späť na zoznam príznakov

Zvýšená hladina cukru v krvi, hyperglykémia: Čo zvyšuje cukor v krvi?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Zvýšená hladina cukru v krvi, hyperglykémia: Čo zvyšuje cukor v krvi?
Zdroj foto: Getty images

Hyperglykémia je problém hlavne pri cukrovke. Hladina cukru v krvi je vyššia, z čoho pramenia ďalšie problémy. Napríklad so zrakom, nervovým systémom. Ale jej príčinou nie je iba cukrovka. Vzniká aj pri iných ochoreniach.


Zvýšená hladina cukru v krvi, odborne hyperglykémia, nemusí byť typická len pre cukrovku. Ako by si mohla väčšina ľudí myslieť, ale ide aj o problém metabolizmu. Jej príčiny možno nájsť aj v iných častiach organizmu.

V určitom ideálnom intervale glukózu v krvi udržuje hormón zvaný inzulín. Pričom, pokiaľ je z nejakého dôvodu hladina tohto hormónu nižšia, dochádza naopak k zvýšeniu hladiny cukru v krvi.

Zvýšenie je možné obvykle zistiť len pri laboratórnych vyšetreniach krvi.

Typicky pri cukrovke

Problémy s hladinou cukru nastávajú typicky u cukrovky. To je metabolická choroba charakteristická nadmerným množstvom cukru v krvi. Pričom ide o poruchu metabolizmu cukrov.

Cukrovka môže vzniknúť buď z dôvodu nedostatočnej produkcie inzulínu, čo je hormón pankreasu, alebo môže prísť k ochoreniu v dôsledku zníženej citlivosti tkanív vlastného tela na inzulín. V prvom prípade ide o vrodenú a autoimunitnú chorobu, ktorá sa prejaví už v detstve.

Odborne sa nazýva aj diabetes mellitus I. typu.

Druhá forma cukrovky, teda diabetes mellitus II. typu, sa skôr vyskytuje u ľudí dospelých a prepukne najčastejšie pozvoľna po 30. roku života. Ide o získanú a nie vrodenú cukrovku. Veľkou rizikovou skupinou sú obézni ľudia.

Takže zvýšená hladina cukru v krvi v tomto prípade môže byť spojená aj s obezitou.

Cukrovka nápis červená farba
Cukrovka, odborne Diabetes mellitus. Foto: Thinkstock photos

Medzi príznakmi hyperglykémie sú:

  • nadmerný smäd
  • časté močenie
  • močenie počas noci
  • cukor v moči, čiže glykozúria, pri hladine cukru viac ako 10 mmol/l
  • sucho v ústach
  • chronická únava 
  • pach acetónu z úst

Prediabetes je pojem, ktorý sa zaviedol pre hraničné poruchy glukózovej homeostázy. Čo znamená, že hladina cukru v krvi je síce vyššia, ale pri celkovom hodnotení neprekračuje hodnoty definujúce cukrovku.

Napríklad, ranná hodnota glykémie je viac ako 5,6 mmol/ liter cukru v krvi, ale nie viac ako 7 mmol/ liter. Pri záťažovom teste je hranica v norme. Čo platí pre hraničnú glykémiu. 

Ak sú hodnoty pri záťaži od 7,8 - 11,1 mmol/ liter označuje sa ako porucha glukózovej tolerancie.

Obezita a zvýšená hladina

Môže k nemu dochádzať napríklad aj pri obezite. To je porucha výživy charakteristická hromadením tukových zásob v organizme. Človek s obezitou však okrem nadmerného množstva tukov prijíma obvykle aj potraviny s vysokým obsahom jednoduchých cukrov, a preto môže mať túto hladinu pomerne vysokú.

 S obezitou sa pomerne často vyskytuje cukrovka. A hyperglykémia je pri nej typický symptóm.

Metabolický syndróm

Cukrovka, metabilocký syndróm, hyperglykémia, cukor, glukomer, meranie cukru v krvi
Metabolický syndróm združuje cukrovku, vysoký krvný tlak a obezitu. Foto: Thinkstock photos

Medzi metabolické choroby, ktoré typicky sprevádza hyperglykémia, patrí aj tzv. metabolický syndróm. Je názov pre spojenie cukrovky 2. typu, vyššieho krvného tlaku obezity.

Výskyt týchto troch faktorov v jednom organizme spôsobuje vznik tohto syndrómu, ktorý podľa štatistík trápi skoro tretinu populácie tzv. vyspelého sveta. Ochorenie zároveň výrazne urýchľuje aterosklerózu.

Z toho dôvodu môžu vzniknúť aj rôzne kardiovaskulárne choroby.

Iné príčiny hyperglykémie

Problémy so zvýšenou hladinou cukru majú tiež ľudia s hemochromatózou. Čo je síce ochorenie pečene, pri ktorom dochádza k zväčšeniu pečene, ale typicky sa k tomuto ochoreniu pridruží aj cukrovka, ktorá spôsobí zvýšenie glukózy v krvi.

Samotná choroba je spôsobená nadmerným ukladaním železa do tkanív v organizme. A to vo forme hemosiderínu a ferritínu. Choroba môže byť buď vo vrodenej forme, čiže primárnej alebo aj ako získaná, čiže sekundárna hemochromatóza.

K zvýšeniu hladiny glukózy a cukru v krvi dochádza aj v dôsledku tzv. Cushingovho syndrómu. Ten je charakterizovaný zvýšenou tvorbou kortizolu. Medzi najčastejšie symptómy tohto ochorenia je priberanie na váhe, ukladanie telesného tuku v oblasti brucha, tváre krku, samozrejme, aj zmienená hyperglykémia.

Zvýšená hladina glukózy v krvi môže nastať aj pri niektorých infekčných ochoreniach, ktoré postihujú slinné žľazy. Medzi tieto choroby patria napríklad aj príušnice, čiže zápal príušnej žľazy.

V prípade tohto ochorenia môže byť hladina glukózy v krvi vyššia z dôvodu prechodu infekcie do pankreasu. Kde následne nastane zápal, a to môže viesť k poškodeniu časti pankreasu, ktorý je zodpovedný za tvorbu inzulínu. 

A ten reguluje hladinu glukózy v krvi. V každom prípade, pokiaľ krvné testy preukážu zvýšenie cukru, mal by človek podstúpiť ďalšie vyšetrenia s cieľom skorého nájdenia príčiny.

Infografika znázorňuje príznaky hyperglykémie
Príznaky hyperglykémie

Video s informáciami o hyperglykémii

Video s informáciami o hyperglykémii

Ďalšie zaujímavé zdroje

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Stredná zdravotnícka škola v Nitre mi dala základ pre uplatnenie sa v oblasti zdravia a chorôb. Vďaka nej som 2 roky pracoval na traumatologickej klinike a ambulancii vo FN Nitra. Od roku 2006 som bol zamestnaný v záchrannej zdravotnej službe, kde som zotrval do roku 2017. Bakalárske štúdium som absolvoval na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre v odbore urgentná zdravotná starostlivosť. Bakalársky titul mi umožnil pokračovať v poslaní zdravotníckeho záchranára. Medzičasom som získal miesto na tiesňovej linke 155. V prednemocničnej zdravotnej starostlivosti tak pôsobím do dnešnej doby. Záujem o človeka, zdravie a aj samotné choroby som mal už v detstve, čo mi dalo predpoklad venovať sa tejto téme i v dospelosti. Štúdium a získavanie nových informácií v praxi mi poskytlo skvelý podklad pre písanie odborných textov a to v podobe článkov, ktorým porozumejú i bežní ľudia. Moja záľuba v portáli Zdravotéka má tak pevné základy v rokoch praxe aj v osobnom záujme. Podobne ma zaujíma i zdravá strava, výživa a celkovo zdravý životný štýl. Svoj voľný čas vypĺňam rodinou a športom

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Zvýšená hladina cukru v krvi, hyperglykémia: Čo zvyšuje cukor v krvi? patri medzi príznaky Kardiovaskulárneho a lymfatického systému
Ďalšie názvy: Hyperglykémia
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Kalorické tabuľky: Aké sú výživové/nutričné hodnoty jedál, potravín? Kalorické tabuľky: Aké sú výživové/nutričné hodnoty jedál, potravín?

Kalorické tabuľky vám ponúkajú prehľad do množstva energie, ktorú majú jednotlivé potraviny. Uvádzajú obsah kalórií, bielkovín, cukrov a tukov.

Meranie krvného tlaku, tepu či dychu doma. Ako sa vyznať v hodnotách? Meranie krvného tlaku, tepu či dychu doma. Ako sa vyznať v hodnotách?

Poznanie správnych hodnôt životných funkcií má význam pre každého človeka. A ich domáca kontrola je v dnešnej dobe jednoduchšia. Nápomocná je prehľadná infografika.

Naozaj pomôžu iba LIEKY na SPANIE? Tŕnistá cesta k nerušenému spánku Naozaj pomôžu iba LIEKY na SPANIE? Tŕnistá cesta k nerušenému spánku

Je vaša snaha o kvalitný spánok každodenný boj? Ako zmeniť svoje spánkové návyky a kedy naopak siahnuť po liekoch?

Diéta pri cukrovke: Aké sú vhodné, nevhodné a zakázané potraviny? Diéta pri cukrovke: Aké sú vhodné, nevhodné a zakázané potraviny?

Slané a sladké pokušenie na každom kroku. Oči by jedli. Okrem príbytku na váhe existujú vážnejšie dôvody na opatrnosť v tom čo zjeme. Svoje o tom vedia najmä diabetici.

Čo je to otrava krvi - sepsa, aké má prejavy a ako prebieha? Čo je to otrava krvi - sepsa, aké má prejavy a ako prebieha?

Sepsa, ktorú verejnosť pozná skôr ako otravu krvi, patrí medzi jeden z najvýznamnejších problémov dnešnej medicíny. Ide o závažnú komplikáciu viacerých chorobných stavov, ktorá sa...

Naposledy aktualizované 01.03.2021


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.