späť na zoznam príznakov

Mokvanie kože pre zápal, dermatitídu či ekzém? Spoznajte príčiny

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Mokvanie kože pre zápal, dermatitídu či ekzém? Spoznajte príčiny
Zdroj foto: Getty images

Príčinou mokvania kože môže byť bakteriálna infekcia, a to na miestach, kde je koža nadmerne namáhaná potením, ale aj v kožných záhyboch. V prípade rôznych ochorení ako je alergický či atopický ekzém. Inou príčinou mokvania kože býva úraz, a teda poškodenie pokožky. Ale aj onkologické kožné ochorenia.


Mokvanie kože je príznakom pre ochorenie kože. Pričom, najčastejším dôvodom mokvania je ekzém na pokožke. K mokvaniu môže prísť aj pri narušení kože zápalom alebo poranením.

Mokvanie kože pri a po poranení

V tomto prípade ide o mokvanie spôsobené na základe vonkajších vplyvov. Porušená je pokožka, môže byť poškodená aj zamša, teda hlbšia vrstva kože. V niektorých prípadoch zasahuje rana aj pod kožný tuk a do štruktúr pod kožou.

Mokvanie rany súvisí najčastejšie so zápalom v mieste poranenia. Do rany sa môžu dostať baktérie priamo pri poranení, ale aj počas hojenia. Následne môže byť problém so zacelením rany a s regeneráciou kože.

Rana mokvá, je opuchnutá, začervenaná, a to aj jej okolie, prítomná je bolesť. V tomto prípade je potrebné lokálne ošetrovanie rany a v niektorých prípadoch aj lokálne či celkové antibiotiká.

Koža, jej vrstvy, pokožka, zamša, podkožný tuk, receptor, vlasové a chlpové lôžko, mazová žľaza, cievy, vzpriamovať chlpu, chlp alebo vlas, pigmenová vrstva
Koža a jej zloženie. Foto: Thinkstock photos

Príznaky problematického hojenia rany:

 • bolesť
 • začervenanie
 • opuch
 • zahnisanie, mokvanie, vytekanie hnisu pomedzi stehy
 • zápach
 • zvýšenie telesnej teploty až horúčka, ako celkový príznak
 • laboratórny dôkaz je zvýšený počet leukocytov, teda bielych krviniek a zvýšené CRP

Podobný stav môže nastať aj v prípade operačnej rany. Ak sa rana infikuje priamo pri operačnom zákroku alebo počas ošetrovania, či už v priebehu domáceho liečenia. Tieto nemocničné nákazy sa odborne nazývajú aj nozokomiálne nákazy.

Zhoršené hojenie a mokvanie rany je časté aj u ľudí, ktorí sa liečia na diabetes mellitus, čiže cukrovku. Cukrovka je rizikovým faktorom pre vznik komplikácií pri hojení rán. Rany sa pri nej hoja zle a zdĺhavo.

Mokvanie pre ochorenia kože

Odborne sa stavu mokvania pokožky hovorí aj madidácia a nastáva aj pri kožnom zápale. V rámci zápalu dochádza totiž k produkciu tekutiny, ktorá sa môže dostať na povrch pokožky, kde sa prejavuje mokvaním.

Veľakrát vzniká takýto zápal v dôsledku infekcie podkožných vrstiev alebo v dôsledku problémov s kanálikmi potných, či mazových žliaz. Vo väčšine prípadov súvisí mokvanie s chorobnými stavmi kože.

Žena si škriabe krk, svrbí ju kožný zápal, začervenanie a vyrážky na krku
Svrbenie a škriabanie je rizikom pre bakteriálnu infekciu. Foto: Thinkstock photos

Najčastejšie sa objavuje mokvanie pri atopickom ekzéme, čiže pri dermatitis atopica. Ide o ochorenie dané geneticky, ktorého výsledkom je patologická imunitná odpoveď organizmu na nejaký podnet.

Na koži tak vznikajú ekzémy. Koža je suchásvrbí, tvoria sa na nej šupinky. Prejavuje sa aj mokvajúcimi pľuzgiermi. A to hlavne po ich infikovaní. 

Atopickým ekzémom trpí skoro každý desiaty človek u nás. Veľmi často sa toto ochorenie vyskytuje pri alergiách. Objavuje sa pravidelne v istých intervaloch.

Je viacero foriem atopického ekzému. Napríklad kojenecká forma, detská forma aj forma u dospelých. Pričom, veľmi často postihuje ľudí s citlivou pokožkou.

Liečba je najčastejšie lokálnou formou aplikácie masti na postihnuté miesta. Taktiež lokálnou aplikáciou kortikoidov, používajú sa aj lokálne antihistaminiká v podobe mastí.

Ekzém na zápästí a predľaktí, mokvajúci, začervenaný zápal kože, napríklad kontaktná dermatitída
Alergický, teda kontaktný ekzém na zápästí. Foto: Thinkstock photos

Inou formou je kontaktný ekzém, čiže dermatitis contacta. Ten vzniká pri kontakte kože s alergénom. Medzi alergény môžu patriť rôzne kovy (bižutéria), ako napríklad nikel, chróm, ale aj kozmetické prípravky, propolis, bylinky, guma či živica, alebo rôzne chemické prípravky (čistiace potreby).

Koža, po opakovanom vystavení sa alergénu, svrbí, začervená sa, vytvárajú sa na nej pľuzgieriky. Pľuzgiere po rozškriabaní a infikovaní mokvajú.

Mokvanie kože sa môže vyskytnúť aj pri lupienke, číže psoriáze. A to najmä pre infikovanie postihnutého miesta baktériou, teda streptokokom. Lupienka je dedičné ochorenie, ktoré sa prejavuje zápalom kože, čiže začervenaním a tvorbou šupín.

TIP: Viac informácií je v samostatnom článku o ochorení lupienka.

V prasklinách kože, v miestach kde je koža viac zaťažená, napríklad potením alebo v kožných záhyboch sa môže vyskytnúť komplikácia, a to bakteriálna infekcia. Ako pri mokvajúcej koži za ušami.

Prvotnou príčinou môže byť ekzém, psoriáza, nedostatok zinku, ale aj nedostatok vitamínov skupiny B. Medzi nemokvajúce ochorenie patrí seboroická dermatitída.

Seboroická dermatitída je ochorenie, ktorého príčina nie je úplne známa. Postihuje hlavne oblasti, v ktorých sa nachádza vyšší počet mazových žliaz. A to oblasť na tvári, vlasatej časti hlavy či v hornej časť trupu.

Na tvári postihuje prevažne oblasť:

 • čelo
 • obočie
 • viečka
 • nosovo-perovú ryhu

Toto ochorenie charakterizuje olupovanie mastných žltých šupín a začervenanie kože. Postihuje predovšetkým deti, v menšom zastúpení 3 - 5 % aj dospelých. Ochorenie síce nemá mokvajúci charakter, ale pri bakteriálnej infekcii môže nastať aj mokvanie kože vo vlasoch a na ostatných miestach tela.

Podobne je to aj v prípade, ak sa pokožka narúša škriabaním. Komplikáciou môže byť bakteriálny zápal a mokvajúca pokožka. Tak je tomu aj pri ochorení pedikulóza. Pedikulóza, je ochorenie, ktoré spôsobuje voš. Viac informácií o ochorení uvádzame v magazínovom článku Ako sa prejavujú vši u detí.

Mokvanie kože pri vrede

Mokvanie kože môže nastať aj pri Bercovom vrede, inak označený aj vred predkolenia. Ide o ochorenie, ktoré vzniká na základe chronického a dlhodobého ochorenia žíl aj tepien. Vred je vo svojej podstate chronický defekt kože, pri ktorom dochádza k jej rozkladunekróze.

Vred môže zasahovať do rôznej hĺbky kože, podkožného tkaniva a plochy. Výskyt vredov predkolenia je najčastejší vo vyššom veku. Až 85 % týchto vredov má príčinu v žilovom systéme. Menej častý je problém s tepnami (10 %) a najnižšie percento vredov, teda 5 % má inú príčinu.

Hojaci sa bercov vred alebo inak aj vred predkolenia, hojí sa granuláciou po okrajoch rany, vred nad členkom z vonkajšej strany dolnej končatiny
Hojaci sa Bércov vred, granulácia po okrajoch rany. Foto: Thinkstock photos

Medzi príčiny patrí, napríklad:

 • cievne problémy (žily alebo tepny)
 • lymfatické ťažkosti
 • metabolické ochorenia (cukrovka)
 • neuropatia
 • nádory
 • infekcia
 • fyzikálne pôsobenie
 • chemické poškodenie
 • cudzí predmet

Onkologické procesy a mokvanie kože

Madidácia, čiže mokvanie pokožky, sú prítomné aj v niektorých prípadoch melanómu. Melanóm je najnebezpečnejšia forma rakoviny kože. Pričom, vo vyšších štádiách je smrteľná.

Aj preto je potrebná skorá diagnostika. Na úvod je možné pozorovať znamienka na koži s nepravidelným okrajom a tvarom. Niekedy môžu byť aj zapálené, krvácajú mokvajú.

Okrem melanómu sa na koži môžu vyskytovať aj iné mokvajúce nádory, ako je napríklad aj basocelulárny karcinóm. Samozrejme, dôležité je odborné vyšetrenie, pri ktorom kožný lekár určí závažnosť a hlavne príčinu.

Infografika uvádza najčastejšie príčiny mokvajúcej kože
Súhrn najčastejších príčin mokvania kože

Ako rozoznať psoriázu a zápal kože?

Ako rozoznať psoriázu a zápal kože?

Ďalšie zaujímavé zdroje

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Stredná zdravotnícka škola v Nitre mi dala základ pre uplatnenie sa v oblasti zdravia a chorôb. Vďaka nej som 2 roky pracoval na traumatologickej klinike a ambulancii vo FN Nitra. Od roku 2006 som bol zamestnaný v záchrannej zdravotnej službe, kde som zotrval do roku 2017. Bakalárske štúdium som absolvoval na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre v odbore urgentná zdravotná starostlivosť. Bakalársky titul mi umožnil pokračovať v poslaní zdravotníckeho záchranára. Medzičasom som získal miesto na tiesňovej linke 155. V prednemocničnej zdravotnej starostlivosti tak pôsobím do dnešnej doby. Záujem o človeka, zdravie a aj samotné choroby som mal už v detstve, čo mi dalo predpoklad venovať sa tejto téme i v dospelosti. Štúdium a získavanie nových informácií v praxi mi poskytlo skvelý podklad pre písanie odborných textov a to v podobe článkov, ktorým porozumejú i bežní ľudia. Moja záľuba v portáli Zdravotéka má tak pevné základy v rokoch praxe aj v osobnom záujme. Podobne ma zaujíma i zdravá strava, výživa a celkovo zdravý životný štýl. Svoj voľný čas vypĺňam rodinou a športom

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Mokvanie kože pre zápal, dermatitídu či ekzém? Spoznajte príčiny patri medzi príznaky Kože, nechtov a vlasov
Ďalšie názvy: Madidácia
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Čo je to gangréna? Aké má príznaky a liečbu? Čo je to gangréna? Aké má príznaky a liečbu?

Gangréna je stav, pri ktorom určitá časť ľudského tkaniva odumrie. Často býva prejavmi druhotných zmien, napríklad vysychaním či infekciou. 

Sú prejavy svrabu u detí rovnaké ako u dospelých? Ako sa lieči? Sú prejavy svrabu u detí rovnaké ako u dospelých? Ako sa lieči?

Svrab je zákerné parazitárne ochorenie vyvolané roztočom nazývaným zákožka svrabová. Postihuje kožu na rôznych miestach tela s istými rozdielmi medzi deťmi a dospelými jedincami....

Čo hrozí striedaním sexuálnych partnerov? Pohlavne prenosné ochorenia Čo hrozí striedaním sexuálnych partnerov? Pohlavne prenosné ochorenia

Ochorenia, ktoré sa prenášajú pohlavným stykom sa nazývajú sexuálne prenosné ochorenia (Sexually transmitted diseases - STDs). Prenos z osoby na osobu počas pohlavného styku, takto sa...

Prečo lekári varujú? Počet prípadov zhubného melanómu kože narastá! Prečo lekári varujú? Počet prípadov zhubného melanómu kože narastá!

Malígny melanóm kože je jeden z najzhubnejších nádorov vôbec. Jeho zákernosť spočíva v agresivite ochorenia a v jeho schopnosti rýchlej tvorby metastáz . Prežitie chorého a celková...

Lupiny vo vlasoch. Sú príčinou mastné vlasy alebo treba hľadať problém niekde inde? Lupiny vo vlasoch. Sú príčinou mastné vlasy alebo treba hľadať problém niekde inde?

Hovorí sa, že vlasy sú korunou krásy. Každý z nás by chcel vyzerať dobre a preto často navštevujeme kadernícke salóny. Estetická stránka je pre dnešný život ľudí veľmi dôležitá. Neraz je...

Naposledy aktualizované 20.01.2022


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.