Polyp maternice: príčiny, príznaky a liečba. Je nebezpečný?

Polyp maternice: príčiny, príznaky a liečba. Je nebezpečný?
Zdroj foto: Cserhelyi photo

Polyp je nezhubný výrastok na slizničnom tkanive. Jedným z najčastejších polypov je polyp na výstelke sliznice maternice. Aká je príčina jeho vzniku, príznaky, prejavy a dostupné možnosti liečby?

Charakteristika

Čo je to polyp?

Polyp je nezhubný benígny útvar vyrastajúci zo sliznice maternice – endometria.

Maternicový (uterinný) polyp je preto nazývaný aj ako endometriálny polyp.

Jedná sa o štrukturálne presne ohraničený útvar, ktorý pozostáva zo zhlukov buniek sliznice. Je ohraničený sliznicou a nezasahuje do okolitého myometria - svaloviny maternice.

Polyp je s výstelkou maternice spojený pomocou stopky. Podľa druhu stopky sú následne polypy delené na prisadlé (široká báza) alebo stopkaté (tenká stonka). 

Polypy vznikajú ako dôsledok nadmerného nárastu počtu buniek. Väčšina týchto výrastkov je nezhubných, avšak postupom času bez liečby sa môžu zmeniť na zhubné, a to najmä pretrvávajúcim rastom buniek.

V niektorých prípadoch sa môže objaviť v maternici väčšie množstvo rôznych polypov súčasne. 

Polypy môžu vyrastať prakticky kdekoľvek na sliznici v ľudskom tele. Najčastejšie sa objavujú na slizniciach vnútorných orgánov. 

Medzi najbežnejšie patrí polyp na:

  • sliznici nosa
  • sliznici hrubého čreva
  • konečníku 
  • výstelke ženskej maternice

Polypy na maternici sa najčastejšie vyskytujú na krčku maternice a v oblasti vnútornej slizničnej steny, ktorá prechádza do dutiny maternice. 

Zravotné riziká polypu maternice: je nebezpečný?

Malé nezhubné výrastky, ktoré nevykazujú žiadne nežiadúce príznaky a zároveň u nich nehrozí vznik rakoviny, sú zvyčajne len pravidelne pozorované gynekológom pomocou ultrazvuku.

Polyp v maternici sám o sebe nebýva bolestivý a nebezpečný. Avšak v niektorých prípadoch je odporúčané jeho odstránenie kvôli riziku premeny charakteru polypu na zhubný – maligný.

Maternicový polyp nie je nebezpečný útvar, no nadväzujúce  možné komplikácie sú rizikom. Neliečený polyp môže ďalej rásť, predchádzať zápalom,  brániť otehotneniu či spôsobovať hormonálnu nerovnováhu.

Najväčším rizikom je premena výrastku do rakovinného nádoru.

I keď žena nepociťuje žiadne zdravotné ťažkosti, je výrazne doporučená pravidelnosť preventívnych prehliadok u gynekológa. Pri nežiadúcich a nejasných prejavoch je nutné vyhľadať lekára ihneď.

Maternicové polypy
Maternicové polypy. Ovary (vaječník), Fundus (dno maternice). Fallopaian tube (vajcovod). Cervix (krčok maternice), Vagina (vagína), Endometrium (sliznica maternice). Maternicové polypy: Sessible polyp (prisadlý typ polypu), Pedunculated polyp (stopkatý typ polypu), Cervical polyp (polyp krčka maternice). Zdroj foto: Getty Images

Aký je rozdiel medzi polypom, myómom a cystou?

  • Polyp je nezhubný výrastok na slizničnom tkanive.
  • Myóm (fibroid) je nezhubný benígny útvar vyrastajúci zo salvového tkaniva maternice - myometria. Myóm je na rozdiel od mäkkého polypu tvrdý. Vyskytuje sa najmä v stene svaloviny alebo pod sliznicou maternice.
  • Cysta predstavuje vačok, dutinu vyplnenú riedkou alebo hustou tekutinou, nachádzajúcou sa zväčša na povrchu vaječníka. Patrí medzi nezhubné nádory. 

Všetky rôzne výrastky a útvary maternice je možné diagnostikovať pomocou intravaginálneho ultrazvuku a histologického odberu na prehliadke u gynekológa. Vhodná je skorá diagnostika a včasné stanovenie terapie, ktorá znižuje zdravotné riziká.

Príčiny

Polypy sa objavujú v reprodukčnom veku ženy, pred i po období menopauzy (klimaktéria). Najčastejšie však po 40. roku života.

Vznikajú ako dôsledok veľkého nárastu počtu buniek sliznice.

Príčina polypov nie je presne stanovená, avšak hlavným rizikovým faktorom je premnoženie buniek sliznice, opakované zápaly panvovej oblasti a hormonálne dysbalancie.

Hlavnú úlohu zohráva pôsobenie hormónov na výstelku maternice, konkrétne hormón estrogén.

Rizikové faktory vzniku polypu:

  • Obdobie okolo menopauzy
  • Premnoženie buniek endometria
  • Zápaly panvovej oblasti
  • Hormonálne zmeny a nerovnováha
  • Hormonálna liečba
  • Vysoký krvný tlak
  • Endokrinné poruchy
  • Dlhodobý nadmerný stres
  • Oslabený imunitný systém
  • Obezita

Príznaky

Vo veľa prípadoch žena ani o existencii polypu nevie a je diagnostikovaný na preventívnej prehliadke u gynekológa.

Jeden z najčastejších príznakov polypu maternice je nepravidelné vaginálne krvácanie, nadmerné menštruačné krvácanie, krvácanie mimo cyklus a prípadne krvácanie po pohlavnom styku.

Pri akýchkoľvek nezvyčajných príznakoch je nutné navštíviť gynekológa.

Nepravidelné vaginálne krvácanie ako možný príznak polypu maternice
Nepravidelné vaginálne krvácanie ako možný príznak polypu maternice. Zdroj foto: Cserhelyi photo

Najčastejšie príznaky polypu maternice:

  • Nepravidelné krvácanie
  • Krvácanie mimo cyklus
  • Krvácanie po pohlavnom styku
  • Krvácanie po menopauze
  • Predĺžená doba menštruácie
  • Problém s otehotnením
  • Bolesť v oblasti podbrušia

Diagnostika

Hlavným diagnostickým prvkom je vyšetrenie u špecialistu - gynekológa.

Lekár využije abdominálny povrchový ultrazvuk a vnútorný intravaginálny ultrazvuk prostredníctvom pošvovej trubice. Ultrazvuk vysiela zvukové vlny a vytvára obrazy štruktúr skúmaného pohlavného orgánu - maternice.

Gynekológ zvykne vykonať histologický odber. Testovacím materiálom je vzorka tkaniva získaná biopsiou tkaniva. Touto laboratórnou metódou sa vylučuje maligný charakter výrastku sliznice maternice.

Ďalej je možné využiť špeciálnu intravaginálnu ultrazvukovú metódu hystersonografiu, pri ktorej je pomocou katétru aplikované do maternice malé množstvo fyziologického roztoku.

Tento roztok umožňuje lepší pohľad lekára na skúmané štruktúry a útvary dutiny maternice.

Ďalej hysteroskopia, kde lekár pacientke zavedenie trubicové optické zariadenie do maternice cez pošvu a umožní priame zobrazenie vnútra maternice. Tento zákrok je diagnosticko-liečebným.

Pomocou diagnostickej metódy magnetickej rezonancie (MRI) je možné určiť presnú lokalizáciu, charakteristiky, vývoj polypu a jeho štádium. MRI sa vykonáva zväčša pri podozrení na maligný typ polypu.

Prevencia vzniku polypu maternice

Prevencia vzniku rastu polypov, myómov, cýst a iných výrastkov maternice nie je presne odborne stanovená.

Základným pilierom prevencie sú pravidelné preventívne kontroly u gynekológa a včasná diagnostika.

Doporučený je zdravý životný štýl, obmedzenie konzumácie alkoholických nápojov, nefajčiť, dbať na silný imunitný systém, vyvarovať sa stresovým situáciám, mať dostatok pohybu a pestrú plnohodnotnú stravu.

Tipy na prevenciu vzniku polypu:

Polyp maternice a tehotenstvo

Neliečený polyp môže svojim stálym rastom a charakterom komplikovať počatie dieťaťa. Polyp môže meniť stav sliznice maternice, čo môže mať negatívny vplyv na uhniezdenie oplodneného vajíčka v endometriu maternice.

Preto je vhodná konzultácia s gynekológom, ktorý vylúči komplikácie polypu v rámci otehotnenia a následnej gravidity. 

V niektorých prípadoch sa polyp v dôsledku hormonálnych zmien môže objaviť až v priebehu tehotenstva. Následný postup riešenia problému už stanoví gynekológ na základe individuálneho zdravotného stavu danej pacientky.

Je potrebné vyšetriť a zhodnotiť možné riziká spojené s polypom a riziká spojené odstraňovaním polypu počas gravidity. 

Najčastejšie otázky a odpovede o polype maternice

Pýtate sa...

Čo je to polyp maternice?

  • Polyp maternice je nezhubný výrastok, ktorý sa vytvára na sliznici maternice. Jeho veľkosť sa môže líšiť od niekoľkých milimetrov po niekoľko centimetrov a môže sa objaviť u žien v akomkoľvek veku, najčastejšie však po štyridsiatom roku.

Aké sú časté príznaky polypu maternice?

  • Mnohé ženy nemajú žiadne príznaky, ale ak sa vyskytnú, môžu zahŕňať nepravidelné menštruačné krvácanie, krvácanie medzi menštruáciami, bolestivé alebo nepríjemné pocity v podbrušku. V niektorom prípade zníženú plodnosť.

Čo spôsobuje vznik polypov?

  • Presná príčina polypov nie je známa, no odborníci veria, že môžu súvisieť s hormonálnymi zmenami, najmä zvýšenými hladinami estrogénu, ktoré podporujú rast sliznice maternice.

Sú polypy nebezpečné?

  • Polypy maternice sú väčšinou nezhubné, ale niektoré môžu byť rizikové a vyvinúť sa do rakoviny maternice. Preto sa odporúča ich odstránenie, najmä ak spôsobujú príznaky alebo sa zistia u žien po menopauze.

Ako sa polypy diagnostikujú?

  • Diagnostikovať polyp možno ultrazvukom, hysteroskopiou alebo špeciálnymi zobrazovacími vyšetreniami. Hysteroskopia umožňuje nielen diagnostiku, ale aj okamžité odstránenie polypu.

Aké sú možnosti liečby?

  • Najčastejšou metódou je hysteroskopická polypektómia, ktorá umožňuje presné odstránenie polypu. V niektorých prípadoch môže lekár odporučiť sledovanie, hormonálnu liečbu na zníženie jeho rastu, ale chirurgické odstránenie je väčšinou preferované.

Je možné zabrániť vzniku polypov?

  • Prevencia vzniku polypov nie je úplne možná, pretože ich presná príčina nie je známa. Avšak pravidelné gynekologické prehliadky môžu pomôcť pri včasnej detekcii a liečbe.

Ako sa lieči: Polyp maternice - polyp krčka maternice

Liečba polypu maternice: Sledovanie, lieky až operácia

Zobraziť viac
fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

  • ROZTOČIL, Aleš a Pavel BARTOŠ. Moderní gynekologie. Praha: Grada, 2011. ISBN 978-80-247-2832-2.
  • ČEPICKÝ, Pavel, ed. Kapitoly z diferenciální diagnostiky v gynekologii a porodnictví. Praha: Grada Publishing, 2018. ISBN 978-80-247-5604-2.
  • ROB, Lukáš, Alois MARTAN a Pavel VENTRUBA. Gynekologie. Třetí, doplněné a přepracované vydání. Praha: Galén, [2019]. ISBN 978-80-7492-426-2.
  • healthline.com - What Are the Symptoms, Types, and Treatments for Polyps? Ann Pietrangelo
  • ncbi.nlm.nih.gov - Endometrial polyps: Pathogenesis, sequelae and treatment. Njume Peter Nijkang, Lyndal Anderson, Robert Markham and Frank Manconi
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Zoznam lekárov liečiacich chorobu

Odporúčané