späť na zoznam článkov

20. (TT) týždeň tehotenstva: Aké vyšetrenia vás čakajú v tomto týždni?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Ingrid Šajgalová
20. (TT) týždeň tehotenstva: Aké vyšetrenia vás čakajú v tomto týždni?
Zdroj foto: Getty images

20. týždeň tehotenstva a ranné nevoľnosti vás už pravdepodobne netrápia a môžete si užívať príjemné obdobie tehotenstva s rastúcim bruškom, ktoré vás ešte neobmedzuje. 


20. TT - týždeň tehotenstva, ste v piatom mesiaci a presne v polovici tehotenstva

Ako sa vyvíja vaše bábätko v brušku? 

Vaše dieťatko rýchlo rastie a už mohlo dosiahnuť dĺžku 25 cm a váhu približne 300 g. 

Každým dňom stále viac pevnie a zosilňuje

Plod väčšinu dňa prespí, ale keď je hore dáva o sebe vedieť. Stále má dostatok priestoru na kopkanie, kotrmelce a akrobatické kúsky v brušku. 

Jeho svalstvo sa postupne vyvíja a ono začína ovládať svoje pohyby

Už je to hotový malý človiečik, ešte trošku vývoja a o pár týždňov ho už budete držať v náručí. 

Počet nervových buniek plodu je už rovnaký ako u dospelého človeka. 

Všetky vrstvy kože má už vytvorené, ako aj vlasové folikuly. Na jeho hlavičke začínajú rásť prvé vlásky

Na pokožke sa naďalej vytvára vernix caseosa – mázok, čo je biela voskovitá vrstva mazu, ktorá chráni plod pred premočením v plodovej vode. 

Vytvárajú sa mu už aj potné žľazy

Začínajú sa objavovať prsné žľazy a sú slabo viditeľné bradavky

Jeho kosti postupne tvrdnúť ukladaním vápnika získaného z matky. 

Žlčník produkuje žlč, čím pomáha s trávením živín. 

Jeho pľúca sa naďalej vyvíjajú. 

Do tohto týždňa sa už vytvoril v uchu takzvaný slimák, ktorý je sluchovým orgánom a dosiahol veľkosť dospelého človeka. 

Odteraz už vaše dieťatko bude reagovať na všetky zvuky nachádzajúce sa mimo maternice. 

Začínajú sa vyvíjať zúbky

V maternici sa dieťatko stále pohybuje a vkladá si prštek do úst, cmúľa si ho, čím si precvičuje sací reflex, ktorý bude potrebovať po narodení, aby vedelo prijímať materské mlieko. 

Reprodukčný systém sa mu výrazne vyvinul.

Pokiaľ čakáte dievčatko, jej maternica je už v tomto období vytvorená a začína vývoj vaginálneho kanála. V malých vaječníkoch sa už nachádza približne 6 - 7 miliónov primitívnych vajíčok, ktoré po narodení klesnú na počet 1 až 2 milióny a budú klesať počas celého života ženy. 

Ak očakávate chlapca, jeho semenníky sa nachádzajú v brušnej dutine a postupne začnú klesať do mieška, ktorý ešte dorastá. 

Ako sa cíti žena a čo môže pociťovať v 20. týždni tehotenstva? 

Vaše bruško sa zväčšujeformuje, a už ho neprehliadne ani vaše okolie. 

Maternica siaha po pupok. Na vašej pokožke od lonovej kosti po pupok sa môže objaviť tmavé sfarbenie v podobe čiary. 

Pohyby dieťatka ste už možno pocítili v predchádzajúcom týždni, ak nie, tak tento týždeň ich s najväčšou pravdepodobnosťou začnete vnímať. Jeho kopkanie môžete cítiť ako malé šteklenie v brušku, alebo ako pohybujúcu sa bublinku. 

Pokiaľ ste pohyby ešte nepocítili, nemusíte sa obávať. Prvé citeľné pohyby môžu prísť kedykoľvek až do 22. týždňa tehotenstva. 

Vedeli ste, že prvé pohyby plodu u matky začínajú vyvolávať pocit uvedomenia si tehotenstva a vývoj nového života v maternici? Čo vyvoláva u matky ešte väčšiu citovú väzbu k dieťatku. 

Prvorodičky pociťujú pohyby plodu najčastejšie v 20. týždni tehotenstva, druhoviac rodičky už vedia pohyby plodu často identifikovať od 18. týždňa

Vaša hmotnosť sa postupne zvyšuje, čo nie je príznakom zvýšenej konzumácie jedla, ale aj dieťatko naberá na váhe, tak aj maternica, placenta, plodová voda i zvýšený objem krvi, a prsné tkanivo majú svoju váhu. 

Rannou nevoľnosťounechutenstvom ste si už prešli a teraz sa vaša chuť do jedla zvýšila, a k nej pribudlo aj miešanie chutí. Dáte si zmrzlinu a ani ju nedojete a už by ste si dali plátok syru. Áno je to vtipné, ale úplne normálne v tehotenstve. Niektoré tehotné ženy sami nechápu, že začali mať chuť na jedlo, ktoré by predtým nezjedli, alebo by takú kombináciu nikdy neskúsili. Ale ste tehotná a vaše telo si žiada, len opatrne nech si nevyvoláte žalúdočné ťažkosti. 

Môže vás potrápiť pálenie záhy, alebo poruchy trávenia. Snažte sa vyhnúť prejedaniu a ťažkej strave. Radšej sa stravujte častejšie, v menších dávkach ľahšie stráviteľným jedlom, aby ste boli dostatočne vyživená a aj vaše dieťatko, ktoré potrebuje na svoj rast dostatočný príjem živín. 

Bolesť podbruška je pomerné častá v tehotenstve. Viac sa môžete dočítať v článku: Ste tehotná a trápi vás bolesť v podbrušku? Na toto si dajte pozor 

Zvýšená únava, slabosť a nespavosť. Vaše telo pracuje viac ako pred tehotenstvom, preto sa skôr unavíte. Niektoré ženy trápi aj nespavosť, ktorá je často spojená s prílišným premýšľaním a strachom čo bude, ako bude prebiehať celé tehotenstvo, aké to bude keď sa dieťatko narodí. Porozprávajte sa o svojich pocitoch s niekým blízkym, ktorý vás vypočuje. A hlavne sa nezamýšľajte nad maličkosťami, vy ako matka to zvládnete. 

Strie sa môžu začať objavovať v oblasti prsníkov a bokov z náhleho pribratia v týchto oblastiach. Premasťovaním a jemnou masážou pokožky sa im viete čiastočne vyhnúť. 

Často sa vyskytuje u tehotných opuch ďasien a pri čistený zubov môžete spozorovať aj krvácanie z nich. Taktiež vás hocikedy počas dňa môže prekvapiť aj krvácanie z nosa, čo je spôsobené zvýšením prekrvenia slizníc. 

Nadúvanie, plynatosťzápcha niekedy sprevádzajú aj kŕče v bruchu a bolesti v oblasti čriev. Môžu za to hormóny, zväčšujúca sa maternica, ktorá tlačí na črevá, ale aj obmedzenie pohybu zväčšujúcim sa bruškom. 

Vaše prsia sa zväčšujú a môžu byť citlivejšie. 

Môžete pociťovať návaly tepla, ktoré sú spôsobené zvýšenými hodnotami hormónov. 

Točenie hlavyzávrate je spôsobené hormónom progesterón, ktorý má za úlohu zvýšiť prietok krvi do plodu, čím sa zníži váš tlak krvi a jeho prietok do mozgu, a práve to spôsobuje závrate. 

Bolesť hlavy vás môže občas potrápiť, hlavne v teplom prostredí, z prehriatia, alebo v nedostatočne vetraných priestoroch. Siahnuť po tabletke nie je tiež najlepšie riešenie. Dôvodom bolesti hlavy sú pravdepodobne tehotenské hormóny, nedostatok spánku, zvýšený hlad, nízka hladina cukru v krvi, ale aj stres. 

Ak trpíte častými bolesťami hlavy informujte o tom svojho lekára, môže to byť príčinou zvýšeného tlaku krvi a príznakom preeklampsie.  Na uvoľnenie od bolesti má vplyv aj dostatok tekutín, ak ste  vypili málo vody počas dňa môže sa to ukázať práve v tejto podobe. Ak bolesť neprestáva skúste si ľahnúť do tmavej, tichej miestnosti a použiť ľadový obklad na čelo, alebo krk. 

Viac o bolesti hlavy sa dočítate v článku: Bolesť hlavy v tehotenstve: Aké má príčiny a čo na bolesť? 

Kŕče v lýtkachnohách vás môžu zobudiť počas spánku. Často začínajú v druhom trimestri a pokračujú až do konca tehotenstva. 

Kŕče v nohách môžu byť spôsobené nedostatok iontov, ako fosforu, vápnika, alebo magnézia, ale taktiež z tehotenskej únavy, zo zvýšenej hmotnosti z nosenia tehotenského bruška, ale aj z tehotenských hormónov

Ako sa vyhnúť kŕčom v tehotenstve? 

Vyskúšajte naťahovacie cviky na nohy pred spánkom, počas dňa sa snažte odpočívať, vyložte si nohy na vankúš, a stravujte sa vyváženou stravou s dostatkom vitamínov a minerálov. 

Ak máte kŕče, nohy narovnajte a prsty na nohách ťahajte k sebe, postavte sa na studenú podlahu, prípadne vyskúšajte studený obklad. 

Opuch členkov a nôh vám bráni obuť si vaše obľúbené topánky, lebo sa do nich vaša noha nezmestí.  Mierny opuch nôh sa častejšie vyskytuje večer, alebo v teplom prostredí. Na zmiernenie opuchu nôh sa vyhýbajte dlhému sedeniu, alebo státiu. Prechádzky a oddych s vyloženými nohami je najlepšie riešenie. 

Ak vás trápi opuch nôh, prípadne rúk konzultujte to so svojím lekárom, pretože práve opuch môže byť jedným z príznakom preeklampsie.  

Ak vám opuchne len jedna noha, navštívte nemocnicu, pretože sa môže jednať o vytvorenie krvnej zrazeniny v žile. 

Opuch nôh v tehotenstve, zdroj: Getty Images
Opuch a vyskytujúce sa kŕče v lýtku v tehotenstve sú časté. Zdroj: Getty Images

V tehotenstve sa častejšie môže vyskytnúť zápal močových ciest a vaginálne infekcie. Ak spozorujete zmenu farby výtoku, alebo jeho zápach, svrbenie v oblasti genitálií môže sa jednať o vaginálnu infekciu. 

Zápal močových ciest sprevádza neustáli pocit na močenie s pocitom pálenia, štípania pri a po močení. V takýchto prípadoch navštívte lekára nech vám predpíše najšetrnejšie lieky pre vás a vaše dieťatko. 

Čo môžete postrehnúť ? 

Vaše nechty sú pevnejšie a vlasy vám začali rasť rýchlejšie, sú hustejšie a vyživené vďaka tehotenským hormónom, ktoré zvýšeným obehom dodávajú dostatočnú výživu bunkám vlasov a nechtom. 

Chloazma, tmavé tehotenské škvrny, sa vám môžu začať tvoriť na tvári. Obmedzte pobyt na slnku, používajte krémy na pleť s vysokým ochranným faktorom a do stravy pridajte pravidelný príjem vitamínu C, ktorý má dobré účinky nielen na organizmus, ale aj na pleť, pričom znižuje tvorbu tmavých škvŕn. 

Vaša pokožka môže byť mastnejšia. 

Zmeny nálad

Jednu minútu sa cítite dobre s úsmevom na tvári, zrazu vám je do plaču a vzápätí začnete byť nervózna. Tieto výkyvy nálad sú v tehotenstve normálne. Niektoré ženy si ani nevšimnú vplyv nálad, iné by o svojich výkyvoch nálad vedeli rozprávať, tak ako aj ich partneri. Už len vydržať, kým sa hormóny ustália a po pár mesiacoch sa s partnerom budete na tom smiať. 

Zvýšená precitlivenosť vďaka tehotenským hormónom dokáže s vami riadne zamávať. Uvidíte nejaký obrázok, alebo úryvok z filmu a vám sa hneď po líci začínajú kotúľať slzy. Rozplače vás aj plač dieťaťa na ihrisku, alebo zmenený tón hlasu partnera.  

precitlivelosť a zmeny nálad v tehotenstve. Zdroj: Getty Images
Zvýšená precitlivenosť, plačlivosť a zmeny nálad v tehotenstve majú na svedomí tehotenské hormóny. Zdroj: Getty Images

Aké vyšetrenia vás čakajú v 20. týždni tehotenstva? 

prenatálnej poradni vám sestrička zmeria vašu váhu, krvný tlak, skontroluje moč rýchlym testom, či sa v ňom nenachádzajú bielkoviny. Váš lekár sa pýta na opuchy, na vaše príznaky a ťažkosti, ktoré vás sprevádzajú počas tehotenstva. 

Pokiaľ trpíte bolesťami hlavy, opuchmi, pocitom tvrdnutia brucha, nepríjemným pocitom v oblasti genitálií informujte o tom svojho gynekológa

Lekár vám prehmatá brucho, pričom zisťuje veľkosť maternice a jej tvrdosť. Môže ho aj premerať od lonovej kosti po hornú časť maternice, ktorá sa v 20. týždni nachádza v rovine pupku. 

Zisťuje od vás či ste už pocítili prvé pohyby dieťatka a zaznačí to do tehotenskej karty. 

20. týždni sa robí druhé podrobné sonografické vyšetrenie plodu, nazývaný morfologickým ultrazvukom, kedy sa kontrolujú odchýlky od normálu. Sleduje sa rýchlosť vývoju plodu, jeho vzhľad tela a orgánov, jeho aktivita, pupočná šnúra, množstvo plodovej vody a uloženie placenty v maternici. 

V tabuľke sú znázornené približné miery plodu v 20. týždni, zamerané pomocou sonografu

Celková dĺžka  CRL 
Temenokostrčová vzdialenosť
Hmotnosť HC Obvod hlavičky BPD 
Priečny priemer hlavičky
AC 
Obvod brucha
FL 
Dĺžka stehennej kosti
25 - 27 cm 16,4 cm 300 g 172,5 mm 48,4 mm 147,7 mm 31,3 mm

Viac o veľkosti plodu sa dočítate v článku: 
Ultrazvuk v tehotenstve: Veľkosť plodu, čo je to fetálna biometria?

ultrasonografické vyšetrenie plodu v 20. týždni tehotenstva. Zdroj: Getty Images
Podrobné ultrasonografické vyšetrenie plodu v 20. týždni tehotenstva je zamerané na kontrolu vývojových odchýlok plodu. Zdroj: Getty Images

Pokiaľ sa vyskytli nejaké odchýlky vo vývoji plodu lekár vám môže odporučiť amniocentézu

Amniocentéza  

Je vyšetrenie, pri ktorom sa odoberá malé množstvo plodovej vody cez brušnú dutinu tenkou ihlou, pričom sa ultrazvukom sleduje uloženie placenty a plodu. Celý výkon trvá pár minút a nie je výrazne bolestivý. 

Amniocentéza sa robí medzi 15. – 22. týždňom tehotenstva. 

Vyšetrenie sa vykonáva: 

 • pri vývojových odchýlkach zistených ultrazvukom 
 • vyšší vek rodičky, nad 35  rokov 
 • pri genetických poruchách jedného z rodičov, alebo genetické poruchy  vyskytujúcej sa v rodine 
 • ak už máte dieťa, ktoré je postihnuté genetickou poruchou 
 • pri odchýlkach vykonaných pri krvných prenatálnych skríningových vyšetreniach, kde hrozí zvýšené riziko otvorených rázštepov, Downovho, alebo iného syndrómu 

Spoľahlivosť vyšetrenia je vysoká. Na výsledok sa čaká od 3. dní, do 2. - 3. týždňov, podľa druhu vyšetrenia. 

Amniocentéza. Zdroj: Getty Images
Amniocentéza. Odber plodovej vody na vyšetrenie. Zdroj: Getty Images

Voľba zistenia pohlavia je na vás ako sa rozhodnete, či chcete vedieť pohlavie dieťatka, alebo chcete byť v očakávaní prekvapenia. 

Pokiaľ nechcete čakať do pôrodu, aby ste sa dozvedeli, či sa vo vašom brušku skrýva chlapec alebo dievča, môžete požiadať svojho gynekológa, ktorý počas sonografického vyšetrenia v tomto týždni vie s určitosťou povedať pohlavie dieťatka. Samozrejme, pokiaľ sa vaše dieťatko nerozhodne, že sa bude kryť nôžkami, točiť sa a neukáže sa či je to chlapec, alebo dievča. 

Čo vám môžem odporučiť? 

 • Pravidelne sa stravujte, zamerajte sa na zdravú stravu, pridávajte do jedálnička dostatok ovocia, zeleniny a orechov, ktoré majú vysoký podiel vitamínov 
 • Obmedzte solenie, mastné a vyprážané jedlá 
 • V lekárni je dostupné veľké množstvo vitamínov, presne upravené požiadavkám tehotných žien v danom trimestri v ktorom sa nachádzate. Tieto doplnky zabezpečujú dostatočné množstvo vitamínov potrebných pre zdravý vývoj plodu 
 • Prechádzky na čerstvom vzduchu vám prospejú a pomôžu odstrániť strach a nepríjemné obavy z tehotenstva 
 • Vyhýbajte sa preplneným miestnostiam s teplým vzduchom, ak pracujete tak v miestnosti otvorte okno a nasávajte čerstvý vzduch 
 • Správne držanie tela vám pomôže predísť bolestiam hlavy a chrbtice. Na to vám pomôžu cviky na chrbticu pre tehotné, alebo tehotenská joga, ktorá zabezpečí pravidelným cvičením správne držanie tela 
 • Nezabúdajte na naťahovacie cviky na svaly hlavne v oblasti lýtok, aby ste predišli kŕčom v nohách 
 • Cvičte Kegelové cviky, na posilnenie panvového dna  
 • Doprajte si oddych počas dňa a nepreťažujte sa. Počas dňa si vyložte nohy na vankúš a oddychujte  
 • Dobrý a kvalitný spánok, dostatok odpočinku vám pomôže nabrať sily
 • Vyvarujte sa ležaniu na chrbte. Zväčšujúca maternica a jej hmotnosť môže tlačiť na vaše orgány, chrbticu, a hlavne dolnú dutú žilu. Tlakom sa obmedzí prietok krvi do srdca a váš krvný tlak sa zníži, čo môže spôsobiť pocit závratu. Snažte sa spať na boku, aby ste obmedzili tlak na dutú žilu a na kŕče v nohách, môžete použiť klin alebo vankúš 
 • Vaša pleť v tehotenstve je mastnejšia a tým vyžaduje lepšiu starostlivosť 
 • Pokožku tela pravidelne premasťujte a masírujte, aby ste obmedzili vznik strií 
 • Noste pohodlnú obuv 
 • Nepoužívajte ponožky, alebo pančuchy ktoré vám sťahujú nohy, aby ste nezabránili dostatočnému prúdeniu krvi do dolných končatín 
 • Počas upratovania sa vyhýbajte silným a agresívnym čistiacim prostriedkom, ktoré môžu podráždiť dýchacie cesty a dostať sa do vášho obehu 

Prečítajte si tiež ďalšie zaujímavé články: 

Čítajte viac o ostatných týždňoch tehotenstva v súhrnnom článku: Tehotenstvo po týždňoch. Ako prebieha tehotenstvo a vývoj plodu? 

Zdroje

V anglickom jazyku: 

Naposledy aktualizované 26.11.2021

Galéria k článku

Amniocentéze, zdroj: Getty Images
Opuch nôh v tehotenstve, zdroj: Getty Images
Precitlivelosť a zmeny nálad v tehotenstve, zdroj: Getty Images
Ultrasonografické vyšetrenie plodu v 20. týždni tehotenstva, zdroj: Getty Images
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Ingrid Šajgalová

Zdravotnícky pracovník Bc. Ingrid Šajgalová

Vyštudovala Strednú zdravotnícku školu v Nitre a bakalárske štúdium Ošetrovateľstvo na Fakulte zdravotníctva v Banskej Bystrici. Po škole pracovala tri roky na chirurgickom oddelení a od roku 2010 na oddelení Anestéziológie a intenzívnej medicíny. V súčasnej dobe sa vzdeláva v špecializačnom štúdiu v odbore Anestéziológia a intenzívna medicína

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Tehotenstvo po týždňoch: Ako prebieha tehotenstvo a vývoj plodu? Tehotenstvo po týždňoch: Ako prebieha tehotenstvo a vývoj plodu?

Ak ste tehotná, alebo tehotenstvo plánujete, určite vás zaujíma, čo sa bude diať s vami a s vašim bábätkom počas najbližších týždňov.

1. týždeň tehotenstva (TT): Kedy tehotenstvo začína? 1. týždeň tehotenstva (TT): Kedy tehotenstvo začína?

Tehotenstvo sa začína počítať od prvého dňa vašej poslednej menštruácie. Aj keď ste vlastne ešte nepočali, už počítate.

2.týždeň tehotenstva: Kedy dochádza k ovulácii? + Oplodnenie 2.týždeň tehotenstva: Kedy dochádza k ovulácii? + Oplodnenie

Tehotenstvo sa začína počítať od prvého dňa vašej poslednej menštruácie. Aj keď ste vlastne ešte nepočali, už počítate.

3. týždeň tehotenstva: Ako vzniká nový život? 3. týždeň tehotenstva: Ako vzniká nový život?

Spojením vajíčka a spermie vznikla jedna bunka, ktorá sa začína neuveriteľne rýchlo deliť. Až teraz sa začína skutočné tehotenstvo.

11. TT týždeň tehotenstva: Je už možné rozlíšiť pohlavie dieťatka? 11. TT týždeň tehotenstva: Je už možné rozlíšiť pohlavie dieťatka?

Vaše dieťatko už vyzerá, ako malý človek. Fáza embrya je dokončená a od tohto týždňa sa vaše dieťa považuje za plod. Všetky orgány dieťatka sa vytvorili počas embryonálneho štádia, teraz...


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.