späť na zoznam príznakov

Zvýšená hladina cukru v krvi, hyperglykémia: Čo zvyšuje cukor v krvi?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Zvýšená hladina cukru v krvi, hyperglykémia: Čo zvyšuje cukor v krvi?
Zdroj foto: Getty images

Hyperglykémia je problém hlavne pri cukrovke. Hladina cukru v krvi je vyššia, z čoho pramenia ďalšie problémy. Napríklad so zrakom, nervovým systémom. Ale jej príčinou nie je iba cukrovka. Vzniká aj pri iných ochoreniach.


Zvýšená hladina cukru v krvi, odborne hyperglykémia, nemusí byť typická len pre cukrovku. Ako by si mohla väčšina ľudí myslieť, ale ide aj o problém metabolizmu. Jej príčiny možno nájsť aj v iných častiach organizmu.

V určitom ideálnom intervale glukózu v krvi udržuje hormón zvaný inzulín. Pričom, pokiaľ je z nejakého dôvodu hladina tohto hormónu nižšia, dochádza naopak k zvýšeniu hladiny cukru v krvi.

Zvýšenie je možné obvykle zistiť len pri laboratórnych vyšetreniach krvi.

Typicky pri cukrovke

Problémy s hladinou cukru nastávajú typicky u cukrovky. To je metabolická choroba charakteristická nadmerným množstvom cukru v krvi. Pričom ide o poruchu metabolizmu cukrov.

Cukrovka môže vzniknúť buď z dôvodu nedostatočnej produkcie inzulínu, čo je hormón pankreasu, alebo môže prísť k ochoreniu v dôsledku zníženej citlivosti tkanív vlastného tela na inzulín. V prvom prípade ide o vrodenú a autoimunitnú chorobu, ktorá sa prejaví už v detstve.

Odborne sa nazýva aj diabetes mellitus I. typu.

Druhá forma cukrovky, teda diabetes mellitus II. typu, sa skôr vyskytuje u ľudí dospelých a prepukne najčastejšie pozvoľna po 30. roku života. Ide o získanú a nie vrodenú cukrovku. Veľkou rizikovou skupinou sú obézni ľudia.

Takže zvýšená hladina cukru v krvi v tomto prípade môže byť spojená aj s obezitou.

Cukrovka nápis červená farba
Cukrovka, odborne Diabetes mellitus. Foto: Thinkstock photos

Medzi príznakmi hyperglykémie sú:

  • nadmerný smäd
  • časté močenie
  • močenie počas noci
  • cukor v moči, čiže glykozúria, pri hladine cukru viac ako 10 mmol/l
  • sucho v ústach
  • chronická únava 
  • pach acetónu z úst

Prediabetes je pojem, ktorý sa zaviedol pre hraničné poruchy glukózovej homeostázy. Čo znamená, že hladina cukru v krvi je síce vyššia, ale pri celkovom hodnotení neprekračuje hodnoty definujúce cukrovku.

Napríklad, ranná hodnota glykémie je viac ako 5,6 mmol/ liter cukru v krvi, ale nie viac ako 7 mmol/ liter. Pri záťažovom teste je hranica v norme. Čo platí pre hraničnú glykémiu. 

Ak sú hodnoty pri záťaži od 7,8 - 11,1 mmol/ liter označuje sa ako porucha glukózovej tolerancie.

Obezita a zvýšená hladina

Môže k nemu dochádzať napríklad aj pri obezite. To je porucha výživy charakteristická hromadením tukových zásob v organizme. Človek s obezitou však okrem nadmerného množstva tukov prijíma obvykle aj potraviny s vysokým obsahom jednoduchých cukrov, a preto môže mať túto hladinu pomerne vysokú.

 S obezitou sa pomerne často vyskytuje cukrovka. A hyperglykémia je pri nej typický symptóm.

Metabolický syndróm

Cukrovka, metabilocký syndróm, hyperglykémia, cukor, glukomer, meranie cukru v krvi
Metabolický syndróm združuje cukrovku, vysoký krvný tlak a obezitu. Foto: Thinkstock photos

Medzi metabolické choroby, ktoré typicky sprevádza hyperglykémia, patrí aj tzv. metabolický syndróm. Je názov pre spojenie cukrovky 2. typu, vyššieho krvného tlaku obezity.

Výskyt týchto troch faktorov v jednom organizme spôsobuje vznik tohto syndrómu, ktorý podľa štatistík trápi skoro tretinu populácie tzv. vyspelého sveta. Ochorenie zároveň výrazne urýchľuje aterosklerózu.

Z toho dôvodu môžu vzniknúť aj rôzne kardiovaskulárne choroby.

Iné príčiny hyperglykémie

Problémy so zvýšenou hladinou cukru majú tiež ľudia s hemochromatózou. Čo je síce ochorenie pečene, pri ktorom dochádza k zväčšeniu pečene, ale typicky sa k tomuto ochoreniu pridruží aj cukrovka, ktorá spôsobí zvýšenie glukózy v krvi.

Samotná choroba je spôsobená nadmerným ukladaním železa do tkanív v organizme. A to vo forme hemosiderínu a ferritínu. Choroba môže byť buď vo vrodenej forme, čiže primárnej alebo aj ako získaná, čiže sekundárna hemochromatóza.

K zvýšeniu hladiny glukózy a cukru v krvi dochádza aj v dôsledku tzv. Cushingovho syndrómu. Ten je charakterizovaný zvýšenou tvorbou kortizolu. Medzi najčastejšie symptómy tohto ochorenia je priberanie na váhe, ukladanie telesného tuku v oblasti brucha, tváre krku, samozrejme, aj zmienená hyperglykémia.

Zvýšená hladina glukózy v krvi môže nastať aj pri niektorých infekčných ochoreniach, ktoré postihujú slinné žľazy. Medzi tieto choroby patria napríklad aj príušnice, čiže zápal príušnej žľazy.

V prípade tohto ochorenia môže byť hladina glukózy v krvi vyššia z dôvodu prechodu infekcie do pankreasu. Kde následne nastane zápal, a to môže viesť k poškodeniu časti pankreasu, ktorý je zodpovedný za tvorbu inzulínu. 

A ten reguluje hladinu glukózy v krvi. V každom prípade, pokiaľ krvné testy preukážu zvýšenie cukru, mal by človek podstúpiť ďalšie vyšetrenia s cieľom skorého nájdenia príčiny.

Infografika znázorňuje príznaky hyperglykémie
Príznaky hyperglykémie

Video s informáciami o hyperglykémii

Video s informáciami o hyperglykémii

Ďalšie zaujímavé zdroje

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Vyštudoval Strednú zdravotnícku školu v Nitre a bakalárske štúdium Urgentnej zdravotnej starostlivosti na UKF v Nitre. Po škole pracoval dva roky na traumatológii. Od roku 2006 v záchrannej zdravotnej službe. V súčasnej dobe stále pôsobí v oblasti prednemocničnej zdravotnej starostlivosti

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Zvýšená hladina cukru v krvi, hyperglykémia: Čo zvyšuje cukor v krvi? patri medzi príznaky Kardiovaskulárneho a lymfatického systému
Ďalšie názvy: Hyperglykémia
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Diéta pri cukrovke: Aké sú vhodné, nevhodné a zakázané potraviny? Diéta pri cukrovke: Aké sú vhodné, nevhodné a zakázané potraviny?

Slané a sladké pokušenie na každom kroku. Oči by jedli. Okrem príbytku na váhe existujú vážnejšie dôvody na opatrnosť v tom čo zjeme. Svoje o tom vedia aj diabetici.

Čo je to otrava krvi - sepsa, aké má prejavy a ako prebieha? Čo je to otrava krvi - sepsa, aké má prejavy a ako prebieha?

Sepsa , ktorú verejnosť pozná skôr ako otravu krvi , patrí medzi jeden z najvýznamnejších problémov dnešnej medicíny. Ide o závažnú komplikáciu viacerých chorobných stavov , ktorá...

Meranie tlaku, tepu či dychu doma. Ako sa vyznať v hodnotách? Meranie tlaku, tepu či dychu doma. Ako sa vyznať v hodnotách?

Poznanie správnych hodnôt životných funkcií má význam pre každého človeka. A ich domáca kontrola je v dnešnej dobe jednoduchšia. Nápomocná je prehľadná infografika.

Hladina cukru v krvi: Aká je normálna a čo je to hyper - hypoglykémia? Hladina cukru v krvi: Aká je normálna a čo je to hyper - hypoglykémia?

Hladina cukru v krvi, odborne tiež glykémia, je dôležitá najmä pre funkciu mozgu. A ani nadbytok či nedostatok cukru nie je pre náš organizmus vhodný. 

Diabetická noha ako komplikácia cukrovky? Diabetická noha ako komplikácia cukrovky?

Cukrovka alebo odborne nazývaný diabetes mellitus patrí do kategórie civilizačných ochorení. V článku si v skratke zhrnieme ako sa prejavuje a aké spôsobuje komplikácie. Zameriame sa na...

Naposledy aktualizované 01.03.2021


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.