späť na zoznam príznakov

Bolesť v podbrušku

Bolesť v podbrušku

Bolesť v podbrušku môže znamenať len bežné problémy napríklad s trávením alebo pri syndróme podráždeného čreva, v prípade žien ide veľmi často o bolesti spôsobené začiatkom menštruácie alebo po menštruácii, ale môže sa jednať aj o vážnejšie ochorenia alebo zdravotné problémy, či už v rámci tráviacej sústavy, vylučovacej sústavy alebo aj o infekčné ochorenia pohlavných orgánov. Je treba si všímať okrem samotnej bolesti a jej typu aj ďalšie pozorovateľné symptómy.


Bolesť na pravej strane

V prípade, že ide o bolesť na pravej strane podbruška, ktorá začala ešte predtým nepatrne okolo pupku a následne vyžaruje naľavo alebo pod rebrový oblúk, môže to signalizovať aj akútny zápal slepého čreva. V tomto prípade je veľmi dôležitá včasná diagnostika, pretože je potrebný operačný zákrok, ktorým sa zapálená časť na slepom čreve odstráni. Bolesťou v časti podbruška je charakterizovaná aj divertikulóza, čo je zápalové ochorenie hrubého čreva.

V hrubom čreve sa nachádzajú určité menšie výklenky, nazvané aj divertikuly, ktoré sa môžu zapáliť, ak sa dostanú baktérie cez sliznicu z čreva práve do týchto výklenkov. Liečba spočíva buď v podávaní antibiotík, alebo v chirurgickom zákroku. Častá je aj infekcia a akútny zápal žlčníka alebo pankreasu a vtedy je prítomná bolesť v podbrušku buď v pravej alebo strednej časti. Veľmi časté sú žlčníkové kamene, pri ktorých je prítomná veľmi ostrá bolesť, tzv. kolika.

Bolesť na ľavej strane

Bolesť v ľavom podbrušku u mužov aj u žien môže znamenať problémy s tráviacim systémom, napríklad nepriechodnosťou čreva, prípadne ide o Crohnovu chorobu, divertikulitídu alebo ľavostranný zápal slepého čreva. Za týmito bolesťami môže v niektorých prípadoch byť aj zápal respiračného systému, najmä zápal pľúc, popľúcnice alebo pohrudnice. Niekedy sem môže vyžarovať aj problém pri obličkovej kolike, prípadne ide o dôsledok intenzívnejšieho zápalu močových ciest.

Na ľavej strane je bolesť v tehotenstve príznakom gynekologických ťažkostí. U žien na začiatku tehotenstva môže ísť o príznak mimomaternicového tehotenstva, čo je vážny stav, ktorý je nutné lekársky riešiť. Treba vždy rozoznávať, či je bolesť rezavá alebo bodavá, prípadne či sú prítomné aj iné príznaky, napríklad nadúvanie. Okrem toho sa takto prejavuje napríklad aj prekrútenie vaječníkov, čiže torzia, prípadne zápal vajíčkovodov alebo priamo vaječníkov.

Nevoľnosť a bolesť v podbrušku
Veľmi často sa s nevoľnosťou vyskytuje aj bolesť v podbrušku

Problémy sa môžu prejaviť aj na krížoch

Ľadvinové kamene a ľadvinová kolika, čiže bolesť spôsobená obličkami a ich zápalom alebo obličkovými kameňmi, sú charakteristické tým, že bolesť vyžaruje a vystreľuje z boku do triesla a je prítomná aj v podbrušku. V rámci problémov s vylučovaním je častý aj zápal močových ciest, ktorý spôsobuje baktéria Escherichia coli a okrem bolesťou v dolnej časti podbruška je ochorenie charakteristické aj častým močením. Liečba spočíva v podávaní antibiotík.

V niektorých výnimočných prípadoch môže byť problém napríklad aj s menštruáciou, napríklad ak nastane meškanie menštruácie, môžu byť prítomné bolesti v podbrušku, ktoré vyžarujú aj do oblasti krížov a chrbta. Takýto stav sa nazýva predmenštruačný syndróm a nastáva spravidla viac u žien a dievčat v mladšom veku. U polovici žien sú ale príznaky natoľko mierne, že napríklad bolesti, kŕče alebo nepríjemný tlak v podbrušku vôbec nemusí nastať a ak áno, tak v nepatrnej intenzite.

U žien pred menštruáciou aj pre ženské choroby

Kým muž si bolesť v podbrušku väčšinou spájaná práve s tráviacou alebo vylučovacou sústavou a jej orgánmi, u žien môže byť takáto bolesť aj príznakom ochorení a zdravotných problémov súvisiacich s ich pohlavnými orgánmi. Veľmi častá je napríklad endometrióza, čo je ochorenie, kedy sa čiastočky maternice dostanú mimo maternicu do okolitého prostredia, kde reaguj na hormonálne zmeny počas menštruácie a tiež krvácajú, čo spôsobuje bolesti v podbrušku.

Rovnako aj infekcia chlamýdiovými baktériami, ktorá je pohlavne prenosná, sa prejavuje jednak svrbením v močovej trubici a pošve, ale aj bolesťami v oblasti podbruška. Častá je aj bolesť pri pohlavnom styku alebo močení. Rôzne zápalové ochorenia ako je zápal maternice alebo zápal vaječníkov majú vo svojich príznakoch taktiež silné bolesti v oblasti podbruška. Práve tieto ochorenia sú vážnejšieho charakteru a je potrebná včasná diagnostika, aby sa mohlo čo najskôr začať s liečbou.

Bolesť podbruška v tehotenstve
Nebezpečná môže byť bolesť podbruška počas gravidity

Bolesť v podbrušku v tehotenstve

Tehotenstvo je obdobie, kedy ženy veľmi často trápia bolesti v podbrušku. Ak nastane bolesť v podbrušku a zároveň sa vyskytne aj biely vaginálny výtok, môže ísť aj o príznak samotného tehotenstva. Pred tehotenstvom býva napríklad bolesť v podbrušku a niekedy aj číry hlienovitý (občas ružový) výtok aj pri ovulácii, takže sa netreba hneď obávať, že ide o nejaký zápal, cysty alebo podobný problém. V 4. mesiaci tehotenstva môže byť za bolesťou rozpínanie maternice, ale napríklad v 39. týždni už môže ísť aj o začiatok kontrakcií pred pôrodom.

Okrem bežných dôvodov však môžu byť za bolesťami aj vážnejšie stavy (takže treba vždy pozorovať aj ostatné symptómy). Najčastejšie ide o:

  • mimomaternicové tehotenstvo - tento stav sa prejaví ale akútnou bolesťou a bledosťou, takže nejde len o dlhšie bolenie podbruška
  • hroziaci potrat - ide o bolesti v prvej polovici tehotenstva, prítomné je aj slabé špinenie a slabšie krvácanie
  • predčasný pôrod - ak nastanú bolesti po 36. týždni, môže ísť aj o tzv. poslíčkov, pokiaľ sú bolesti v presných intervaloch a sprevádzané kŕčmi, môže ísť už aj o začínajúce konktrakcie
  • začínajúci alebo prebiehajúci potrat - sprevádza ho silná bolesť vysokej intenzity, je nutné okamžite vyhľadať lekársku pomoc

Ďalšie príčiny a súvisiace príznaky

Medzi časté problémy, ktoré sa prejavujú bolesťami v oblasti podbruška, sú rôzne zápaly, u žien najmä v pošve. Aj jednoduchý, no nesprávne liečený alebo neliečený zápal, sa môže rozrásť do ďalších orgánov, napríklad maternice, vaječníkov či vajíčkovodov a následne dochádza k bolestiam, ale aj k hnisavému výtoku, krvácaniu mimo menštruačný cyklus alebo k nevoľnosti. Napríklad zápal krčka maternice sa prejavuje tlakom a bolesťou tak v podbrušku, ako aj v oblasti krížov.

Tu je prehľad najčastejších syndrómov, ktoré sa prejavujú bolesťami v podbrušku:

Čo znamenajú bolesti v podbruškuPodceniť tento príznak už v úvode sa nemusí vyplatiť a potom tak muži, ako aj ženy, môžu mať problémy najmä s trávením, vylučovaním a pohlavnou sústavou. Mierne, ale dlhodobé pobolievanie, je rovnako dôvodom na návštevu lekára. Veľký pozor si treba dať aj za ochorenia spojené s nechráneným pohlavným stykom, napríklad na rôzne ureaplazmy, mykoplazmy, chlamýdiové infekcie alebo dokonca aj na kvapavku - vždy záleží od iných príznakov, napríklad pocitu pálenia pri močení, slabosti či teplote.

Čo môže znamenať bolesť v podbrušku u žien

Čo môže znamenať bolesť v podbrušku u žien

Ďalšie zaujímavé zdroje

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

redaktor

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Plánujete dovolenku? Ktoré lieky by ste nemali zabudnúť pribaliť? Plánujete dovolenku? Ktoré lieky by ste nemali zabudnúť pribaliť?

Plánujete odcestovať a nemáte žiadne zdravotné ťažkosti ? Počítate s tým, že stav pohody vydrží počas celej dovolenky? Len aby ste sa náhodou neprepočítali. Ak sa doma vyskytne nejaký...

Trápia Vás výtoky z pošvy? Trápia Vás výtoky z pošvy?

Vaginálny výtok alebo tiež vaginálny fluór pozná snáď každá žena. V menšom množstve, s typickým bielym sfarbením a bez zápachu sa objavuje na spodnom prádle denne. Jeho abnormality...

Zápal močových ciest trápi v lete najmä nežné pohlavie Zápal močových ciest trápi v lete najmä nežné pohlavie

Letné aktivity, nočné bazénové párty či nie celkom rozumný životný štýl, môžu spôsobiť nemalé zdravotné nepríjemnosti. U žien to často býva práve zápal močových ciest či močového mechúra...

Pohlavné choroby v lete, nebezpečie sexturizmu Pohlavné choroby v lete, nebezpečie sexturizmu

Ľudia v lete cestujú za oddychom, iní radi spoznávajú nové krajiny alebo navštevujú rôzne pamiatky. Prahnú po poznaní neznámych kultúr, ich spôsobu života a nie len to. Túžba zažiť niečo...

Letná hnačka a nie len pokazené potraviny či chvíle Letná hnačka a nie len pokazené potraviny či chvíle

Hnačka sa v období tepla, a teda aj leta objavuje častejšie. Čo ju vyvoláva, aké má príznaky, riziká, ako sa jej účinne zbaviť? Stručné a prehľadné informácie nájdete v článku.

Naposledy aktualizované 29.11.2016


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
musí čítať - Emilia 05.04.2018 15:45

Ahoj všetci, moje meno je Emilia Trpím (HERPES) choroba za uplynulé roky a mala som neustálu bolesť, slabosť, bolesti hlavy a horúce v kolenách. A modliť sa celý deň, mal som veriť v Boha, aby som sa jedného dňa uzdravil. Táto choroba začala cirkulovať po celom mojom tele a podstupovala som liečbu od môjho rodinného lekára, pred niekoľkými týždňami som prišiel do vyhľadávania na internete, ak by som mohol získať akékoľvek informácie týkajúce sa prevencie tejto choroby, pri mojom vyhľadávaní som videl svedectvo niekto, kto bol vyliečený z (hepatitídy B a rakoviny) DR OKODO a ja som prijal e-mailovú adresu tohto DR a ja ho kontaktovať kvôli mojej chorobe, ak môže pomôcť, tak som napísal DR OKODO a povedal mu o mojom HERPES Virus) povedal mi, aby som sa nebál, že som bol vyliečený, ale nebol som si istý, ale ja som to skúsil dobre po všetkých procedúrach a náprave, ktoré mi poskytol DR, menej ako týždeň som začal zažívať zmeny po celom tele a uistil ma, že za pár týždňov budem v poriadku. o niekoľko týždňov neskôr som išiel k lekárovi na test, niekoľko hodín neskôr som dostal výsledok testu potvrdil, že som sa konečne uzdravil, som skočil a bol skutočne šťastný. Takže priatelia sú, ak máte takúto chorobu alebo akýkoľvek iný problém, ktorý môžete zaslať e-mailom na: info.usa.temple@gmail.com) A on tiež zaobchádza s GENITAL WARTS, GONORRHEA, HIV / AIDS, LOW SPERM COUNT, MENOPAUSE DISEASE, PROBLÉM PREGNANCY, SHORTSIGHTEDNESS PROBLÉM, STROKE, Vráťte bývalého milenca alebo manželku / manžela ... DR ďakujem vám za pomoc, že ​​budem navždy spokojný za vašu pomoc. priatelia, prosím, len DR OKODO Have The Cure to Herpes !!! kontaktujte ho teraz na info.usa.temple@gmail.com

Miro - Miroslav 14.03.2018 20:49

Mám pálivé bolesti v podbrušku na pravej strane mám tam hrce tekuté tak povedali na sone blíži mi aj spodné prádlo keď mám na tom aj pri sedení a chôdzi má to páli a štipe mam tam 30 ročnú jazvu po apendixe poradíte?

Potrebovala by som pomoc - Tojejedno 04.10.2016 18:48

Chcem sa spytat...den po MS sme mali chraneny pohlavny styk...3tyzdne na to ma uz asi 6 dni boli v lavej strane podbruska...neviem cim to moze byt...mozno som nieked prechladla...kedze chodim pozerat na hokej...