späť na zoznam článkov

Prvé príznaky tehotenstva. Kedy začínajú a ako ich rozpoznať?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková
Prvé príznaky tehotenstva. Kedy začínajú a ako ich rozpoznať?
Zdroj foto: Getty images

Či už sa o bábätko pokúšate, alebo nie, je dobré poznať aké sú prvé príznaky tehotenstva. Tie často nastanú ešte pred pozitívnym tehotenským testom.


Príznaky tehotenstva môžu byť v prvých dňoch pomerne mätúce. Po oplodnení, môžete už pomerne skoro na sebe badať určité zmeny. A to i v čase, keď ešte tehotenský test nič neprezradí. Nastať môžu už pred očakávanou menštruáciou.

Aby v maternici budúcej mamičky začal rásť nový život, je potrebných niekoľko faktorov. Žena musí byť v období ovulácie, kedy sa z vaječníka uvoľní ženská pohlavná bunka – vajíčko. To musí byť následne oplodnené mužskou pohlavnou bunkou – spermiou.

Viac o oplodnení i o menštruačnom cykle ženy, sa dočítate v článku: Ovulácia, výpočet plodných a neplodných dní. Ako plánovať tehotenstvo?

Medzi najčastejšie otázky patrí
Kedy začínajú prvé príznaky tehotenstva? 
Aké sú úplne prvé príznaky? 

Úplne prvé príznaky tehotenstva

U niektorých žien nenastanú vôbec. Niekedy si ich len nevšimnú, či nepripisujú veľký význam. Pozrime sa preto spolu na najčastejšie z nich. 

Vynechanie menštruácie

Medzi úplne prvý a jasný príznak patrí vynechanie menštruácie. Neprítomnosť menštruácie, však môže byť i prejavom iných zmien v tele. Môže ísť teda o množstvo iných dôvodov, prečo sa menštruačný cyklus nedostavil, alebo mešká.

Možné príčiny poruchy cyklu alebo neprítomnosti menštruácie:

Pri nadmernom a náhlom fyzickom zaťažení, alebo poklese podkožného tuku, dochádza k zníženej hladine estrogénu. Môže to spôsobiť poruchy menštruačného cyklu. U množstva profesionálnych športovkýň dochádza k úplnému vynechaniu menštruácie.

Prečítajte si viac o menštruačnom cykle v článkoch:

Napnuté a citlivé prsia

Citlivosť a bolesť prsníkov môže taktiež naznačovať možné tehotenstvo. Avšak tak ako bolesť brucha, tak i napnuté a bolestivé prsia sa často vyskytujú i pred nástupom menštruácie.

Vo veľa prípadoch je ľahko si zmýliť prvé príznaky tehotenstva s takzvaným predmenštruačným syndrómom. Tlak v podbrušku, napnuté prsníky, podráždenosť, únava, či zvýšená chuť do jedla sa bežne vyskytujú i pred nástupom menštruačného cyklu. Všetko je to pôsobení hormónov.

Prečítajte i tiež o predmenštruačnom syndróme.

Bolesť a kŕče v bruchu

Nepríjemné bolesti či kŕče v bruchu sa pripisujú najmä rastúcej maternici a iným fyziologickým zmenám, ktoré v tele ženy nastávajú. Vyskytujú sa však aj v prvých dňoch od oplodnenia. Vtedy to majú na svedomí najmä hormóny a tráviace ťažkosti.

Bolesti sú podobné tým, ktoré sa vyskytujú pri menštruácii.  V tomto prípade však samotná menštruácia chýba.

Viac o kŕčoch a bolestiach brucha v ktoromkoľvek štádiu tehotenstva sa dočítate v článku: Ste tehotná a trápi vás bolesť v podbrušku? Na toto si dajte pozor

Nafúknuté brucho, zápcha

Bolesť nielen v podbrušku, ale i celého brucha, môže byť zapríčinená i vzniknutými tráviacimi ťažkosťami.

Plynatosť, zápcha a iné tráviace ťažkosti znepríjemňujú tehotenské obdobie nejednej budúcej mamičke. Na svedomí to majú najmä hormóny, ktoré oslabujú tonus, čiže napätie vnútorného svalstva čriev. V dôsledku toho dochádza k spomaľovaniu črevného obsahu.

Pri dlhodobých ťažkostiach, môže dôjsť až k vzniku hemoroidov. Liečba spočíva najmä v úprave stravovacích návykov.  

Prevencia i liečba zápchy v tehotenstve:

 • dostatok tekutín
 • dostatok pohybu
 • strava bohatá na vlákninu
 • dostatok kyslomliečnych výrobkov v strave

V prípade pretrvávajúcej ťažkej zápchy sa môžu použiť liečivá, ako napríklad čapíky, či probiotiká. O riešení zápchy pomocou liekov sa však vždy poraďte so svojím lekárom.

Viac sa dočítate v článku: Nebezpečná zápcha v tehotenstve? Čo na zápchu a ako sa vyprázdniť bez ťažkostí

Nevoľnosť, vracanie, ale i zmena chuti

Pojem ranná nevoľnosť je všeobecne známa v súvislosti s tehotenstvom. Je naozaj častým príznakom tehotenstva, hoci nie každá žena ju musí pociťovať.

Približne  60 až 80 % žien trpí celkovou fyzickou slabosťou, nevoľnosťouzvracaním. Relatívne normálny jav je, ak žena zvracia 1 – 2x denne. A vôbec sa nemusí jednať o ranné hodiny.

Príčina nevoľnosti a vracania v tehotenstve stále nie je celkom jasná. Pravdepodobne má súvis zo zmenou hladín hormónov v tele ženy.

Nevoľnosť, pocit ťažoby či vracanie súvisí i zo zmenami v tráviacom systéme. Trávenie sa počas tehotenstva spomaľuje, žalúdok sa ťažšie vyprázdňuje. To všetko pridáva na pocite plnosti, ťažoby a nevoľnosti.

Mnohé ženy pociťujú nevoľnosť na lačno. Preto sa odporúča, aby tehotná žena mala vždy pri sebe niečo malé na zajedenie. Tieto ťažkosti trvajú zväčša do tretieho až štvrtého mesiaca. 

Pri tehotenskom zvracaní zvyčajne nie je nutná liečba. V podstate sa nejedná o patologický, teda chorobný stav a vážnejšie neohrozuje matku ani plod.

Ak však u budúcej mamičky dlhodobo pretrváva úporné vracanie, môže byť ohrozené zdravie  matky i plodu. Takýto stav patrí do rúk odborníka. Preto pri pochybnostiach neváhajte kontaktovať svojho lekára.

Ako sa vyhnúť, minimalizovať tehotenskú nevoľnosť a vracanie:

 • vyhýbajte sa nepríjemným pachom a nevyvetraným miestnostiam
 • doprajte si dostatok oddychu
 • snažte sa mať stále niečo malé v žalúdku
 • jedzte častejšie v malých množstvách

Nevoľnosť v tehotenstve sa často spája s nízkou hladinou cukru v krvi. Preto nebuďte nalačno. Hoci môžete strácať chuť a prieči sa vám čokoľvek zjesť, malá porcia správneho jedla pomôže zdvihnúť cukor v krvi a pocítite miernu úľavu. Často sa totiž skôr ako pocit hladu dostaví pocit nevoľnosti a pocit zvracať.

Citlivosť na rôzne vône a pachy

Popri nevoľnosti sa u mnohých žien objavuje i zvýšená citlivosť na rôzne vône a pachy. Medzi časté situácie patrí, keď tehotným ženám začne nepríjemne páchnuť káva, cigarety, alkohol, ale i napríklad sprchový šampón či niektoré jedlá.

Opäť to majú na svedomí hormóny. Je pravdepodobné, že sa tak snažia uchrániť telo pred potencionálne škodlivými látkami.

Časté močenie

Plod je ešte príliš malý na to, aby tlačil na močový mechúr. Avšak i tak sa už ozýva časté močenie. Dôvodom je nárast hladiny tekutín v tele ženy.

Obličky pracujú rýchlejšie, čím sa zbavujú viac odpadových látok. V súvislosti s tým narastá tvorba moču v obličkách a teda i vylučovanie tekutín močom.

Ak však pociťujete bolesť pri močení, máte horúčku, alebo sa objavila krv v moči, neváhajte kontaktovať svojho lekára. 

Náladovosť, depresia

Tehotenstvo predstavuje už od prvých dní obrovskú zmenu pre organizmus ženy. S tým sa musí vyrovnať nielen telo budúcej mamičky. Hormonálne zmeny sa samozrejme odrážajú i na psychike.

Je úplne bežné ak sa žena cíti depresívne, má časté zmeny nálad, či túžbu bezdôvodne plakať.  

Prečítajte si viac v článku: Depresia v tehotenstve. Čo ju u budúcich mamičiek spôsobuje?

 

Kedy robiť tehotenský test?

Tehotenský test funguje na základe prítomnosti hormónu hCG. Ten je vylučovaný placentou v momente, keď sa vajíčko zahniezdi v maternici. Tento hormón je najskôr prítomný krvi, a až o pár dní i v moči tehotnej ženy.

Citlivejšie testy dokážu zaznamenať prítomnosť hCG hormónu už týždeň po jeho uhniezdení. Spoľahlivejšie je však vykonať test najskôr v deň očakávanej menštruácie, poprípade pár dní po jej vynechaní.

Pre testovanie je najlepšie použiť prvý ranný moč. S testovaním sa príliš neponáhľajte. Najspoľahlivejší výsledok docielite až niekoľko dní, po vynechaní menštruácie.

Vyšiel vám test negatívny, no stále máte pocit že sa vo vašom tele dejú zmeny? Opakujte test o pár dní neskôr. Už slabá čiarka na teste ukazuje prítomnosť malého množstva hormónu hCG, teda tehotenstvo. 

Falošne pozitívny, alebo falošne negatívny test?

Pokiaľ je test vykonávaný správne a v moči ženy je už prítomný hCG hormón, výsledok býva pomerne spoľahlivý. Existujú však určité faktory, ktoré môžu výsledok zmeniť.

Tabuľka uvádza možné príčiny falošného výsledku tehotenského testu

Falošne pozitívny tehotenský test Falošne negatívny test
niektoré nádorové ochorenia príliš riedky moč
cysty na vaječníkoch užívanie diuretík - lieky na podporu vylučovania moču
niektoré hormonálne lieky užívanie antihistaminík - lieky blokujúce účinok histamínu (pri alergiách)
stav po pôrode, potrate, kyretáži  

 

S tehotenstvom nastáva v tele ženy obrovské množstvo zmien. Vyrovnať sa s nimi môže byť často náročné. Možno vás záujmu i naše ďalšie články o tehotenstve:

 

Menštruácia alebo krvácanie po oplodnení vajíčka?

U niektorých žien sa môže vyskytnúť mierne vaginálne krvácanie, zhruba 11 až 12 dní po oplodnení.

Nejde však o menštruačné krvácanie!

Toto krvácanie zapríčiňuje uhniezdenie oplodneného vajíčka do sliznice steny maternice. Ide skôr o akýsi krvavý výtok, alebo špinenie.

Pokiaľ je krvácanie silné, alebo sprevádzané bolesťou, kontaktujte svojho lekára. Môže ísť o mimomaternicové tehotenstvo.

Pri mimomaternicovom tehotenstve sa vajíčko uhniezdi na inom mieste, mimo maternicu. Najčastejšie ide o uhniezdenie vo vajíčkovode. Takýto stav je vážny a nesie zo sebou pomerne veľké riziko pre matku.

Preto ak vám vyšiel pozitívny tehotenský test, a pociťujete bolesti, silnejšie krvácanie, či máte akékoľvek pochybnosti, vyhľadajte lekársku pomoc.

Pri mimomaternicovom oplodnení žiaľ väčšina takýchto tehotenstiev končí odumretím plodu. Ideálne podmienky na jeho donosenie je prostredie v maternici, nie mimo nej.

Viac o menštruačnom krvácaní si môžete prečítať v príznakoch:

Ďalšie zaujímavé zdroje

 • wikiskripta.eu - Tehotenstvo
 • solen.sk - Lieky dostupné bez lekárskeho predpisu a ich použitie v tehotenstve
 • ruvzbj - Životospráva v tehotenstve

Naposledy aktualizované 09.02.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková

Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková

Vyštudovala strednú zdravotnícku školu v Považskej Bystrici a Urgentnú zdravotnú starostlivosť v Nitre. Po dobu jedného roka pracovala vo Fakultnej nemocnici v Nitre na jednotke intenzívnej starostlivosti a Klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny. Od roku 2009 pôsobí v oblasti urgentnej medicíny ako zdravotnícky záchranár. Kratšiu dobu i ako medicínsky supervízor

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Ultrazvuk v tehotenstve: Veľkosť plodu, čo je to fetálna biometria? Ultrazvuk v tehotenstve: Veľkosť plodu, čo je to fetálna biometria?

Ultrazvukové vyšetrenie je jednou z najdôležitejších zobrazovacích vyšetrení v gynekológii a pôrodníctve. Je to neinvazívne, neškodné vyšetrenie pomocou ultrazvukových vĺn, ktoré...

Bolesti krčnej chrbtice v tehotenstve? Prečo sú tak časté a ako sa naučiť ich zvládať? Bolesti krčnej chrbtice v tehotenstve? Prečo sú tak časté a ako sa naučiť ich zvládať?

Tehotenstvo je niekoľkomesačný proces veľkých zmien ženského tela. Niektoré zmeny prinášajú nepríjemné pocity a bolesti, avšak správnou prípravou sa im dá aspoň z časti predísť.

Sex v tehotenstve. Na čo si dať pozor a aké zmeny so sebou prináša? Sex v tehotenstve. Na čo si dať pozor a aké zmeny so sebou prináša?

Tehotenstvom sa mení množstvo vecí. Intímny život je jednou z nich. Niektoré páry si milovanie naďalej užívajú, iné sa sexu počas tehotenstva vyhýbajú. Mnohých trápia rôzne otázky i obavy.

Výtok v tehotenstve. Čo sa považuje za normálny výtok? A ako sa prejavuje infekcia? Výtok v tehotenstve. Čo sa považuje za normálny výtok? A ako sa prejavuje infekcia?

Výtok je častým sprievodným javom tehotenstva. Počas tehotenstva je sliznica pošvy viac zdurená, vplyvom hormónov a je náchylnejšia aj na výskyt infekcií. 

Koľko pribrať počas tehotenstva? Od čoho to závisí a na čo dať pozor? Koľko pribrať počas tehotenstva? Od čoho to závisí a na čo dať pozor?

Tehotenstvo je dar, ktorý môže ženu stretnúť a radostne očakáva bábätko aj napriek nepohodliu z rastúceho bruška a prírastkom na váhe, ktorý môže byť rôzny. Tých pár kíl navyše nie je...


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.