späť na zoznam článkov

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku 6

Autor: Mgr. Simona Morvayová
Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku 6
Zdroj foto: Getty images

Prinášame vám priebežné a stále aktuálne informácie o dianí okolo pandémie koronavírusu COVID-19 vo svete, deň po dni.


Afrika by sa mala v priebehu marca dočkať prvých dávok vakcíny proti ochoreniu COVID-19 v rámci iniciatívy pre globálny prístup k očkovacím látkam (COVAX) podporovanej Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO).

Britská vláda pre obavy z variantu koronavírusu, ktorý bol identifikovaný v Brazílii, zakázala cestovanie do Veľkej Británie zo všetkých latinskoamerických krajín a z Portugalska. 

V nemocniciach v brazílskom meste Manaus v srdci Amazónie, ktoré nedávno pre prudký nárast prípadov koronavírusu vyhlásilo až 180-dňový núdzový stav, nastal k 15. januáru závažný nedostatok zásob kyslíka a zdravotníckeho personálu.

Celkový počet potvrdených prípadov koronavírusu od začiatku pandémie v Nemecku už prekročil hranicu dvoch miliónov.

Česká republika v piatok 15. januára ráno spustila centrálny registračný systém na očkovanie proti koronavírusu. Štart rezervácií, ktoré sú zatiaľ dostupné pre seniorov nad 80 rokov, však sprevádzali výpadky a iné technické problémy. 

Očkovanie v Británií

Pri vlaňajšom kybernetickom útoku na servery Európskej liekovej agentúry (EMA) hackeri nielenže ukradli a zverejnili dokumenty o vakcínach proti ochoreniu COVID-19, ale s nimi aj manipulovali.

Spojené kráľovstvo od pondelka 18. januára zatvorí všetky cestovné koridory v snahe o ochranu "pred rizikom dosiaľ neidentifikovaných nových kmeňov" koronavírusu.

Britský princ William vyzval všetkých ľudí v Spojenom kráľovstve, aby si vzali príklad z kráľovnej Alžbety II. a jej manžela princ Filipa a dali sa zaočkovať proti ochoreniu COVID-19, keďže britské úrady bojujú proti neopodstatneným obavám, či vakcíny sú bezpečné.

Vo Veľkej Británii proti koronavírusu zaočkovali už viac ako 3,5 milióna ľudí. Informuje o tom 17. januára portál news.sky.com. K piatku bolo v krajine zaočkovaných 3 559 179 ľudí, pričom 447 261 z nich dostalo už aj druhú dávku vakcíny.

Rakúsko predlžuje platnosť lockdownu do 7. februára, keďže úrady krajiny sa obávajú možného vplyvu infekčnejších variantov koronavírusu.

Holandské protesty

Polícia v Amsterdame použila v nedeľu 17. januára vodné delá na rozohnanie stoviek demonštrantov, ktorí sa zúčastnili na zakázanom proteste proti prísnemu lockdownu, ktorého cieľom je zabrzdenie šírenia koronavírusu. 

Austrália pravdepodobne v tomto roku úplne neotvorí svoje hranice, hoci väčšina jej populácie bude zaočkovaná proti koronavírusu.

Británia sa chystá rozšíriť očkovanie proti koronavírusu na skupinu ľudí vo veku nad 70 rokov, a to v oblastiach, v ktorých ľudia považovaní za najviac zraniteľných už dostali prvú dávku vakcíny.

Nemecko posilní monitorovanie variantov koronavírusu. Dôvodom sú obavy z toho, že niektoré varianty vírusu sa môžu šíriť rýchlejšie alebo spôsobovať vážnejší priebeh ochorenia.

Šéf WHO varuje pred nerovnosťou pri očkovaní. Nie je správne, aby sa mladší, zdraví ľudia v bohatých krajinách mohli zaočkovať proti ochoreniu COVID-19 pred staršími ľuďmi v chudobnejších štátoch.

Nórsko daruje vakcíny

Francúzsko v pondelok 18. januára začalo vakcináciu proti koronavírusu vo vekovej skupine nad 75 rokov. Francúzske úrady sú terčom kritiky pre pomalé tempo očkovania v krajine, najmä v porovnaní s Veľkou Britániou, Nemeckom a Talianskom.

Niektoré nemocnice v Poľsku prerušili vakcináciu proti ochoreniu COVID-19, pretože nedostali očakávané dodávky očkovacej látky spoločnosti Pfizer. 

Nórsko sa zaviazalo, že v rámci boja proti pandémii koronavírusu pomôže krajinám s nízkymi príjmami a daruje im vakcíny, hneď ako ich schvália. 

India, ktorá je najväčším výrobcom vakcín na svete, začína dodávať vakcíny proti koronavírusu susedným krajinám.

Taliansko plánuje podniknúť právne kroky proti farmaceutickej spoločnosti Pfizer po tom, ako oznámila omeškanie dodávok predobjednaných vakcín do európskych štátov. 

Frustrácia z omeškania vakcín

Český premiér Andrej Babiš a minister zdravotníctva Jan Blatný uvažujú o zavedení povinného nosenia respirátorov v obchodoch či vo verejnej doprave. Dôvodom je vyššia nákazlivosť britskej mutácie koronavírusu, pre ktorú takéto opatrenia zavádzajú Nemecko či Rakúsko.

Samospráva v Dubaji v stredu 20. januára nariadila všetkým nemocniciam zrušiť menej urgentné operácie naplánované na február. 

Napriek zvýšeniu výrobnej kapacity vo fabrike v Belgicku spôsobujú redukcie dodávok vakcín od konzorcia Pfizer a BioNTech frustráciu v mnohých európskych štátoch i Kanade.

Lídri Európskej únie sa chcú do konca januára dohodnúť na type očkovacích preukazov.

Portugalsko od soboty 23. januára zastavuje lety z Veľkej Británie s odôvodnením, že variant koronavírusu, ktorý prvý raz identifikovali v Spojenom kráľovstve, spôsobil devastujúci rast počtu nových prípadov infekcií v Portugalsku.

Biden a nový boj proti koronavírusu

Česká vláda v piatok 22. janára potvrdila predĺženie núdzového stavu do 14. februára, ako to vo štvrtok schválili poslanci. Zároveň tiež umožnia otvorenie jaslí. 

Americký prezident Joe Biden podpísal desať nariadení, ktoré majú posilniť boj USA s pandémiou nového koronavírusu.

V súvislosti s očkovaním proti ochoreniu COVID-19 sa mnohí poľskí pacienti snažia nájsť čo najkratšie poradovníky, vďaka čomu sa neďaleko hraníc so Slovenskom vyskytol nový fenomén, tzv. vakcinačná turistika.

Maďarsko dostane dostatok ruských vakcín Sputnik V proti koronavírusu na zaočkovanie jedného milióna ľudí.

Spojené kráľovstvo čoraz viac rozširuje vakcinačný program proti ochoreniu COVID-19. Prvú dávku vakcíny dostalo už takmer 6 miliónov obyvateľov

Spojené štáty prekonali hranicu 25 miliónov potvrdených prípadov koronavírusu.

Uzavretie Izraelu

Austrálske regulačné orgány schválili používanie prvej vakcíny proti koronavírusu, čím otvorili cestu pre februárový začiatok vakcinácie v krajine. 

Izrael uzavrie svoje medzinárodné letisko pre takmer všetky lety, keďže vláda sa snaží dostať pandémiu koronavírusu pod kontrolu.

V roku 2020 prišlo o prácu pre pandémiu koronavírusu štyrikrát viac osôb ako počas najhoršej fázy svetovej hospodárskej krízy v roku 2009. Vyplýva to zo správy Organizácie Spojených národov (OSN), ktorú zverejnili v pondelok.

Zlúčené bohatstvo desiatich najbohatších ľudí sveta sa počas pandémie koronavírusu zvýšilo o 540 miliárd dolárov. To je dosť na zabránenie všetkým ľuďom na svete upadnúť do chudoby v dôsledku vírusu aj na zaplatenie vakcíny pre všetkých.

Európska únia vyzvala spoločnosť AstraZeneca, aby spoločenstvu 27 krajín dodala pôvodne sľúbený počet vakcín proti koronavírusu.

Vakcína firmy Moderna je účinná aj proti britskému a juhoafrickému variantu vírusu.

Portugalsko potrebuje pomoc

Švédi by nemali očakávať, že budú môcť počas veľkonočných sviatkov cestovať po svete. 

Portugalské úrady uvažujú o tom, že požiadajú iné krajiny Európskej únie (EÚ) o pomoc pre prudký rast počtu prípadov ochorenia COVID-19

V Holandsku už tretiu noc v rade aj napriek zákazu vychádzania vyšli do ulíc demonštranti, ktorí sa znova dostali do stretov s poriadkovou políciou. Nepokoje, ktoré sa začali cez víkend, vyvolali novozavedené obmedzenia proti novému koronavírusu. 

Čína doteraz v rámci očkovania proti koronavírusu aplikovala viac ako 22 miliónov dávok vakcíny.

Počet obyvateľov Španielska, ktorí sú ochotní dať sa zaočkovať proti ochoreniu COVID-19, sa za tri mesiace strojnásobil.

Starosta Moskvy Sergej Sobjanin zrušil časť reštrikcií zameraných proti šíreniu koronavírusu s odôvodnením, že počet nových infekcií v ruskom hlavnom meste klesá.

Izrael očkuje už mladších

Izrael rozširuje vakcináciu proti koronavírusu na ľudí vo veku od 35 rokov. Generálny riaditeľ ministerstva zdravotníctva Hezi Levy vo štvrtok informoval, že vakcíny proti ochoreniu COVID-19 budú pre nové vekové skupiny k dispozícii od piatka.

Európska komisia (EK) vo štvrtok 28. januára zverejnila upravenú verziu pravidiel o pomoci pri zvládaní ekonomických dopadov pandémie koronavírusu. Po novom môžu firmy čerpať podstatne vyššiu pomoc. Platné pravidlá, ktoré mali skončiť v júni, budú platiť do konca roka.

Afrika si z Indie zabezpečila ďalších 400 miliónov dávok vakcíny proti ochoreniu COVID-19 vyvinutej spoločnosťou AstraZeneca a Oxfordskou univerzitou. 

Česká vláda sprísnila mimoriadne opatrenia proti šíreniu koronavírusu. Ako referuje web TV Nova, tvrdšie pravidlá sa budú týkať voľného pohybu osôb, ubytovania v hoteloch, prevádzky lyžiarskych vlekov či zákazu návštev v nemocniciach. 

Tempo pribúdania nových prípadov koronavírusu v Španielsku prvýkrát po takmer mesiaci mierne kleslo, ale hospitalizácia pacientov na jednotkách intenzívnej starostlivosti naďalej rastie. 

Francúzsko zatvára hranice

Tím expertov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) v piatok 29. januára navštívil nemocnicu, o ktorej Čína tvrdí, že pred viac ako rokom ošetrovala prvých pacientov s ochorením COVID-19.

Európska lieková agentúra (EMA) nezistila nijaké nové vedľajšie účinky vakcíny proti koronavírusu, ktorú vyrábajú firmy Pfizer a BioNTech.

Maďarský Národný ústav farmácie a bezpečnosti potravín v piatok schválil vakcínu proti novému koronavírusu od čínskej firmy Sinopharm pre núdzové použitie. Maďarsko je tak prvou krajinou v Európskej únii (EÚ), ktorá tak urobila. 

Ukrajinský parlament v piatok schválil zákon, ktorý zakazuje registráciu vakcíny proti koronavírusu vyvinutej v Rusku

Európska únia v piatok upustila od zámeru obnoviť kontroly na hranici so Severným Írskom. Krok mal zabrániť vývozu vakcín z jej územia do Veľkej Británie. 

Francúzsko s účinnosťou od nedele zatvára svoje hranice pre ľudí prichádzajúcich z krajín mimo Európskej únie

Pomoc Portugalsku

Nemecko získa počas nasledujúcich troch týždňov ďalších najmenej päť miliónov kusov vakcín proti koronavírusu. Do krajiny počas piatich uplynulých týždňov prišlo 3,5 miliónov vakcín, zatiaľ sa ich aplikovalo 2,2 milióna.

Rakúsko a Nemecko pomôžu Portugalsku odľahčiť zdravotnícky systém v čase, kedy v krajine rýchlym tempom pribúdajú nové prípady nákazy koronavírusom.

Farmaceutická firma AstraZeneca súhlasila, že počas prvého štvrťroka dodá do Európskej únie (EÚ) o deväť miliónov dávok svojej vakcíny proti koronavírusu viac

Núdzové opatrenia na zmiernenie dopadov koronakrízy stáli Rakúsko doteraz takmer 50 miliárd eur. Ďalších 11 miliárd smerovalo do dlhodobejších ekonomických stimulov. Najväčšiu položku predstavoval takzvaný kurzarbeit, teda príspevky ku mzdám zamestnancov so skrátenými úväzkami v celkovej sume 13,5 miliardy eur. 

Nemecká firma BioNTech dodá Európskej únii (EÚ) v druhom kvartáli ďalších 75 miliónov dávok vakcíny proti koronavírusu, ktorú vyvinula v spolupráci so svojím americkým partnerom Pfizer.

Ruská vakcína Sputnik V

Alžírsko začalo rozhovory o výrobe ruskej vakcíny proti novému koronavírusu Sputnik V na svojom území.

Rakúska polícia dala do povinnej karantény 96 cudzincov po tom, čo ich prichytila počas lyžiarskej dovolenky, ktorou porušili obmedzenia proti šíreniu nového koronavírusu.

Veľká Británia si objednala ďalších 40 miliónov dávok vakcíny proti koronavírusu, ktorú vyvíja francúzska spoločnosť Valneva.

Veľká časť Talianska postupne končí s predvianočnými prísnymi opatreniami proti šíreniu koronavírusu. Vatikánske múzeá opäť vítajú návštevníkov a obyvatelia Ríma si opäť môžu dopriať cappuccino na vonkajších terasách miestnych prevádzok.

Rakúsko sprísňuje podmienky vstupu do krajiny. Pendleri prichádzajúci do krajiny za prácou musia raz do týždňa predložiť negatívny test na koronavírus.

Ruská vakcína proti koronavírusu Sputnik V má účinnosť približne 91 percent.

Nemecká pomoc Portugalsku

Česká republika prekročila hranicu milión potvrdených prípadov nákazy koronavírusom.

Čína plánuje poskytnúť rozvojovým krajinám prostredníctvom iniciatívy COVAX pre globálny prístup k očkovacím látkam desať miliónov dávok vakcíny proti novému koronavírusu.

Nemecký vojenský zdravotnícky tím vycestoval do Portugalska, kde pomôže tamojším kolegom s nárastom prípadov nákazy novým koronavírusom. 

Izrael od štvrtka 4. februára rozšíri vakcináciu proti koronavírusu na všetkých svojich obyvateľov vo veku nad 16 rokov. V počte podaných vakcín v pomere k počtu obyvateľov má Izrael vedúce postavenie vo svete a do stredy prvú dávku vakcíny firmy Pfizer dostalo 3,2 milióna občanov krajiny. 

U dvoch pacientov v Brazílii zistili pri pozitívnom testovaní na ochorenie COVID-19 súčasne viac ako jeden variant koronavírusu. Predpokladá sa, že sú to prvé dvojité infekcie koronavírusom vo svete.

Prísnejšie pravidlá pre cestovanie

Od piatka 5. februára platia v Českej republike prísnejšie pravidlá pre cestovanie, ktoré majú pomôcť pri tlmení nových mutácií koronavírusu. Na svojej webstránke na to upozorňuje české ministerstvo zahraničia.

Prvé dodávky vakcíny proti koronavírusu od firmy AstraZeneca, ktorú koncom januára schválila Európska lieková agentúra, budú v priebehu piatka distribuované do 16 nemeckých spolkových krajín.

Maďarsko by mohlo začať s očkovaním proti koronavírusu ruskou vakcínou už od budúceho týždňa.

Izrael plánuje od nedele 7. februára pomalé zmierňovanie najnovšieho lockdownu v nádeji, že jeho rýchla vakcinačná kampaň brzdí pandémiu, ktorú zrýchlili nové varianty koronavírusu. 

Poľské hotely, divadlá, lyžiarske vleky, plavárne a ďalšie zariadenia budú môcť od budúceho týždňa pri dodržaní stanovených podmienok obnoviť svoju činnosť

Do Českej republiky v sobotu 6. februára ráno dorazila prvá dodávka vakcíny proti koronavírusu od firmy AstraZeneca

Otváranie kultúry

Školy, obchody, kaderníctva a múzeá sa v Rakúsku opäť otvárajú po tom, ako krajina v decembri zaviedla tretí lockdown. Pretrvávajú však obavy z tempa pribúdania infekcií a zo šírenia nových variantov koronavírusu. 

Stratégia Belgičanov v boji proti pandémii koronavírusu, zdá sa, prináša pozitívne výsledky. Počet pacientov na jednotkách intenzívnej starostlivosti klesol prvý raz od októbra pod 300.

České ministerstvo zdravotníctva odporučí využitie dosiaľ neregistrovaných liečivých prípravkov pre pacientov s ochorením COVID-19, u ktorých je vysoké riziko ťažkého priebehu.

Holandská vláda v pondelok 8. februára predĺžila nočný zákaz vychádzania do 3. marca. Opatrenie je podľa nej dôležité pre spomalenie šírenia infekčnejšieho variantu koronavírusu, ktorý identifikovali vo Veľkej Británii. 

Rakúsko obmedzí cestovanie

Irán v utorok 9. ferbuára začal vakcináciu proti koronavírusu očkovaním zdravotníkov ruskou vakcínou Sputnik V, keďže Teheránu sa nedarí zastaviť najhoršie šírenie pandémie na Blízkom východe. 

Belgicko použije 443-tisíc dávok vakcíny AstraZeneca, ktoré dostane v priebehu februára, na zaočkovanie ľudí mladších ako 55 rokov.

Nórsko pre pandémiu koronavírusu predĺžilo platnosť svojich globálnych cestovných obmedzení do 15. apríla. Obyvateľom krajiny vláda odporúča, aby nikam necestovali, ak to pre nich nie je úplne nevyhnuté, a vyzýva ich, aby počas veľkonočných sviatkov zostali doma. 

Desiatky žiadateľov o azyl a zahraničných pracovníkov sa v utorok ocitli medzi tými, ktorým v Tel Avive podali prvú dávku vakcíny proti koronavírusu

Rakúsko v súvislosti s výskytom juhoafrického variantu obmedzí cestovanie z Tirolska

Najstaršia osoba v Európe krátko pred 117. narodeninami prekonala koronavírus. Nevyskytli sa však u nej žiadne príznaky.

Výroba vakcíny v Nemecku

Biotechnologická firma BioNTech začína výrobu svojej vakcíny proti ochoreniu COVID-19 v novom závode v Nemecku.

Nemecko nereagovalo dostatočne včas, aby zabránilo prudkému nárastu infekcií počas druhej vlny pandémie koronavírusu. Vyhlásila to vo štvrtok 11. februára nemecká kancelárka Angela Merkelová.

Farmaceutická spoločnosť AstraZeneca spolupracuje s Oxfordskou univerzitou na úprave svojej vakcíny proti ochoreniu COVID-19, aby chránila aj proti novým kmeňom koronavírusu

Nemecká vláda vo štvrtok 11. februára rozhodla o dočasnom obnovení hraničných kontrol pozdĺž svojej juhovýchodnej hranice.

Odloženie lyžiarskej sezóny

Maďarsko vďaka nasadeniu čínskych vakcín do konca mája zaočkuje proti koronavírusu viac ľudí, než sa podarí iným európskym krajinám s porovnateľnou populáciou.

 

Talianska vláda v nedeľu 14. februára náhle odložila začiatok lyžiarskej sezóny. Dôvodom bolo vyššie percento britskej mutácie koronavírusu medzi najnovšie infikovanými osobami.

Vo viacerých francúzskych regiónoch sa rýchlo šíria nové varianty koronavírusu. Tamojšie úrady pre ne sprísnili opatrenia a vláda čelí tiež čoraz hlasnejším výzvam na nový lockdown na východe krajiny.

V Spojenom kráľovstve dostalo prvú dávku vakcíny proti koronavírusu už minimálne 15 miliónov ľudí

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová nariadila trojdňový lockdown pre mesto Auckland po tom, čo tam objavili tri nové miestne prípady ochorenia COVID-19.

Efektívnosť vakcíny

Rozsiahla izraelská štúdia ukázala efektívnosť vakcíny firiem Pfizer a BioNTech pri prevencii symptomatických infekcií koronavírusom. Štúdia ukázala 94-percentný pokles symptomatických infekcií a 92-percentné zníženie vážnych ochorení medzi ľuďmi, ktorým bola podaná vakcína.

Experti Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktorí v Číne pátrajú po pôvode koronavírusu, objavili známky, že epidémia v meste Wu-chan bola v decembri 2019 oveľa rozsiahlejšia, ako sa pôvodne predpokladalo. 

Chorvátsko je ďalšou krajinou Európskej únie, ktorá prejavila záujem o nákup ruskej vakcíny proti koronavírusu. 

Holandský súd nariadil tamojšej vláde, aby ukončila nočný zákaz vychádzania. Ten zaviedla minulý mesiac v snahe obmedziť šírenie koronavírusu. Podľa súdu však nebola oprávnená použiť núdzové právomoci na zavedenie tohto opatrenia.

Európska lieková agentúra prijala žiadosť o podmienečnú registráciu vakcíny od spoločnosti Janssen.

Cestovanie za vakcínou

Japonsko v stredu 17. februára odštartovalo svoj vakcinačný program. Prvé dávky očkovacej látky firmy Pfizer má dostať 40-tisíc lekárov a zdravotných sestier z vybraných 100 nemocníc po celej krajine.

Švédska vláda varovala pred možnosťou zavedenia regionálnych lockdownov, čo by sa stalo prvý raz od začiatku pandémie.

Desiatky bosnianskosrbských zdravotníckych pracovníkov prišli v stredu 17. februára do susedného Srbska, aby podstúpili očkovanie proti koronavírusu. 

V brazílskom meste Rio de Janeiro na týždeň pozastavili vakcinačnú kampaň proti koronavírusu. Zdravotníckym pracovníkom došli zásoby očkovacích látok a požadujú preto pomoc od brazílskej federálnej vlády.

Africký kontinent prekročil k 19. februáru hranicu 100-tisíc potvrdených úmrtí na ochorenie COVID-19.

Klesanie nových prípadov

Počty nových prípadov nákazy koronavírusom v Nemecku klesajú. Tempo sa však ustálilo v čase, keď rastie podiel nových infekčnejších mutácií.

Pracovná skupina Africkej únie, ktorá pracuje na zabezpečení vakcín proti ochoreniu COVID-19, oznámila, že Rusko kontinentu ponúklo 300 miliónov dávok svojej očkovacej látky Sputnik V.

Rakúsky kancelár Sebastian Kurz nevylučuje, že reštaurácie v krajine otvoria už v marci. Vyhlásil to v piatok 19. februára po stretnutí so zástupcami gastro sektora a turizmu.

V Srbsku podali už viac ako milión dávok vakcín proti novému koronavírusu. Balkánska krajina sa tak v očkovaní zaradila medzi popredné štáty v Európe.

Americká farmaceutická spoločnosť Pfizer a nemecká firma BioNTech, ktorá je jej partnerom pri produkcii očkovacej látky proti koronavírusu, začali realizovať štúdiu zameranú na bezpečnosť a efektívnosť ich vakcíny proti ochoreniu COVID-19 v prípade tehotných žien.

Nórska vláda uvoľnila niektoré pandemické obmedzenia, ktoré sa týkali študentov stredných škôl, detí a ľudí mladších ako dvadsať rokov.

Prvá dávka vakcín proti koronavírusu od čínskej firmy Sinopharm príde do Mexika už v sobotu 20. februára. 

Podujatia pre zdravotníkov

V Taliansku sa v sobotu koná séria podujatí venovaná obetiam pandémie koronavírusu. Prezident Sergio Mattarella a pápež František symbolicky uviedli do života nový štátny sviatok, ktorý bude pripomínať nasadenie lekárov, sestier a ďalších zdravotníkov.

Izraelská vláda v nedeľu 21. februára zrušila veľkú časť pandemických obmedzení a začala otvárať ekonomiku. Správa prichádza v čase, keď v krajine napreduje vakcinačná kampaň a tretí celonárodný lockdown stláča nadol nové infekcie. Po takmer dvojmesačnej prestávke otvára brány veľká väčšina základných a stredných škôl. Opäť je možné navštíviť múzeá, knižnice, nákupné centrá alebo trhoviská. Niektoré obmedzenia týkajúce sa počtu osôb zhromaždených na jednom mieste zastávajú v platnosti.

Britská vláda chce zaočkovať celú dospelú populáciu do 31. júla, o mesiac skôr ako bol pôvodný plán.

Nový Zéland v pondelok v Aucklande ruší posledné reštrikcie zamerané proti šíreniu koronavírusu

V pondelok 22. februára sa znovu otvorili základné školy a škôlky vo viac ako polovici zo 16 nemeckých spolkových krajín. Stalo sa tak po dvoch mesiacoch ich zatvorenia pre pandémiu koronavírusu.

Región Alpes-Maritimes na juhovýchode Francúzska zavádza ako prvý v krajine čiastočný zákaz denného vychádzania. Cieľom je zabrániť kolapsu nemocníc, ktoré čelia zvýšenému náporu pacientov s koronavírusom.

Kontroly na hraniciach

Mexiko prijalo prvú zásielku ruských vakcín proti koronavírusu. Na letisku v metropole Mexiko pristálo v pondelok v noci lietadlo spoločnosti British Airways, ktoré priviezlo z Moskvy 200-tisíc dávok vakcíny Sputnik V.

Nemecko v utorok 23. februára predĺžilo kontroly na hraniciach s Českou republikou a rakúskou spolkovou krajinou Tirolsko.

V Poľsku v utorok vstúpili do platnosti nové opatrenia proti ochoreniu COVID-19. Na základe nich ľudia vstupujúci do krajiny s potvrdením o očkovaní vakcínou, ktorú schválili v Európskej únii, nemusia absolvovať karanténu.

Koronavírus si vybral ďalšiu obeť medzi úspešnými športovcami z minulosti, ochoreniu COVID-19 vo veku 60 rokov podľahol dvojnásobný majster sveta v motocyklovej kubatúre do 125 ccm Fausto Gresini

Do ukrajinskej metropoly Kyjev v utorok dopravili prvú zásielku vakcín proti koronavírusu. Zásoby 500-tisíc dávok očkovacej látky AstraZeneca letecky prepravili z Indie.

Koronavírus v pražskej ZOO

Koronavírusom sa nakazili aj levy a gorilí samec v pražskej zoo. „U levov sa prejavujú nádchou, resp. pokašliavaním, u Richarda nechutenstvom a únavou," priblížil riaditeľ zoologickej záhrady.

Ukrajina vo štvrtok 25. februára zaznamenala 50-percentný nárast v počte nových potvrdených prípadov za jeden deň.

V šiestich japonských mestách prestane počas víkendu platiť núdzový stav, ktorý krajina zaviedla v úsilí o spomalenie šírenia koronavírusu.

V New Yorku a ďalších oblastiach na severovýchode Spojených štátov objavili znepokojujúci nový variant koronavírusu.

Britská kráľovná Alžbeta II. vyzvala ľudí, aby mysleli na ostatných a využili možnosť nechať sa zaočkovať proti koronavírusu.

Poslanecká snemovňa českého parlamentu počas piatkového zasadnutia nepodporila návrh na predĺženie núdzového stavu do konca marca. Keďže poslanci žiadosti vlády nevyhoveli, vyhlásila nový núdzový stav. 

Podávanie vakcíny AstraZeneca

Americký federálny Úrad pre kontrolu potravín a liekov (FDA) v sobotu 27. februára schválil jednodávkovú vakcínu proti koronavírusu od spoločnosti Johnson & Johnson.

V Česku začali v pondelok 1. marca platiť viaceré prísne obmedzenia. Ľudia sa môžu pohybovať len v rámci svojho okresu a cesty mimo neho sú povolené len vo výnimočných prípadoch, ktoré je navyše potrebné písomne potvrdiť. Na dodržiavanie obmedzení dozerajú policajti, vojaci i colníci.

Maďarsko zmenilo protokoly pre vydávanie takzvaných „vakcínových pasov“, aby sa tam neuvádzal typ použitej vakcíny proti koronavírusu.

Popredný predstaviteľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Michael Ryan v pondelok 1. marca vyhlásil, že pandémiu koronavírusu sa podľa neho nepodarí ukončiť do konca tohto kalendárneho roka.

Francúzska vláda uviedla, že vakcínu proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca budú môcť po novom dostať aj osoby staršie ako 65 rokov.

Rakúsko a Dánsko budú spolupracovať s Izraelom pri vývoji druhej generácie vakcín proti koronavírusu.

Nemeckí vedci združení v iniciatíve NoCovid Group vyzývajú na zavedenie rozsiahleho systému testovania, zrýchlené trasovanie kontaktov a urýchlený postup vakcinácie. Iba za týchto podmienok bude možné opäť otvoriť ekonomiku.

Vatikán obhajuje rozhodnutie pápeža Františka nezrušiť plánovanú víkendovú cestu do Iraku, napriek rastúcemu výskytu nákaz koronavírusom v krajine. Podľa utorkového vyhlásenia podnikli potrebné preventívne opatrenia a cesta je „prejavom lásky k tejto krajine, jej ľuďom a jej kresťanom“.

Americký prezident Joe Biden vyhlásil, že USA budú mať dostatočné dodávky vakcín proti koronavírusu, aby očkovaciu látku poskytli všetkým dospelým Američanom do konca mája.

Testovacie centrum v malom holandskom meste severne od Amsterdamu v stredu poškodil výbuch. Nikto neutrpel zranenia.

Európska lieková agentúra (EMA) vo štvrtok 4. marca prijala žiadosť výrobcu vakcíny Sputnik V o spustenie procesu registrácie.

Česko nečaká uvoľnovanie

Po Francúzsku zmenilo postoj voči vakcíne proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca aj Nemecko.

Talianska vláda zablokovala export dodávky vakcíny proti koronavírusu od firmy AstraZeneca do Austrálie

Obyvatelia Českej republiky by po skončení súčasného trojtýždňového lockdownu nemali počítať s uvoľňovaním opatrení.

Osemdesiatpäťročný tibetský duchovný líder dalajláma dostal prvú dávku vakcíny proti koronavírusu v nemocnici v meste Dharmšála na severe Indie. Po zaočkovaní dalajláma vyzval ľudí, aby išli príkladom, boli statoční a dali sa zaočkovať. 

V Európe bol minulý týždeň zistený jeden milión nových prípadov nákazy koronavírusom. Išlo o zvýšenie o 9 percent v porovnaní s predchádzajúcim týždňom.

Izrael otvoril väčšinu svojej ekonomiky v rámci záverečnej fázy rušenia protipandemických reštrikcií, ktoré sa v krajine uplatňovali niekoľko mesiacov. Bary, reštaurácie, športoviská, hotely a všetky základné a stredné školy môžu byť od nedele 7. marca otvorené. 

Očkovanie školákov v USA

Taliansky minister zdravotníctva vyhlásil, že všetci obyvatelia krajiny, ktorí sa chcú zaočkovať proti ochoreniu COVID-19, to budú môcť urobiť do konca leta.

Stredoškolákov v USA by mali očkovať na začiatku budúceho školského roka.

Šírenie koronavírusu sa v Českej republike podľa tamojšieho premiéra Andreja Babiša spomaľuje a on dúfa, že by sa po Veľkej noci mohli začať uvoľňovať pandemické opatrenia.

Vakcína proti ochoreniu COVID-19 od konzorcia Pfizer a BioNTech dokáže poskytnúť ochranu aj pred variantom koronavírusu P.1, ktorý po prvý raz identifikovali v Brazílii. 

Nórska premiérka Erna Solbergová pohrozila prijatím nových celoštátnych protipandemických reštrikcií. Ich súčasťou bude zatvorenie zábavných parkov a telocviční a zákaz predaja alkoholu, ak sa rast počtu nových prípadov infekcií koronavírusu nespomalí.

Mexiko sa bude pri očkovaní proti koronavírusu spoliehať hlavne na čínske vakcíny. Krajina podpísala kontrakt na dodávku 12 miliónov dávok vakcíny od čínskej spoločnosti Sinopharm.

Jednodávková vakcína dostala odporučenie

Európska komisia zabezpečila dohodu s americko-nemeckým konzorciom Pfizer-BioNTech o dodávke ďalších štyroch miliónov vakcín proti ochoreniu COVID-19

Rakúsko vo štvrtok 11. marca začalo vakcináciu obyvateľov tirolského okresu Schwaz, ktorý osobitne silno postihol juhoafrický variant koronavírusu.

Izraelská armáda už proti koronavírusu zaočkovala veľkú väčšinu svojich vojakov, vďaka čomu môžu ozbrojené sily obnoviť rôzne bežné operácie.

Európska lieková agentúra (EMA) odporučila udelenie podmienečnej registrácie pre štvrtú vakcínu na prevenciu ochorenia COVID-19.

Poľská vláda vo štvrtok oznámila viac ako 21-tisíc nových prípadov nákazy koronavírusom. Je to najväčší denný prírastok od novembra. Poľské úrady tvrdia, že nárast infekcií v tretej vlne spôsobil britský variant koronavírusu.

Švédski vladári s koronavírusom

Švédska korunná princezná Viktória a jej manžel, princ Daniel mali pozitívne testy na ochorenie COVID-19

Nemecko by sa podľa ministra zdravotníctva Jensa Spahna malo pripraviť na „niekoľko veľmi náročných týždňov" vzhľadom na rast počtu prípadov koronavírusu.

 

Dôležité informácie o SARS-CoV-2 a COVID-19 v článkoch Zdravotéky:

Zdroj

  • SITA
  • WebNoviny

Naposledy aktualizované 15.03.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Mgr. Simona Morvayová

Mgr. Simona Morvayová

Moje štúdium na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre som ukončila magisterským titulom. Päť rokov som študovala odbor učiteľstvo slovenského jazyka v kombinácii s etickou výchovou. Momentálne pracujem v oblasti médií, kde okrem iného spravujem dva portály súvisiace so zdravím a zdravou stravou. Moja vášeň k jedlu a zdravým pokrmom pochádza už zo strednej školy. Keďže som študovala päť rokov na hotelovej strednej, mám k strave a novým receptom dlhodobý vzťah. Rada varím a vymýšľam nové recepty, ktoré zväčša musia byť zdravé a plné vitamínov. V prípade varenia ide skutočne o moju vášeň. Súčasná doba prináša množstvo možností a tém, ktorým sa dá práve prostredníctvom jedla venovať. Zaujímam sa aj o bezlepkové a bezlaktózové recepty. K týmto receptom ma priviedli vlastné zdravotné problémy, ale aj celiatik v rodine. Moje ďalšie záľuby okrem práce a varenia sú oddych pri jóge a behaní.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 26. 10. 2021) Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 26. 10. 2021)

Koronavírus zasiahol do životov obyvateľov Slovenska, ale aj iných svetových krajín. Celosvetovo sú nakazené tisíce ľudí, mnohí vírusu aj podľahli.

Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 26. 10. 2021 Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 26. 10. 2021

Tu nájdete vždy aktuálny počet nových pozitívne testovaných osôb prostredníctvom PCR testov na Slovensku.

Tretia vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 26. 10. 2021 Tretia vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 26. 10. 2021

Pozrite si s nami aktuálne nariadenie a platné opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu na Slovensku.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 26. 10. 2021 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 26. 10. 2021

Nový koronavírus COVID-19 sa stále šíri na Slovensku aj vo svete. Pozrite sa s nami na aktuálne dianie v súvislosti s koronavírusom u nás.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 26. 10. 2021 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 26. 10. 2021

Prinášame vám vždy aktuálne a priebežné správy o dianí okolo pandémie koronavírusu COVID-19 vo svete, deň po dni.


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.