späť na zoznam príznakov

Nadváha

Nadváha

Je celosvetový problém, a to ako pre spoločnosť, tak aj pre jednotlivca. Má za následok zdravotné ťažkosti, ochorenia. Tie môžu byť menej závažné, ale aj závažné. Nadváha a obezita sú príčinou cukrovky, vysokého krvného tlaku a iných zdravotných problémov.

Čítajte 1 skúsenosť užívateľov s nadváhou

Nadváha patri medzi príznaky Tráviacej sústavy
Ďalšie názvy: obezita
V obsahu nájdete:


Nadváha je stav, kedy má človek hmotnosť nad normu nahromadeného tukového tkaniva je prebytok. V posledných desaťročiach pribúda čoraz viac ľudí s nadváhou. Pričom väčšina populácie má dnes viac ako normálnu telesnú hmotnosť.

Nadváha a obezita?

Rozšírené je aj pomenovanie obezita, čo je vlastne tučnota. Avšak, nadváha je predstupeň obezity. Je to ochorenie, pri ktorom je prítomná výrazná a viditeľná nadváha, teda nadbytok telesného tuku.

To či má, alebo nemá niekto nadváhu, sa dá zistiť podľa indexu BMI. U mužov sa väčšinou nadbytočný tuk hromadí v oblasti brucha, u žien je to vo väčšine prípadov v oblasti stehien, sedacích svalov a bokov.

TIP: Výpočet BMI na Zdravotéke.

Čo sa podieľa na nadváhe?

Podiel na nadváhe majú veľakrát aj genetické predispozície, nastavenie metabolizmu, hormonálne zmeny, ale najmä nadbytok príjmu stravynedostatok pohybu.

hamburger okolo neho omotaný krajčírsky meter
Nevhodná strava je jednou z príčin nadváhy

Na nadváhe sa podieľa viacero faktorov:

 • genetika
 • poruchy metabolizmu
 • vplyv hormónov
 • psychika
 • niektoré lieky
 • zvýšený príjem energie v porovnaní s výdajom
 • nevhodné stravovacie návyky

Na čo vplýva nadváha?

Nadváha je spojená aj s mnohými chorobami. Ťažkosti, z nej vyplývajúce sú, napríklad vysoká hladina cholesterolu alebo vysoký krvný tlak a iné srdcovo - cievne ochorenia. Obezita je ochorenie spadajúce medzi poruchy výživy a dochádza u nej k nahromadeniu nadbytočných tukových zásob v organizme.

BMI znamená

Je index telesnej hmotnosti, a to z prekladu Body Mass Index. A je vyjadrením vzťahu medzi telesnou výškou a telesnou hmotnosťou. Podľa wikipédie sa počíta ako hmotnosť v kilogramoch, ktorá je delená druhou mocninou výšky v metroch.

Vzorec pre výpočet je:

 BMI vzorec

 

Infografika znázorňuje hodnoty BMI a krátky popis
Tabuľka uvádza rozdelenie nadváhy a obezity podľa hodnoty BMI

Čo môže spôsobiť

Ľudia s nadváhou môžu trpieť aj metabolickým syndrómom. Je to ochorenie, ktoré postihuje skoro tretinu populácie v Európe. V rámci tohto ochorenia nastáva problém so srdcom, cievami, veľmi časté sú aj bolesti hlavy a postihuje aj pohybový aparát, teda kosti a kĺby.

Choroba urýchľuje aj aterosklerózu a veľmi často postihuje ľudí s vysokým krvným tlakom. Hoci existujú aj genetické predispozície pre jej získanie, súvisí aj s fajčenímpitím alkoholických nápojov.

V súvislosti s nadváhou sa hovorí aj o vysokom cholesterole. V organizme je pre bunkovú štruktúru cholesterol nevyhnutný. Avšak v prípade hromadenia tuku, nastáva jeho nadbytok a nadbytočný cholesterol sa ukladá aj do steny ciev, nastáva ateroskleróza.

Pričom cieva prestáva byť pružná, ľahšie sa vytvára krvná zrazenina, trombóza a nastávajú aj iné problémy pri transporte kyslíka do organizmu. Riešením tohto stavu je lepšia životospráva, zdravšie jedloviac pohybu.

Obezita je rizikovým faktorom pre vznik množstva ochorení, ako sú napríklad:

 • ateroskleróza, ukladanie tuku do cievnej steny
  Tuk sa ukladá do steny ciev
  ateroskleróza
 • srdcovo - cievne ochorenia
 • trombóza žíl
 • ochorenie kĺbov a chrbtice
 • cukrovka
 • žlčníkové kamene
 • rakovina prsníka
 • kožné infekcie
Prečítajte si tiež: Článok o nadváhe a obezite v magazíne.

Príčinou môžu byť hormóny

Nárast hmotnosti môže súvisieť aj s hladinou hormónov v organizme. Napríklad ak je znížená funkcia štítnej žľazy. Veľmi často tak môžu nadváhou trpieť ľudia s Cushingovým syndrómom, čo je endokrinné ochorenie. Je charakterizované zvýšenou tvorbou kortizolu.

Hlavnými príznakmi ochorenia sú tak priberanie na váhe v dôsledku trvalej hyperglykémie. Tuk sa ukladá najmä do krku, brucha a na tvár. Prítomné sú aj bolesti hlavyvysoký krvný tlak.

Gynekologické ťažkosti

U žien bývajú s nadváhou spojené aj problémy gynekologického typu. Napríklad výskyt cýst na vaječníkoch, poruchy menštruačného cyklu, sterilita a podobne.

Súvisí to aj s tým, že obézne ženy majú viac estrogénu. Vplýva na to veľké množstvo tukového tkaniva v organizme. Vysoká hladina estrogénov, čo sú ženské hormóny, tak ovplyvňuje priamo aj orgány pohlavnej sústavy a môže viesť k mnohým chorobám a komplikáciám.

Nadváha a tehotenstvo

Problém môže byť aj s otehotnením. Nadváha a obezita majú negatívny vplyv na plodnosť. A v období tehotenstva z nadváhy vyplývajú niektoré komplikácie, rovnako pre tehotnú a aj pre plod.

Najbežnejšie komplikácie nadváhy v tehotenstve sú vysoký krvný tlak, preeklampsia, tehotenská cukrovka, ale aj trombóza a zhoršenie astmy. U plodu sa zvyšuje riziko rázštepu chrbtice a iné problémy vzhľadom na komplikácie u tehotnej.

Počas tehotenstva sa nepristupuje k liečbe nadváhy a obezity. Dokonca, zákaz platí aj pre diéty, hlavne redukčné. Prípustná je kontrola príjmu potravy, ako mechanizmus na obmedzenie priberania.

Deti a nadváha

Chlapec má nadváhu, obezitu
V detskom veku je príčinou vážnych ochorení, medzi nimi je cukrovka a vysoký krvný tlak

U detí je nadváha závažný problém. A rovnako je celosvetovým problémom. Preto by sa jej mala venovať dostatočná pozornosť. Negatívne vplýva na život dieťaťa a hlavne na jeho zdravie.

Medzi najčastejšie komplikácie patria:

 • cukrovka II. typu
 • vysoký krvný tlak a iné srdcovo - cievne ochorenia
 • vysoká hladina cholesterolu
 • nádorové ochorenia v dospelosti
 • taktiež neplodnosť v dospelosti
 • záťaž pre kĺby
 • psychické poruchy

Liečba nadváhy a obezity u detí je dôležitá a malo by sa k nej pristúpiť včas. Ešte pred výskytom pridružených ťažkostí. Viesť by ju mal odborník, lekár. Liečba zastrešuje celú rodinu, rodinné stravovacie návyky a celkový životný štýl.

Video o obezite

Video o obezite

Ďalšie zaujímavé zdroje

 

Autor článku

Bc. Lukáš Tóth

Bc. Lukáš Tóth

Redaktor

Vyštudoval Strednú zdravotnícku školu v Nitre a bakalárske štúdium Urgentnej zdravotnej starostlivosti na UKF v Nitre. Po škole pracoval dva roky na traumatológii. Od roku 2006 v záchrannej zdravotnej službe. V súčasnej dobe stále pôsobí v oblasti prednemocničnej zdravotnej starostlivosti.

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Menopauza u mužov, vtip alebo realita? Menopauza u mužov, vtip alebo realita?

Trápia vás návaly tepla, nadmerné potenie, poruchy nálad, znížená fyzická alebo sexuálna výkonnosť? Možno práve prechádzate zložitejším obdobím hormonálnych zmien . U žien toto...

Problémy s pečeňou vám odhalia tieto príznaky Problémy s pečeňou vám odhalia tieto príznaky

Pečeň zohráva v našom tele významnú úlohu. Je to životne dôležitý orgán , ktorý je vrátane transplantácie od mŕtveho darcu nenahraditeľný .  Zlyhávanie pečene predstavuje vždy...

Starostlivosť o obličky Starostlivosť o obličky

Ochorenia obličiek mnohokrát prinášajú so sebou riziká komplikácií. Tieto bývajú rovnako nebezpečné ako ochorenie samotné. Ako sa však vyhnúť ich možným ochoreniam? Na svoje obličky by...

Cukor, náš najsladší nepriateľ Cukor, náš najsladší nepriateľ

Má vysokú energetickú hodnotu a žiadne vitamíny . Napriek tomu, že sa o jeho škodlivosti vie už celé roky, stále sú ho plné regály. Nachádza sa v cukrovinkách, sladených nápojoch,...

Chudnutie a strava Chudnutie a strava

Chudnutie je úzko späté so stravovaním. Prejedať sa nie je zdravé. Chudnúť však spôsobom hladovania, je rovnako nebezpečný protipól. Ako sa teda správne stravovať, aby sme si udržali...

Naposledy aktualizované 13.09.2018


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
Liu 21.06.2019 22:18

Tiež som dlho bojovala s nadváhou. Bol to nekonečný bludný kruh. Našla som náhodou článok o ph organizmu a ako je doležité udržiavať ph rovnováhu. často je telo prekyselené.

Čo mi pomohlo

Vhodnou stravou a prírodnými prostriedkami som si upravila ph a naraz začala i váha klesať, hlavne som sa cítila oveľa lepšie.

bludPH 24.06.2019 08:13

ako prekyslene???