späť na zoznam príznakov

Krvácanie mimo menštruačný cyklus

Čítajte 1 skúsenosť užívateľov s Krvácanie mimo menštruačný cyklus

Krvácanie mimo menštruačný cyklus patri medzi príznaky Pohlavnej sústavy
Ďalšie názvy: metroragie
V obsahu nájdete:


Krvácanie mimo menštruačný cyklus nemusí vždy znamenať vážnejšie ochorenie, ale záleží to aj od rôznych iných príznakov. Tento jav sa volá odborne metroragia a napríklad výkyvy v menštruačnom cykle sú pomerne bežné. Môže ísť o dôsledok napríklad hormonálnych nezrovnalostí, napríklad aj v prípade užívania antikoncepcie. Pokiaľ totiž ženy napríklad vysadia hormonálnu antikoncepciu, môže sa objaviť krvácanie napríklad aj uprostred cyklu.

Pri menopauze, čiže v období prechodu, je obdobie menštruácie tiež veľmi nepravidelné a niekedy sa dostaví aj takzvané postmenopauzálne krvácanie, ktoré má súvislosť so znižovaním ženských hormónov v tele práve po období menopauzy. Mimomenštruačné krvácanie môže prísť napríklad aj po pohlavnom styku ak bol natoľko intenzívny, že došlo k narušeniu sliznice pošvy. Sú však aj prípady, kedy krvácanie mimo cyklus znamená niečo viac.

Pomerne časté je krvácanie mimo menštruačný cyklus aj pri zápalových ochoreniach, napríklad pri zápale maternice. Zápal maternice môže postihnúť rôzne časti tohto ženského nepárového pohlavného orgánu, či už hrdlo, sliznicu tela maternice, svalovinu tela maternice, alebo jej iné časti. Pre tento zápal je charakteristická aj bolesť bolesť v nadbrušku, bolesť pri močení, zvýšená telesná teplota a dostavuje sa aj hnisavý a páchnuci výtok z pošvy.

Aj pri zápale vaječníkov, čo je tiež infekčné a zápalové ochorenie, dochádza k zvýšenej krvácavosti a to aj mimo obdobia menštruačné cyklu, pričom podobne ako pri predošlom spomínanom zápale, nie je to jediný symptóm, ale je ich viac, od bolestí až po vaginálny výtok. Zápal je baktériového typu a veľmi často dochádza k nakazeniu pri pohlavnom styku, prípadne môže byť zápal podnietený aj chladom a prechladnutím pri nevhodnom oblečení.

Krvácaním aj mimo menštruačný cyklus sa prejavujú tiež pohlavne prenosné ochorenia, ako napríklad kvapavka. Ide o najčastejšie sexuálne prenosné ochorenie u nás a postihuje najviac mužov a ženy vo veku od 15 do 35 rokov. Kvapavku spôsobuje baktéria Neiseria gonorrhoeae a prenáša sa takmer výhradne len cez pohlavný styk. Nastáva aj hnisavý výtok z močovej trubice a bolesť pri močení. Podobne medzi pohlavné ochorenia patrí aj chlamýdiová infekcia.

Za tú môžu chlamýdie, čo sú malé organizmy, pričom práve chlamydia trachomatis je príčinou tejto sexuálne prenosnej choroby. Prenáša sa sexuálnym stykom a môže u žien negatívne ovplyvniť plodnosť, pričom okrem krvácania mimo menštruačný cyklus je infekcia typická aj svrbením v pošve a močovej trubici. Krvácaním a tiež aj bielym pošvovým výtokom sa môže prejavovať aj rakovina krčka maternice, takže tento príznak rozhodne netreba podceňovať a je treba pri jeho výskyte okamžite navštíviť gynekológa.

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

redaktor

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Počas tehotenstva sa chráňte pred zápalom vaječníkov Počas tehotenstva sa chráňte pred zápalom vaječníkov

Zápal vaječníkov je pomerne časté gynekologické ochorenie. Na svedomí môže mať rôzne zdravotné komplikácie, v rátane neplodnosti. V tehotenstve toto zápalové ochorenie predstavuje riziko...

Rakovina vaječníkov - ako ju včas rozpoznať? Rakovina vaječníkov - ako ju včas rozpoznať?

Rakovina vaječníkov (cancer ovaries) je závažné nádorové ochorenia postihujúce ženy bez ohľadu na vek. Začiatok ochorenia býva nenápadný. V úvode bezpríznakový (asymptomatický)....

Ako sa prenáša kvapavka Ako sa prenáša kvapavka

Kvapavka je vysoko nákazlivé pohlavne prenosné ochorenie. K prenosu teda dochádza pohlavným stykom. Avšak, nákaza neprebieha iba vaginálnym stykom, ale aj análnym alebo orálnym. To, či...

Prevencia pred rakovinou krčka maternice Prevencia pred rakovinou krčka maternice

Rakovina krčka maternice je celosvetový problém. Je druhým najčastejším onkologickým ochorením u žien do veku 45 rokov a treťou najčastejšou príčinou úmrtia žien. 

Čo hrozí pri striedaní sexuálnych partnerov, alebo aké pohlavne prenosné ochorenia poznáme Čo hrozí pri striedaní sexuálnych partnerov, alebo aké pohlavne prenosné ochorenia poznáme

Ochorenia, ktoré sa prenášajú pohlavným stykom sa nazývajú sexuálne prenosné ochorenia (Sexually transmitted diseases - STDs). Prenos z osoby na osobu počas pohlavného styku, takto sa...

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
Krvacanie - Rika 26.08.2017 17:17

Krvácaním mimo menštruačného cyklu som trpela 25 rokov. Nepomáhala žiadna terapia či už hormonálna, protizápalové a pod. V gynekologické ambulancii som bola pravidelne a aj tak mi nič nezabralo. Takto isto trpela aj moja mama asi 30 rokov. Pretože poriadne som mala neustále, nakoniec som nekrvacala iba 2 dni v mesiaci a počas menštruácie som mala veľmi silné bolesti, musela som 2 dni prekážať v posteli. To nebol život. Vybrali mi konečne potom maternicu a ja sa konečne cítim dobre.