späť na zoznam článkov

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku č. 4

Autor: Mgr. Simona Morvayová
Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku č. 4
Zdroj foto: Getty images

Aktuálne dianie v súvislosti s koronavírusom vo svete aj v Európe.


Austrália nezaznamenala k 1. novembru za 24 hodín žiaden prípad lokálneho prenosu koronavírusu. Stalo sa tak po prvý raz za ostatných takmer päť mesiacov.

Princ William mal v apríli pozitívny test na koronavírus. Tridsaťosemročný princ vraj diagnózu nezverejnil, aby nevyvolal obavy. Princ William, ktorý je druhý v následníckej línii na britský trón, mal pozitívny test zrejme ešte v apríli, v zhruba podobnom čase ako jeho otec Charles, princ z Walesu.

Americký prezident Donald Trump počas predvolebného mítingu na Floride naznačil, že plánuje vyhodiť experta na infekčné choroby Anthonyho Fauciho. Chce tak spraviť po hlavnom volebnom dni, teda po 3. novembri, pretože ho rozčuľuje, že koronavírus je naďalej jednou z hlavných tém správ. 

Nemecko vstupuje do štvortýždňového čiastočného lockdownu s cieľom dostať pod kontrolu šírenie koronavírusu. Reštrikcie, ktoré vstúpili do platnosti v pondelok, sú miernejšie ako tie, ktoré krajina zaviedla počas prvej vlny pandémie, počas marca a apríla. 

V anglickom Liverpoole sa bude konať celomestské plošné testovanie obyvateľstva na ochorenia COVID-19. V rámci tohto pilotného projektu pravidelne ponúknu otestovanie každému, kto býva a pracuje v meste Beatles, bez ohľadu na prítomnosť príznakov koronavírusu.

Nákaza v Európe

Školáci v Singapure starší ako sedem rokov musia od decembra používať nositeľné zariadenie alebo tamojšiu aplikáciu na sledovanie kontaktov s nákazou koronavírusom.

WHO upozorňuje, že šírenie ochorenia COVID-19 v Európe sa zrýchľuje. Najvyššie počty nových nakazených na starom kontinente hlásia Francúzsko, Taliansko a Veľká Británia.

Počty pozitívne testovaných na koronavírus k 5. novembru v Česku opäť rastú. V stredu tamojšie laboratóriá zachytili 15 729 nových prípadov ochorenia COVID-19, pričom počet hospitalizovaných v priebehu jedného dňa stúpol o 882.

Vakcíny proti koronavírusu by mohli nasadiť pred koncom roka. Hodnotenie bezpečnosti a účinnosti dvoch najpokročilejších očkovacích látok má byť hotové do začiatku decembra.

Maďarsko potvrdilo k 6. novembru ďalších 4 709 prípadov nákazy novým koronavírusom, čím sa ich celkový doterajší počet vyšplhal na 99 625. V súčasnosti evidujú 74 162 aktívnych prípadov. 

Demonštrácie proti opatreniam

Štvrtkové demonštrácie proti pandemickým opatreniam v slovinskej metropole Ľubľana prerástli do násilností, zadržali desať osôb.

Pre viac ako štvrť milióna obyvateľov severného Dánska platia prísne obmedzenia, ktoré tamojšia vláda zaviedla pre zmutovaný koronavírus u noriek na tamojších farmách. 

Poľsko v piatok 6. novembra potvrdilo 27 100 nových prípadov nákazy koronavírusom a rekordných 445 úmrtí. Väčšinu pozitívnych prípadov zaznamenali v južnom Poľsku a vo Varšave a okolí.

Šéf kancelárie Bieleho domu Mark Meadows mal k 7. novembru pozitívny test na koronavírus.

Tisícky ľudí demonštrujú v centre Lipska proti vládnym obmedzeniam proti šíreniu nového koronavírusu. 

Rekordné prírastky nových prípadov nákazy koronavírusom zaznamenali počas piatka 6. novembra aj Maďarsko, Rakúsko a Poľsko.

Vakcína a jej testovanie

Izrael čoskoro ponúkne na svojom hlavnom letisku možnosť testovať sa na nový koronavírus

V Portugalsku je už obsadená viac ako polovica nemocničných lôžok na jednotkách intenzívnej starostlivosti vyhradených pre pacientov s ochorením COVID-19. 

V Brazílii prerušili klinické testy čínskej vakcíny proti ochoreniu COVID-19 po tom, ako zdravotnícke úrady zaznamenali "vážny, nepriaznivý" incident. 

Najvyšší predstaviteľ španielskeho zdravotníctva tvrdí, že tamojšia vláda plánuje zaočkovať proti ochoreniu COVID-19 najmenej 10 miliónov ľudí z dovedna 47-miliónovej populácie.

WHO nezdieľa informácie o vyšetrovaní pôvodu koronavírusu v Číne, uviedol predstaviteľ americkej vlády. Kritici obviňujú WHO z údajnej "tajnej dohody" s Čínou, aby zakryli rozsah počiatočného výskytu koronavírusu.

Európske vlády a Nadácia Billa a Melindy Gatesovcov sa vo štvrtok 12. novembra zaviazali poskytnúť mimoriadne finančné prostriedky vo výške stámiliónov eur na spoločné úsilie zamerané na zabezpečenie rýchlej dostupnosti prípadných vakcín proti koronavírusu pre obyvateľov menej vyspelých štátov.

Bezplatná vakcína

Kalifornia sa stala druhým štátom americkej federácie, ktorý k 13. novembru eviduje už viac ako jeden milión potvrdených prípadov infekcií koronavírusom.

Grécky premiér Kyriakos Mitsotakis tvrdí, že tamojšia vláda poskytne bezplatne všetkým Grékom vakcínu proti koronavírusu, akonáhle bude k dispozícii. 

Južná Kórea od piatku 13. novembra uplatňuje ukladanie pokút do 100-tisíc wonov (približne 76 eur) za nenosenie rúšok vo verejnej doprave a na iných miestach vrátane nemocníc, domovov dôchodcov, lekární, nočných klubov, karaoke barov, náboženských a športových zariadení.

Talianska vláda vyhlásila v sobotu 14. novembra ďalšie dve oblasti za „červené zóny“, kde platia najprísnejšie karanténne opatrenia.

Vakcíny proti koronavírusu dostanú v Nemecku medzi prvými obyvatelia a personál domovov sociálnych služieb

Vzhľadom na prudko rastúci počet nových prípadov nákazy koronavírusom od 16. novembra vstupuje Rakúsko do sprísneného lockdownu.

Lockdown v Rakúsku

Požiar na klinike pre pacientov s ťažkým priebehom ochorenia COVID-19 na severe Rumunska si vyžiadal v sobotu desať životov. Ďalších päť osôb utrpelo vážne zranenia.

Rakúsky kancelár Sebastian Kurz navrhuje, aby sa po skončení prísneho lockdownu od 7. decembra začali otvárať najskôr školy a obchodyNavrhuje tiež masové testovanie podľa vzoru Slovenska. Počty nových prípadov nákazy koronavírusom v Rakúsku už k 17. novembru asi dosiahli svoj strop, je to však „stabilizácia na veľmi vysokej úrovni“.

Kórejská republika zaznamenala k 18. novembru najväčší denný nárast prípadov koronavírusu v priebehu ostatných troch mesiacov. 

Americká farmaceutická korporácia Pfizer informuje, že ďalšie predbežné výsledky klinických testov jej vakcíny proti koronavírusu naznačujú 95-percentnú účinnosť, pričom vakcína podľa nich chráni starších ľudí, ktorým hrozí najvyššie riziko úmrtia na ochorenie COVID-19.

Polícia v nemeckom Berlíne zakročila 18. novembra proti demonštrantom, ktorí vo vládnej štvrti protestujú proti obmedzeniam zameraným proti šíreniu nového koronavírusu

Smutná hranica v USA

Spojené štáty americké prekročili ďalšiu smutnú hranicu, keď k 18. novembru zaznamenali už viac ako 250-tisíc úmrtí na ochorenie COVID-19.

Vakcína proti koronavírusu z dielne Oxfordskej univerzity ukazuje silnú imunitnú odpoveď medzi dospelými šesťdesiatnikmi a sedemdesiatnikmi, čím zvyšuje nádej, že by mohla ochrániť skupiny obyvateľov, ktoré vírus ohrozuje najviac. 

Nové infekcie koronavírusu v Nemecku pribúdajú pomalším tempom, čo môže signalizovať účinnosť reštriktívnych opatrení. 

Americká farmaceutická firma Pfizer vo štvrtok 19. novembra požiadala federálny Úrad pre kontrolu potravín a liekov (FDA) o udelenie výnimky na použitie vakcíny proti ochoreniu COVID-19.

Značná časť obyvateľov Španielska by mohla v prvej polovici budúceho roka absolvovať očkovanie proti novému koronavírusu.

Južné Tirolsko začalo k 20. novembru s masovým testovaním antigénovými testami.

Kritická situácia v Rusku aj USA

Rusko v sobotu 21. novembra nahlásilo nový denný rekordný počet prípadov nákazy koronavírusom aj rekordný počet úmrtí.

Kalifornia od soboty 21. novembra uplatňuje zákaz nočného vychádzania, pretože rast počtu prípadov koronavírusu by mohol preťažiť systém zdravotníckej starostlivosti.

Úrady v Iráne v súvislosti s komplikovaniu epidemiologickou situáciou obmedzili cestovanie medzi veľkými mestami, zatvorené budú prevádzky, školy aj mešity.

Britský premiér Boris Johnson plánuje ukončiť lockdown na území Anglicka podľa plánu - 2. decembra. Keďže štatistiky ukazujú, že šírenie koronavírusu sa podarilo stabilizovať, chce ohlásiť návrat k regionálnym obmedzeniam.

Vakcinácia obyvateľov

Očkovanie obyvateľov USA proti koronavírusu by sa podľa šéfa amerického programu vakcinácie proti ochoreniu COVID-19 Moncefa Slaouiho mohlo začať 12. decembra.

Čínske úrady na koronavírus testujú milióny ľudí, uvaľujú lockdowny a zatvárajú školy po tom, ako počas 46. týždňa zistili niekoľko komunitných prenosov nákazy v troch mestách.

Vakcinácia proti koronavírusu by sa v Nemecku podľa ministra zdravotníctva Jensa Spahna mohla začať už v decembri, pričom zdôraznil dôležitosť dohôd s viacerými firmami vyvíjajúcimi očkovacie látky.

Španielsko chce proti ochoreniu COVID-19 zaočkovať čo najviac obyvateľov. Program vakcinácie podľa neho vláda naštartuje v januári.

Austrálska národná letecká spoločnosť Qantas bude od pasažierov medzinárodných letov vyžadovať, aby pred letom preukázali, že sú zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19.

Zákaz lyžovania

Obyvatelia chorvátskej metropoly Záhreb sa môžu nechať od pondelka 23. novembra bezplatne otestovať na prítomnosť koronavírusu. 

Prísne pandemické opatrenia budú v Grécku pokračovať ďalší mesiac.

Celoštátny zákaz lyžovania bude vzhľadom na pandemickú situáciu v Taliansku počas vianočných sviatkov nevyhnutný

V Európskej únii (EÚ) by mohli prví občania podstúpiť vakcináciu proti novému koronavírusu už do Vianoc, skonštatovala predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová. Nemecká vláda podporuje celoeurópsky zákaz dovoleniek v lyžiarskych strediskách s účinnosťou do 10. januára. Zhodli sa na tom v stredu kancelárka Angela Merkelová a zástupcovia spolkových krajín.

Rakúsko začne plošné testovanie na koronavírus počas prvého decembrového víkendu v západných spolkových krajinách Vorarlbersko a Tirolsko. 

Predĺženie lockdownu v Nemecku spomalí šírenie nákazy koronavírusom, dopady však budú obmedzené.

Rúška aj napriek vakcíne

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 v Afrike sa môže začať najskôr v druhom štvrťroku budúceho roka

Francúzsky minister zdravotníctva Olivier Veran uviedol, že jeho krajina sa pripravuje odštartovať vakcináciu proti ochoreniu COVID-19 koncom decembra. Zároveň však vo štvrtok 26. novembra upozornil, že ľudia stále budú musieť nosiť rúška a dodržiavať odstup aj po tom, ako vakcína bude všeobecne dostupná. 

Španielsko bude môcť vakcinovať svojich 47 miliónov obyvateľov proti koronavírusu v troch vlnách so štartom v januári a ukončením "počas letných mesiacov".

Portugalský premiér António Costa tvrdí, že staršie osoby by sa v priebehu očkovania proti koronavírusu nemali ocitnúť na okraji záujmu.

Úrady v Belgicku uvoľnili k 28.11. niektoré obmedzenia súvisiace s koronavírusom, keďže sa v ostatnom období podarilo potlačiť opätovné šírenie ochorenia COVID-19.

V Spojených štátoch amerických zaznamenali v piatok 27. novembra 205 557 prípadov ochorenia COVID-19.

Pomoc s vakcináciou

Česká vláda oznámila, že uvoľňuje opatrenia, ktoré prijala s cieľom zastaviť šírenie infekcií koronavírusom. Nedeľňajší krok sa stal možným preto, že počet nových potvrdených prípadov nákazy klesá.

Organizátori hudobných festivalov v Belgicku chcú pomôcť s plánovanou širokou vakcináciou obyvateľstva. Belgická vláda si predsavzala zaočkovať zhruba osem miliónov ľudí, čiže 70 percent populácie. 

Spoločnosť Moderna žiada regulačné orgány v USA a Európe o schválenie núdzového používania jej vakcíny proti ochoreniu COVID-19.

Nemecká farmaceutická spoločnosť BioNTech a jej americký partner Pfizer podali u Európskej liekovej agentúry (EMA) žiadosť o podmienečné schválenie svojej vakcíny proti ochoreniu COVID-19. 

Taliansky premiér Giuseppe Conte sa naďalej usiluje o celoeurópsky zákaz zimnej turistickej sezóny.

Zákaz lyžovačiek

Lyžiarske svahy vo Francúzsku budú počas Vianoc zatvorené. Vláda tiež podnikne kroky, aby obyvateľom zabránila navštevovať strediská v susednom Švajčiarsku.

Britský nezávislý zdravotnícky regulačný úrad schválil vakcínu spoločností Pfizer a BioNtech proti koronavírusu na použitie. Vakcínu budú distribuovať na 50. týždeň v roku.

Vakcíny proti ochoreniu COVID-19 by mohli byť v Poľsku dostupné koncom januára alebo začiatkom februára.

Ruský prezident Vladimir Putin v stredu 2. decembra prikázal "rozsiahlu" vakcináciu proti ochoreniu COVID-19 so začiatkom v závere budúceho týždňa. Jeho krok prišiel len niekoľko hodín po tom, ako Veľká Británia ako prvá západná krajina schválila použitie vakcíny proti koronavírusu, ktorú vyvinuli americký výrobca liekov Pfizer a nemecká farmaceutická firma BioNTech.

Spojené štáty americké dosiahli ďalšie smutné rekordy v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu. Podľa dát zverejnených vo štvrtok 3. decembra po prvý raz od začiatku pandémie v priebehu zaznamenali viac ako 3 100 úmrtí v dôsledku ochorenia COVID-19.

Taliansko zakazuje cestovanie medzi regiónmi počas nadchádzajúceho sviatočného obdobia. Zákaz, ktorý je súčasťou prísnejších protipandemických opatrení, platí od 21. decembra do 6. januára.

Vakcína v Čechách a u tureckého prezidenta

Francúzsky premiér Jean Castex vo štvrtok 3. decembra vyhlásil, že vakcíny proti ochoreniu COVID-19 ako prví dostanú obyvatelia domovov dôchodcov. Očkovací proces spustia hneď, ako vo Francúzsku budú dostupné dávky.

Českí poslanci schválili vládny návrh zákona o vakcínach proti koronavírusu.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan sa nechá zaočkovať proti novému koronavírusu. Chce tak ísť Turkom príkladom.

Amerického veterána z druhej svetovej vojny neskolil ani koronavírus. Z ochorenia COVID-19 sa dokonca zotavil v priebehu niekoľkých dní a vo štvrtok oslávil 104. narodeniny.

Očkovanie v Moskve

V Moskve začali očkovať proti ochoreniu COVID-19. V tamojších klinikách dostanú vakcínu Sputnik V najskôr najohrozenejšie skupiny ľudí. Autori látky tvrdia, že je účinná na 95% a nespôsobuje žiadne závažné vedľajšie účinky, no stále prechádza hromadným testovaním.

V Prahe sa v nedeľu 6. decembra konali dva protesty proti nariadeniam, ktorých cieľom je zastaviť šírenie koronavírusu.

V Nemecku by mali s očkovaním proti koronavírusu začať "v úplne prvých dňoch" nového roka. 

Rakúsky kancelár Sebastian Kurz sa pozerá skepticky na možnosť predĺženia cestovných obmedzení

Čínsky výrobca vakcín Sinovac plánuje dokončenie nového závodu, aby do konca roka zdvojnásobil ročnú výrobnú kapacitu na 600 miliónov dávok vakcíny proti koronavírusu.

Grécka vláda v pondelok 7. decembra uviedla, že základné opatrenia vyplývajúce z tzv. lockdownu ponechá v platnosti aj počas nadchádzajúcich vianočných sviatkov.

Dánsko zatvára reštaurácie, bary, divadlá či kiná v Kodani a okolí.

Sprísnenie pandemických opatrení

Česká vláda sprísnila pandemické pravidlá pre reštaurácie, bary a kluby. Len niekoľko dní po tom, čo mohli znovu otvoriť, minister zdravotníctva Jan Blatný oznámil, že od stredy môžu byť takéto prevádzky otvorené len do 20:00. 

Veľká Británia v utorok 8. decembra spustila očkovanie proti ochoreniu COVID-19, ktoré spôsobuje nový koronavírus. Britskí pacienti starší ako 80 rokov a zdravotnícky personál dostávajú vakcínu od spoločností Pfizer a BioNTech. Spojené kráľovstvo je prvou krajinou na svete, ktorá tou vakcínou začala očkovať, informuje spravodajský portál BBC.

Mexiko plánuje začať očkovanie obyvateľstva na konci tretieho decembrového týždňa. Podľa tamojšej vlády ako prvých zaočkujú zdravotníckych pracovníkov.

Nádeje Holanďanov na veľké stretnutia rodín a priateľov na vianočných oslavách premiér krajiny Mark Rutte schladil vyhlásením, že počet infekcií koronavírusom v krajine znamená predĺženie platnosti obmedzení aj na obdobie sviatkov.

Nemecko hlási k 9. decembru rekordný denný prírastok úmrtí na ochorenie COVID-19, a to 590 obetí, tiež 20 815 nových prípadov nákazy koronavírusom.

 

Dôležité informácie o SARS-CoV-2 a COVID-19 v článkoch Zdravotéky:

Zdroj

  • SITA
  • WebNoviny

Naposledy aktualizované 10.12.2020

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Mgr. Simona Morvayová

Mgr. Simona Morvayová

Moje štúdium na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre som ukončila magisterským titulom. Päť rokov som študovala odbor učiteľstvo slovenského jazyka v kombinácii s etickou výchovou. Momentálne pracujem v oblasti médií, kde okrem iného spravujem dva portály súvisiace so zdravím a zdravou stravou. Moja vášeň k jedlu a zdravým pokrmom pochádza už zo strednej školy. Keďže som študovala päť rokov na hotelovej strednej, mám k strave a novým receptom dlhodobý vzťah. Rada varím a vymýšľam nové recepty, ktoré zväčša musia byť zdravé a plné vitamínov. V prípade varenia ide skutočne o moju vášeň. Súčasná doba prináša množstvo možností a tém, ktorým sa dá práve prostredníctvom jedla venovať. Zaujímam sa aj o bezlepkové a bezlaktózové recepty. K týmto receptom ma priviedli vlastné zdravotné problémy, ale aj celiatik v rodine. Moje ďalšie záľuby okrem práce a varenia sú oddych pri jóge a behaní.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 26. 10. 2021) Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 26. 10. 2021)

Koronavírus zasiahol do životov obyvateľov Slovenska, ale aj iných svetových krajín. Celosvetovo sú nakazené tisíce ľudí, mnohí vírusu aj podľahli.

Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 26. 10. 2021 Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 26. 10. 2021

Tu nájdete vždy aktuálny počet nových pozitívne testovaných osôb prostredníctvom PCR testov na Slovensku.

Tretia vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 26. 10. 2021 Tretia vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 26. 10. 2021

Pozrite si s nami aktuálne nariadenie a platné opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu na Slovensku.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 26. 10. 2021 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 26. 10. 2021

Nový koronavírus COVID-19 sa stále šíri na Slovensku aj vo svete. Pozrite sa s nami na aktuálne dianie v súvislosti s koronavírusom u nás.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 26. 10. 2021 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 26. 10. 2021

Prinášame vám vždy aktuálne a priebežné správy o dianí okolo pandémie koronavírusu COVID-19 vo svete, deň po dni.


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.