späť na zoznam článkov

Ako sa prejavuje mimomaternicové tehotenstvo? Spoznajte príznaky včas

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková
Ako sa prejavuje mimomaternicové tehotenstvo? Spoznajte príznaky včas
Zdroj foto: Getty images

Pojem mimomaternicové tehotenstvo je strašiakom mnohých žien. Kedy môže nastať, ako sa prejaví, ale i to čo obnáša tento problém sa dočítate v našom článku.


Mimomaternicové tehotenstvo predstavuje vážny stav. Napriek tomu, mnoho žien nevie aké má príznaky, ako naň reaguje tehotenský test, či menštruačný cyklus. Ak sa chcete dozvedieť viac nielen o tom, ale i o možnej liečbeoperácii, čítajte ďalej.

Ektopická gravidita, ako sa mimomaternicovému tehotenstvu odborne hovorí, môže mať rôzne prejavy.

Patrí medzi najčastejšie príčiny odumretia plodu, v skorom tehotenstve. Preto by sa na mimomaternicové tehotenstvo malo myslieť u každej ženy v produktívnom veku, u ktorej nastali určité príznaky.

Bolesť brucha pri mimomaternicovom tehotenstve sa vyskytuje asi u 90 % prípadov. Medzi iné príznaky patrí neprítomnosť menštruačného cyklu, silné ale i slabé vaginálne krvácanie

Mimoriadne dôležité je skoré odhalenie tejto poruchy. Ovplyvňuje nielen zdravieživot ženy, ale i následné komplikácie a ďalšie tehotenstvo.

Prečítajte si tiež články:

Ovulácia a oplodnenie vajíčka spermiou

Ovulácia je proces, kedy sa z vaječníka ženy uvoľní zrelé vajíčko. Zvyčajne to býva medzi 10. až 14. dňom menštruačného cyklu.

Toto vajíčko zachytí vajcovod, kde pri prítomnosti spermie, teda mužskej pohlavnej bunky, dochádza k ich splynutiu. Tak vzniká zárodok a následne embryo . Takto oplodnené vajíčko cestuje ďalej vajcovodom až do maternice, kde sa uhniezdi. Tu má vhodné podmienky pre ďalší vývoj.

K ovulácii dochádza raz za mesiac. Ženské vajíčko je schopné byť oplodnené do 12 hodín od ovulácie. Životnosť spermii a ich schopnosť oplodniť vajíčko je zhruba 24 až 48 hodín po pohlavnom styku.

Prečítajte si viac v článku: Ovulácia, výpočet plodných a neplodných dní. Ako plánovať tehotenstvo?

Čo je mimomaternicové tehotenstvo

Ide o stav, kedy sa oplodnené vajíčko uhniezdi mimo maternice. Vo väčšine prípadov je to vo vajcovode. Môže to však byť i vo vaječníku, hrdle maternice, ale i brušnej dutine.

V týchto miestach však nie sú podmienky vhodné pre vývoj plodu. Preto často krát končí takéto tehotenstvo jeho odumretím.

Tento stav predstavuje pomerne vysoké riziko i pre matku. Mimomaternicové tehotenstvo sa pokladá za vážnu poruchu, spojenú s ohrozením matky.

V súčasnosti tvorí mimomaternicové tehotenstvo asi 2 % všetkých tehotenstiev. Ich výskyt má však podľa odborníkov stúpajúcu tendenciu.

V čom spočíva riziko mimomaternicového tehotenstva?

Najčastejšou komplikáciou a rizikom je krvácanie, alebo narušenie okolitých štruktúr. Hrozí ruptúra, teda prasknutie vajcovodu, krvácanie do brušnej dutiny či zápal.

Ohrozenie a vážnosť sa samozrejme odvíja od lokalizácie uhniezdeného plodu a času, kedy sa stav diagnostikoval.  

Príznaky mimomaternicového tehotenstva

V prvých dňoch sa stav prejavuje ako bežné tehotenstvo. Po oplodnení a uhniezdení vajíčka, sa väčšinou najskôr nedostaví očakávaná menštruácia, následne sa môžu pridať ranné nevoľnosti, tráviace ťažkosti, zmeny nálad či citlivosť prsníkov. 

Keďže vajíčko bolo oplodnené a uhniezdené, začína produkovať tehotenský hormón - hCG. Ten sa objaví najskôr v krvi, neskôr i v moči ženy. Preto i pri mimomaternicovom tehotenstve je tehotenský test pozitívny.

Viac o prejavoch tehotenstva sa dočítate v článku: Prvé príznaky tehotenstva. Ako ich rozpoznať?

Obvykle niekedy medzi 6. až 10. týždňom, od uhniezdenia vajíčka, sa objavujú bolesti v podbrušku. Môžu byť silné a kŕčovité. Často je prítomné i krvácanie rôznej intenzity.

Ak dôjde až k narušeniu okolitých štruktúr či prasknutiu vaječníka, bolesti sú intenzívne. Môže sa objaviť bledosť či poruchy vedomia.

Slabšie krvácanie, alebo špinenie býva časté pri uhniezdení embrya. Tento jav je prirodzený a neohrozuje zdravie budúcej mamičky. Avšak pri silných bolestiach, krvácaní a akýchkoľvek pochybnostiach radšej kontaktujte svojho lekára, aby vylúčil možné mimomaternicové tehotenstvo.

Možné príznaky mimomaternicového tehotenstva

 • bolesť v podbrušku
 • vaginálne krvácanie slabšej či silnejšej intenzity
 • bledosť
 • zrýchlený pulz
 • kolapsové stavy
 • poruchy vedomia

Iba výnimočne prebieha mimomaternicové tehotenstvo bez príznakov. Sú však prípady, keď takéto tehotenstvo odhalí až vyšetrenie u gynekológa.

Príčiny mimomaternicového tehotenstva

Príčiny vzniku mimomaternicovej gravidity môžu byť rôzne. Postihuje prevažne ženy pri prvom tehotenstve. Častým faktorom, ktorý prispieva k jeho vzniku sú rôzne zápalové ochorenia panvy, stav po operáciách vajíčkovodov či rôzne vývojové abnormality vaječníkov.

Rizikové faktory vzniku mimomaternicovej tehotnosti

 • vek nad 35 rokov
 • fajčenie
 • zápalové ochorenia panvy
 • stav po operáciách vajíčkovodov
 • zúžené vajíčkovody pozápalovými zrastami
 • funkčné poruchy vajíčkovodov
 • vrodené vývojove vady vajíčkovodov a maternice
 • výskyt mimomaternicovej tehotnosti v minulosti
 • spontánne potraty v minulosti
 • jednozložková hormonálna antikoncepcia obsahujúca len hormón - progesterón

Aká je liečba mimomaternicového tehotenstva?

Po tom ako lekár určí umiestnenie vajíčkastanový diagnózu mimomaternicového tehotenstva, vás s najväčšou pravdepodobnosťou čaká operácia. Plod nemá mimo maternice vhodné podmienky na svoj ďalší vývoj. Ohrozuje tiež matku a musí byť teda chirurgicky odstránený.

Postup a typ operácie sa odvíja najmä od toho, kde sa oplodnené vajíčko nachádza. Vo väčšine prípadov je vykonávaná laparoskopická operácia. Je to šetrný typ chirurgického zákroku, ktorý sa vykonáva pomocou nástrojov, iba cez malé rezné rany.

Ako ďalej po operácii mimomaternicového tehotenstva? 

Tento stav i následná operácia predstavuje pre ženu, z pochopiteľných dôvodov,  záťaž nielen po fyzickej, ale i psychickej stránke.

V tele ženy sa začali diať zmeny rovnaké ako pri každom inom tehotenstve. Už pri prvom podozrení a pomyslení na tehotenstvo sa vynára celý rad myšlienok, nadšenia, vzrušenia i očakávania. Hormóny začínajú pripravovať organizmus ženy na dlhý a náročný proces, zvaný tehotenstvo.

Náhla informácia o mimomaternicovom tehotenstve je preto bolestivá a skľučujúca. Žena sa musí vyrovnať s tým, že začínajúce tehotenstvo nemá šancu ďalej sa vyvíjať. Prítomný je i strach o vlastné zdravie.

Po prekonaní mimomaternicového tehotenstva, je nutný dostatočne dlhý čas na zahojenie nielen fyzických, ale i duševných rán.

Aká dlhá je rekonvalescencia po operácii?

Po laparoskopickej operácii sú jazvy na bruchu menšie, hospitalizácia kratšia a zotavenie rýchlejšie.

Krvácanie po operácii trvá niekoľko dní. Nemalo by však trvať dlhšie ako menštruačné krvácanie.

Samotné menštruačné krvácanie by sa malo objaviť o 4 – 6 týždňov. Ak bol cyklus pred tehotenstvom pravidelný, je pravdepodobné, že tak bude prebiehať i naďalej.

Rany na duši sa hoja dlhšie. Sú spojené i s obavou priebehu ďalšieho tehotenstva.

Nie je dokázané, že skoré otehotnenie zvyšuje riziko vzniku ďalšieho mimomaternicového tehotenstva. Avšak pri plánovaní ďalšej gravidity sa radšej poraďte s vaším lekárom.  Rovnako sa poraďte i v prípade, ak ste užívali nejaké lieky.

Ak žena prekonala v minulosti takéto tehotenstvo, riziko že i to ďalšie bude mimomaternicové sa zvyšuje asi o 10 %.

Umelé oplodnenie po prekonaní mimomaternicového tehotenstva

Ak po prekonaní mimomaternicového tehotenstva zostal vajíčkovod poškodený, môže byť pre vás vhodné riešenie plánovaného tehotenstva umelé oplodnenie. Pri ňom sa odoberie vajíčko priamo z vaječníka, spermiaejakulátu a po oplodnení sa zhruba po 5 až 6 dňoch vkladá embryo priamo do maternice.

Týmto spôsobom sa embryo vyhne putovaniu nepriechodným, alebo zúženým vajíčkovodom. Značne sa teda zamedzí riziku ďalšieho mimomaternicového tehotenstva.

O týchto, ale i iných opareniach a možnostiach sa neváhajte poradiť zo svojim gynekológom.

 

Ďalšie zaujímavé zdroje

Naposledy aktualizované 01.12.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková

Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková

Vyštudovala strednú zdravotnícku školu v Považskej Bystrici a Urgentnú zdravotnú starostlivosť v Nitre. Po dobu jedného roka pracovala vo Fakultnej nemocnici v Nitre na jednotke intenzívnej starostlivosti a Klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny. Od roku 2009 pôsobí v oblasti urgentnej medicíny ako zdravotnícky záchranár. Kratšiu dobu i ako medicínsky supervízor

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Ultrazvuk v tehotenstve: Veľkosť plodu, čo je to fetálna biometria? Ultrazvuk v tehotenstve: Veľkosť plodu, čo je to fetálna biometria?

Ultrazvukové vyšetrenie je jednou z najdôležitejších zobrazovacích vyšetrení v gynekológii a pôrodníctve. Je to neinvazívne, neškodné vyšetrenie pomocou ultrazvukových vĺn, ktoré...

Bolesti krčnej chrbtice v tehotenstve? Prečo sú tak časté a ako sa naučiť ich zvládať? Bolesti krčnej chrbtice v tehotenstve? Prečo sú tak časté a ako sa naučiť ich zvládať?

Tehotenstvo je niekoľkomesačný proces veľkých zmien ženského tela. Niektoré zmeny prinášajú nepríjemné pocity a bolesti, avšak správnou prípravou sa im dá aspoň z časti predísť.

Sex v tehotenstve. Na čo si dať pozor a aké zmeny so sebou prináša? Sex v tehotenstve. Na čo si dať pozor a aké zmeny so sebou prináša?

Tehotenstvom sa mení množstvo vecí. Intímny život je jednou z nich. Niektoré páry si milovanie naďalej užívajú, iné sa sexu počas tehotenstva vyhýbajú. Mnohých trápia rôzne otázky i obavy.

Výtok v tehotenstve. Čo sa považuje za normálny výtok? A ako sa prejavuje infekcia? Výtok v tehotenstve. Čo sa považuje za normálny výtok? A ako sa prejavuje infekcia?

Výtok je častým sprievodným javom tehotenstva. Počas tehotenstva je sliznica pošvy viac zdurená, vplyvom hormónov a je náchylnejšia aj na výskyt infekcií. 

Koľko pribrať počas tehotenstva? Od čoho to závisí a na čo dať pozor? Koľko pribrať počas tehotenstva? Od čoho to závisí a na čo dať pozor?

Tehotenstvo je dar, ktorý môže ženu stretnúť a radostne očakáva bábätko aj napriek nepohodliu z rastúceho bruška a prírastkom na váhe, ktorý môže byť rôzny. Tých pár kíl navyše nie je...


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.