Lupiny: Prečo vznikajú, ako sa ich zbaviť? (pomôžu babské rady a domáca liečba?)

Lupiny: Prečo vznikajú, ako sa ich zbaviť? (pomôžu babské rady a domáca liečba?)
Zdroj foto: Getty images

Názov lupiny je pomenovanie pre kožné ochorenie, ktoré síce nie je zdravotne až tak závažné, ale môže indikovať iné ochorenia v organizme. 

Charakteristika

Lupiny sú najčastejšie vo vlasoch, ale môžu byť aj v obočí, prípadne v ušiach. Ide o olupovanie kože, čiže o menšie šupinky z kože.

Lupy sú hlavne estetický problém.

Intenzita je ale väčšia ako v normálnych prípadoch, keďže pre ľudskú pokožku je postupné obmieňane vrstvy prirodzené.

Telo človeka je pokryté kožou, ktorá sa pravidelne regeneruje a obmieňa. Intenzita je voľne nepozorovateľná. odlupovanie kože formou menších šupiniek je prirodzené.

Avšak, ide o voľným okom neviditeľné šupinky. Intenzita je taktiež nepostrehnuteľná v bežnom živote. Naopak, v prípade viditeľných lupín ide o prejav vyššej intenzity tohto odlupovania. Lupiny sú v podstate šupinky kože, ktoré sa odlupujú častejšievo väčšom množstve.

Hoci nejde priamo o závažné medicínske ochorenie, veľmi často môže byť táto choroba spôsobená aj iným ochorením v organizme. To sa môže lupinami len navonok prejavovať. Samo o sebe je toto ochorenie skôr estetický problém. Venuje sa mu dermatológia, prípadne dermatokozmetické odbory. Riešenie lupín spočíva primárne v kozmetických prípravkoch. Veľakrát v prípade vlasov majú lupiny súvis aj s ich mastnotou alebo vysúšaním.

Žena má problém s lupinami vo vlasoch
Veľké lupiny vo vlasoch pri ich nadmernej tvorbe. Zdroj foto: Getty images

Lupiny môžu byť mastné, olejové, ale aj suché. Mastné sú v prípade, ak sa tvorí veľa kožného mazu, s ktorým sa následne šupiny miešajú. Suché sa vyskytujú pri suchom type pokožky.

Už u malých bábätiek bývajú prítomné lupiny, a to aj ako mliečne chrasty na vlasovej časti hlavy. Tieto deti môžu mať následne okrem lupín aj problém s atopickou dermatitídou.

Príčiny

Prirodzená tvorba lupín je dôsledkom zhlukovania odumretých kožných buniek. Pri tomto zhlukovaní sa miešajú s mazom a potom. Následne vznikajú šupiny, čiže lupiny. Obmena kožných buniek prebieha po 21 dňoch. V tomto období sa povrchové bunky splošťujú, vysúšajú sa a oddeľujú sa od seba.

Jednou z príčin nadmernej tvorby lupín vo vlasoch, je napríklad ich príliš časté umývanie alebo nedostatočné opláchnutie vlasov od šampónu. Podobne, aj používanie nevhodných agresívnych vlasových šampónovvlasovej kozmetiky, a to aj časté farbenie môžu spôsobiť ťažkosti.

Jednou z príčin je aj vystavovanie pokožky extrémnemu počasiu alebo veľkým výkyvom teplôt. Okrem toho veľakrát má súvislosť nadmerného výskytu lupín aj s nedostatkom minerálov či vitamínov, ako napríklad zinok, selén, alebo vitamín B. Jednou z príčin môžu byť aj rôzne kožné,a to aj  plesňové ochorenia kože.

Psoriáza, čiže lupienka na pokožke hlavy za ušami a vo vlasoch
Šupiny pri psoriáze, čiže lupienke. Zdroj foto: Getty images

Lupiny môžu byť príčinou aj:

  • genetickej predispozície
  • hormonálne zmeny, napríklad lupiny počas tehotenstva
  • nedostatočnej hygieny
  • nevhodného prostredia, ako je napríklad vlhké a prašné
  • preťaženia vlasov, sťahovanie vo vrkoči
  • častého nosenia čiapok, prikrývok hlavy (lupiny v zime), prilieb
  • psoriázy, čo je vlastne lupienka, aj ako prítomnosť lupín a chrást vo vlasoch
  • kontaktnej dermatitídy, čiže alergickej reakcii na kontakt kože s alergénom alebo agresívnou látkou
  • atopického ekzému, teda atopickej dermatitídy, čo je chronické zápalové ochorenie kože, a to väčšinou na autoimunitnom alebo alergickom podklade
  • seboroickej dermatitídy, inak aj seborea, ide o chronické zápalové ochorenie, ktorého príčina nemusí byť známa
  • pityriasis versicolor, čiže tinea versicolor, ako plesňové ochorenie kože
  • dermatofytóza, prenáša sa zo zvieraťa na človeka a je plesňovou chorobou
  • stresu, ale aj nadmerného psychického zaťaženia

Popri ochorení iných telových systémov sa vyskytuje skôr suchá koža. Následne sa na jej podklade môžu pridružiť aj šupiny. Tak je to napríklad aj v prípade ochorení pečene či obličiek.

Príznaky

Lupiny sú viditeľné navonok. Najčastejším miestom ich výskytu je hlava vlasy. Jedná sa o menšie biele šupinky kože, ktoré sa vyskytujú na pokožke hlavy. A to pokiaľ je príliš vysušená alebo naopak príliš mastná pokožka.

Žena má problém s vlasmi, lupinami, svrbí ju pokožka hlavy, škriabe si hlavu rukami
Svrbenie pokožky je častým sprievodným príznakom Zdroj foto: Getty images

Ak sú lupiny prítomné vo veľkom množstve na pokožke, postihnutý jedinec cíti svrbenie. To ho núti, prirodzene, sa na hlave poškriabať, a to paradoxne zhoršuje ešte viac výskyt lupín. Zároveň okrem toho, že nadmerné škrabanie ešte prispieva k ich zvýšenej tvorbe, je rizikom infikovania rán po škriabaní.

Následkom čoho je bakteriálna infekcia. Pri sekundárnom infikovaní sa pridruží bolesť kože, jej začervenanie a opuch. Pri hnisaní býva prítomné aj mokvanie kože. Komplikáciou môže byť aj lokálne vypadávanie vlasov či ochlpenia.

Veľakrát, ak je toto ochorenie zanedbávané dlhšiu dobu, je možné nájsť lupiny nielen vo vlasoch, ale aj v obočí. Vo veľa prípadoch končia lupiny na ramenách, čo je už konečný efekt tohto príznaku. Iné príznaky lupiny nemajú.

Diagnostika

Lupy sa zisťujú voľným okom. Ale pri väčšom rozsahu je najlepšie navštíviť kožného lekára. Dermatológ vie posúdiť odborne to, či sa naozaj jedná o lupiny, alebo ide o iný typ kožného ochorenia.

Pri nadmernom olupovaní kože je treba vylúčiť iné choroby. Zároveň dermatológ vie zistiť aj to, či lupiny súvisia s nejakým iným kožným ochorením, napríklad s seborrhoickou dermatitídou, lupienkou, prípadne nejakým plesňovým ochorením pokožky.

Priebeh

Ochorenie má v podstate dlho dobejší priebeh. Pričom, prvé príznaky možno spozorovať najskôr len nepatrne a odlupovanie kože nebýva nárazové. Postupne sa jeho intenzita zväčšuje. Na nástup a priebeh ochorenia má vplyv aj životný štýl jedinca, tiež jeho aktuálny zdravotný stav a ďalšie faktory. Avšak tvorbu lupín zhoršuje aj časté škrabanie sa na hlave, ktoré je podnietené práve svrbením. Ochorenie sa ale stupňuje len po určitú hranicu.

Pri chronickej forme lupienky sa šupiny typicky vyskytujú na lakťoch, kolenách, ale môže byť postihnutá aj koža za ušami a vo vlasatej časti hlavy. Pri pityriasis versicolor sa môžu šupiny prejavovať na miestach, kde je zvýšený počet mazových žliaz, ako napríklad na chrbte, ale hlavne na pokožke hlavy, napríklad aj ako biele lupiny na brade. Seborea postihuje najčastejšie kožu hlavy.

Rizikom je komplikácia po rozškriabaní a po infikovaní rán. Následne sa koža zapáli. Čoho prejavom je začervenanie, opuch a bolesť kože. Hnisavý zápal sa prejavuje aj mokvaním kože. A aj preto je dôležité škriabaniu sa vyhnúť.

Ako sa zbaviť lupín - domáca liečba

Infografika uvádza, ako sa dajú využiť domáce prostriedky a recepty v boji proti lupinám.

Infografika uváda, ako sa dajú použiť domáce recepty proti lupinám
Domáce prostriedky a recepty na boj proti lupinám, babské rady

Ako sa lieči: Lupiny

Liečba lupín: Lieky, vitamíny i správny šampón

Zobraziť viac

Zopár tipov ako si poradiť s lupinami

fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Zoznam lekárov liečiacich chorobu

Odporúčané