späť na zoznam príznakov

Nadváha i obezita u dospelých a detí ako riziko komplikácií? + Príčiny v skratke

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Nadváha i obezita u dospelých a detí ako riziko komplikácií? + Príčiny v skratke
Zdroj foto: Getty images

Je celosvetový problém, a to ako pre spoločnosť, tak aj pre jednotlivca. Má za následok zdravotné ťažkosti, ochorenia. Tie môžu byť menej závažné, ale aj závažné. Nadváha a obezita sú príčinou cukrovky, vysokého krvného tlaku a iných zdravotných problémov.


Nadváha je stav, kedy má človek hmotnosť nad normu nahromadeného tukového tkaniva je prebytok. V posledných desaťročiach pribúda čoraz viac ľudí s nadváhou. Pričom väčšina populácie má dnes viac ako normálnu telesnú hmotnosť.

Nadváha a obezita?

Rozšírené je aj pomenovanie obezita, čo je vlastne tučnota. Avšak, nadváha je predstupeň obezity. Je to ochorenie, pri ktorom je prítomná výrazná a viditeľná nadváha, teda nadbytok telesného tuku.

To či má, alebo nemá niekto nadváhu, sa dá zistiť podľa indexu BMI. U mužov sa väčšinou nadbytočný tuk hromadí v oblasti brucha, u žien je to vo väčšine prípadov v oblasti stehien, sedacích svalov a bokov.

Čo sa podieľa na nadváhe?

Podiel na nadváhe majú veľakrát aj genetické predispozície, nastavenie metabolizmu, hormonálne zmeny, ale najmä nadbytok príjmu stravynedostatok pohybu.

hamburger okolo neho omotaný krajčírsky meter
Nevhodná strava je jednou z príčin nadváhy. Zdroj foto: Getty images

Na nadváhe sa podieľa viacero faktorov:

 • genetika
 • poruchy metabolizmu
 • vplyv hormónov
 • psychika
 • niektoré lieky
 • zvýšený príjem energie v porovnaní s výdajom
 • nevhodné stravovacie návyky

Na čo vplýva nadváha?

Nadváha je spojená aj s mnohými chorobami. Ťažkosti, z nej vyplývajúce sú, napríklad vysoká hladina cholesterolu alebo vysoký krvný tlak a iné srdcovo - cievne ochorenia. Obezita je ochorenie spadajúce medzi poruchy výživy a dochádza u nej k nahromadeniu nadbytočných tukových zásob v organizme.

BMI znamená

Je index telesnej hmotnosti, a to z prekladu Body Mass Index. A je vyjadrením vzťahu medzi telesnou výškou a telesnou hmotnosťou. Počíta sa ako hmotnosť v kilogramoch, ktorá je delená druhou mocninou výšky v metroch.

Vzorec pre výpočet je:

 BMI vzorec

 

Prečítajte si tiež:
Kalkulačka na výpočet BMI

O BMI na Zdravotéke.
Infografika znázorňuje hodnoty BMI a krátky popis
Tabuľka uvádza rozdelenie nadváhy a obezity podľa hodnoty BMI

Čo môže spôsobiť

Ľudia s nadváhou môžu trpieť aj metabolickým syndrómom. Je to ochorenie, ktoré postihuje skoro tretinu populácie v Európe. V rámci tohto ochorenia nastáva problém so srdcom, cievami, veľmi časté sú aj bolesti hlavy a postihuje aj pohybový aparát, teda kosti a kĺby.

Choroba urýchľuje aj aterosklerózu a veľmi často postihuje ľudí s vysokým krvným tlakom. Hoci existujú aj genetické predispozície pre jej získanie, súvisí aj s fajčenímpitím alkoholických nápojov.

V súvislosti s nadváhou sa hovorí aj o vysokom cholesterole. V organizme je pre bunkovú štruktúru cholesterol nevyhnutný. Avšak v prípade hromadenia tuku, nastáva jeho nadbytok a nadbytočný cholesterol sa ukladá aj do steny ciev, nastáva ateroskleróza.

Pričom cieva prestáva byť pružná, ľahšie sa vytvára krvná zrazenina, trombóza a nastávajú aj iné problémy pri transporte kyslíka do organizmu. Riešením tohto stavu je lepšia životospráva, zdravšie jedloviac pohybu.

 

ateroskleróza, ukladanie tuku do cievnej steny
Tuk sa ukladá do steny ciev. Zdroj foto: Getty images

Obezita je rizikovým faktorom pre vznik množstva ochorení, ako sú napríklad:

 • ateroskleróza
 • srdcovo - cievne ochorenia
 • trombóza žíl
 • ochorenie kĺbov a chrbtice
 • cukrovka
 • žlčníkové kamene
 • rakovina prsníka
 • kožné infekcie
Prečítajte si tiež: Článok o nadváhe a obezite v magazíne.

Príčinou môžu byť hormóny

Nárast hmotnosti môže súvisieť aj s hladinou hormónov v organizme. Napríklad ak je znížená funkcia štítnej žľazy. Veľmi často tak môžu nadváhou trpieť ľudia s Cushingovým syndrómom, čo je endokrinné ochorenie. Je charakterizované zvýšenou tvorbou kortizolu.

Hlavnými príznakmi ochorenia sú tak priberanie na váhe v dôsledku trvalej hyperglykémie. Tuk sa ukladá najmä do krku, brucha a na tvár. Prítomné sú aj bolesti hlavyvysoký krvný tlak.

Gynekologické ťažkosti

U žien bývajú s nadváhou spojené aj problémy gynekologického typu. Napríklad výskyt cýst na vaječníkoch, poruchy menštruačného cyklu, sterilita a podobne.

Súvisí to aj s tým, že obézne ženy majú viac estrogénu. Vplýva na to veľké množstvo tukového tkaniva v organizme. Vysoká hladina estrogénov, čo sú ženské hormóny, tak ovplyvňuje priamo aj orgány pohlavnej sústavy a môže viesť k mnohým chorobám a komplikáciám.

Nadváha a tehotenstvo

Problém môže byť aj s otehotnením. Nadváha a obezita majú negatívny vplyv na plodnosť. A v období tehotenstva z nadváhy vyplývajú niektoré komplikácie, rovnako pre tehotnú a aj pre plod.

Najbežnejšie komplikácie nadváhy v tehotenstve sú vysoký krvný tlak, preeklampsia, tehotenská cukrovka, ale aj trombóza a zhoršenie astmy. U plodu sa zvyšuje riziko rázštepu chrbtice a iné problémy vzhľadom na komplikácie u tehotnej.

Počas tehotenstva sa nepristupuje k liečbe nadváhy a obezity. Dokonca, zákaz platí aj pre diéty, hlavne redukčné. Prípustná je kontrola príjmu potravy, ako mechanizmus na obmedzenie priberania.

Deti a nadváha

Chlapec má nadváhu, obezitu
V detskom veku je príčinou vážnych ochorení, medzi nimi je cukrovka a vysoký krvný tlak. Zdroj foto: Getty images

U detí je nadváha závažný problém. A rovnako je celosvetovým problémom. Preto by sa jej mala venovať dostatočná pozornosť. Negatívne vplýva na život dieťaťa a hlavne na jeho zdravie.

Medzi najčastejšie komplikácie patria:

 • cukrovka II. typu
 • vysoký krvný tlak a iné srdcovo - cievne ochorenia
 • vysoká hladina cholesterolu
 • nádorové ochorenia v dospelosti
 • taktiež neplodnosť v dospelosti
 • záťaž pre kĺby
 • psychické poruchy

Liečba nadváhy a obezity u detí je dôležitá a malo by sa k nej pristúpiť včas. Ešte pred výskytom pridružených ťažkostí. Viesť by ju mal odborník, lekár. Liečba zastrešuje celú rodinu, rodinné stravovacie návyky a celkový životný štýl.

Zaujímavé informácie v článku:
Nadváha a obezita u detí, v puberte i mladých. Čo proti nej robiť?

Video o obezite

Video o obezite

Ďalšie zaujímavé zdroje

 • solen.cz - o obezite, jej diagnostike a liečbe v pdf
 • v anglickom jazyku

 

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Stredná zdravotnícka škola v Nitre mi dala základ pre uplatnenie sa v oblasti zdravia a chorôb. Vďaka nej som 2 roky pracoval na traumatologickej klinike a ambulancii vo FN Nitra. Od roku 2006 som bol zamestnaný v záchrannej zdravotnej službe, kde som zotrval do roku 2017. Bakalárske štúdium som absolvoval na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre v odbore urgentná zdravotná starostlivosť. Bakalársky titul mi umožnil pokračovať v poslaní zdravotníckeho záchranára. Medzičasom som získal miesto na tiesňovej linke 155. V prednemocničnej zdravotnej starostlivosti tak pôsobím do dnešnej doby. Záujem o človeka, zdravie a aj samotné choroby som mal už v detstve, čo mi dalo predpoklad venovať sa tejto téme i v dospelosti. Štúdium a získavanie nových informácií v praxi mi poskytlo skvelý podklad pre písanie odborných textov a to v podobe článkov, ktorým porozumejú i bežní ľudia. Moja záľuba v portáli Zdravotéka má tak pevné základy v rokoch praxe aj v osobnom záujme. Podobne ma zaujíma i zdravá strava, výživa a celkovo zdravý životný štýl. Svoj voľný čas vypĺňam rodinou a športom

Čítajte 1 skúsenosť užívateľov s Nadváhou

Nadváha i obezita u dospelých a detí ako riziko komplikácií? + Príčiny v skratke patri medzi príznaky Tráviacej sústavy
Ďalšie názvy: Obezita, nadváha, adipozita, tučnota
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Naozaj pomôžu iba LIEKY na SPANIE? Tŕnistá cesta k nerušenému spánku Naozaj pomôžu iba LIEKY na SPANIE? Tŕnistá cesta k nerušenému spánku

Je vaša snaha o kvalitný spánok každodenný boj? Ako zmeniť svoje spánkové návyky a kedy naopak siahnuť po liekoch?

16. týždeň tehotenstva TT: Čo ukáže ultrazvuk? Ako sa budúca mamička má? 16. týždeň tehotenstva TT: Čo ukáže ultrazvuk? Ako sa budúca mamička má?

V 16. týždni tehotenstva ste takmer v polovici cesty, zvanej tehotenstvo. Čakajú vás ďalšie vyšetrenia. Nastať môžu i určité ťažkosti, spôsobené tehotenstvom. Ktoré sú to?

Opuch nôh u mladých žien či v tehotenstve. Aké môžu byť príčiny? Opuch nôh u mladých žien či v tehotenstve. Aké môžu byť príčiny?

Opuchy dolných končatín sú do istej miery prirodzené a nepredstavujú vážny problém. Sú však situácie, kedy treba spozornieť.

Čo je to Tabata a ako ju správne cvičiť? Čo je to Tabata a ako ju správne cvičiť?

Tabata má pôvod v Japonsku. Je to intenzívny tréning, ktorý dá poriadne zabrať aj športovcom s dobrou kondíciou. Treba však povedať, že je to veľká výzva.

Zdravý recept z čerstvej papriky: Ako na plnenú pečenú papriku? Zdravý recept z čerstvej papriky: Ako na plnenú pečenú papriku?

Papriku považujeme za prospešnú pre ľudský organizmus pre jej obsah vitamínov a minerálov. Sú v nej obsiahnuté vitamíny B, C a K a minerálne látky ako vápnik, draslík, železo, zinok a...

Naposledy aktualizované 19.02.2021


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
Liu 21.06.2019 22:18

Tiež som dlho bojovala s nadváhou. Bol to nekonečný bludný kruh. Našla som náhodou článok o ph organizmu a ako je doležité udržiavať ph rovnováhu. často je telo prekyselené.

Čo mi pomohlo

Vhodnou stravou a prírodnými prostriedkami som si upravila ph a naraz začala i váha klesať, hlavne som sa cítila oveľa lepšie.

bludPH 24.06.2019 08:13

ako prekyslene???

Michal 14.12.2020 20:19

Dobry den, a mozete mi zaslat link na ten clanok o prekysleni, a pripadne aspon zakladne informacie o Vasom jedalnicku? Dakujem