späť na zoznam článkov

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku č. 5

Autor: Mgr. Simona Morvayová
Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku č. 5
Zdroj foto: Getty images

Aktuálne dianie v súvislosti s pandémiou koronavírusom doma aj vo svete.


Nemecká kancelárka Angela Merkelová vyslovila podporu prísnejším obmedzeniam verejného života v boji proti šíreniu nového koronavírusu. Politička upozornila, že národná akadémia vied v utorok odporučila, aby obyvatelia od budúceho týždňa obmedzili svoje sociálne kontakty a od 24. decembra do 10. januára začal platiť "tvrdý lockdown".

Európska únia (EÚ) v rámci grantovej podpory, ktorú vyhlásila po rozšírení koronavírusu v Európe, preplatila Českej republike časť nákladov na prepravu ochranných prostriedkov počas prvej vlny pandémie. Krajina tak získala 3,23 milióna eur.

Kanadský úrad verejného zdravotníctva v stredu 9. decembra povolil vakcínu proti ochoreniu COVID-19 od firiem Pfizer a BioNTech. Tento mesiac má byť k dispozícii do 249-tisíc kusov, s nasadením vakcíny sa počíta v najbližších dňoch.

Ochorenie COVID-19 sa podľa talianskej štúdie v krajine pravdepodobne šírilo už na jeseň roku 2019, čiže ešte predtým, ako prvý raz nahlásili vypuknutie epidémie v čínskom meste Wu-chan. Výskumníci identifikovali infekciu novým koronavírusom vo vzorke odobranej začiatkom decembra štvorročnému chlapcovi s bydliskom neďaleko Milána.

 V čase, keď sa USA pripravujú na vakcináciu, ktorá by mohla ukončiť pandémiu, z nového prieskumu vyplýva, že iba polovica Američanov je ochotná dať sa zaočkovať

Schválenie vakcíny v USA

Grécke kníhkupectvá a kaderníctva budú môcť od pondelka 14. decembra opäť otvoriť, ale všetky ostatné obchody, zábavné podniky, reštaurácie, bary a kaviarne zostanú počas vianočného obdobia zatvorené.

Vakcínu proti koronavírusu v Moskve od budúceho týždňa dostanú aj pracovníci v maloobchode a službách.

Americký Úrad pre kontrolu potravín a liekov (FDA) v piatok 11. decembra schválil pre núdzové použitie vakcínu proti ochoreniu COVID-19 americkej firmy Pfizer a jej nemeckého partnera BioNTech.

V Spojených štátoch amerických potvrdili k 13. decembru už viac ako 16 miliónov prípadov ochorenia COVID-19, najviac ako ktorákoľvek iná krajina na svete.

Rizikové skóre protiepidemického systému PES v Českej republike rýchlo stúpa a blíži sa k najvyššiemu, piatemu, stupňu.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová a premiéri 16 nemeckých spolkových krajín sa v nedeľu 13. decembra dohodli na sprísnení lockdownu, aby spomalili nárast prípadov ochorenia COVID-19.

Najviac obetí v Taliansku

Vakcinačná kampaň proti ochoreniu COVID-19 sa začne vo všetkých 27 členských štátoch Európskej únie (EÚ) v rovnaký "symbolický" deň

Taliansko z hľadiska počtu obetí koronavírusu zatienilo Veľkú Britániu a stalo sa v rámci Európy krajinou najviac postihnutou pandémiou.

Prvé dávky vakcíny proti ochoreniu COVID-19 v nedeľu dopravili do Kanady.

Nemecká vláda v pondelok 14. decembra vyzvala obyvateľov, aby pred blížiacim sa prísnym lockdownom upustili od vianočných nákupov.

Veľké turistické a gastronomické podniky vo Viedni potrebujú dodatočnú pomoc.

Litovská vláda predĺžila platnosť celoštátneho lockdownu do 31. januára a sprísnila existujúce reštriktívne opatrenia v snahe sploštiť krivku rastu počtu prípadov koronavírusu, ktoré v krajine pribúdajú napriek predošlým krokom. 

Zamestnanci Bieleho domu sa v najbližších dňoch nedostanú k vakcíne proti koronavírusu.

Nová forma vírusu aj tlak na EMA

Londýn bude pod najvyšším stupňom opatrení, na juhu Anglicka objavili novú formu vírusu.

Kanada v pondelok 14. decembra začala s očkovaním populácie proti ochoreniu COVID-19. Zaradila sa tak ku štátom, ktoré sa ako prvé rozhodli potlačiť pandémiu koronavírusu prostredníctvom vakcinácie obyvateľstva.

Holandský premiér Mark Rutte ohlásil prísny päťtýždňový celoštátny lockdown. Všetky obchody v krajine, ktoré nepredávajú základné tovary, budú do 19. januára zatvorené a preruší sa činnosť kaderníctiev, múzeí či divadiel.

Nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn ešte viac zvýšil tlak na Európsku liekovú agentúru (EMA) a požiadal, aby vakcínu proti koronavírusu schválila pred Vianocami

Každý desiaty obyvateľ Španielska sa do polovice novembra nakazil novým koronavírusom, pričom takmer polovica z týchto prípadov sa vyskytla v lete. Vyplýva to z predbežných výsledkov oficiálneho prieskumu zameraného na výskyt protilátok proti vírusu.

Plošné očkovanie v Rusku

Očkovanie s vakcínou Sputnik V sa začalo v celom Rusku. V utorok 15. decembra o tom informovali miestne úrady.

V Česku sa v stredu 16. decembra začalo hromadné antigénové testovanie na koronavírus.

Počas prvého týždňa vakcinácie proti koronavírusu zaočkovali viac ako 137-tisíc obyvateľov Veľkej Británie.

V Nemecku, ktoré od stredy vstupuje do prísnejšieho lockdownu, zaznamenali rekordnú mieru úmrtí v dôsledku ochorenia COVID-19. 

Prichádzajúce vakcíny proti ochoreniu COVID-19 podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) neukončia pandémiu rýchlo.

V Dánsku sa začal uplatňovať celoštátny lockdown, pričom nákupné centrá a obchodné domy sú zatvorené už od stredy. Premiérka Mette Frederiksenová uviedla, že reštrikcie budú trvať do 3. januára.

Očkovanie v EÚ

V krajinách Európskej únie (EÚ) sa začne očkovať proti koronavírusu 27., 28. a 29. decembra

Napriek tomu, že v Rusku ako prví na svete začali s očkovaním populácie proti koronavírusu a štát poskytuje vakcínu Sputnik V zadarmo, mnohí ľudia sú skeptickí. Až 59 % Rusov sa v nedávnom prieskume vyslovilo, že nie sú ochotní nechať sa zaočkovať.

Bulharská vláda predĺžila celoštátny lockdown do konca januára, keďže počty nových infekcií koronavírusom a súvisiacich úmrtí sú stále vysoké a vytvárajú tlak na zaťažený systém zdravotnej starostlivosti.

Rizikové skóre sa v Česku zvýšilo na hodnotu zodpovedajúcu piatemu stupňu.

Poľská vláda oznámila povianočný lockdown.

V USA bude čoskoro dostupná druhá vakcína proti koronavírusu.

Vakcinácia v priamom prenose

V domovoch sociálnych služieb v Belgicku od začiatku pandémie zomrelo na COVID-19 viac ako 10-tisíc starších ľudí.

Americký viceprezident Mike Pence sa nechal v živom televíznom prenose zaočkovať vakcínou proti novému koronavírusu

Európska únia bude mať k dispozícii dovedna 160 miliónov dávok vakcíny proti koronavírusu od americkej spoločnosti Moderna

Švajčiarska vláda v piatok 18. decembra oznámila, že v rámci nového úsilia o zastavenie pokračujúceho rastu počtu prípadov koronavírusu prikázala zatvorenie reštaurácií, barov, kultúrnych a športových zariadení.

V Taliansku bude počas Vianoc platiť celoštátny čiastočný lockdown.

Nový kmeň koronavírusu

Americký Úrad pre kontrolu potravín a liekov (FDA) v piatok 18. decembra schválil vakcínu proti koronavírusu od spoločnosti Moderna.

Švajčiarsko schválilo použitie vakcíny proti ochoreniu COVID-19 od americkej farmaceutickej firmy Pfizer a jej nemeckého partnera BioNTech.

Izrael začína v nedeľu 20. decembra masovú vakcinačnú kampaň. Úrady plánujú v prvý deň proti koronavírusu zaočkovať asi 60-tisíc ľudí. Vakcíny od firiem Pfizer a Moderna dostanú najskôr zdravotnícki pracovníci. 

Holandsko s účinnosťou od nedele rána zakázalo leteckú prepravu osôb z Veľkej Británie. Opatrenie predbežne platí do 1. januára. Krok je reakciou na správu o novom kmeni koronavírusu, ktorý sa podľa britských úradov šíri na juhu Anglicka rýchlejšie než staršie varianty.

Lokalizácia novej formy koronavírusu vo Veľkej Británii je predmetom „intenzívnej komunikácie“ s miestnymi úradmi. Nový kmeň sa šíri na juhovýchode Anglicka vrátane Londýna. Podľa britských odborníkov sa prenáša na ľudí o 70 % ľahšie než doteraz známe varianty. Výskyt rovnakej mutácie vírusu už potvrdili aj v Austrálii, Dánsku a Holandsku, uviedla pre BBC epidemiologička WHO Marie van Kerkhove.

Koronavírus už aj na Antarktíde

Európska lieková agentúra (EMA) v pondelok 21. decembra schválila vakcínu proti koronavírusu od spoločností BioNTech a Pfizer

Rakúska pošta zastavila príjem listov a balíkov určených na odoslanie do Veľkej Británie.

Český minister zdravotníctva Jan Blatný navrhuje, aby krajina prešla do najvyššieho stupňa protiepidemických opatrení už 25. decembra.

Európska komisia (EK) v pondelok 21. decembra oficiálne schválila použitie vakcíny proti novému koronavírusu od farmaceutických firiem BioNTech a Pfizer v rámci Európskej únie (EÚ)

Veľká Británia a Francúzsko pripravujú plán na obnovenie obchodu a cestovania medzi krajinami. Deje sa tak po tom, čo Francúzsko v nedeľu pre obavy z nového kmeňa koronavírusu v Anglicku uzavrelo na 48 hodín hranice. 

Antarktída už nie je jediný kontinent na svete, ktorý nepostihla pandémia koronavírusu. Podľa španielsky publikujúcich médií, na ktoré sa odvoláva denník The Guardian, na čilskej výskumnej stanici potvrdili 36 nových prípadov nákazy vírusom.

Srbsko má prvú dodávku vakcín

Po zákaze leteckej prepravy osôb Nemecko zatvorí svoje hranice aj ľuďom, ktorí prichádzajú z Veľkej Británie cestnou a lodnou dopravou. Opatrenie nadobúda účinnosť o polnoci z utorka 22. na stredu 23. decembra.

Srbsko dostalo prvú dodávku vakcín proti novému koronavírusu. Na belehradskom letisku v utorok pristálo lietadlo, ktoré priviezlo 4 800 dávok vakcíny vyvinutej spoločnosťami BioNTech a Pfizer.

Britskému premiérovi Borisovi Johnsonovi sa podarilo vyrokovať dohodu o opätovnom otvorení hraníc s Francúzskom. Občanom oboch štátov i ďalším obyvateľom Európskej únie to umožní dostať sa domov po niekoľkodňovej blokáde. Podmienkou vycestovania zo Spojeného kráľovstva bude negatívny test na koronavírus starý nanajvýš 72 hodín.

Americká vláda je blízko dohode so spoločnosťou Pfizer o dodávkach dodatočných desiatok miliónov vakcín proti koronavírusu výmenou za pomoc pri získaní lepšieho prístupu tejto farmaceutickej firmy k subdodávkam.

Nemecko zaznamenalo nový rekordný počet obetí pandémie koronavírusu za jeden deň, k 23. decembru. Predstavitelia zdravotníctva informovali, že v krajine pribudlo 962 úmrtí na ochorenie COVID-19.

V celej Českej republike bude od 27. decembra platiť najvyšší piaty stupeň protiepidemických opatrení.

Belgičania očkovanie chcú

V Belgicku, kde sa vakcinácia proti koronavírusu má začať v pondelok 28. decembra, sa podľa zdravotníckych úradov chce 60 percent ľudí zaočkovať hneď, ako budú vakcíny k dispozícii.

Švajčiarsko v stredu 23. decembra odštartovalo vakcináciu proti koronavírusu, čiže o niekoľko dní skôr v porovnaní s plánovaným začiatkom očkovania u jeho susedov, ktorí sú členmi Európskej únie. Vláda kantónu Luzern informovala, že prvou zaočkovanou osobou je viac ako 90-ročná žena, ktorá žije v domove dôchodcov.

V Spojenom kráľovstve zaznamenali dva prípady ďalšieho prenosnejšieho variantu nového koronavírusu. Oba prípady súvisia s cestovaním do Juhoafrickej republiky (JAR), kde daný variant spájajú s nárastom infekcií.

Srbská premiérka Ana Brnabičová sa 24. decembra dala ako prvá v krajine zaočkovať proti koronavírusu. Spravila tak v snahe ukázať skeptickým obyvateľom balkánskej krajiny, že vakcína je bezpečná.

Pápež František vo svojom tradičnom vianočnom posolstve vyzval svetové úrady, aby sprístupnili vakcínu proti ochoreniu COVID-19 pre všetkých a aby ju medzi prvými dostali najzraniteľnejšie osoby a ľudia v núdzi.

Francúzske zdravotnícke úrady potvrdili 26. decembra v krajine prvý prípad variantu koronavírusu, ktorý bol dôvodom nového lockdownu v Británii a globálnych cestovných obmedzení. 

Očkovanie v Európe

Japonské ministerstvo zdravotníctva potvrdilo 26. decembra prvé prípady infekcií novým variantom koronavírusu, ktorý identifikovali vo Veľkej Británii.

Sedem pacientov s koronavírusom zomrelo v sobotu 26. decembra pri požiari v egyptskej nemocnici. Miestna polícia informovala, že požiar vypukol na oddelení intenzívnej starostlivosti súkromnej nemocnice v meste El-Obour severne od Káhiry. Zranenia utrpelo najmenej ďalších päť ľudí. 

Maďarských lekárov a ostatných zdravotníkov začali v sobotu 26. decembra vakcinovať proti ochoreniu COVID-19 po tom, ako krajina dostala prvú dodávku očkovacej látky vyvinutej firmami Pfizer a BioNTech.

V Česku očkovaciu kampaň proti koronavírusu odštartoval premiér Andrej Babiš, ktorý vakcínu dostal v nedeľu 27. decembra ráno v Ústrednej vojenskej nemocnici v Prahe.

Japonská vláda dočasne zakáže vstup do krajiny všetkým cudzincom, ktorí na jej území nemajú trvalý pobyt, v rámci preventívnych opatrení proti šíreniu nového potenciálne nákazlivejšieho variantu koronavírusu objaveného v Británii.

Odsúdená čínska právnička

Súd v Číne v pondelok 28. decembra odsúdil bývalú právničku, ktorá informovala o začiatkoch epidémie koronavírusu, na štyri roky väzenia. Súd nového obvodu Pchu-tung v Šanghaji odsúdil Čang Čan po obvineniach zo šírenia falošných informácií, rozhovorov so zahraničnými médiami, narušovania verejného poriadku a "zlomyseľného manipulovania" s epidémiou.

Moskva začala ponúkať doma vyvinutú vakcínu proti koronavírusu obyvateľom starším ako 60 rokov. Stalo sa tak po tom, ako ruské ministerstvo zdravotníctva povolilo jej použitie medzi seniormi.

V pondelok 28. decemrba začali v Poľsku platiť prísnejšie protipandemické opatrenia, ktoré okrem iného zahŕňajú zákaz premiestňovania sa počas silvestrovských osláv. 

Holandský úrad verejného zdravotníctva oznámil, že potvrdil 11 prípadov nového nákazlivejšieho variantu koronavírusu, ktorý prvýkrát zistili vo Veľkej Británii. 

Veľká Británia v pondelok 28. decembra nahlásila najvyšší denný prírastok nových prípadov nákazy koronavírusom od začiatku pandémie, a to 41 385.

Ďalšie vakcíny proti koronavírusu by mali do Českej republiky (ČR) doraziť už vo štvrtok 31. decembra

Nový variant už aj v Indií

India potvrdila nákazu novým, infekčnejším variantom koronavírusu u šiestich ľudí, ktorí sa v uplynulých týždňoch vrátili z Veľkej Británie.

Izraelské ministerstvo zdravotníctva oznámilo, že v krajine za deväť dní zaočkovali proti koronavírusu už viac ľudí, ako ich bolo od začiatku pandémie infikovaných. Rezort v utorok uviedol, že vakcínu dostalo už takmer 500-tisíc ľudí, čiže približne 5 percent populácie 9-miliónového Izraela. 

Rýchlosť pribúdania nových nákaz koronavírusom v Tokiu je vyššia ako v skorších vlnách. 

Taiwan nahlásil 30. decembra prvý potvrdený prípad nového variantu koronavírusu, ktorý sa objavil vo Veľkej Británii. 

Prvú dodávku 2 400 ruských vakcín proti koronavírusu Sputnik V dodali do Srbska a predstavitelia krajiny uviedli, že schválenie na použitie by mala dostať začiatkom januára.

Najprísnejšie obmedzenia pohybu

Britská vláda rozšírila v stredu 30. decembra najprísnejšie obmedzenia pohybu v snahe zastaviť koronavírus na tri štvrtiny populácie Anglicka.

Kanadská vláda v stredu 30. decembra vyhlásila, že cestujúci prichádzajúci do krajiny musia mať negatívny test na ochorenie COVID-19 nie starší ako tri dni.

Thajsko dostane prvé dva milióny dávok vakcíny proti koronavírusu vo februári

V Turecku sa vo štvrtok 31. decembra od 21:00 v snahe zastaviť šírenie ochorenia COVID-19 počas novoročných sviatkov začne štvordňový lockdown.

Guinea začala s experimentálnym očkovaním proti koronavírusu pomocou ruskej vakcíny Sputnik V. Ako uviedli tamojšie úrady, prvé vakcíny dostali guinejskí vládni predstavitelia.

Francúzsko sa vo štvrtok 31. decembra zaviazalo zrýchliť očkovací proces proti koronavírusu. Tamojšie zdravotnícke orgány sa v ostatných dňoch dostali pod paľbu kritiky, keďže tisíce občanov kompetentným vyčítali príliš pomalé zavádzanie očkovacích látok a prílišnú opatrnosť.

Nelegálna novoročná párty

Izraelskí zdravotníci už zaočkovali proti koronavírusu milión obyvateľov, čo predstavuje viac ako desatinu populácie "židovského štátu". Jubilejného miliónteho Izraelčana zaočkovali v arabskom meste Umm al-Fahm.

Účastníci nelegálnej novoročnej párty na západe Francúzska, ktorá sa konala napriek protipandemickým obmedzeniam a prilákala prinajmenšom 2 500 ľudí, napadli policajtov, ktorí ju prišli ukončiť. Zapálili im jedno auto a mužov zákona zranili fľašami a kameňmi. 

Tokio a tri priľahlé prefektúry požiadali japonskú vládu, aby vyhlásila núdzový stav s cieľom obmedziť šírenie nového koronavírusu.

Grécko sprísňuje od 4. januára protiepidemické opatrenia.

Spojené kráľovstvo zaznamenalo k 2. januáru rekordný denný prírastok 57 725 prípadov nákazy novým koronavírusom. Vládne dáta ukazujú, že Veľká Británia zaznamenala rekordné počty už päť dní v rade, všetky nad 50-tisíc, čo je takmer dvojnásobok úrovne spred dvoch týždňov.

V snahe zabrániť šíreniu koronavírusu z nových ohnísk v štátoch Nový Južný Wales a Viktória ďalšie austrálske štáty a teritóriá znova zavádzajú cestovné obmedzenia.

Rezervačný systém na očkovanie

V Českej republike spustia 15. januára rezervačný systém na očkovanie proti koronavírusu pre seniorov starších ako 80 rokov. Všetci občania sa budú môcť na očkovanie začať objednávať od 1. februára.

Denný počet úmrtí v dôsledku ochorenia COVID-19 v Taliansku za uplynulé dni pomaly klesol.

Spojené kráľovstvo urýchľuje očkovací proces v snahe zvládnuť prudký nárast počtu prípadov koronavírusu. Tamojšie orgány preto nasadia vakcínu vyvinutú spoločnosťou AstraZeneca a Oxfordskou univerzitou, ktorej použitie v Británii schválili minulý týždeň.

Belgicko zintenzívňuje svoju očkovaciu kampaň proti koronavírusu v domovoch dôchodcov, v ktorých v rámci krajiny zaznamenali viac ako polovicu všetkých úmrtí na ochorenie COVID-19. 

Očkovanie proti koronavírusu sa v Španielsku spomalilo, pričom väčšina aktivít sa pre sviatočné obdobie od Nového roka do 6. januára zastavila.

V Sydney, ktoré je najväčším austrálskym mestom, pre pretrvávajúce riziká pandémie zaviedli povinné nosenie rúšok na určitých miestach, napríklad v obchodných centrách, vo verejnej doprave a v rôznych uzatvorených priestoroch.

Zákaz dovozu vakcín v Iráne

Česká vláda vo štvrtok 7. januára na mimoriadnom zasadnutí rozhodla o predĺžení protiepidemických opatrení do 22. januára.

Švajčiarske úrady v reakcii na vysokú mieru šírenia koronavírusu oznámili, že do konca februára budú zatvorené všetky reštaurácie, bary, športové zariadenia a kultúrne inštitúcie.

Juhoafrická republika (JAR) dovezie 1,5 milióna dávok vakcíny proti koronavírusu od firmy AstraZeneca, ktorou zaočkuje svojich zdravotníckych pracovníkov. 

Spojené štáty americké zaznamenali najvyšší denný prírastok úmrtí v dôsledku nákazy novým koronavírusom.

Európska komisia (EK) zabezpečila ďalších 300 miliónov dávok vakcíny proti koronavírusu od firiem Pfizer a BioNTech.

Iránsky najvyšší vodca ajatolláh Alí Chámeneí v piatok 8. januára zakázal dovoz vakcín od americkej firmy Pfizer a jej nemeckého partnerta BioNTech a tiež od firmy AstraZeneca a Oxfordskej univerzity zo Spojeného kráľovstva.

Tretia vakcína v Anglicku

Britské úrady v krajine schválili použitie tretej vakcíny proti koronavírusu, čo by malo umožniť posilnenie tamojšieho vakcinačného programu.

Britská kráľovná Alžbeta II. a jej manžel princ Filip dostali 9. januára vakcínu proti novému koronavírusu.

Vo Veľkej Británii sa proti koronavírusu denne očkuje už viac ako 200-tisíc ľudí a vláda smeruje k tomu, že splní svoj zámer zaočkovať do polovice februára 13 miliónov obyvateľov krajiny.

Odborníci zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) by mali 14. janára pricestovať do Číny, aby uskutočnili dlho očakávaný výskum pôvodu pandémie koronavírusu

Už aj v tichomorskom štáte Mikronézia evidujú k 12. januáru prípad koronavírusu. Súostrovie viac ako rok odolávalo pandémii ochorenia COVID-19.

Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa ešte v priebehu utorka 12. decembra vydá nové pravidlá vakcinácie, ktorú budú znamenať, že nárok na očkovanie majú všetci vo veku 65 rokov a starší.

Očkovaný je už aj pápež

Japonsko pre pandémiu koronavírusu rozšírilo platnosť núdzového stavu na sedem ďalších prefektúr, čo znamená, že sa bude vzťahovať už na viac ako polovicu obyvateľstva krajiny.

Ruský prezident Vladimir Putin nariadil vláde, aby posilnila svoje vakcinačné úsilie

Švajčiarsko zavádza prísnejšie pandemické reštrikcie, ktorými reaguje na nový variant koronavírusu.

Turecké úrady v stredu 13. januára schválili núdzové použitie vakcíny proti ochoreniu COVID-19 od čínskej firmy Sinovac Biotech. 

V stredu v Nemecku pribudlo najviac úmrtí v dôsledku ochorenia COVID-19.

Pápež František dostal prvú dávku vakcíny proti koronavírusu. Vo štvrtok 14. januára to potvrdil Vatikán. 

 

Dôležité informácie o SARS-CoV-2 a COVID-19 v článkoch Zdravotéky:

Zdroj

  • SITA
  • WebNoviny

Naposledy aktualizované 18.01.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Mgr. Simona Morvayová

Mgr. Simona Morvayová

Moje štúdium na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre som ukončila magisterským titulom. Päť rokov som študovala odbor učiteľstvo slovenského jazyka v kombinácii s etickou výchovou. Momentálne pracujem v oblasti médií, kde okrem iného spravujem dva portály súvisiace so zdravím a zdravou stravou. Moja vášeň k jedlu a zdravým pokrmom pochádza už zo strednej školy. Keďže som študovala päť rokov na hotelovej strednej, mám k strave a novým receptom dlhodobý vzťah. Rada varím a vymýšľam nové recepty, ktoré zväčša musia byť zdravé a plné vitamínov. V prípade varenia ide skutočne o moju vášeň. Súčasná doba prináša množstvo možností a tém, ktorým sa dá práve prostredníctvom jedla venovať. Zaujímam sa aj o bezlepkové a bezlaktózové recepty. K týmto receptom ma priviedli vlastné zdravotné problémy, ale aj celiatik v rodine. Moje ďalšie záľuby okrem práce a varenia sú oddych pri jóge a behaní.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 26. 10. 2021) Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 26. 10. 2021)

Koronavírus zasiahol do životov obyvateľov Slovenska, ale aj iných svetových krajín. Celosvetovo sú nakazené tisíce ľudí, mnohí vírusu aj podľahli.

Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 26. 10. 2021 Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 26. 10. 2021

Tu nájdete vždy aktuálny počet nových pozitívne testovaných osôb prostredníctvom PCR testov na Slovensku.

Tretia vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 26. 10. 2021 Tretia vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 26. 10. 2021

Pozrite si s nami aktuálne nariadenie a platné opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu na Slovensku.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 26. 10. 2021 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 26. 10. 2021

Nový koronavírus COVID-19 sa stále šíri na Slovensku aj vo svete. Pozrite sa s nami na aktuálne dianie v súvislosti s koronavírusom u nás.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 26. 10. 2021 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 26. 10. 2021

Prinášame vám vždy aktuálne a priebežné správy o dianí okolo pandémie koronavírusu COVID-19 vo svete, deň po dni.


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.