späť na zoznam príznakov

Krvácanie po pohlavnom styku

Krvácanie po pohlavnom styku

Krvácanie sa vyskytuje v prípade prvého pohlavného styku, keď sa naruší panenská blana. Niekedy sa vyskytuje po nešetrnom alebo násilnom sexuálnom akte, a teda aj po sexuálnom zneužití. Avšak, v niektorých prípadoch je príčinou ochorenie, napríklad zápal, pohlavne prenosná choroba či nádor.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Krvácanie po pohlavnom styku patri medzi príznaky Pohlavnej sústavy
Ďalšie názvy: postkoitálne krvácanie, krvácanie po koite, krvácanie po sexuálnom styku, krvácanie po sexe
V obsahu nájdete:


Choroby s príznakom "krvácania po pohlavnom styku"

Krvácanie po pohlavnom styku môže byť príznakom niektorého z množstva zápalových, infekčných a pohlavne prenosných ochorení. Ochorenia postihujú pošvu, maternicu, vaječníky alebo iné časti ženských pohlavných orgánov.

Príčinou krvácania po pohlavnom styku nie je iba ochorenie

Veľakrát sa však nemusí jednať o príznak závažného ochorenia. Práve preto by malo vždy pri takomto krvácaní nasledovať vyšetrenie u gynekológa. Ten vie na základe gynekologického vyšetrenia vylúčiť nebezpečné príčiny.

Muž leží na žene, sexuálny akt
Krvácanie vzniká aj pri nešetrnom styku

Príkladom je aj krvácanie v prípade, ak bol pohlavný styk príliš intenzívny. Ale vzniká aj pri násilnom pohlavnom styku. Pri ktorom sa poškodí sliznica pošvy a nastáva krvácanie.

Ku krvácaniu môže prísť aj v prípade, ak sa sliznica pošvy nedostatočne zvlhčuje. Vaginálna suchosť je problém pri pohlavnom styku, keď sa môže vyskytnúť už spomínané poškodenie sliznice.

Ak je pošva suchá, k jej zvlhnutiu nedochádza ani pri stimulácii, odporúča sa použitie lubrikačného prípravku. Lubrikant zvlhčí sliznicu, zníži trenie, a tým znižuje riziko poranenia pri sexuálnom splynutí.

Krvácanie po prvom sexuálnom styku

V prípade prvého sexuálneho styku je prirodzené poistkoitálne krvácanie. Dochádza k pretrhnutiu panenskej blany, čiže k deflorácii. Štruktúrou ide o blanu s malým krvným zásobením a pretrhnutie blany je sprevádzané veľmi miernym krvácaním.

Počas ovulácie

Ku krvácaniu môže dôjsť aj počas doby ovulácie, čo je zhruba medzi 12. a 14. dňom menštruačného cyklu. Prejavom môže byť aj mierne zvýšená telesná teplotapocit pnutia v podbrušku.

Zápalové, infekčné a pohlavne prenosné ochorenia

Krvácanie po pohlavnom styku môže byť príznakom aj pre vaginitídu a atrofickú vaginitídu. Vaginitída je zápal pošvy, okrem krvácania po styku sa vyskytujú aj iné príznaky, a to pálenie a svrbenie pošvy a hrádze, silný, zapáchajúci výtok, ktorý môže byť sivej, žltej alebo zelenej farby. Pridružuje sa aj pálenie pri močení.

Atrofická vaginitída je typickým ochorením, ktoré sa vyskytuje po menopauze. Medzi príznaky patrí suchosť pošvy, zápal sliznice, pálenie, svrbenie, bolesť pri pohlavnom styku. Pri pohlavnom styku sa odporúča použitie lubrikantu.

Muž leží v posteli, čaká na ženu v podväzkoch, ktorá má v ruke fľašu vína
Časté striedanie sexuálnych partnerov je rizikom pre nákazu

Infekčné pohlavne prenosné ochorenia sú ďalšou príčinou. Jednou z nich je napríklad aj kvapavka, ktorá patrí medzi najčastejšie pohlavne prenosné choroby. 

Je spôsobená baktériou gonokok, čo je všeobecne zaužívaný názov pre Neisseria gonorrhoeae. Baktéria sa prenáša takmer výhradne pohlavným stykom. Zriedka aj prostredníctvom kontaminovaných pomôcok osobnej hygieny, napríklad cez uteráky. Prítomný je aj hnisavý výtok z močovej trubice bolesť pri močení.

Aj chlamýdiová infekcia sa zaraďuje medzi pohlavne prenosné ochorenia. Prenášajú sa pri pohlavnom styku a túto infekciu spôsobujú chlamýdie. To sú malé organizmy prenosné osobným stykom. V prípade pohlavnej choroby ide o chlamýdiu trachomatis a má vplyv aj na plodnosť.

Na rozpoznanie choroby si treba všímať aj iné sprievodné príznaky. Tak ako, napríklad svrbenie v močovej trubicipošve, ale prítomné je aj možné krvácanie po pohlavnom styku.

Medzi zápalové a infekčné ochorenia patria aj rôzne zápaly v oblasti panvy, ktoré postihujú napríklad maternicu, vajcovody, vaječníky. Pričom najčastejší u žien je zápal vaječníkov

Bakteriálna infekcia, najčastejšie po nechránenom pohlavnom styku. Veľakrát môže byť spúšťačom takéhoto zápalu aj prechladnutie z chladu, napríklad ak žena nosí krátke tričká alebo bundy, prípadne sedí na studenom podklade.

Krvácanie po koite pre nádor a iné príčiny

Krvácanie po pohlavnom styku ale aj medzi menštruáciami môže znamenať aj nádor v maternici. Napríklad, takto sa prejavuje rakovina krčka maternice. Avšak, môžu sa tu nachádzať nielen zhubné, ale aj nezhubné nádory.

Ku krvácaniu môže prísť aj v prípade, ak sa na krčku maternice nachádzajú polypy. Tie sa pri akte podráždia a rozkrvácajú. Polyp je výrastok zo sliznice.

Dôležitú úlohu význam má preventívna prehliadka ako prevencie pred rakovinou krčka maternice. Tá má za úlohu včasné odhalenie zmien na krčku maternice a aj v iných miestach. Skorá diagnostika umožňuje lepšiu liečbu prípadných problémov.

Ste tehotná a krvácate po pohlavnom styku?

Muž, tehotná žena, nápis láska
Vyskytnúť sa môže aj počas tehotenstva. Odporúčame konzultáciu s gynekológom

Je normálne, že sexuálny život pokračuje aj počas tohto obdobia. Avšak, vzhľadom na tehotnosť, je potrebné voliť vhodnejšie polohy. To sú napríklad poloha z boku, zozadu, ale aj poloha ženy hore. Samozrejme, je lepšie, ak je styk šetrný.

V niektorých prípadoch sa môže aj v tehotenstve vyskytnúť krvácanie počas alebo po pohlavnom styku. Dôvod môže byť zvýšené prekrvenie sliznice pošvy a krčka maternice. Pri styku sú cievy slizníc týchto častí citlivejšie a môže prísť k ich narušeniu.

Dôležité je informovanie gynekológa o tomto krvácaní. V tehotenstve sa môžu vyskytnúť situácie, keď je pohlavný styk obmedzený alebo zakázaný. V tom prípade je potrebné riadiť sa odporúčaním lekára.

Infografika znázorňuje najčastejšie príčiny krvácania po pohlavnom styku
Zhrnutie najčastejších príčin krvácania po pohlavnom styku

Video o príčinách krvácania po sexe

Video o príčinách krvácania po sexe

Ďalšie zaujímavé zdroje

Autor článku

Bc. Lukáš Tóth

Bc. Lukáš Tóth

Redaktor

Vyštudoval Strednú zdravotnícku školu v Nitre a bakalárske štúdium Urgentnej zdravotnej starostlivosti na UKF v Nitre. Po škole pracoval dva roky na traumatológii. Od roku 2006 v záchrannej zdravotnej službe. V súčasnej dobe stále pôsobí v oblasti prednemocničnej zdravotnej starostlivosti.

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Je to kurie oko alebo vírusová bradavica? Je to kurie oko alebo vírusová bradavica?

Vyskytujú sa prevažne na tvári , krku , rukách , chodidlách ale môžu sa objaviť kdekoľvek inde na tele .  Pôsobia rušivo, neesteticky a spôsobujú bolesť v mieste, na ktorom sa...

Rakovina vaječníkov - ako ju včas rozpoznať? Rakovina vaječníkov - ako ju včas rozpoznať?

Rakovina vaječníkov (cancer ovaries) je závažné nádorové ochorenia postihujúce ženy bez ohľadu na vek. Začiatok ochorenia býva nenápadný. V úvode bezpríznakový (asymptomatický)....

Ako sa prenáša kvapavka Ako sa prenáša kvapavka

Kvapavka je vysoko nákazlivé pohlavne prenosné ochorenie. K prenosu teda dochádza pohlavným stykom. Avšak, nákaza neprebieha iba vaginálnym stykom, ale aj análnym alebo orálnym. To, či...

Prevencia pred rakovinou krčka maternice Prevencia pred rakovinou krčka maternice

Rakovina krčka maternice je celosvetový problém. Je druhým najčastejším onkologickým ochorením u žien do veku 45 rokov a treťou najčastejšou príčinou úmrtia žien. 

Čo hrozí pri striedaní sexuálnych partnerov, alebo aké pohlavne prenosné ochorenia poznáme Čo hrozí pri striedaní sexuálnych partnerov, alebo aké pohlavne prenosné ochorenia poznáme

Ochorenia, ktoré sa prenášajú pohlavným stykom sa nazývajú sexuálne prenosné ochorenia (Sexually transmitted diseases - STDs). Prenos z osoby na osobu počas pohlavného styku, takto sa...

Naposledy aktualizované 05.10.2018


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.