späť na zoznam príznakov

Krvácanie po pohlavnom styku príznak choroby, komplikácia tehotenstva?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Krvácanie po pohlavnom styku príznak choroby, komplikácia tehotenstva?
Zdroj foto: Getty images

Krvácanie po sexe sa vyskytuje v prípade prvého pohlavného styku, keď sa naruší panenská blana. Niekedy i po nešetrnom alebo násilnom sexuálnom akte, a teda po sexuálnom zneužití. V niektorých prípadoch je príčinou ochorenie, zápal, pohlavne prenosná choroba či nádor.


Krvácanie po pohlavnom styku môže byť príznakom niektorého z množstva zápalových, infekčných a pohlavne prenosných ochorení. Ochorenia postihujú pošvu, maternicu, vaječníky alebo iné časti ženských pohlavných orgánov.

Krvnácanie z pošvy po sexe nemusí byť iba znakom choroby. Vyskytuje sa i po príliš intenzívnom či násilnom pohlavnom akte. 

Príčin je viac, čítajte s nami a dozviete sa...

Príčinou krvácania po pohlavnom styku nie je iba ochorenie

Veľakrát sa však nemusí jednať o príznak závažného ochorenia. Práve preto by malo vždy pri takomto krvácaní nasledovať vyšetrenie u gynekológa. 

Ten vie na základe gynekologického vyšetrenia vylúčiť nebezpečné príčiny.

Muž leží na žene, sexuálny akt
Krvácanie vzniká aj pri nešetrnom styku

Príkladom je aj krvácanie v prípade, ak bol pohlavný styk príliš intenzívny. Ale vzniká aj pri násilnom pohlavnom styku. Pri ktorom sa poškodí sliznica pošvy a nastáva krvácanie.

Ku krvácaniu môže prísť aj v prípade, ak sa sliznica pošvy nedostatočne zvlhčuje. Vaginálna suchosť je problém pri pohlavnom styku, keď sa môže vyskytnúť už spomínané poškodenie sliznice.

Ak je pošva suchá, k jej zvlhnutiu nedochádza ani pri stimulácii, odporúča sa použitie lubrikačného prípravku. Lubrikant zvlhčí sliznicu, zníži trenie, a tým znižuje riziko poranenia pri sexuálnom splynutí.

 

Krvácanie po prvom sexuálnom styku

V prípade prvého sexuálneho styku je prirodzené poistkoitálne krvácanie. Dochádza k pretrhnutiu panenskej blany, čiže k deflorácii. Štruktúrou ide o blanu s malým krvným zásobením a pretrhnutie blany je sprevádzané veľmi miernym krvácaním.

 

Počas ovulácie

Ku krvácaniu môže dôjsť aj počas doby ovulácie, čo je zhruba medzi 12. a 14. dňom menštruačného cyklu. Prejavom môže byť aj mierne zvýšená telesná teplotapocit pnutia v podbrušku.

 

Zápalové, infekčné a pohlavne prenosné ochorenia

Krvácanie po pohlavnom styku môže byť príznakom aj pre vaginitídu a atrofickú vaginitídu. Vaginitída je zápal pošvy, okrem krvácania po styku sa vyskytujú aj iné príznaky, a to pálenie a svrbenie pošvy a hrádze, silný, zapáchajúci výtok, ktorý môže byť sivej, žltej alebo zelenej farby. Pridružuje sa aj pálenie pri močení.

Atrofická vaginitída je typickým ochorením, ktoré sa vyskytuje po menopauze. Medzi príznaky patrí suchosť pošvy, zápal sliznice, pálenie, svrbenie, bolesť pri pohlavnom styku. Pri pohlavnom styku sa odporúča použitie lubrikantu.

Muž leží v posteli, čaká na ženu v podväzkoch, ktorá má v ruke fľašu vína
Časté striedanie sexuálnych partnerov je rizikom pre nákazu

Infekčné pohlavne prenosné ochorenia sú ďalšou príčinou. Jednou z nich je napríklad aj kvapavka, ktorá patrí medzi najčastejšie pohlavne prenosné choroby. 

Je spôsobená baktériou gonokok, čo je všeobecne zaužívaný názov pre Neisseria gonorrhoeae. Baktéria sa prenáša takmer výhradne pohlavným stykom. Zriedka aj prostredníctvom kontaminovaných pomôcok osobnej hygieny, napríklad cez uteráky. Prítomný je aj hnisavý výtok z močovej trubice bolesť pri močení.

Aj chlamýdiová infekcia sa zaraďuje medzi pohlavne prenosné ochorenia. Prenášajú sa pri pohlavnom styku a túto infekciu spôsobujú chlamýdie. To sú malé organizmy prenosné osobným stykom. V prípade pohlavnej choroby ide o chlamýdiu trachomatis a má vplyv aj na plodnosť.

Na rozpoznanie choroby si treba všímať aj iné sprievodné príznaky. Tak ako, napríklad svrbenie v močovej trubicipošve, ale prítomné je aj možné krvácanie po pohlavnom styku.

Medzi zápalové a infekčné ochorenia patria aj rôzne zápaly v oblasti panvy, ktoré postihujú napríklad maternicu, vajcovody, vaječníky. Pričom najčastejší u žien je zápal vaječníkov

Bakteriálna infekcia, najčastejšie po nechránenom pohlavnom styku. Veľakrát môže byť spúšťačom takéhoto zápalu aj prechladnutie z chladu, napríklad ak žena nosí krátke tričká alebo bundy, prípadne sedí na studenom podklade.

 

Krvácanie po koite pre nádor a iné príčiny

Krvácanie po pohlavnom styku ale aj medzi menštruáciami môže znamenať aj nádor v maternici. Napríklad, takto sa prejavuje rakovina krčka maternice. Avšak, môžu sa tu nachádzať nielen zhubné, ale aj nezhubné nádory.

Ku krvácaniu môže prísť aj v prípade, ak sa na krčku maternice nachádzajú polypy. Tie sa pri akte podráždia a rozkrvácajú. Polyp je výrastok zo sliznice.

Dôležitú úlohu význam má preventívna prehliadka ako prevencie pred rakovinou krčka maternice. Tá má za úlohu včasné odhalenie zmien na krčku maternice a aj v iných miestach. Skorá diagnostika umožňuje lepšiu liečbu prípadných problémov.

 

Ste tehotná a krvácate po pohlavnom styku?

Muž, tehotná žena, nápis láska
Vyskytnúť sa môže aj počas tehotenstva. Odporúčame konzultáciu s gynekológom

Je normálne, že sexuálny život pokračuje aj počas tohto obdobia. Avšak, vzhľadom na tehotnosť, je potrebné voliť vhodnejšie polohy. To sú napríklad poloha z boku, zozadu, ale aj poloha ženy hore. Samozrejme, je lepšie, ak je styk šetrný.

V niektorých prípadoch sa môže aj v tehotenstve vyskytnúť krvácanie počas alebo po pohlavnom styku. Dôvod môže byť zvýšené prekrvenie sliznice pošvy a krčka maternice. Pri styku sú cievy slizníc týchto častí citlivejšie a môže prísť k ich narušeniu.

Dôležité je informovanie gynekológa o tomto krvácaní. V tehotenstve sa môžu vyskytnúť situácie, keď je pohlavný styk obmedzený alebo zakázaný. V tom prípade je potrebné riadiť sa odporúčaním lekára.

Infografika znázorňuje najčastejšie príčiny krvácania po pohlavnom styku
Zhrnutie najčastejších príčin krvácania po pohlavnom styku

Video o príčinách krvácania po sexe

Video o príčinách krvácania po sexe

Ďalšie zaujímavé zdroje

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Stredná zdravotnícka škola v Nitre mi dala základ pre uplatnenie sa v oblasti zdravia a chorôb. Vďaka nej som 2 roky pracoval na traumatologickej klinike a ambulancii vo FN Nitra. Od roku 2006 som bol zamestnaný v záchrannej zdravotnej službe, kde som zotrval do roku 2017. Bakalárske štúdium som absolvoval na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre v odbore urgentná zdravotná starostlivosť. Bakalársky titul mi umožnil pokračovať v poslaní zdravotníckeho záchranára. Medzičasom som získal miesto na tiesňovej linke 155. V prednemocničnej zdravotnej starostlivosti tak pôsobím do dnešnej doby. Záujem o človeka, zdravie a aj samotné choroby som mal už v detstve, čo mi dalo predpoklad venovať sa tejto téme i v dospelosti. Štúdium a získavanie nových informácií v praxi mi poskytlo skvelý podklad pre písanie odborných textov a to v podobe článkov, ktorým porozumejú i bežní ľudia. Moja záľuba v portáli Zdravotéka má tak pevné základy v rokoch praxe aj v osobnom záujme. Podobne ma zaujíma i zdravá strava, výživa a celkovo zdravý životný štýl. Svoj voľný čas vypĺňam rodinou a športom

Čítajte 1 skúsenosť užívateľov s krvácaním po pohlavnom styku

Krvácanie po pohlavnom styku príznak choroby, komplikácia tehotenstva? patri medzi príznaky Pohlavnej sústavy
Ďalšie názvy: postkoitálne krvácanie, krvácanie po koite, krvácanie po sexuálnom styku, krvácanie po sexe
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
36. týždeň tehotenstva (36.TT). Už len krok k zrelosti dieťatka? 36. týždeň tehotenstva (36.TT). Už len krok k zrelosti dieťatka?

Vaše tehotenstvo je takmer na konci. Zostáva vám už len jeden týždeň, kým sa vaše tehotenstvo bude považovať za úplne. Dieťa narodené v 37. týždni je považované za zrelé. 

Sex v tehotenstve. Na čo si dať pozor a aké zmeny so sebou prináša? Sex v tehotenstve. Na čo si dať pozor a aké zmeny so sebou prináša?

Tehotenstvom sa mení množstvo vecí. Intímny život je jednou z nich. Niektoré páry si milovanie naďalej užívajú, iné sa sexu počas tehotenstva vyhýbajú. Mnohých trápia rôzne otázky i obavy.

Výtok v tehotenstve. Čo sa považuje za normálny výtok? A ako sa prejavuje infekcia? Výtok v tehotenstve. Čo sa považuje za normálny výtok? A ako sa prejavuje infekcia?

Výtok je častým sprievodným javom tehotenstva. Počas tehotenstva je sliznica pošvy viac zdurená, vplyvom hormónov a je náchylnejšia aj na výskyt infekcií. 

Čo je to placenta, kedy vzniká a akú má funkciu počas tehotenstva? Čo je to placenta, kedy vzniká a akú má funkciu počas tehotenstva?

Placenta, alebo plodový koláč, má veľký vplyv na priebeh celého tehotenstva. Počas tehotenstva vyživuje vaše bábätko, aby mohlo pekne rásť, chráni ho, dýcha zaň a nahrádza mu všetky...

Čo hrozí striedaním sexuálnych partnerov? Pohlavne prenosné ochorenia Čo hrozí striedaním sexuálnych partnerov? Pohlavne prenosné ochorenia

Ochorenia, ktoré sa prenášajú pohlavným stykom sa nazývajú sexuálne prenosné ochorenia (Sexually transmitted diseases - STDs). Prenos z osoby na osobu počas pohlavného styku, takto sa...

Naposledy aktualizované 09.09.2021


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
Janka 19.12.2021 23:23

Dobrý deň mám problém s ktorým sa bojím ist ku ginekologicke pri každom sexe jemnom krvacam dakedy mame sex po 2 týždňoch cize sex nepravidelný v živote šógi nemala choro bu po hlavnú vedeli by ste mi pomôcť prosím vás odpíšte mi na jankamolnarova30@centrum.sk