späť na zoznam príznakov

Zvýšená chuť do jedla: Čo signalizuje a aké má príčiny?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Zvýšená chuť do jedla: Čo signalizuje a aké má príčiny?
Zdroj foto: Getty images

Chuť na jedlo je našou prirodzenou súčasťou. Zvýšenie chuti nastáva hlavne po fyzickej aktivite, u detí pre rast. Zvýšená chuť na jedlo je normálnou súčasťou tehotenstva. Avšak, vyskytuje sa aj ako následok rôznych ochorení, a to napríklad metabolických či endokrinných.


Zvýšená chuť do jedla, nazvaná aj hyperorexia, môže byť v niektorých situáciách prirodzená. Samozrejme, v niektorých prípadoch sprevádza nejaké ochorenie alebo aj psychickú poruchu. Častá je pri nadmernej úrovni stresu a pri vyčerpaní. 

Zvýšená chuť na jedlo ako prirodzený stav

Nastáva pri predošlom nadmernom vyčerpaní organizmu. Najmä pri fyzickom presilení alebo po náročnom športovom výkone. Človek je prirodzene hladný a potrebuje doplniť vyčerpané zásoby energie v tele.

Taktiež pri rekonvalescencii alebo nejakej chorobe, ktorá bola sprevádzaná nechuťou do jedla, či jeho zníženým príjmom. Ide o typickú reakciu organizmu, pre prípad potreby doplnenia energie.

Zvýšená chuť do jedla počas tehotenstva

Žena má zvýšenú chuť na jedlo počas tehotenstva
Počas tehotenstva je to prirodzený jav. Foto: Thinkstock photos

Zvýšená chuť do jedla môže byť aj počas tehotenstva. Čo tiež nie je prejavom choroby. Budúca matka potrebuje vyšší prísun energie a živín. A to z dôvodu, že zásobuje živinami aj plod.

Samozrejme, nastáva aj z dôvodu hormonálnych zmien následkom oplodnenia vajíčka. K hormonálnym zmenám dochádza u ženy aj počas ovulačnej a menštruačnej fázy. Aj v tomto období je normálne, ak sa vyskytuje vyššia chuť na jedlo, tak ako napríklad pred menštruáciou.

V období tehotenstva je dôležité, aby bola strava všestranná, pestrábohatá na vitamíny, stopové prvky. Obsahovať by mala všetky zložky potravy a nemala by byť jednotvárna. Správna výživa je dôležitá pre budúcu matku a aj plod. Zákaz platí pre diéty, a to hlavne redukčné.

Prirodzená je tiež u detí v období rastu

Taktiež u detí v období rastu je zvýšená chuť do jedla prirodzená. Niekedy sa dokonca objaví takáto chuť aj po absolvovaní nejakého operačného zákroku v detstve, keď bude telo počas dlhšieho obdobia vyžadovať zvýšený prísun jedla.

Aj v tomto období je dôležité, aby stravovacie návyky obsahovali všestrannú a racionálnu stravu. A to bez obmedzenia či naopak jednotvárneho prebytku nejakej zložky stravy. Rovnako, dôležitý je aj pravidelný pohyb a celková rovnováha príjmu a výdaja energie.

Ostatné príčiny zvýšenia chuti do jedla

Problém môže byť pri nadmernom roztiahnutí žalúdka. Vtedy sa nadmerná chuť do jedla a pocity hladu dostavujú v dôsledku nedostatku pocitu sýtosti priamo v tráviacej sústave.

Vtedy hrozí riziko nadváhy. Pre nadváhu a obezitu je tento chorobný stav typická práve zvýšená chuť do jedla. Pričom, pokiaľ má dotyčný málo pohybu, dochádza k ukladaniu prebytočnej energie, čiže tukov v organizme a zvýšeniu telesnej hmotnosti.

Nadváha a obezita na seba viažu aj iné riziká, informácie uvádza článok v magazíne.

Mozog s potlačou jedla
Aj ako následok poruchy funkcie v mozgu. Foto: Thinkstock photos

Problém môže byť aj hormonálny. Napríklad, pri nedostatku hormónov ako sú serotonín a leptínLeptín zvyšuje chuť do jedla z dôvodu, že tento hormón práve tieto chuťové pocity reguluje. Zvyšuje chuť do jedla podľa množstva tukového väziva v organizme.

Iným príkladom je poškodenie hypotalamu. Alebo iné poškodenie mozgu, ktoré zasahuje aj túto časť, a to krvácaním, nedokrvením alebo nádorom. Narušením tejto časti dochádza k pocitom hladu.

Zvýšenie metabolizmu nastáva v dôsledku nadmernej produkcie hormónov v štítnej žľaze. To je typické pre hypertyreózu. Tá môže so sebou priniesť celkové zrýchlenie metabolizmu a tým aj väčší pocit hladu.

Pocity hladu vo väčšej miere nastávajú aj pri niektorých formách cukrovky, napríklad v prípade zníženia hladiny cukru v krvi dochádza aj k silnejším pocitom hladu. Tento stav sa nazýva hypoglykémia.

Viac informácií uvádza článok v magazíne.

Muž má chuť na jedlo, na tanieri je hamburger
Stres, pracovná záťaž, psychika. Foto: Thinkstock photos

Zvýšená chuť do jedla môže mať aj psychologické príčiny, napríklad človek pod dlhodobým psychickým stresom. Alebo ľudia trpiaci nedostatkom spánku môžu mať väčší pocit hladu a chuť na prísun jedla. Ide o psychickú formu obrany organizmu.

Tiež pri niektorých poruchách výživy môže prísť na kratšiu dobu k záchvatom nadmerného hladuzvýšenej chuti na jedlo, napríklad pri bulímii. Ľudia s týmto ochorením síce majú za cieľ zníženie hmotnosti, ale ochorenie sprevádzajú aj časté záchvaty nadmerného prejedania sa.

Stav zvýšenej chuti na jedlo alebo prejedanie sa nastáva aj v niektorých prípadoch depresívnej poruchy či pri úzkosti. Niekedy sa zvýšená chuť do jedla vyskytuje v dôsledku abstinenčných príznakov, napríklad pri odvykaní si od fajčenia. Keď chce človek nahradiť jednu závislosť druhou.

Chuť na jedlo zvýšia aj niektoré lieky. Medzi tie sa zaraďujú antidepresíva, antipsychotiká, ale aj kortikoidy. Cielené podávanie vitamínu B12 sa využíva práve na zvýšenie chuti na jedlo.

Prader - Williho syndróm, je vzácne ochorenie, ktoré je podmienené geneticky chybou 15. chromozómu. Jeho typickou črtou je vysoká, neovládnuteľná chuť na jedlo, nízky vzrast, hypogonádizmus (znížená hladina testosterónu), mentálna retardácia. Viac informácií o tomto ochorení je na Wikiskriptách.

Infografika znázorňuje okruh najčastejších príčin zvýšenej chuti na jedlo a čo pri nej pomôže
Príčiny zvýšenej chuti na jedlo a čo pri nej môže pomôcť

Video o prehnanej chuti na jedlo

Video o prehnanej chuti na jedlo

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Stredná zdravotnícka škola v Nitre mi dala základ pre uplatnenie sa v oblasti zdravia a chorôb. Vďaka nej som 2 roky pracoval na traumatologickej klinike a ambulancii vo FN Nitra. Od roku 2006 som bol zamestnaný v záchrannej zdravotnej službe, kde som zotrval do roku 2017. Bakalárske štúdium som absolvoval na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre v odbore urgentná zdravotná starostlivosť. Bakalársky titul mi umožnil pokračovať v poslaní zdravotníckeho záchranára. Medzičasom som získal miesto na tiesňovej linke 155. V prednemocničnej zdravotnej starostlivosti tak pôsobím do dnešnej doby. Záujem o človeka, zdravie a aj samotné choroby som mal už v detstve, čo mi dalo predpoklad venovať sa tejto téme i v dospelosti. Štúdium a získavanie nových informácií v praxi mi poskytlo skvelý podklad pre písanie odborných textov a to v podobe článkov, ktorým porozumejú i bežní ľudia. Moja záľuba v portáli Zdravotéka má tak pevné základy v rokoch praxe aj v osobnom záujme. Podobne ma zaujíma i zdravá strava, výživa a celkovo zdravý životný štýl. Svoj voľný čas vypĺňam rodinou a športom

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Zvýšená chuť do jedla: Čo signalizuje a aké má príčiny? patri medzi príznaky Tráviacej sústavy
Ďalšie názvy: Hyperorexia
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Kalorické tabuľky: Aké sú výživové/nutričné hodnoty jedál, potravín? Kalorické tabuľky: Aké sú výživové/nutričné hodnoty jedál, potravín?

Kalorické tabuľky vám ponúkajú prehľad do množstva energie, ktorú majú jednotlivé potraviny. Uvádzajú obsah kalórií, bielkovín, cukrov a tukov.

12. TT týždeň tehotenstva: Má plod skutočnú podobu dieťatka? 12. TT týždeň tehotenstva: Má plod skutočnú podobu dieťatka?

Za posledné tri týždne sa veľkosť vášho dieťatka zdvojnásobila, rastie veľkou rýchlosťou. Už teraz meria od temena po kostrč približne 5 - 6 cm. 

21. týždeň tehotenstva (TT). Čo robí dieťatko v brušku? 21. týždeň tehotenstva (TT). Čo robí dieťatko v brušku?

Ste v 21. týždni tehotenstva, práve ste vkročili do druhej polovice tehotenstva. Vaše dieťatko rastie veľkou rýchlosťou a pokiaľ práve nespí, už v tomto období je neposedné a stále v...

23. týždeň tehotenstva: Nastáva rýchly rast plodu? (23. TT) 23. týždeň tehotenstva: Nastáva rýchly rast plodu? (23. TT)

Dieťatko rastie a vy stále viac cítite jeho pohyby. O pár týždňov sa vám bude pohybovať celé vaše bruško pri akrobatických kúskoch vášho dieťatka, ktoré si bude nacvičovať svoje pohyby a...

Diéta pri cukrovke: Aké sú vhodné, nevhodné a zakázané potraviny? Diéta pri cukrovke: Aké sú vhodné, nevhodné a zakázané potraviny?

Slané a sladké pokušenie na každom kroku. Oči by jedli. Okrem príbytku na váhe existujú vážnejšie dôvody na opatrnosť v tom čo zjeme. Svoje o tom vedia aj diabetici.

Naposledy aktualizované 01.03.2021


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.