späť na zoznam článkov

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku december, január

Autor: Mgr. Simona Morvayová
Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku december, január
Zdroj foto: Getty images

Koronavírus zasahuje do našich životov už niekoľko mesiacov, ovplyvňuje nás a aj obmedzuje. Prinášame vám aktuálne dianie u nás v súvislosti s koronavírusom.


Všetci, ktorí budú prechádzať cez hranice, budú od pondelka 7. decembra potrebovať negatívny výsledok testu na koronavírus.

Dotácie na nájomné budú môcť získať aj podnikatelia zasiahnutí druhou vlnou pandémie.

Veľkolepá folklórna šou RTVS Zem spieva pokračuje, víťaza spoznáme už v decembri. Pokračovanie veľkolepej súťažnej oslavy folklóru narušila začiatkom marca po odvysielaní prvého semifinálového kola pandémia koronavírusu. 

Očkovanie môže výrazným spôsobom zmeniť priebeh celej pandémie, uviedol hlavný hygienik. V prípade, že bude dostupná bezpečná a účinná očkovacia látka, Mikas odporúča, aby sa dali zaočkovať najmä ľudia z rizikových skupín.

Myšlienku pred otvorením škôl plošne pretestovať všetkých žiakov, rodičov a učiteľov považuje minister školstva Branislav Gröhling (SaS) za nerealizovateľnú.

Zhorušujúca sa situácia v nemocniciach

Situácia v nemocniciach sa mierne zhoršuje, stúpajú počty hospitalizácií a ventilovaných pacientov. Po rokovaní Pandemickej komisie Vlády SR 4. decembra to povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí. 

Polícia od začiatku pandémie eviduje celkom 5 869 priestupkov súvisiacich s protipandemickými opatreniami

Slovákom počas pandémie koronavírusu, keď platia rôzne zákazy a obmedzenia v cestovaní, najviac chýba more a okolitá príroda. Tvrdí to 58 percent oslovených ľudí. Súčasne je pre viac ako 40 percent respondentov nemožné nájsť náhradu za zážitky sprostredkované práve cestovaním.

Bratislavskí zdravotníci budú od nedele 6. decembra mimoriadne testovať antigénovými testami na niekoľkých miestach v Bratislave.

Slovensko potrebuje v boji s pandémiou jasný plán a nie chaos, tvrdí Čaputová.

Varovanie vedcov

Väčšina Slovákov chce prežiť Vianoce so svojou rodinou. Tri pätiny ľudí pritom nechcú, aby sa protipandemické opatrenia dotkli sviatkov. Viac ako polovica je ochotná podstúpiť aj celoplošné testovanie, aby získala potrebnú voľnosť a mohla sa tak stretnúť so svojou rodinou. Vyjadrilo sa tak 56 percent respondentov. 

Vedci apelujú na obyvateľov Slovenska, aby stretávanie sa a cestovanie tento rok obmedzili na úzky okruh rodiny a najbližších priateľov.

Pendleri sa budú môcť na hraniciach preukázať aj výsledkami antigénových testov zo zahraničia.

Slovenské nemocnice hlásia 2 048 hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň. Za týždeň, od 1. decembra, tak vzrástol počet infikovaných, ktorí si vyžadujú hospitalizáciu o 212 pacientov. 

Obchody okrem tých, ktoré zabezpečia základné potreby, budú od pondelka 21. decembra zatvorené. Opatrenie bude platné minimálne tri týždne. 

Očkovanie u Slovákov

Protipandemické opatrenia zo strany štátu sa už v nasledujúcich dňoch sprísnia. Tie sa dotknú aj zimných stredísk, ktoré však naďalej budú môcť fungovať.

Situácia v súvislosti s ochorením COVID-19 vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou F. D. Roosevelta (FNsP FDR) Banská Bystrica sa zhoršuje. Informuje o tom nemocnica na sociálnej sieti. V stredu 9. decembra evidovali 61 pozitívne testovaných zamestnancov, čo je o dvoch viac oproti maximu zo začiatku novembra. 

Zaočkovať proti koronavírusu by sa dalo 36 percent Slovákov. Vyplýva to štúdie GLOBSEC Trends 2020, ktorá sa uskutočnila v deviatich krajinách strednej a východnej Európy a Balkánu.

Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska( AHRS) žiada od vlády okamžitú pomoc pre gastro sektor. Zrušením terás od piatka, ktoré boli často jedinou možnosťou, ako prežiť pri výraznom poklese tržieb a obmedzeniach, sa totiž situácia v gastro sektore enormne zhorší.

Bežná populácia na Slovensku by sa mala vakcíny dočkať koncom prvého kvartálu 2021.

Zhoršenie situácie a sprísnenie opatrení

Situácia sa na Slovensku za posledný týždeň natoľko zhoršila, že pandemická komisia v piatok 11. decembra prehodnocovala svoje stanoviská z predchádzajúceho týždňa.

Pandemická komisia predstavila stratégiu vakcinácie na Slovensku. O pláne očkovania informoval po jej rokovaní infektológ Pavol Jarčuška. Ako konštatoval, aby bolo očkovanie v populácii efektívne, zaočkovať by sa malo približne 65 % obyvateľov pri štandardnom vývoji epidémie.

Zvolenská nemocnica eviduje k 14. decembru 38 na kroronavírus pozitívnych zamestnancov a dvoch v karanténe. Nemocnica oddnes zmenila miesto pre bezplatné antigénové testovanie.

Od pondelka 21. decembra sa výrazne sprísnia pandemické opatrenia. Slovensko pôjde do tvrdého lockdownu. Po zlepšení situácie budú na Slovensku platiť také prísne opatrenia, aké ich pre jednotlivé regióny určí tzv. COVID automat čiže semafor.

Ministerstvo zdravotníctva SR podporí samosprávne kraje a krajské mestá v boji proti COVID-19. Tie sa môžu uchádzať o finančné prostriedky z Európskeho fondu regionálneho rozvoja. 

Hlas s koronavírusom

Expremiér a predseda strany Hlas - sociálna demokracia (Hlas-SD) Peter Pellegrini má koronavírus. Taktiež aj nezaradený poslanec Národnej rady SR (NR SR) Erik Tomáš (Hlas-SD) má pozitívny test na koronavírus.

Trebišovská nemocnica z dôvodu nepriaznivého vývoja epidemiologickej situácie dočasne poskytuje len akútnu zdravotnú starostlivosť.

V Trenčíne zorganizujú cez víkend celoplošné testovanie, k dispozícii majú 40-tisíc testov.

Primátor mesta Žiar nad Hronom Peter Antal sa pripája k výzve prezidentky SR Zuzany Čaputovej a slovenských vedcov, lekárov a odborníkov a vyzýva občanov mesta k osobnému lockdownu

Takmer polovica zamestnancov centrálneho dispečingu Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS) prekonala koronavírus.

Vlny očkovania

Proti koronavírusu sa na Slovensku bude očkovať v štyroch vlnách. Cieľom pre úspešné obmedzenie šírenia infekcie je 3,3 milióna zaočkovaných, teda aby bolo očkovanie v populácii efektívne, zaočkovať by sa malo približne 65 % obyvateľov pri štandardnom vývoji epidémie.

Situácia v nemocniciach je podľa rezortu zdravotníctva vážna, vytvorili samostatnú nemocnicu pre pacientov s COVID-19. Od tohto týždňa sa otvára prvá nemocnica výlučne pre pacientov s ochorením COVID-19, a to v Novom Meste nad Váhom.

Od soboty 19. decembra budú zatvorené všetky maloobchodné prevádzky a prevádzky služieb s viacerými výnimkami. Ako vo vyhláške informuje Úrad verejného zdravotníctva SR, zatvárajú sa taktiež prevádzky, ktoré mohli byť doteraz otvorené za osobitných podmienok. Ide o umelé kúpaliská, fitness centrá, prevádzky divadelných, hudobných, filmových alebo iných predstavení, kaderníctva a prevádzky starostlivosti o ľudské telo a autoškoly.

Slovenská pošta v posledných dňoch zaznamenáva nárast počtu zamestnancov pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19, alebo tých, ktorí musia zostať v izolácii. 

Pozitívne testovaní politici

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) mal k 18. decembru pozitívny test na koronavírusMinister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) mal pozitívny PCR test na koronavírus. Pozitívny test na koronavírus má aj vicepremiérka a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí).

Na Slovensku platí od soboty 19. decembra zákaz vychádzania, zatvorené sú všetky obchody, s výnimkou nevyhnutných. Povolená je cesta do zamestnania, na nákup liekov, potravín, krmív a iných doplnkov pre zvieratá. Obyvatelia môžu ísť tiež do banky, na poštu, do zásielkovní, ale aj do výdajných miest e-shopov. Štandardnou výnimkou zo zákazu vychádzania je aj cesta k lekárovi, do lekárne, na pohreb, uzavretie manželstva či krst. Nie je zakázané ani cestovanie medzi okresmi.

V súvislosti s očkovaním musí byť masívna kampaň, zhoduje sa koalícia s opozíciou.

Úrad verejného zdravotníctva SR sprísňuje podmienky po príchode z Veľkej Británie. Od pondelka 21. decembra budú všetky osoby, ktoré v posledných 14 dňoch navštívili Veľkú Britániu, po príchode na Slovensko povinné ísť do domácej izolácie.

Fakultná nemocnica v Trenčíne eviduje k 21. decembru výpadok 265 zamestnancov pre koronavírus.

Kolabs nemocníc a výzva ministra

Slovensko pre zmutovaný koronavírus zastavuje lety z Veľkej Británie a Severného Írska. Zákaz platí od polnoci 21. decembra pre civilné lety.

Viaceré nemocnice na Slovensku kolabujú, hlavný hygienik Ján Mikas vyzýva ľudí k zodpovednosti počas sviatkov.

Podpredseda slovenskej vlády a minister financií Eduard Heger mal pozitívny PCR test na COVID-19.

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ján Mičovský bol v utorok 22. decembra hospitalizovaný v nemocnici. Po víkende (12. a 13. decembra) bol pozitívne testovaný na nový koronavírus.

Spisovateľa Jozefa Banáša hospitalizovali 22. decembra v nemocnici s ochorením COVID-19.

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR pripravuje informačnú a mobilizačnú kampaň o novej vakcíne. Kampaň poskytne podľa rezortu všetky relevantné a overené informácie k téme očkovania proti infekčnému ochoreniu COVID-19 na jednom mieste tak, aby dôveryhodne zodpovedala drvivú väčšinu otázok verejnosti.

Vakcína na Slovensku

Na Slovensko dorazí v sobotu 26. decembra prvých približne 10-tisíc dávok vakcín proti ochoreniu COVID-19. V nedeľu o 10:00 sa budú očkovať zdravotníci v štyroch slovenských nemocniciach, a to v Bratislave, Nitre, Banskej Bystrici a v Košiciach.

Prvým zaočkovaným Slovákom bol profesor Vladimír Krčméry. Povedal to na sobotnom tlačovom brífingu minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO).

Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová, členovia vlády SR, zástupcovia vedenia parlamentu, náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Daniel Zmeko a eurokomisár Maroš Šefčovič sa dali v nedeľu 27. decembra zaočkovať proti ochoreniu COVID-19 v Univerzitnej nemocnici v Bratislave v Ružinove.

V Univerzitnej nemocnici v Bratislave v Ružinove začali 27. decembra očkovať tých, ktorí to najviac potrebujú, teda lekárov, zdravotnícky personál, sestry a tých, ktorí pracujú v nebezpečných COVID zónach.

Členovia vlády SR vnímajú očkovanie proti ochoreniu COVID-19 ako cestu na slobodu a do normálneho života

Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová bola v pondelok 28. decembra o 12:30 zaočkovaná vo Fakultnej nemocnici Nitra proti ochoreniu COVID-19.

Katastrofálna situácia

Situácia v nemocniciach je katastrofálna. Nemáme inú možnosť než tvrdý lockdown, požiadať o pomoc zahraničných zdravotníkov, či zvážiť výstavbu poľných nemocníc. Biochemik Pavol Čekan z MultiplexDX to konštatoval na sociálnej sieti. 

Fakultné, univerzitné a všeobecné okresné nemocnice, ktoré sú v zozname subjektov hospodárskej mobilizácie, budú pacientom poskytovať len neodkladnú zdravotnú starostlivosť.

Opatrenia prijaté v polovici decembra nemajú dostatočný efekt a situácia je veľmi kritická. Na štvrtkovej tlačovej konferencii to povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí. Vláda preto schválila sprísnenie opatrení, ktoré navrhovalo konzílium odborníkov a schválila ich Pandemická komisia vlády SR ešte 11. decembra.

Od 1. januára 2021 platí na území Slovenska tvrdý lockdown. Zatvorené sú lyžiarske strediská, hotelové prevádzky aj kostoly.

Nemocnica v Komárne vyčlenila ďalšie lôžka pre pacientov s ochorením COVID-19, pripravuje sa tiež na očkovanie zamestnancov.

Reprofilizácie nemocníc

V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura (UNLP) Košice je k 4. januáru hospitalizovaných 224 pacientov s ochorením COVID-19, 20 pacientov je v kritickom stave na umelej pľúcnej ventilácii.

Levická nemocnica vyčlenila celkom 39 lôžok pre pacientov pozitívnych na COVID-19.

V handlovskej nemocnici evidujú k 4. januáru osem COVID pozitívnych pacientov a štyroch pozitívnych zamestnancov. Nemocnica sa v zmysle príkazu Ministerstva zdravotníctva SR stala Subjektom hospodárskej mobilizácie a musela reprofilizovať oddelenie dlhodobo chorých na COVID oddelenie.

Galantská nemocnica bude od štvrtka 7. januára fungovať v režime červenej COVID nemocnice. Poskytovať tak bude zdravotnú starostlivosť iba pre pacientov s ochorením COVID-19. Prechod do "červeného" režimu má pomôcť kritickej situácii v nitrianskej fakultnej nemocnici.

Nemocnica v Bánovciach nad Bebravou má aktuálne 12 pacientov s ochorením COVID-19, ďalší traja sú v karanténe. 

Požiadavky o očkovanie

Rezort zdravotníctva eviduje 10 561 požiadaviek o očkovanie proti ochoreniu COVID-19.

Nový variant kmeňa koronavírusu, ktorý sa šíri z južných oblastí Anglicka, je potvrdený už aj na Slovensku

Koronavírusu na Slovensku podľahla prvá zdravotná sestra

Zhoršujúci sa stav pandémie koronavírusu komplikuje prevádzku Slovenskej pošty. V posledných dňoch zaznamenala nárast počtu zamestnancov, ktorí sú pozitívne testovaní na COVID-19 alebo ktorí musia zostať v izolácii. 

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) sa 5. januára dal zaočkovať proti ochoreniu COVID-19. Urobil tak v Nemocnici sv. Michala v Bratislave, ktorá spadá pod rezort vnútra a týmto dňom začala očkovať. 

Mutácia vírusu v Nitre

Rezort zdravotníctva plánuje realizovať skríning pozitívne testovaných na Slovensku na novú mutáciu koronavírusu, ktorý sa objavil v južných častiach Anglicka.

V okrese Nitra je situácia podľa Matoviča horšia, ako bola na jeseň na Orave. Od pondelka 11. januára po nasledujúce tri týždne budú môcť v okrese Nitra ísť do práce len ľudia s negatívnym testom na koronavírus, ktorý nie je starší ako sedem dní. 

Novú mutáciu koronavírusu zachytili aj vo vzorkách odobratých v Nitre.

Nový variant koronavírusu potvrdili už aj v Bratislave. Na sociálnej sieti o tom 9. janára informoval minister zdravotníctva Marek Krajčí. 

Nemocnice bojujú s pandémiou pomerne rovnomerne

Astmatici musia byť zaradení do druhej vlny očkovania proti koronavírusu. Apeluje na to Slovenská asociácia alergologických a astmatických pacientov (SAAAP) s tým, že ochorenie COVID-19 je pre nich mimoriadne nebezpečné. 

Nová mutácia sa rozširuje

Ďalšie antigénové testy obstarané Ministerstvom hospodárstva SR budú na Slovensko dodané v piatok.

Britský variant koronavírusu predbežne potvrdili k 13. januáru už aj vo vzorkách z Banskej Bystrice a Trenčína

Zamestnanci kritickej infraštruktúry by podľa ministra zdravotníctva nemali byť pri očkovaní proti koronavírusu momentálne uprednostňovaní pred staršími ľuďmi

Ozbrojené sily SR (OS SR) sú naplno pripravené podporiť prípadné celoplošné testovanie obyvateľstva na ochorenie COVID-19.

Antigénových testov je na Slovensku podľa ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS) dostatok.

Zubári očkovanie chcú

Slovenská lekárska komora (SLK) nevidí význam ani úžitok celoplošného testovania obyvateľstva na prítomnosť koronavírusu.

Proti ochoreniu COVID-19 sa dá očkovať takmer 93 % zubných lekárov a dentálnych tímov. Ukázal to prieskum Slovenskej komory zubných lekárov (SKZL). 

 

Dôležité informácie o SARS-CoV-2 a COVID-19 v článkoch Zdravotéky:

Zdroj

  • SITA
  • WebNoviny

Naposledy aktualizované 18.01.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Mgr. Simona Morvayová

Mgr. Simona Morvayová

Moje štúdium na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre som ukončila magisterským titulom. Päť rokov som študovala odbor učiteľstvo slovenského jazyka v kombinácii s etickou výchovou. Momentálne pracujem v oblasti médií, kde okrem iného spravujem dva portály súvisiace so zdravím a zdravou stravou. Moja vášeň k jedlu a zdravým pokrmom pochádza už zo strednej školy. Keďže som študovala päť rokov na hotelovej strednej, mám k strave a novým receptom dlhodobý vzťah. Rada varím a vymýšľam nové recepty, ktoré zväčša musia byť zdravé a plné vitamínov. V prípade varenia ide skutočne o moju vášeň. Súčasná doba prináša množstvo možností a tém, ktorým sa dá práve prostredníctvom jedla venovať. Zaujímam sa aj o bezlepkové a bezlaktózové recepty. K týmto receptom ma priviedli vlastné zdravotné problémy, ale aj celiatik v rodine. Moje ďalšie záľuby okrem práce a varenia sú oddych pri jóge a behaní.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 26. 10. 2021) Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 26. 10. 2021)

Koronavírus zasiahol do životov obyvateľov Slovenska, ale aj iných svetových krajín. Celosvetovo sú nakazené tisíce ľudí, mnohí vírusu aj podľahli.

Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 26. 10. 2021 Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 26. 10. 2021

Tu nájdete vždy aktuálny počet nových pozitívne testovaných osôb prostredníctvom PCR testov na Slovensku.

Tretia vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 26. 10. 2021 Tretia vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 26. 10. 2021

Pozrite si s nami aktuálne nariadenie a platné opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu na Slovensku.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 26. 10. 2021 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 26. 10. 2021

Nový koronavírus COVID-19 sa stále šíri na Slovensku aj vo svete. Pozrite sa s nami na aktuálne dianie v súvislosti s koronavírusom u nás.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 26. 10. 2021 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 26. 10. 2021

Prinášame vám vždy aktuálne a priebežné správy o dianí okolo pandémie koronavírusu COVID-19 vo svete, deň po dni.


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.