Častá je pri prechladnutí, presilení či prudkom pohybe. Túto bolesť v podobe lumbaga pozná veľa ľudí. Inou príčinou môže byť zápal, ale aj rôzne iné neurologické ochorenia. Neuropatia, alkoholizmus, cukrovka, nádor. Bolesť nervov sa vyskytuje aj po úrazoch.
Bolesť nervov môže súvisieť s narušením ich štruktúry. To sa stáva pri rôznych poraneniach, napríklad aj pri narušení pokožky či inej časti tela, kde sú prítomné nervové zakončenia.
Neuralgia, čiže bolesť nervov, súvisí tiež s problémami a ochoreniami nervovej sústavy.
Nervové vlákna sú prítomné takmer v celom tele.
Niekedy je preto veľmi ťažké rozpoznať, či ide o podmienenú bolesť spôsobenú iným faktorom, čiže o sekundárnu, alebo o primárnu bolesť nervu.
Bolesť nervu pre poranenie
V prípade poranenia alebo otvoreného zranenia nejakej časti pokožky, sliznice, či orgánu tela, kde sú prítomné nervy, dôjde k narušeniu nervových zakončení.
Pri tomto podráždení odošlú signál do mozgu a človek pocíti bolesť.
V tomto prípade ide o bolesť vyvolanú vonkajším faktorom a nervy len sprostredkujú tento signál do centrálnej nervovej sústavy. Nejedná sa teda o ochorenie nervu.
Vyslaný je signál, že nastalo nejaké narušenie povrchovej štruktúry na mieste, kde sú nervové vlákna.
Samozrejme, pri vážnejšom úraze, môže prísť aj k narušeniu nervového vlákna.
Ochorenia nervov
Bolesť nervov sa odborne nazýva aj neuralgiou. A v jej prípade ide priamo o ochorenie nervov, a to rôznych typov alebo druhov nervov. Takže poznáme viacero rozličných neuralgií.
Neuralgia trigeminu, keď bolí tvár, jazyk, zuby
Veľmi častá je neuralgia trigeminu. Nervus trigeminus, čiže trojklanný nerv, je hlavový nerv. Inak označovaný aj piaty nerv vychádzajúci z mozgu.
Tento nerv inervuje celú tvár, dutinu ústnu, podnebie, zuby, dutinu nosa, aj orbity, časť ucha a aj dura mater, čo je tvrdá mozgová plena, čiže obal.
Ochorenie tohto nervu sa prejavuje bolesťou tvárových nervov a tiež bolesťami v okolí oka či ucha. A teda celej oblasti jeho inervácie.
Obvykle sú bolesti prítomné na polovici tváre, sú veľmi krátke, ale veľmi intenzívne, až trhavé.
Najčastejšie sa vyskytuje po 40. roku života.
Bolesť väčšinou provokuje podráždenie spúšťacej zóny, takzvaného trigger point-u. Provokácia ťažkostí môže byť žuvanie, rozprávanie, stimulácia teplotou, a to chlad aj teplo, ale napríklad aj čistenie zubov.
Nástup bolesti má sezónny charakter, a to hlavne na jar a jeseň.
Aj pri bolestiach zubov zodpovedá za pociťovanú bolesť. Isteže, dobre známa situácia, keď pri bolesti zubu, bolí aj oblasť v trojuholníku zub, tvár, oblasť oka a ucha.
Ostatné príčiny bolesti
Veľakrát bolia nervy aj v zuboch. Pričom, v tomto prípade ide o zápal nervovej dutiny zubu. Zápalové ochorenia nervov, rôzne infekcie a podobne, sú veľmi častou príčinou bolesti nervu. A práve táto bolesť je symptómom, že niečo nie je s nervom v poriadku.
Ochorenie, ktoré súvisí so zapálením nervov, sa volá neuritída. Vzniká dráždením nervu. Príčinou choroby môže byť zranenie, dlhodobý tlak na nerv, prípadne prítomnosť toxických látok.
Zapálené môžu byť, napríklad zrakové nervy, už uvedený trojklanný nerv, sedací nerv alebo iné nervy v organizme. Toto zápalové ochorenie sa prejavuje najmä intenzívnou bolesťou v danom mieste.
Napríklad pri bolesti sedacieho nervu, inak zvanej aj ischalgia, dochádza k dráždeniu spinálnych koreňov. Vtedy je prítomná bolesť sedacieho nervu. Podľa závažnosti bolesť vyžaruje aj do dolnej končatiny a prejavuje sa ako bolesť v zadnej strane stehna, na predkolení aj ako bolesť nervu v nohe.
Okrem toho sú známe aj niektoré autoimunitné ochorenia. Tie spôsobujú, že v organizme dochádza k napádaniu vlastného nervového systému. Avšak, ide o veľmi zriedkavé choroby.
Ochorenia periférnych nervov, čiže neuropatia, sa tiež prejavujú bolesťou. Koreňové bolesti nervov sa vyznačujú ostrým charakterom a môžu byť spôsobené aj neprimeranoufyzickou aktivitou.
Známym príkladom je napríklad vyskočenie alebo poškodenie medzistavcovej platničky. Bolesť spôsobuje útlak nervu touto platničkou. Dochádza k mechanickému poškodeniu alebo tlaku nervu.
Príkladom je zdvíhanie ťažkého predmetu, ale aj náhly pohyb či prechladnutie. Vznik tejto intenzívnej bolesti v oblasti drieku a krížov sa nazýva aj lumbago.
Pri lumbagu nie je prítomné vyžarovanie bolesti ako v prípade dráždení sedacích koreňov, teda pri ischalgii. Príčina lumbaga je vo svaloch či šľachách a nie v ochorení nervu. Bolesť ale môže vystreľovať do dolnej končatiny.
wikiskripta.eu - bolesti krížov a ich vyťarovanie do dolných končatín
Bc. Lukáš Tóth
Zdravotnícky pracovník
Stredná zdravotnícka škola v Nitre mi dala základ pre uplatnenie sa v oblasti zdravia a chorôb. Vďaka nej som 2 roky pracoval na traumatologickej klinike a ambulancii vo FN Nitra. Od roku 2006 som bol zamestnaný v záchrannej zdravotnej službe, kde som zotrval do roku 2017.
Bakalárske štúdium som absolvoval na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre v odbore urgentná zdravotná starostlivosť. Bakalársky titul mi umožnil pokračovať v poslaní zdravotníckeho záchranára. Medzičasom som získal miesto na tiesňovej linke 155. V prednemocničnej zdravotnej starostlivosti tak pôsobím do dnešnej doby.
Záujem o človeka, zdravie a aj samotné choroby som mal už v detstve, čo mi dalo predpoklad venovať sa tejto téme i v dospelosti. Štúdium a získavanie nových informácií v praxi mi poskytlo skvelý podklad pre písanie odborných textov a to v podobe článkov, ktorým porozumejú i bežní ľudia. Moja záľuba v portáli Zdravotéka má tak pevné základy v rokoch praxe aj v osobnom záujme. Podobne ma zaujíma i zdravá strava, výživa a celkovo zdravý životný štýl. Svoj voľný čas vypĺňam rodinou a športom
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!
Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí
mesačne.
Napíšte nám →
Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.