nemá infekčný pôvod.

Naopak stafylokoková blefaritída je spôsobená bakteriálnou stafylokokovou infekciou prednej časti očného viečka, ktoré je postihnuté aj začervenaním. Človek s týmto typom zápalu má pocit cudzieho predmetu v oku, pociťuje pálenie a problémy s riasami. Obvykle sa táto forma zápalu rieši aplikovaním lokálneho antibiotika. V prípade neliečenia môže tento zápal byť tiež rizikovým faktorom pre vlčie zrno aj jačmenné zrno a preto netreba začervenanie viečka nikdy zanedbať.

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Začervenanie viečka patri medzi príznaky Očí
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Bolesť očí môže potrápiť najmä v lete Bolesť očí môže potrápiť najmä v lete

Bolesť očí nás vo zvýšenej miere postihuje práve v lete a počas dovolenky. A nie náhodou. Je tu totiž množstvo faktorov, ktoré vplývajú na vznik podráždenia a bolesti tohto zmyslového...

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.