Nádchovník využiteľný nielen v aromaterapii: Aké liečivé účinky má plektrant a čo by sme mali o ňom vedieť?

Nádchovník využiteľný nielen v aromaterapii: Aké liečivé účinky má plektrant a čo by sme mali o ňom vedieť?
Zdroj foto: Shutterstock

Nádchovník, známy ako „plektrant“, je bylina charakteristická typickou vôňou. Už od čias staroveku sa využíva v tradičnej medicíne pri liečbe rôznych neduhov. Obsahuje účinný karvakrol, ale aj tymol.

Charakteristika

Nádchovník amboinický (Plectranthus amboinicus syn. Coleus amboinicus), známy tiež ako „plektrant“, „indický borák“, „koleus amboinický“, „mexický eukalyptus“ alebo „kubánske oregano“, je trvalka patriaca do čeľade hluchavkovité (Lamiaceae), s prirodzeným výskytom v tropickom pásme Afriky, Ázie a Austrálie.

Slovo plektrant (Plectranthus) je odvodené z gréckeho slova „plectron“, znamenajúce „hrebeň“, či „ostroha“, a slova „anthos“, ktoré znamená kvet. Súvisí to s tvarom kvetu niektorých členov rodu Plectranthus.

Niekedy je nádchovník radený do rodu koleus (Coleus) tiež z čeľade hluchavkovité, avšak pôvodne patrí do rodu plektrant (Plectranthus).

Účinné látky z rastliny, tzv. fytochemikálie, sú vysoko cenené vo farmaceutickom priemysle. Popri nich má silné aromatické vlastnosti a tiež dáva možnosť tvorby esenciálneho oleja.

V ľudovej medicíne je nádchovník tradične využívaný na liečbu kašľa, astmy, zápchy, bolestí hlavy, vysokej teploty a kožných chorôb.

Listy rastliny sú využívané najčastejšie v surovom stave, alebo ako korenina. Niekedy je inkorporovaná v zmesiach, ktoré sa používajú v príprave jedál. Sekané listy sa používajú tiež ako náhrada šalvie lekárskej pri príprave mäsovej výplne.

Viac ako 300 druhov plektrantu je hlásených z tropických oblastí sveta, z nich najviac zdokumentovaný je práve nádchovník. Tento sukulent má mäsité listy a charakteristickú vôňu podobnú oreganu.

Vo forme esenciálneho oleja z listov obsahuje vysoké množstvá karvakrolu, tymolu, beta-kariofylénu, alfa-humulénu, gama-terpinénu, tiež eugenolu a chavikolu.  

Nádchovník je krík s tendenciou k ťahavého rastu a plazeniu. V divočine môže dosahovať približne 1 meter do výšky a ešte viac do šírky. Samotné byle majú okolo 30 - 90 centimetrov. Listy sú jednoduché, oválne a veľmi tenké, sú pokryté vláskami, s príjemnou chuťou a osviežujúcou vôňou.

Kvety sú na krátkej stopke, bledo purpurové, usporiadané praslenovito v ďalekých intervaloch, v dlhom štíhlom strapci. Kvety majú zvončekovité kalichy. Plodom sú bledohnedé oriešky, veľké 0,7 na 0,5 milimetra. Podľa dostupnej literatúry sa nádchovník touto cestou ťažšie množí, pretože kvitne raritne.

Síce nie je známy pôvod rastliny nádchovníka, vedci sa domnievajú, že by mohol pochádzať z Indie, respektíve Afriky. V súčasnosti, ako už bolo spomínané, rastie prirodzene celotropicky.

K hlavným účinkom nádchovníka v tradičnej, ale aj modernej medicíne, patrí:

  • Antimikrobiálny – protibakteriálne účinky zahŕňajú meticilín-rezistentný Stafylococcus aureus, Escherichiu coli, Salmonellu typhimurium či Mycobacterium tuberculosis. K protiplesňovým účinkom patrí ničenie plesní rodu Aspergillus, Candida, Saccharomyces cerevisiace. Za zmienku stojí tiež antivírusový efekt pri vírusoch ako HIV, herpes simplex vírus či chrípka. Nádchovník sa tiež využíva v potlačení cholery, bakteriálnej meningitídy či zápalu spojovky.
  • Bronchodilatans a expectorans – rozširuje priedušky a tým pomáha pri infekciách dýchacích ciest. Zlepšuje astmu, nádchu, ale aj iné zápalové ochorenie hrdla, tiež prečisťuje dýchacie cesty od hlienu a pomáha jeho vykašľaniu. Liečivé účinky sa pripisujú karvakrolutymolu, ktoré sú obsiahnuté v esenciálnom oleji z nádchovníka.
  • Karminatívum – rastlina účinkuje proti nadúvaniu pri meteorizme, zvýšenom odchode vetrov, ale aj pri bežných poruchách trávenia v zmysle dyspepsie, hnačke. V Indii sa používali listy z nádchovníka aj pri liečbe infekčných hnačiek, pretože fungujú ako prebiotikum baktérie Lactobacillus plantarum.
  • Antiepileptikum - Plectranthus amboinicus sa tiež používa v liečbe neurologických ochorení, vrátane epilepsie a iných záchvatov. Napríklad na Kube je známy pre svoj protizáchvatovitý účinok. Predpokladá sa priamy súvis liečby epilepsie s obsiahnutými alkaloidmi, flavonoidmi a saponínmi.
  • Antitumorogenikum – na animálnych myších štúdiách bol dokázaný priamy súvis podania extraktu z nádchovníka a následného potlačenia rastu sarkómu u týchto myší. Tiež etanolový extrakt z plektrantu vykazuje signifikantnú protirakovinovú aktivitu tzv. indukciou apoptózy, teda programovanej smrti rakovinových buniek.
  • Antiinflamatorikum a analgetikum– zistili sa tiež protizápalové aktivity nádchovníka. Tie by mohli mať využitie pri liečbe reumatoidnej artritídy, napríklad opuchu rúk. Tiež je vhodný pri bolestiach hlavy a chrbta, lebo znižuje bolestivosť.
  • Hojenie rán pri diabetes mellitus – tým, že výťažky z nádchovníka znižujú aj hladiny cukru, mohlo by to mať priaznivý vplyv u pacientov trpiacich cukrovkovým ochorením, ktorým sa horšie hoja kožné poranenia.
  • Dermatologikum – okrem tradičnej liečby alergie v Indií sa môže plektrant použiť aj pri liečbe vredov vzniknutých baktériou Leischmania braziliensis. Ak je listová kaša zohriata, môže byť po vychladnutí použitá pri popáleninách, ako aj porezaniach kože, pre svoje antiseptické vlastnosti.
  • Protijed pri uštipnutí – listy z rastliny nádchovníka sa v exponovaných regiónoch sveta ako Malajzia používajú pri poštípaní stonožkou alebo škorpiónom. Je síce potrebných viac štúdií, no extrakt tu funguje ako antidotum, teda protijed.
  • Laktogenikum – v Indonézií sa využíva extrakt z nádchovníka na podporu tvorby mlieka u žien, pričom konzum listov zvyšuje množstvo horčíka, železa, draslíka a zinku v mlieku. Nevýhodou môže byť, že takéto kojenie zvyšuje hmotnosť dojčaťa.
  • Antioxidans – zistilo sa tiež, že niektoré látky obsiahnuté v listoch nádchovníka majú protioxidačnú aktivitu, teda chránia bunky pred oxidačným stresom a tým ich starnutiu. Tiež sa má za to, že takáto aktivita chráni bunky pre vznikom mutácií génov.
  • Ochorenia ústnej dutiny – výťažok z nádchovníka je dobrý na zubný kaz a periodontálne choroby, keď je používaný ako ústna voda. Zabraňuje bakteriálnemu rastu.
  • Larvicídum – ničí larvy komárov druhu Aedes aegypti, či Anopheles gambiae et Stephensi. Vďaka tomuto účinku je extrakt vhodný ako prevencia vzniku ochorení, ktoré prenášajú komáre, hlavne v rizikových teritóriách.
  • Kardiotonikum – v Karibiku sa používa plektrant v liečbe kongestívneho srdcového zlyhávania
  • Urolitikum – v Indii sa výťažok z tejto rastliny používa od staroveku v liečbe močových kameňov, má tiež močopudné účinky
Nádchovník a koláž fotiek s viacerými pohľadmi na rastlinu - detail na listy, celú rastlinu a kvety
Nádchovník. Zdroj foto: Shutterstock

Vnútorné použitie

Nádchovník sa využíva ako korenina už od čias staroveku, pretože zvyšuje chuť a vôňu jedál. Chuťou pripomína oregano, takže sa zvykne používať ako jeho náhrada. Okrem tohto využitia je však možné používať ho ako konzervant potravín, keďže obsahuje veľa vápnika a draslíka.

Jemné a mäkké lístky sú chrumkavé a majú trpkú chuť, keď sú žuvané v surovom stave. Niekedy bývajú tiež použité ako prísada do piva alebo vína.

Ak chceme, môžeme si tiež urobiť čaj z nádchovníka. Zalievame vtedy lístky rastliny horúcou vodou a necháme ich lúhovať niekoľko minút.

Vonkajšie použitie

V kúpeľníctve je celosvetovo rozšírené použitie nádchovníka, čiže plektrantu, vo forme esenciálneho oleja, pridávaného do samotného kúpeľa. Má významné aromaterapeutické účinky. Tiež je možné použiť lístky jemným vtieraním do kože hlavy a tela po absolvovaní kúpeľa, čo zanecháva voňavú stopu na koži.

Použitie listov nádchovníka na čistenie a parfumovanie oblečenia, ako aj jeho využitie v náboženských rituáloch niektorých kultúr, tu spomíname len okrajovo.

Zber a skladovanie

Keďže sa rastlina nezvykne ľahko množiť semenom, množíme ju odrezkami.

Je tiež dôležité, že sa polieva úsporne. Nádchovník ľahko rastie na dobre drénovanej, kyprej pôde. Okrem tropických oblastí sa zvykne pestovať všade po svete v izbových kvetináčoch, pričom je nutné rastliny zazimovať.

Aj napriek tomu, že prežije aj silné slnko, je lepšie ju držať v polotieni. Pestovanie plektrantu v interiéri je čoraz obľúbenejším, hlavne v severnej Európe.

Teploty pod 0 °C rastlina neprežije a veľmi nepríjemné sú jej teploty okolia pod 10 °C.

Rastlinu sušíme vrchom dole, čím dosiahneme, že oleje „stečú“ do listov tu sa nachádzajúcich, tie sú potom bohatšie na účinné látky. Takéto suché listy používame vnútorne, alebo vonkajšou cestou.

Skladujeme v skle alebo kovovej nádobe bez prístupu slnečného žiarenia, ideálne v tme a pri izbovej teplote.

Nádchovník s nožom, nasekanými kúskami na drevenej doske
Nájdite si pre seba najvhodnejší spôsob využitia či už čerstvej rastliny, alebo sušenej. Zdroj foto: Shutterstock

Zaujímavosti na záver

V literatúre sa udáva, že rastlina nádchovníka obsahuje okolo 70 vyprchajúcich látok a asi 30 nevyprchajúcich zlúčenín. Je zrejmé a výskumom potvrdené, že obsah jednotlivých látok varíruje od podnebia, v ktorom sa rastlina vyskytuje, a tiež od štádia rastu či variety.

Všeobecne nádchovník obsahuje zlúčeniny zo skupín monoterpenoidov, diterpenoidov, triterpenoidov, sesquiterpenoidov, fenoly, flavonoidy a estery. Za hlavné kulinárske vlastnosti sú zodpovedné látky karvakrol a tymol. Za zmienku stoja aj nevyprchajúce látky ako flavóny cirsimaritín a salvigenín.  

Nádchovník obsahuje vysoké množstvá minerálov, čo zaručuje nielen pevné kosti, ale aj priaznivo vplýva na činnosť srdca a obličiek. Je tiež dôležité, že pomerne vysoký obsah železa predurčuje túto rastlinu k liečbe chudokrvnosti z nedostatku tohto minerálu.

Plektrant obsahuje bielkoviny, karbohydráty, vitamín Ctiamín, vápnik, fosfor, draslík, sodík, horčík, železo, zinok, meď a chróm. Tiež je v ňom zastúpená vláknina a rozpustný oxalát.

Nádchovník indukuje potenie, čo napomáha vylučovaniu mikroorganizmov kožou a celkovej detoxikácií organizmu.

Rastlina je dobre tolerovaná ako vonkajšou, tak i vnútornou cestou.

Poznáte recept na sirup z nádchovníka?

Tento recept je len orientačný. Experimentujte a nájdite si svoju obľúbenú kombináciu prísad a pomeru.

Dôležité: 
Aj keď je nádchovník všeobecne považovaný za bezpečnú bylinku, pred jeho užívaním, najmä počas tehotenstva alebo dojčenia, je vhodné konzultovať s lekárom.

Potrebujeme

  • Hrsť čerstvých listov nádchovníka
  • Cukor (výber typu je na vás a môže byť aj med)
  • Citrón (voliteľné)
  • Voda

Postup

Príprava listov:

Čerstvé listy nádchovníka opláchneme a necháme odkvapkať.

Zalievanie:

Listy vložíme do čistého pohára alebo fľaše a zalejeme horúcou vodou.

Sladenie:

Pridáme cukor alebo med podľa chuti. Ak máme radi kyslejšiu chuť, môžeme pridať aj šťavu z citróna.

Lúhovanie:

Necháme lúhovať minimálne 12 hodín, najlepšie však 24 hodín.

Precedenie:

Po uplynutí doby lúhovania sirup precedíme cez jemné sitko alebo plátno.

Skladovanie:

Hotový sirup prelejeme do čistých fliaš a uskladníme v chladničke.

Sirup z nádchovníka v sklenených pohároch
Sirup z nádchovníka. Zdroj foto: Shutterstock

Použitie

Sirup môžeme užívať niekoľkokrát denne, podľa potreby. Môžeme ho pridať do čaju, alebo samostatne.

Tip: 
Pre intenzívnejšiu chuť môžeme do sirupu pridať aj ďalšie bylinky, ako napríklad mätu alebo medovku. Sirup môžeme tiež zamraziť do formičiek na ľad a pridať do vody alebo čaju.

Prajeme vám dobrú chuť a zdravie!

fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

  • ncbi.nlm.nih.gov - Plectranthus amboinicus (Lour.) Spreng: Botanical, Phytochemical, Pharmacological and Nutritional Significance
  • pubmed.ncbi.nlm.nih.gov - Plectranthus: A review of ethnobotanical uses
  • thepharmajournal.com - Indian borage: A comprehensive review on the nutritional profile and diverse pharmacological significance
  • ajpbp.com - Plectranthus amboinicus: A review on its pharmacological and pharmacognosticalstudies
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.