Námesačníctvo patrí medzi poruchy spánku a ide o zložitú formu nevedomého správania. Najčastejšie sa námesačníctvo prejavuje už v ranom detstve, ale kým sa dieťa stane dospelým, obvykle sa jeho výskyt znižuje. Môže však ale niekedy aj pretrvať a dostať sa dokonca do chronickej formy. Najčastejšie sa objavuje táto porucha spánku v období zvýšeného psychického vypätia alebo úzkosti a podľa odborníkov je spôsobená najmä poruchami prebúdzania.
Príznaky Námesačníctva
Charakteristika
Somnabulizmus, ako sa tento stav odborne nazýva, nastáva počas prechodu z hlbšieho spánku do povrchnejšieho spánku, pričom tento prechod môže spôsobiť oddelenie motorického systému od vedomia a dochádza tak k vyvolaniu námesačného stavu. Ide zároveň o prejav parasomnie, pričom týmto pojmom sa označujú viaceré poruchy počas spánku. Najčastejšie sa tento stav vyskytuje u detí, kde je skoro až tretina prípadov, pričom po prechode do dospelosti u väčšiny z nich príde k zlepšeniu.
Najviac sa námesačníctvo prejavuje pri prechode z plytkejších do hlbších fáz spánku, čo býva obvykle v prvej tretine noci, pričom typické je chodenie a mrmlanie si zo spánku, niekedy aj určité konkrétne činnosti alebo normálne a zrozumiteľné rozprávanie. Po prebudení zo spánku ráno alebo počas námesačníctva si však už námesačný človek nepamätá, že by bol námesačný. Jeho myseľ totiž stále spí, avšak motorický systém mu už umožňoval pohyb a prejavy ako počas bdenia.
Príčiny
Táto porucha patrí medzi neorganické poruchy spánku, čiže nemá príčinu v žiadnom z orgánových systémov tela a presný pôvod stále nie je známy. Najčastejšie ale týmto problémom trpia ľudia citlivejší na stres, úzkosť alebo psychické vnemy a svoju úlohu tu môže zohrávať aj genetická predispozícia a dedičnosť, pretože viac sa tieto prípady vyskytujú u detí, ktorých rodičia somnabulizmom tiež trpeli v minulosti. Niekedy môže byť príčinou aj nejaká neurologická choroba.
Príznaky
Medzi typické prejavy námesačníctva patrí najmä chôdza po domácnosti, rozprávanie zo spánku a tiež niekedy aj vykonávanie rôznych činností zo spánku, napríklad veľa ľudí môže počas námesačníctva mať dojem, že varia, prípadne dochádza k presúvaniu alebo sťahovaniu predmetov alebo ľahších kusov nábytku, veľakrát človek vykonáva aj nejakú inú činnosť v domnení, že nespí. Väčšinou sa tieto prejavy obmedzujú len na domácnosť, takže nehrozí väčší problém.
Vzhľadom však na to, že postihnutý jedinec je stále v spánku, môže prichádzať k úrazom. Pomerne časté sú rôzne pády, na čo sa obvykle námesačný človek zobudí, avšak nepamätá si čo robil počas spánku, čiže dochádza aj k poruchám pamäte v istom zmysle. Následkom námesačnosti môže byť ale niekedy aj únava na ďalší deň, pretože organizmus bol v plytkej forme spánku, takže neprišlo k úplnej regenerácii ako počas hlbokých fáz spánku a nastáva tak únava tela aj mysle.
Diagnostika
Na námesačníctvo obvykle upozornia človeka ostatní členovia domácnosti, avšak na potvrdenie stavu je potrebné vykonať tzv. polysomnografické vyšetrenie. Toto vyšetrenie pozostáva z EEG diagnostiky, EMG diagnostiky a EOG diagnostiky, ktoré sa vykonávajú obvykle v laboratórnych podmienkach a počas spánku. Taktiež sa zaznamenáva aj dychová aktivita počas spánku. Na základe týchto meraní a podľa anamnézy je možné jednoznačne preukázať prítomnosť somnabulizmu.
Prečo sú ľudia námesační?
Prečo sú ľudia námesační?
Priebeh
Námesačníctvo sa vyskytuje najčastejšie už v ranom detstve, pričom niekedy postihuje až takmer tretinu detí. Počas prechodu do dospelosti ale vo väčšine prípadov vymizne a to v dôsledku skracovania prechodov medzi jednotlivými fázami spánku, čo zabraňuje vzniku námesačníctva. Pri tejto poruche nedochádza k regresii ani zhoršovaniu počas života, skôr v prípade určitých viac stresových alebo úzkostných situácii, ale pokiaľ pominú, prejavy sa znova znormálnia.