späť na zoznam článkov

Čo ukáže ultrazvuk v 16. týždni tehotenstva? Ako sa má budúca mamička?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková
Čo ukáže ultrazvuk v 16. týždni tehotenstva? Ako sa má budúca mamička?
Zdroj foto: Getty images

V 16. týždni tehotenstva ste takmer v polovici cesty, zvanej tehotenstvo. Čakajú vás ďalšie vyšetrenia. Nastať môžu i určité ťažkosti, spôsobené tehotenstvom. Ktoré sú to?


16. týždeň tehotenstva patrí do štvrtého mesiaca. Pohlavie vášho dieťatka už pravdepodobne poznáte. Ak nie, prezradiť vám to stále môže 3D alebo 4D ultrazvuk.

Niektoré ambulancie, ktoré s takýmto ultrazvukom pracujú, vám môžu dokonca vyhotoviť i videozáznam vášho drobca. Hlavným a najdôležitejším diagnostickým nástrojom pre lekárov však stále zostáva štandardný 2D ultrazvuk.

Vyskytujú sa u vás bolesti v podbrušku? Prečítajte si článok:
Ste tehotná a trápi vás bolesť v podbrušku? Na toto si dajte pozor

Bábätko v 16. týždni tehotenstva

Vaše bábätko je teraz približne 10 – 16 cm veľké a váži asi 100 – 120 gramov.

Chrbtové svaly silnejú a chrbtica sa pomaly vyrovnáva. Stavba tela tak stále naberá prirodzenejší tvar.

Pokožka dieťatka je ešte bez tuku. Je veľmi tenkápriesvitná. Dali by sa cez ňu vidieť cievy dieťaťa.

Sluch je vyvinutý a údajne už dieťa dokáže rozoznať rôzne zvukymelódie. Môžete mu teda púšťať uspávanky, riekanky či sami spievať.

Drobec už dokáže robiť i malé pohyby očí, zo strany na stranu. Vnímasvetlo. To i napriek tomu, že má očká ešte stále zatvorené.

Stále sa zdokonaľuje v saní. Cmúľaním palčeka sa pripravuje na kojenie.

Srdiečkoobehový systém dieťaťa plne funguje. Krvný obeh plodu je však iný. Placenta je náhradou pľúc. Pľúcne mechúriky dieťaťa neobsahujú kyslík, ale tekutinu.

Okysličenie prebieha teda v placente a krvný obeh plodu funguje za pomoci rôznych skratov a anatomických prispôsobení.

Všetko sa mení po narodení, kedy nastanú určité zmeny tlaku v krvnom obehu dieťaťa a pľúca prevezmú svoju funkciu.

Mamička v 16. týždni tehotenstva

Veľkosť a rast vášho bruška naberá rýchle tempo. Ak sa ešte snažíte tehotenské bruško skryť, začína to byť už určite komplikovanejšie. Prispieva k tomu hlavne rýchlo rastúci plod.

Nezabúdajte že každé tehotenstvo je iné. Rovnako tak i postava každej ženy je individuálna. Preto sa neporovnávajte s inými tehotnými ženami. V prípade neistoty sa radšej porozprávate s vašim lekárom.

Prečítajte si náš článok:
Koľko pribrať počas tehotenstva? Od čoho to závisí a na čo dať pozor?

Priberanie a strava v tehotenstve

Pestrázdravá strava je pre tehotnú ženu, plod i život novorodenca veľmi dôležitá.

Plnohodnotná strava by mala obsahovať všetky dôležité zložky. Sú to: bielkoviny, tuky, sacharidy, vitamíny a vláknina.

Bielkoviny sú dôležité pre tvorburast tkanív. Podstatné je, ak aspoň polovicu z celkového prímu bielkovín tvoria bielkoviny živočíšneho pôvodu.

Tuky sú v tehotenstve potrebné pre správny vývoj orgánov plodu i funkciu placenty. Mali by ich tvoriť najmä nenasýtené tukyomega-3-mastné kyseliny.

Prečítajte si zaujímavý článok, nielen pre tehotné:
Naše telo potrebuje omega 3 mastné kyseliny. Prijímame ich dostatok?

Vyberajte plnohodnotné potraviny a jedlo si doprajte radšej častejšie a v menších množstvách.

Chudnutie v tehotenstve a redukčné diéty nie sú vhodné. V niektorých prípadoch môžu viesť k poškodeniu plodu i predčasnému pôrodu.

Pozor aj na vysoko kalorické stravovanie. To zas vedie k obezite, tehotenskej cukrovkevysokému krvnému tlaku.

Sacharidy uprednostnite tie v podobe zeleniny. Jednoduché sacharidy sú príliš kalorické.

Naďalej sa vyhýbajte potravinám ako sú:

  • prázdne kalórie bez výživovej hodnoty – čipsy, sladkosti....
  • tepelne nespracovanému mäsu
  • plesnivým syrom
  • alkoholu
  • cigaretám

Možno vás zaujme i článok:
Základné živiny v ľudskej strave: Čo sú to bielkoviny, cukry, tuky?

Zápcha v tehotenstve

Už od počiatku tehotenstva je nadúvanie, plynatosť či zápcha častým problémom.

So stúpajúcou hladinou progesterónu sa črevné ťažkosti ešte viac zvýrazňujú. Prispieva k tomu i vyvíjajúci sa tlak plodu na brušné orgány a znížená sekrécia žalúdka.

Hormón progesterón uvoľňuje svalovinu maternice, ale i steny čriev. Tým je spomalená pasáž črevného obsahu.

Ďalšie faktory vplývajúce na trávenie:

  • zmena jedálnička tehotnej
  • užívanie niektorých liekov a doplnkov, napríklad železa, vápnika
  • nedostatok pohybu
  • nedostatok tekutín
  • stres, psychické vypätie

Lieky ako liečba tráviacich ťažkostí, patria skôr medzi posledné možnosti. Skôr než siahnete po takomto riešení, snažte sa upraviť jedálničekživotosprávu.

Do denného režimu zaraďte dostatok pohybu a vyhýbajte sa jedlám, ktoré spôsobujú zápchu a nafukovanie.

Viac o zápche i jedlách ktoré môžu zhoršovať trávenie, si prečítajte v článku:
Nebezpečná zápcha v tehotenstve? Čo na zápchu a ako sa vyprázdniť bez ťažkostí?

Vaginálny výtok

Počas tehotenstva sa pomerne často objavuje zvýšený vaginálny výtok. Hormonálne zmeny, najmä zvýšená hladina estrogénu, spôsobuje zvýšené prekrvenie orgánov v panvovej oblasti. Bohato prekrvená sliznica ženských pohlavných orgánov, vedie k väčšej tvorbe vaginálneho – pošvového výtoku.

Objavuje sa ako na začiatku, tak i v iných štádiách tehotenstva. Hoci nejde zrovna o príjemnú záležitosť, má svoj význam. Takýto výtok ochraňuje pôrodné cesty pred infekciou a udržuje bakteriálnu rovnováhu v pošve.

Slabý biely alebo vodnatý výtok v tehotenstve, je teda prirodzený. Spozornieť by ste však mali, ak má výtok hustejšiu či hrudkovitú konzistenciu alebo zapácha. Môže ísť o infekciu. Často sa prejavuje i svrbením v intímnych partiách.

Niektoré vaginálne infekcie môžu pre plod predstavovať určité riziko či predčasný pôrod. Preto sa  pri akýchkoľvek pochybnostiach neváhajte poradiť so svojím lekárom.  

Prečítajte si viac o problémoch s výtokom, v článku:
Výtok z pošvy a zmena jeho farby, zápachu či konzistencie = problém?

Bolesti chrbta

Bolesti chrbta znepríjemňujú tehotenstvo nejednej mamičke. Dieťatko rastie rýchlim tempom a vaše telo sa tomu musí prispôsobovať.

Panvové väzysvaly sa uvoľňujú, maternica sa zväčšuje a celé ťažisko sa posúva dopredu. Dolná časť chrbtice sa zakrivuje, čím sa prispôsobuje vzniknutej záťaži.

Výsledkom je stuhnutosťbolestivosť svalov chrbta.

Ak chcete predísť bolestiam alebo ich zmierniť, vyhýbajte sa dlhému sedeniu i dvíhaniu ťažkých bremien. Počas dňa sa pokúste svoje svaly a chrbticu rozhýbaťponaťahovať. Urobte si prechádzku, alebo si doprajte tehotenskú masáž či teplý kúpeľ.

Výbornou pomôckou je fit lopta, s ktorou si môžete vašu chrbticu uvoľniť. Sadnite si na ňu a držte chrbát vzpriamený. Nohy majte položené celou plochou na podlahe. Pomaly preklápajte panvu dopredu a dozadu. Pridať môžete i pohyb do strán.

Cvičte však opatrne a najlepšie pod odborným dozorom. Určite nájdete i vo svojom okolí rôzne kurzycvičenia, zamerané pre budúce mamičky.

Pod dohľadom tak môžete pracovať s vaším panvovým dnom, posilniť a uvoľniť telo i pripraviť sa na samotný pôrod.

Pre mnohé budúce mamičky patrí pohyb medzi neodmysliteľnú súčasť tehotenstva. Zdravý a prirodzený pohyb patrí do života a tehotenstvo by nemalo predstavovať prekážku. 

Vyšetrenia v 16. týždni tehotenstva

Niekedy okolo 16. týždňa tehotenstva opäť absolvujete jednu z mnohých tehotenských poradní. Na nej vám vyšetria krvný tlak, moč, skontrolujú hmotnosť, poprípade absolvujete ďalší ultrazvuk.

Ak sa tak ešte nestalo, lekár vám odoberie krv na takzvaný tripple test. Ide o skríningové vyšetrenie krvi, pri ktorom sa môže odhaliť riziko vývojových odchýlok dieťaťa.

Krv vám odoberú i na vyšetrenie krvnej skupiny, Rh faktora a tiež na vyšetrenie krvného obrazu.

Čítajte viac o ostatných týždňoch tehotenstva v súhrnnom článku:
Tehotenstvo po týždňoch. Ako prebieha tehotenstvo a vývoj plodu?

Ďalšie zaujímavé zdroje

Naposledy aktualizované 29.03.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková

Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková

Vyštudovala strednú zdravotnícku školu v Považskej Bystrici a Urgentnú zdravotnú starostlivosť v Nitre. Po dobu jedného roka pracovala vo Fakultnej nemocnici v Nitre na jednotke intenzívnej starostlivosti a Klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny. Od roku 2009 pôsobí v oblasti urgentnej medicíny ako zdravotnícky záchranár. Kratšiu dobu i ako medicínsky supervízor

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
21. týždeň tehotenstva. Čo robí dieťatko v brušku? 21. týždeň tehotenstva. Čo robí dieťatko v brušku?

Ste v 21. týždni tehotenstva, práve ste vkročili do druhej polovice tehotenstva. Vaše dieťatko rastie veľkou rýchlosťou a pokiaľ práve nespí, už v tomto období je neposedné a stále v...

20. týždeň tehotenstva: Aké vyšetrenia vás čakajú v tomto týždni? 20. týždeň tehotenstva: Aké vyšetrenia vás čakajú v tomto týždni?

20. týždeň tehotenstva a ranné nevoľnosti vás už pravdepodobne netrápia a môžete si užívať príjemné obdobie tehotenstva s rastúcim bruškom, ktoré vás ešte neobmedzuje. 

12. týždeň tehotenstva: Má už plod skutočnú podobu dieťatka? 12. týždeň tehotenstva: Má už plod skutočnú podobu dieťatka?

Za posledné tri týždne sa veľkosť vášho dieťatka zdvojnásobila, rastie veľkou rýchlosťou. Už teraz meria od temena po kostrč približne 5 - 6 cm. 

11. týždeň tehotenstva: Je už možné rozlíšiť pohlavie dieťatka? 11. týždeň tehotenstva: Je už možné rozlíšiť pohlavie dieťatka?

Vaše dieťatko už vyzerá, ako malý človek. Fáza embrya je dokončená a od tohto týždňa sa vaše dieťa považuje za plod. Všetky orgány dieťatka sa vytvorili počas embryonálneho štádia, teraz...

19. týždeň tehotenstva. Prečo ešte necítim pohyby? 19. týždeň tehotenstva. Prečo ešte necítim pohyby?

Ešte ste neucítili pohyb vášho bábätka? Nemusíte sa obávať. Už čoskoro to príde. Potrápiť vás môžu kŕče v nohách i  poruchy spánku. A ako je to so športom počas tehotenstva?


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.