späť na zoznam príznakov

Zvýšené slzenie

Autor: Michal Hrebík
Zdroj foto: Getty images

Zvýšené slzenie, odborne nazvané aj hyperlakrimácia, je opakon znížené slznenia a ide o stav, ktorý je typický pre viacero očných ochorení a vád. K nadmernému slzeniu ale môže prísť aj pri podráždení trojklanného nervu, pri rôznych zápaloch v štruktúrach oka, ale napríklad môže ísť aj o alergickú reakciu alebo príznak pre ochorenie spojené s hladinou hormónov či respiračné ochorenie. K nadmernému slzeniu niekedy dochádza aj pred obštrukciou slzovodu a uzáverom slzovodu.

Veľmi často sa nadmerné slzenie vyskytuje ako súčasť príznakov alergických reakcií. Alergie ako také sú ochorením imunitného systému, kedy dochádza k imunopatologickej reakcii, ktorá je prehnaná a vyvolá ju nejaký alergén. Zvýšené slzenie je prítomné najmä ak ide o tzv. vzdušný alergén a vtedy dochádza aj k štípaniu očí a tiež zápalom v spojivke. Alergie sú pomerne zložito liečiteľné väčšinou cez histaminiká, kortikoidy alebo cez iné látky podané do tela.

Formou alergie je aj senná nádcha, pri ktorej dochádza k prejavom nielen formou nadmerného slzenia z očí, ale aj upchatím nosu, častým smrkaním a kýchaním. Táto forma alergie sa volá aj peľová alergia, ale ide o alergiu všeobecne nielen na peľové zrná, ale aj prach, roztoče alebo zvieraciu srsť a na rozdiel od iných alergií sa nemusí vyskytovať len sezónne, ale tiež celoročne. Zároveň je to najrozšírenejší typ alergie u nás vôbec a trpí ním skoro každý piaty človek.

Bežná nádcha je zas ochorenie respiračného charakteru, ktoré postihuje hornú časť dýchacích ciest a typicky je spôsobené vírusmi. Nádcha ako taká sa prejavuje najčastejšie častým smrkaním a výtokom z nosa, pričom sliznica je podráždená a začervenaná. Charakteristické sú aj bolesti hlavy, únava či zvýšená teplota, pričom zvýšené slzenie môže byť spôsobené tým, že ústna dutina je prepojená zo slzným kanálom a môže teda prísť k nadmernému slzeniu.

Hyperlakrimácia môže byť niekedy spojená aj s osýpkami, čo je infekčná choroba typicky postihujúca deti vo veku okolo 5 rokov. Ide o vysoko nákazlivé ochorenie, ktoré sa prejavuje typickou kožnou vyrážkou a tiež sa môže pridružiť aj zápal spojiviek, čo vyvolá slzenie v očiach. Niekedy môže byť nadmerné slzenie spojené aj s ochoreniami, ktoré vyvolávajú podráždenie sliznice v ústnej dutine, napríklad pri Kawasakiho chorobe, čo je tiež detské ochorenie.

Najčastejšie je ale slzenie prítomné priamo pri ochoreniach očí. Môže ísť buď o primárne ochorenia, kedy je problém priamo v oku, alebo o sekundárne, ktoré môžu byť vyvolané aj inými faktormi. Napríklad pri hypertyreóze, kedy dochádza v štítnej žľaze z chorobných príčin k nadprodukcii hormónov, môže vzniknúť Basedowova choroba, pri ktorej dochádza k vystúpeniu oka z očnice, k problémami s dvojitým videním a niekedy aj k zvýšeniu slzenia.

Najviac prípadov ale súvisí so zápalovými procesmi priamo v oku. Typicky ide o zápal spojiviek, ktorý môže mať viacero príčin, pričom najčastejšie ide o zápaly spôsobené či už vírusmi alebo baktériami. Zápal môže byť hyperakútnou alebo akútnou formou a typické je začervenanie spojiviek a niekedy tiež hnisanie. Najčastejšou formou liečby je podávanie lokálnych antibiotík, pričom v tomto prípade nadmerné slzenie pominie spolu so zápalom.

Zvýšené slzenie je typicky prítomné aj pri rohovkových zápaloch, kedy má človek aj pocity prítomnosti iného telesa v oku, prípadne pociťuje tlak na oko. Niekedy je možné spozorovať zvýšenie slzenia aj pri zákaloch, najmä pri akútnej forme glaukómu, čo je zelený zákal. V každom prípade je tento symptóm veľmi dôležitý a v prípade jeho výskytu by mal človek postihnutý zvýšeným slzením čo najskôr navštíviť oftalmológa pre stanovenie presnej príčiny.

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Zvýšené slzenie patri medzi príznaky Očí
Ďalšie názvy: hyperlakrimácia
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Trápi vás senná, čiže alergická nádcha? Trápi vás senná, čiže alergická nádcha?

Senná nádcha dokáže strpčiť život človeka. Patrí medzi civilizačné ochorenia. Zasahuje do kvality života. Ak nie je optimálne liečená, často prechádza do prieduškovej astmy. Preto jej...

Syndróm počítačového videnia zasahuje oči, ale tiež pohybový aparát Syndróm počítačového videnia zasahuje oči, ale tiež pohybový aparát

Syndróm počítačového videnia označuje skupinu ťažkostí, ktoré súvisia s používaním počítačov, smartfónov či tabletov. Spoznajte moderný problém našich očí.

Peľová sezóna útočí Peľová sezóna útočí

S koncom zimy a príchodom jari sa otepľuje a všetko na okolí dostáva zelený nádych. Kvitnúca príroda je nádherná, ale nesie so sebou aj negatíva. Tých by sa mali obávať hlavne...

Plánujete dovolenku? Ktoré lieky by ste nemali zabudnúť pribaliť? Plánujete dovolenku? Ktoré lieky by ste nemali zabudnúť pribaliť?

Plánujete odcestovať a nemáte žiadne zdravotné ťažkosti ? Počítate s tým, že stav pohody vydrží počas celej dovolenky? Len aby ste sa náhodou neprepočítali. Ak sa doma vyskytne nejaký...

Je alergia na chlad skutočne alergiou? Ako sa prejavuje, dá sa liečiť? Je alergia na chlad skutočne alergiou? Ako sa prejavuje, dá sa liečiť?

Pod pojmom alergia si väčšina z nás predstaví svrbivú vyrážku na koži, žihľavku, opuch či kýchnutie. Ide o precitlivenosť organizmu na cudzorodé látky - alergény pri opätovnom styku s...

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.