späť na zoznam príznakov

Bolesť chrbta

Bolesť chrbta

Bolesť chrbta môže byť spôsobená rôznymi príčinami, od bežného narazenia chrbtice, cez natiahnutie nejakej svalovej partii až po vážnejšie ochorenia nervového systému a podobne. Viaceré bolesti sú spôsobené mechanickými faktormi, rovnako aj psychosociálnymi, prípadne za ne môžu degeneratívne zmeny. Bežná bolesť chrbtice sa dá odlíšiť len inými symptómami od vážnejšieho symptómu pre ochorenie, ktoré sa prejavuje okrem iného aj bolesťami chrbta.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Bolesť chrbta patri medzi príznaky Bolestí
Ďalšie názvy: bolesť krížov, bolesť chrbtice, bolesť drieku, bolesť krku, bolesť chrbátu
V obsahu nájdete:


Bolesti driekovej chrbtice aj bedrovej časti

Celkovo patria bolesti chrbta medzi veľmi rozšírené v súčasnej spoločnosti, pričom vo väčšine prípadov ide o bolesti spôsobené zlým životným štýlom alebo zmenami, ktoré nastali v dôsledku preťažovania chrbtice. Veľmi časté sú napríklad bolesti driekovej a bedrovej časti chrbta spôsobené obezitou alebo osteoporózou, taktiež zmeny v chrbtici degeneratívneho typu, napríklad spondylolistéza, spondyloartróza alebo rôzne vyskočenia a poškodenia platničiek.

Aj mechanické a psychosociálne faktory majú svoj vplyv napríklad na bolestivosť krčnej alebo celej chrbtice, ide napríklad o sedavé zamestnanie, nedostatok pohybovej aktivity a športu, prípadne natiahnutie svalstva na chrbtici vplyvom preťaženia pri športovaní alebo inej fyzickej aktivite. Pokiaľ ide len o svalové bolesti, stačí kľudový režim, v prípade, ak sa jedná o bolesti vychádzajúce z kostry a platničiek, je treba aj regenerácia a odborné ošetrenie.

Vyžarovanie bolesti z iných častí

Veľakrát sa na chrbte prejavujú bolesti, ktoré sem vyžarujú z iných častí organizmu, ide napríklad o bolesti pochádzajúce z hlavy, hrudníka alebo dolných partií, kde sa nachádza žalúdočný priestor alebo orgány vylučovacej sústavy. V tomto prípade sú bolesti prejavom iných ochorení, ktoré nesúvisia priamo s chrbticou, avšak môžu sem vystreľovať alebo postupne prenikať. Prejavuje sa takto napríklad zápal pankreasu alebo zápal močových ciest.

Bolesť chrbta môže byť spôsobená napríklad aj vyžarovaním z hrudníka, vtedy môže ísť o riziko infarktu myokardu, prípadne u žien aj o rakovinu prsníkov. Veľakrát sa môže v chrbtici objaviť aj bolesti, ktoré môžu byť zapríčinené pohlavnými ochoreniami, napríklad syfilis, prípadne problémami s pohlavnými orgánmi, ako je napríklad nádor na semenníkoch. Tiež Glomerulonefritída, Aneuryzmus alebo Cushingov syndróm majú jeden z príznakov bolesť chrbta.

Bolesť krížov
Častá je bolesť krížov po veľkej fyzickej námahe

Krátkodobá bolesť krížov

V prípade, ak sa jedná o krátkodobú bolesť v krížovej oblasti a chrbtici, ide veľmi často len o prechladnutie a krátkodobé príčiny. V prípade následkov z prechladnutia alebo inej krátkodobej bolesti trvá takýto stav obvykle jeden až dva mesiace a väčšinou sa dá ovplyvniť. Môže ísť napríklad o následok nesprávneho držania tela, napríklad pri sedení alebo chôdzi. Tiež dlhé sedenie v nezmenenej polohe alebo naopak dlhé státie v tej istej pozícii sú dôvodom, napríklad aj vtedy, ak sa spája bolesť krížov a nôh, prípadne aj tŕpnutie nôh alebo jednej nohy, ktorá je viac preťažovaná.

Problémom je napríklad aj nadváha, pretože kilá navyše zaťažujú celú opornú sústavu človeka a kostru, vrátane medzistavcových platničiek, panvy a krížovej oblasti chrbtice. Tu nepomôže nič iné ako zmena režimu, diéta a pravidelné cviky, čo je najúčinnejšia liečba a pomoc. Ak ide o prechladnutie, môže pomôcť napríklad masť alebo hrejivá náplasť na bolesť krížov, lieky na utíšenie bolesti sa neodporúčajú, skôr keď tak, tak lokálne masti alebo gély s podobným účinkom. Ak Vás trápi bolesť krížov po cvičení, môže ísť o dôsledok nedostatočného strečingu.

Dlhodobá bolesť krížov

Dlhodobá bolesť v krížoch už signalizuje obvykle horšie problémy a príčiny. Veľmi často ide napríklad o bolesť krížov v oblasti, kde sú ľadviny (obličky), takže môže ísť napríklad o zápal. Takýto typ bolesti pretrváva napríklad aj v pokoji pri ležaní. Dlhodobá bolesť signalizuje aj problémy s medzistavcovými platničkami v tejto oblasti, napríklad aj vtedy, ak ide o bolesť kostrče. Niekedy sa takto prejavujú tiež zlomeniny alebo aj rôzne infekcie a nádory, napríklad rakovina.

Ako sa už spomínalo, vplyv môžu mať aj zápalové reumatoidné ochorenia chrbtice, ktoré sa ale obvykle neprejavujú len v oblasti krížov, ale všeobecne na viacerých miestach chrbtice. Pokiaľ ide o dlhodobý a chronický stav, je nevyhnutná návšteva lekára, ktorí môže určiť presnejšie príčinu aj podľa toho, či ide o bolesť na pravej strane alebo ľavej strane, prípadne priamo na zadku. Ak navyše sú prítomné aj bolesti brucha alebo podbruška, je dosť pravdepodobné, že ide aj o problémy s orgánmi v brušnej dutine, napríklad s pečeňou, žlčníkom alebo slezinou.

Bolesť krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice môže mať nervové aj svalové príčiny

Bolesť krížov a chrbta v tehotenstve a pri menštruácii

Veľmi často trápi mamičky bolesť krížov po pôrode, čo je však spojené najmä s tým, že si telo zvyká na záťaž v podobe nosenia novorodenca na rukách. Taktiež na začiatku tehotenstva a v tehotenstve v prvom trimestri býva bolesť kĺbov všeobecne pomerne častá, taktiež aj bolesť v oblasti krížovej chrbtice, pretože v tomto prípade sa kosti pripravujú na väčšiu záťaž v podobe rastúceho plodu a taktiež samotné zväčšovanie hmotnosti plodu spôsobuje záťaž na oblasť drieku a krížov.

Zároveň ide o jeden z prvotných príznakov tehotenstva spolu s vynechaním menštruácie. Keď už sa hovorí o menštruácii, tu je bolesť krížov v období pred menštruáciou pomerne častá a veľakrát vychádza z oblasti podbruška. Súvisí so zmenou hormónov v tomto období a niektoré ženy môže trápiť viac, iné zas menej. Samozrejme, ak ide o stav dlhodobejší a nielen počas menzesu, môže ísť aj o jeden z príznakov rakoviny krčka maternice alebo iného gynekologického ochorenia.

Na najčastejšie príčiny pomôže aj domáca liečba

V každom prípade je potrebné venovať správnemu držaniu tela ale aj odpočinku chrbtice ako celku dostatok času a priestoru, pretože viacero bežných problémov môže prerásť až do dlhodobej bolesti chrbta a krížov. Dlhodobé nesprávne sedenie, státie, prípadne namáhanie chrbtice a krížov cvičením vedie k narúšaniu správnej funkčnosti stavcov aj medzistavcových platničiek a zvyšuje riziko práve na vznik rôznych degenerácii alebo iných funkčných či systémových zmien.

Pokiaľ však bolesť napríklad vystreľuje do nohy, ide o charakteristické príznaky pre vyskočenú platničku a to v oblasti driekovej chrbtice:

  • takáto bolesť sa vyskytuje silnejšie a intenzívnejšie napríklad pri zakašľaní alebo kýchnutí
  • klasický liek vo forme analgetík nezaberá, je buď potrebná operácia, alebo iná alternatívna liečba, ktorá platničku vráti na miesto
  • v rámci moderných postupov sa používa aj koncentrovaná zmes kyslíka a ozónu v ihle, ktorá sa pod kontrolou CT aplikuje na postihnuté miesto

Niekedy nepomôžu bežné lieky ani cviky

Za bolesť v chrbte môže byť zodpovedné aj ochorenie kĺbového charakteru, napríklad Bechterova choroba (tzv. Bechterova bolesť) alebo lymská borelióza, pričom v tomto prípade ide o choroby, ktoré primárne nepostihujú len chrbát, ale všeobecne viaceré kĺby v tele. Chrbtica je tiež veľmi citlivá na rôzne nervové zdravotné problémy, či už ide o útlak nervov v mieche, prípadne o zápal rôznych nervových tkanív, ktoré inervujú chrbticu, lopatky či miechu a to tiež spôsobuje bolesti.

Tu je prehľad najvážnejších ochorení prejavujúcich sa bolesťami chrbta:

Syndrómy a liečba bolesti chrbtaV prípade niektorých ochorení nemusí pomôcť ani cvičenie alebo dlhodobá rehabilitácia, najmä vtedy, ak ide o bolesť z prechladnutia alebo zápal - v tomto prípade treba primárne riešiť príčinu a nespoliehať sa na symptomatickú liečbu, napríklad na rôzne náplaste. Rovnako treba rozoznávať aj to, či je bolesť prítomná aj v pokoji, napríklad v noci, prípadne či sa objavujú aj nejaké iné symptómy a príznaky, ako sú točenie hlavy alebo aj bolesť krčnej chrbtice a hlavy súčasne.

Lekár o bolesti chrbtice a jej príčinách

Lekár o bolesti chrbtice a jej príčinách

Ďalšie zaujímavé zdroje

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

redaktor

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Problémy s pečeňou vám odhalia tieto príznaky Problémy s pečeňou vám odhalia tieto príznaky

Pečeň zohráva v našom tele významnú úlohu. Je to životne dôležitý orgán , ktorý je vrátane transplantácie od mŕtveho darcu nenahraditeľný . V Európe prebehne ročne až 7000...

Čo všetko nám môžu prezradiť pečeňové testy? Čo všetko nám môžu prezradiť pečeňové testy?

Odbery krvi sú základným vyšetrením pri návšteve ambulancie praktického lekára. To znamená, že v rutinnej praxi sa robí skríningové vyšetrenie krvi , kam patria aj tzv. „pečeňové...

10 hlavných príčin spôsobujúcich bolesť v boku 10 hlavných príčin spôsobujúcich bolesť v boku

Tupá, bodavá či pálivá bolesť v boku, je častým problémom množstva ľudí. Tak ako je každá bolesť odlišná a špecifická, tak i jej pôvod je rozmanitý. Poďme sa spolu pozrieť na 10...

S ktorými ochoreniami si laici často mýlia cievnu mozgovú príhodu? S ktorými ochoreniami si laici často mýlia cievnu mozgovú príhodu?

Na svete existujú ochorenia so spoločnými rysmi. Preto nie je vždy jednoduché ich vzájomne rozlíšiť. Neraz bol kvôli tomu pacient nesprávne liečený. Diferenciálna diagnostika je postup...

Obličky a ich ochorenia Obličky a ich ochorenia

Obličky sú rovnako, ako ostatné orgány ľudského tela veľmi dôležité pre jeho fungovanie. Čo to však spôsobí, ak sa ich funkčnosť naruší? V článku si povieme niečo o ich úlohe a...

Naposledy aktualizované 13.03.2019


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.