Zvýšená hladina cukru v krvi, hyperglykémia: Čo zvyšuje cukor v krvi?

Zvýšená hladina cukru v krvi, hyperglykémia: Čo zvyšuje cukor v krvi?
Zdroj foto: Getty images

Hyperglykémia je problém hlavne pri cukrovke. Hladina cukru v krvi je vyššia, z čoho pramenia ďalšie problémy. Napríklad so zrakom, nervovým systémom. Ale jej príčinou nie je iba cukrovka. Vzniká aj pri iných ochoreniach.

Zvýšená hladina cukru v krvi, odborne hyperglykémia,nemusí byť typická len pre cukrovku. Ako by si mohla väčšina ľudí myslieť, ale ide aj o problém metabolizmu. Jej príčiny možno nájsť aj v iných častiach organizmu.

V určitom ideálnom intervale glukózu v krvi udržuje hormón zvaný inzulín. Pričom, pokiaľ je z nejakého dôvodu hladina tohto hormónu nižšia, dochádza naopak k zvýšeniu hladiny cukru v krvi.

Zvýšenie je možné obvykle zistiť len pri laboratórnych vyšetreniach krvi.

Typicky pri cukrovke

Problémy s hladinou cukru nastávajú typicky u cukrovky. To je metabolická choroba charakteristická nadmerným množstvom cukru v krvi. Pričom ide o poruchu metabolizmu cukrov.

Cukrovka môže vzniknúť buď z dôvodu nedostatočnej produkcie inzulínu, čo je hormón pankreasu, alebo môže prísť k ochoreniu v dôsledku zníženej citlivosti tkanív vlastného tela na inzulín. V prvom prípade ide o vrodenú a autoimunitnú chorobu, ktorá sa prejaví už v detstve.

Odborne sa nazýva aj diabetes mellitus I. typu.

Druhá forma cukrovky, teda diabetes mellitus II. typu, sa skôr vyskytuje u ľudí dospelých a prepukne najčastejšie pozvoľna po 30. roku života. Ide o získanú a nie vrodenú cukrovku. Veľkou rizikovou skupinou sú obézni ľudia.

Takže zvýšená hladina cukru v krvi v tomto prípade môže byť spojená aj s obezitou.

Cukrovka nápis červená farba
Cukrovka, odborne Diabetes mellitus. Foto: Thinkstock photos

Medzi príznakmi hyperglykémie sú:

  • nadmerný smäd,
  • časté močenie,
  • močenie počas noci,
  • cukor v moči, čiže glykozúria, pri hladine cukru viac ako 10 mmol/l,
  • sucho v ústach,
  • chronická únava,
  • pach acetónu z úst.

Prediabetes je pojem, ktorý sa zaviedol pre hraničné poruchy glukózovej homeostázy. Čo znamená, že hladina cukru v krvi je síce vyššia, ale pri celkovom hodnotení neprekračuje hodnoty definujúce cukrovku.

Napríklad, ranná hodnota glykémie je viac ako 5,6 mmol/ liter cukru v krvi, ale nie viac ako 7 mmol/ liter. Pri záťažovom teste je hranica v norme. Čo platí pre hraničnú glykémiu. 

Ak sú hodnoty pri záťaži od 7,8 - 11,1 mmol/ liter označuje sa ako porucha glukózovej tolerancie.

Obezita a zvýšená hladina

Môže k nemu dochádzať napríklad aj pri obezite. To je porucha výživy charakteristická hromadením tukových zásob v organizme. Človek s obezitou však okrem nadmerného množstva tukov prijíma obvykle aj potraviny s vysokým obsahom jednoduchých cukrov, a preto môže mať túto hladinu pomerne vysokú.

 S obezitou sa pomerne často vyskytuje cukrovka. A hyperglykémia je pri nej typický symptóm.

Metabolický syndróm

Cukrovka, metabilocký syndróm, hyperglykémia, cukor, glukomer, meranie cukru v krvi
Metabolický syndróm združuje cukrovku, vysoký krvný tlak a obezitu. Foto: Thinkstock photos

Medzi metabolické choroby, ktoré typicky sprevádza hyperglykémia, patrí aj tzv. metabolický syndróm. Je názov pre spojenie cukrovky 2. typu, vyššieho krvného tlaku obezity.

Výskyt týchto troch faktorov v jednom organizme spôsobuje vznik tohto syndrómu, ktorý podľa štatistík trápi skoro tretinu populácie tzv. vyspelého sveta. Ochorenie zároveň výrazne urýchľuje aterosklerózu.

Z toho dôvodu môžu vzniknúť aj rôzne kardiovaskulárne choroby.

Iné príčiny hyperglykémie

Problémy so zvýšenou hladinou cukru majú tiež ľudia s hemochromatózou. Čo je síce ochorenie pečene, pri ktorom dochádza k zväčšeniu pečene, ale typicky sa k tomuto ochoreniu pridruží aj cukrovka, ktorá spôsobí zvýšenie glukózy v krvi.

Samotná choroba je spôsobená nadmerným ukladaním železa do tkanív v organizme. A to vo forme hemosiderínu a ferritínu. Choroba môže byť buď vo vrodenej forme, čiže primárnej alebo aj ako získaná, čiže sekundárna hemochromatóza.

K zvýšeniu hladiny glukózy a cukru v krvi dochádza aj v dôsledku tzv. Cushingovho syndrómu. Ten je charakterizovaný zvýšenou tvorbou kortizolu. Medzi najčastejšie symptómy tohto ochorenia je priberanie na váhe, ukladanie telesného tuku v oblasti brucha, tváre krku, samozrejme, aj zmienená hyperglykémia.

Zvýšená hladina glukózy v krvi môže nastať aj pri niektorých infekčných ochoreniach, ktoré postihujú slinné žľazy. Medzi tieto choroby patria napríklad aj príušnice, čiže zápal príušnej žľazy.

V prípade tohto ochorenia môže byť hladina glukózy v krvi vyššia z dôvodu prechodu infekcie do pankreasu. Kde následne nastane zápal, a to môže viesť k poškodeniu časti pankreasu, ktorý je zodpovedný za tvorbu inzulínu. 

A ten reguluje hladinu glukózy v krvi. V každom prípade, pokiaľ krvné testy preukážu zvýšenie cukru, mal by človek podstúpiť ďalšie vyšetrenia s cieľom skorého nájdenia príčiny.

Infografika znázorňuje príznaky hyperglykémie
Príznaky hyperglykémie

Video s informáciami o hyperglykémii

fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

Odporúčané