späť na zoznam článkov

24. týždeň tehotenstva (24.TT): Otváranie očí a žmurkanie plodu?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Ingrid Šajgalová
24. týždeň tehotenstva (24.TT): Otváranie očí a žmurkanie plodu?
Zdroj foto: Getty images

Plod rastie a naberá na sile, čím stále viac cítite jeho pohyby. Striedajú sa u neho obdobia spánku a aktivity. Môže sa stať, že dieťatko zostane aj pár hodín nepohnute v jednej polohe. 


24. TT - týždeň tehotenstva: Ste v 6. mesiaci a do vypočítaného termínu pôrodu vám zostáva 16 týždňov. 

Vaše dieťa je považované za životaschopné. Keby sa teraz narodilo, pri správnej starostlivosti by malo šancu prežiť, aj napriek ťažkému boju. 

Kým je v brušku je to pre neho to najlepšie čo môže dostať. Má tam všetko čo potrebuje pre svoj správny vývojrast

Ako sa vyvíja vaše dieťatko v brušku? 

Vaše dieťatko meria približne 30 cm a má hmotnosť 600 gramov.  

Ešte má dostatok miesta v maternici na otáčanie 

Už pomaly vyzerá ako novorodenec, len je menšie a chudé bez uloženého podkožného tuku. 

V tabuľke sú znázornené približné miery plodu v 24. týždni, zamerané pomocou sonografu

Celková dĺžka  Hmotnosť HC
Obvod hlavičky
BPD 
Priečny priemer hlavičky
AC 
Obvod brucha
FL 
Dĺžka stehennej kosti
30 cm 600 g 219,1 mm 61,4 mm 191,2 mm 41,9 mm

Každým dňom viac rastie, rastú mu svaly, kosti, orgány a ukladá si tuk do podkožia, čím sa jeho zvráskavená koža postupne vyhladzuje. Tento uložený tuk je dôležitý hlavne po pôrode, kedy bude udržiavaťregulovať jeho telesnú teplotu

4D sonografia, plod v 6. mesiaci tehotenstva si kryje tvár, na rukách je ešte viditeľné nedostatočné zásobovanie podkožného tuku. Zdroj: Getty Images
4D sonografia, plod v 6. mesiaci tehotenstva si kryje tvár, na rukách je ešte viditeľné nedostatočné zásobovanie podkožného tuku. Zdroj: Getty Images

Tvár plodu sa formuje, má svoje charakteristické rysy a stáva sa výraznejšou

Očné viečka, ktoré sa v 11. týždni zatvorili a zlepili, sa začali pomaly oddeľovať v 23. týždni tehotenstva. V 24. týždni sa už úplne oddelili a opäť otvorili. Tak sa už teraz vaše dieťatko začína rozhliadať po okolí v maternici a žmurkať očkami. 

Očné viečka už začínajú mať konečný tvar a jeho očká reagujú na svetlo. 

Koža je ešte červená, na niektorých miestach tmavoružová, priehľadná a má stále vráskavý vzhľad. Plod si už ukladá tuk pod kožu, aj napriek tomu je však koža ešte priehľadná, ale nebude to trvať už dlho kým si uloží dostatočné zásoby tuku do podkožia a koža sa vyhladí a nadobudne peknú ružovú farbu. 

Na koži sa vytvárajú potné žľazy.  

Vlásky, mihalnice aj obočie sú ešte v tomto čase biele, pretože sa do nich ešte neuložil pigment, ktorý by ich zafarbil.  

Svaly plodu sa stále viac zdokonaľujú a silnejú. Veď si ich neustále precvičuje svojimi pohybmi, kopancami a premetmi.  

Chuťové poháriky v ústne dutine na jazyku sa vytvárajú, čím dieťatko cíti chuť plodovej vody. 

Peryústa začínajú byť citlivé na dotyk.  

V ústnej dutine začína aj vývoj chrupu, aj napriek tomu že prvé zúbky sa ukážu u dieťatka po pár mesiacoch života. 

Srdiečko plodu svedomito pracuje vo frekvencii od 120 do 160 tepov za minútu. 

Dá sa povedať, že dieťatko je už plne vyvinuté a vo vývoji pokračuje už len mozogpľúca

Mozog plodu sa naďalej vyvíja neuveriteľnou rýchlosťou. 

Pľúca sú už skoro úplne hotové a v nich začína tvorba vetiev a tvorba surfaktantu, látky ktorá lemuje pľúcne alveoly (vzduchové vaky v pľúcach), aby sa pľúcne alveoly po výdychu nezlepili. 

Látka surfaktant je nevyhnutná pre to, aby dieťatko zdravo dýchalo 

Surfaktantu je ešte veľmi malé množstvo, čo by bolo pre dieťa narodené v tomto týždni veľmi takže, až nemožné sa udýchať bez pomoci. 

Pečeň a slezina fungujú. 

Vnútorná časť ucha, vnútorné ucho, ktoré sa skladá zo sluchového aparátu a rovnovážneho orgánu, ktoré ovláda rovnováhu sa naďalej vyvíja

Dieťatko vníma všetky zvuky ktoré ho obklopujú. Počúva tlkot vášho srdca, váš dych, pohyby čriev, váš hlas, hlas vášho partnera keď sa prihovára brušku, dokonca aj prenikavé zvuky ako štekot psa, hudbu a zvuky z okolia. 

Ako sa cíti žena a čo môže pociťovať v 24. týždni tehotenstva? 

Vaša váha sa zvyšuje aj napriek tomu že nejete viac ako predtým. Je to tým že vaše dieťatko naberá na váhe a rastie. Vaša váha sa pravdepodobne od začiatku tehotenstva zvýšila o 6 – 7 kg pokiaľ ste sa neprejedali a zdravo stravovali. 

Vaše bruško naberá guľatý tvar, ale jeho veľkosť závisí od vašej výšky, typu postavy, od váhy pred tehotenstvom, ale aj toho či je tehotenstvo prvé. 

Tehotná žena držiaca si brucho. Zdroj: Getty Images
Veľkosť tehotenského bruška je u každej tehotnej ženy individuálna a závisí od rôznych faktorov. Zdroj: Getty Images

U prvorodičiek býva bruško zvyčajne menšie, pretože ich brušné svalstvo je pevnejšie a nebolo ešte ovplyvnené predchádzajúcim tehotenstvom. 

Kolísanie hormónov počas tehotenstva môžu spôsobiť aj zmeny nálady, uvoľňovanie väzov, kĺbov, rast vlasov a nechtov. 

Neželaný rast chĺpkov vplyvom hormónov na neobvyklých miestach tela ženy, môžu potrápiť napríklad na tvári, bruchu, alebo v okolí bradaviek. 

Tak ako aj v predchádzajúcich týždňoch tehotenstva vás môžu potrápiť rôzne tehotenské príznaky

Tvrdnutie brucha, kontrakcie Braxton Hicksa, alebo nazývaný poslíčkovia, ktorý sa často objavujú po nejakej aktivite, prichádzajú hocikedy počas dňa, v nepravidelných intervaloch a nie sú bolestivé. Cítite ich ako náhle napätie bruška, nepríjemný tlak maternice a vaše brucho sa na chvíľku stane pevné ako kameň. 

Bolesť bedrových kĺbov vás môže zobudiť aj zo spánku. Vplyvom tehotenského hormónu sa vaše väzy a kĺby uvoľňujú, aby sa telo lepšie pripravilo na pôrod. 

Tmavá čiara na bruchu, linea nigra tmavne. 

Vaša pokožka je viac namáhaná najmä v oblasti brucha, má sklon k vysušovaniu a následnému svrbeniu. Obmedzte kúpanie a radšej zvoľte možnosť rýchlej sprchy, ktorá natoľko nevysušuje pokožku. Používajte hydratačné krémy. 

Na tvári sa vám môžu objaviť aj vyrážky

Opuch je v tehotenstve častý. Najmä opuch dolných končatín v oblasti členkov. Môžete si všimnúť aj opuch rúk najmä po tom ako si počas dňa na chvíľu ľahnete, alebo ráno keď vstanete z postele. Opuch rúk môže spôsobiť pocit mravčenia

Skúste si ruky vypodložiť vankúšom počas spánku, cez deň pohybujtecvičte prstami, naťahovaním a trasením rúk. Opakujúce pohyby ako písanie na počítači môže zhoršiť tieto príznaky, preto nezabúdajte a robte si prestávky na naťahovanie rúk

Brnenie, znecitlivenie a bolesť zápästia a prstov, nazývané ako syndróm karpálneho tunela, ktorý je častý pri pracovnom preťažení zápästia. Možno sa zamýšľate, že ruky nemáte preťažené, nepracujete za počítačom, ani ich nejak nepresiľujete. V tehotenstve ho môže spôsobiť zadržiavanie tekutín v celom tele, najmä ak trpíte opuchom zápästia. 

Ak ste pred tehotenstvom netrpeli týmto ochorením tak s najväčšou pravdepodobnosťou sa nemáte čoho obávať, že by vám tento nepríjemný príznak zostal. Tieto príznaky často vymiznú niekoľko dní po pôrode, keď sa vaše telo odvodní a vaše hormóny sa dostanú do normálu. 

U niektorých budúcich mamičiek sa vyskytli aj príznaky ako červené svrbiace dlane, ktoré taktiež patria medzi príznaky tehotenstva. 

Ak máte takýto problém nezabudnite to povedať lekárovi, pretože sa môže jednať o zriedkavú komplikáciu poruchy tvorbyodtoku žlče. Aj keď tieto príznaky sa častejšie objavujú v 3. trimestri. Tento pocit však nemusí hneď znamenať nejakú poruchu, ale môže sa jednať len o vplyv hormónov na vaše telo. 

Pokiaľ vás veľmi svrbia dlane skúste ich namočiť do studenej vody alebo si urobiť ľadové obklady a vyhnúť sa chemikáliám, a umývanie riadu prenechajte na svoju polovičku. 

Taktiež vplyvom hormónov sa môže dostaviť nečakaná kovová chuť v ústach, zvýšené slinenie

Bolesti hlavy sa v tehotenstve vyskytujú často. Ak vám začína vadiť svetlo, pociťuje nevoľnosť až zvracanie, máte silnú pulzujúcu bolesť hlavy tak sa jedná o migrénu. Skúste si ľahnúť do tmavej chladnej miestnosti a oddýchnuť si. 

Porozmýšľajte či pravé migréna nebola vyvolaná jedlom, ktorá ju mohla spustiť a vyhýbať sa počas tehotenstva takej strave. 

Ženy ktoré nikdy nemali migrénu ju možno pravé zažijú v tehotenstve, tie ktoré už poznali ten pocit bolesti hlavy sa môže stať, že ju budú prekonávať častejšie. Najčastejšími spúšťačmi bolesti hlavy až migrény sú únava, stres, pokles cukru v krvi, napätie, prehriatie. 

Kŕče v nohách vás môžu zobudiť aj počas spánku, alebo prepadnúť hocikedy počas dňa. Akonáhle máte pocit prichádzajúceho kŕču do nohy, nohu hneď vyrovnajte a prsty na nohách sa snažte ťahať smerom ku kolenu. To by kŕč mohlo zastaviť. 

Zápcha spôsobená uvoľnením črevných svalov vplyvom hormónov. Vaše črevá sa pohybujú pomalšie a lepšie sa vstrebávajú živiny, však nie príjemná pre pocit plnosti čriev. 

Silným tlakom na stolicu sa u vás môžu prejaviť hemoroidy, ktoré sú bolestivé a môžu krvácať. Na jej prevenciu jedzte dostatok vlákniny a pite dostatočné množstvo tekutín. 

Bolesť v dolnej časti brucha je spôsobená rastúcou maternicou a napínaním väzov. 

Rozmazané videnie môže byť spôsobené hormónmi, ktoré môžu znížiť tvorbu sĺz a zvýšia produkciu tekutín v oku, čo má za následok problém zo zrakom. 

Vaginálny výtok v tomto období tehotenstva vám môže spôsobovať nepohodlie, ktorý je po 24. týždni zvýšený, ale nemal by zapáchať, alebo byť farebný. Normálny je biely až priesvitní vaginálny výtok. 

Tehotenstvo zasahuje celý organizmus ženy, či sa to týka hormonálnych zmien, zmien na tele ženy a u každej tehotnej sú tieto príznaky individuálne. Každý týždeň vás môže prekvapiť nový príznak a vyskytnúť sa aj iné príznaky, ktoré boli popísané v predchádzajúcich týždňoch tehotenstva. 

Najčastejšími príznakmi ktoré postihujú ženy v 24 týždni tehotenstva sú 

 • Únava a problémy so spánkom 
 • Vznik strií 
 • Poruchy trávenia a pálenie záhy 
 • Návaly tepla 
 • Bolesti chrbta 

Pokiaľ spozoruje neobvyklé príznaky, zavolajte svojmu gynekológovi, alebo navštívte najbližšiu nemocnicu

Návštevu gynekológa, alebo nemocnice neodkladajte, keď sa u vás objavia 

 • veľmi časté mdlobyzávrate 
 • začínajúce silné svrbenie 
 • vysoký alebo príliš nízky tlak krvi 
 • tlak na konečníkbolesťami panvy alebo kŕčmi v bruchu 
 • vaginálne krvácanie 
 • pravidelné prichádzajúce kontrakcie 

Tehotenská poradňa v 24. týždni tehotenstva 

V tomto týždni vás čaká skríning glukózy - vyšetrenie hodnoty cukru v krvi, teda oGTT. Toto vyšetrenie sa robí, aby sa zistil gestačný diabetes, tehotenská cukrovka, ktorá je len dočasná a objavuje sa len v tehotenstve

Častejšie sú tehotenskému diabetu vystavené ženy so zvýšeným rizikom vzniku diabetu, obézne ženy, ženy s nadváhou, pri zvýšenom výskyte brušného tuku, alebo pri výskyte cukrovky v rodine. 

Gestačný diabetes vzniká medzi 2.3. trimestrom tehotenstva a pri nevyrovnaní cukru v krvi hrozí riziko pre plod i matku. 

Tehotensky diabetes neznamená že ste diabetička, a už ňou aj ostanete 

Tento typ diabetu sa vyskytuje len v tehotenstve a spravidla odznieva počas šestonedelia

Pri neliečení sa matkám rodia veľké deti nad 4 kg a pri pôrode normálnou cestou hrozia väčšie poranenia matky, prípadne poškodenie pliecok plodu, alebo zaseknutie v pôrodných cestách počas pôrodu. 

Aj napriek nadpriemernej veľkosti plodu môžu byť jeho orgány nedostatočne zrelé

Vyšetrenie sa robí medzi 24. 28. týždňom tehotenstva a zisťuje sa na základe oGTT- orálneho glukózového tolerančného testu. 

Ako prebieha test? 

Žena pred vyšetrením sa má aspoň tri dni normálne stravovať, tak ako obvykle a vykonávať fyzickú aktivitu ako za bežných podmienok. Žena v deň vyšetrenia príde nalačno, aspoň po 8 hodinovom lačnení, bez konzumácie kofeínu, fajčenia. 

Ráno sa odoberie krv na zistenie hodnoty cukru v krvi, potom sa žene dá vypiť 75 g glukózového prášku rozpusteného v čaji, alebo vode v 250 – 300 ml. 

Ďalší odber krvi sa odoberá po 60. a 120. minúte. Medzitým žena nič nekonzumuje, maximálne pije čistú nesladenú vodu, alebo čaj. Počas vyšetrenia sedí v čakárni, má byť v kľude bez fyzickej aktivity. 

Vyšetrenie v ambulancii gynekológa pri oGTT - orálnom glukózovom tolerančnom teste. Zdroj: Getty Images
Vyšetrenie v ambulancii gynekológa. Odber krvi z prsta pri oGTT - orálnom glukózovom tolerančnom teste. Zdroj: Getty Images

Čo vám môžem odporučiť a na čo si dať pozor? 

 • Stravujte sa zdravo, pridávajte do jedálnička dostatok zeleniny, ovocia, bielkovín a stravu bohatú na vápnik 
 • Vyhýbajte sa vysmážaným, korenením jedlám, ktoré by vás mohli zaťažiť a spôsobiť tráviace problémy. Siahnite po ľahko stráviteľnej strave ktorá odľahčí spomalené trávenie 
 • Strava bohatá na vlákninu, ako ovsené vločky, celozrnné pečivo vám pomôžu predísť zápche 
 • Doplňte aj prenatálne vitamíny, ktoré pokryjú denný príjem vitamínov potrebných pre plod 
 • Dodržujte pitný režim, aspoň 2 - 3 l tekutín denne 
 • Pokiaľ vás trápia opuchy obmedzte solenie 
 • Pri potvrdení gestačného diabetu sa musíte stravovať plnohodnotnenízkym obsahom cukru.  Vašu stravu rozdeľte do 6 porcii denne. Viac ako polovicu prijatej stravy by mala tvoriť čerstva zelenina a druhu polovicu bielkovinysacharidy v rovnakom pomere 
 • Dostatok pohybu počas dňa, prechádzky na čerstvom vzduchu vám pomôžu nabrať kondíciu, dodať energiu a prejsť na iné myšlienky. Po dlhšej prechádzke v prírode sa vám bude aj večer lepšie zaspávať a váš spánok bude kvalitnejší 
 • Pokiaľ nemáte možnosť ísť na dlhšie prechádzky, zacvičte si v pohodlí domova. Veľmi vhodná je tehotenská joga, alebo cviky pre tehotné 
 • Športu sa taktiež vyhýbať nemusíte. Šport je len prospešný, pokiaľ sa robí s rozumom. Tehotné ženy by mali byť viac opatrné a nevykonávať športy pri ktorých môžu dôjsť k úrazu. Šport pre tehotné by nemal byť náročnýzaťažujúci. Plávanie je vynikajúcou voľbou pre tehotné ženy 
 • Počas sedenia, alebo státia hocikedy počas dňa precvičujte Kegelové cviky na posilnenie panvového dna. Týmito cvikmi predídete úniku moču vo vyššom štádiu tehotenstva a po pôrode sa rýchlejšie zotavíte 
 • Počas dňa si nájdite čas na oddych, vyloženie nôh a trošku relaxu 
 • Snažte sa byť v emocionálnejduševnej pohode 
 • Vaše bruško sa už guľatí a preto zvoľte pohodlné oblečenie, ktoré vás netlačí a nijak neobmedzuje 
 • Noste pohodlnú obuv, ktorá vás nebude tlačiť aj keď vám opuchnú nohy počas dňa 
 • Vaša pokožka a tak aj vaša pleť vyžaduje zvýšenú starostlivosť, tak jej ju doprajte. Po pôrode sa vám odvďačí rýchlejším zotavením a zníženým počtu strií 
 • Pozor si dajte na bylinkové čaje, nie všetky sú totiž vhodné piť počas tehotenstva 
 • Pozor na lieky, s nimi sa radšej poraďte so svojim lekárom, alebo lekárnikom 
 • Vyhýbajte sa priamemu slnku, vaša pokožka by sa mohla rýchlo spáliť. Počas dňa ak sa pohybujte na slnku používajte krém s vysokým ochranným faktorom 
 • Pomaly sa môžete začať pripravovať na príchod potomka, ktorý bude o pár týždňom s vami. Urobte si zoznam vecí, čo budete potrebovať na jeho príchod 
 • Porozmýšľajte o predpôrodnej príprave, ani sa nenazdáte a termín pôrodu je tu 

Prečítajte si tiež ďalšie zaujímavé články o tehotenstve:  

Čítajte viac o ostatných týždňoch tehotenstva v súhrnnom článku: Tehotenstvo po týždňoch. Ako prebieha tehotenstvo a vývoj plodu? 

Zdroje 

V anglickom jazyku  

Naposledy aktualizované 07.10.2021

Galéria k článku

4D sonografia, plod v 6. mesiaci tehotenstva si kryje tvár, na rukách je ešte viditeľné nedostatočné zásobovanie podkožného tuku. Zdroj: Getty Images
Veľkosť tehotenského bruška je u každej tehotnej ženy individuálne a závisí od rôznych faktorov. Zdroj: Getty Images
Vyšetrenie v ambulancii gynekológa. Odber krvi z prsta pri oGTT - orálnom glukózovom tolerančnom teste. Zdroj: Getty Images
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Ingrid Šajgalová

Zdravotnícky pracovník Bc. Ingrid Šajgalová

Vyštudovala Strednú zdravotnícku školu v Nitre a bakalárske štúdium Ošetrovateľstvo na Fakulte zdravotníctva v Banskej Bystrici. Po škole pracovala tri roky na chirurgickom oddelení a od roku 2010 na oddelení Anestéziológie a intenzívnej medicíny. V súčasnej dobe sa vzdeláva v špecializačnom štúdiu v odbore Anestéziológia a intenzívna medicína

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
25. (TT) týždeň tehotenstva. Funguje už plodu čuch? Môže cítiť vône? 25. (TT) týždeň tehotenstva. Funguje už plodu čuch? Môže cítiť vône?

Vaše bruško sa zaguľatilo a vytŕča navonok. Dieťatku je v brušku najlepšie, rastie v ňom, priberá na váhe a dáva vám o sebe vedieť svojimi pohybmi. Reaguje na váš pohyb, na dotyk a na...

Tehotenstvo po týždňoch: Ako prebieha tehotenstvo a vývoj plodu? Tehotenstvo po týždňoch: Ako prebieha tehotenstvo a vývoj plodu?

Ak ste tehotná, alebo tehotenstvo plánujete, určite vás zaujíma, čo sa bude diať s vami a s vašim bábätkom počas najbližších týždňov.

1. týždeň tehotenstva (TT): Kedy tehotenstvo začína? 1. týždeň tehotenstva (TT): Kedy tehotenstvo začína?

Tehotenstvo sa začína počítať od prvého dňa vašej poslednej menštruácie. Aj keď ste vlastne ešte nepočali, už počítate.

2.týždeň tehotenstva: Kedy dochádza k ovulácii? + Oplodnenie 2.týždeň tehotenstva: Kedy dochádza k ovulácii? + Oplodnenie

Tehotenstvo sa začína počítať od prvého dňa vašej poslednej menštruácie. Aj keď ste vlastne ešte nepočali, už počítate.

11. TT týždeň tehotenstva: Je už možné rozlíšiť pohlavie dieťatka? 11. TT týždeň tehotenstva: Je už možné rozlíšiť pohlavie dieťatka?

Vaše dieťatko už vyzerá, ako malý človek. Fáza embrya je dokončená a od tohto týždňa sa vaše dieťa považuje za plod. Všetky orgány dieťatka sa vytvorili počas embryonálneho štádia, teraz...


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.