späť na zoznam príznakov

Bolesť nervov, pálenie pre zápal i poškodenie? A iné časté príčiny

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Bolesť nervov, pálenie pre zápal i poškodenie? A iné časté príčiny
Zdroj foto: Getty images

Častá je pri prechladnutí, presilení či prudkom pohybe. Túto bolesť v podobe lumbaga pozná veľa ľudí. Inou príčinou môže byť zápal, ale aj rôzne iné neurologické ochorenia. Neuropatia, alkoholizmus, cukrovka, nádor. Bolesť nervov sa vyskytuje aj po úrazoch.


Bolesť nervov môže súvisieť s narušením ich štruktúry. To sa stáva pri rôznych poraneniach, napríklad aj pri narušení pokožky či inej časti tela, kde sú prítomné nervové zakončenia.

Neuralgia, čiže bolesť nervov, súvisí tiež s problémami a ochoreniami nervovej sústavy.

Nervové vlákna sú prítomné takmer v celom tele.

Niekedy je preto veľmi ťažké rozpoznať, či ide o podmienenú bolesť spôsobenú iným faktorom, čiže o sekundárnu, alebo o primárnu bolesť nervu.

Bolesť nervu pre poranenie

V prípade poranenia alebo otvoreného zranenia nejakej časti pokožky, sliznice, či orgánu tela, kde sú prítomné nervy, dôjde k narušeniu nervových zakončení.

Pri tomto podráždení odošlú signál do mozgu a človek pocíti bolesť.

V tomto prípade ide o bolesť vyvolanú vonkajším faktorom a nervy len sprostredkujú tento signál do centrálnej nervovej sústavy. Nejedná sa teda o ochorenie nervu.

Vyslaný je signál, že nastalo nejaké narušenie povrchovej štruktúry na mieste, kde sú nervové vlákna.

Samozrejme, pri vážnejšom úraze, môže prísť aj k narušeniu nervového vlákna.

Muž, prsty, zelenina, nôž, doska na krájanie. Riziko poranenia pri krájaní. Bolesť vyslaná nervovým vláknom pri reznej rane
Intenzívna bolesť upozorňujúca na rezné poranenie

 

Ochorenia nervov

Bolesť nervov sa odborne nazýva aj neuralgiou. A v jej prípade ide priamo o ochorenie nervov, a to rôznych typov alebo druhov nervov. Takže poznáme viacero rozličných neuralgií.

Neuralgia trigeminu, keď bolí tvár, jazyk, zuby

Veľmi častá je neuralgia trigeminu. Nervus trigeminus, čiže trojklanný nerv, je hlavový nerv. Inak označovaný aj piaty nerv vychádzajúci z mozgu.

Tento nerv inervuje celú tvár, dutinu ústnu, podnebie, zuby, dutinu nosa, aj orbity, časť ucha a aj dura mater, čo je tvrdá mozgová plena, čiže obal.

Ochorenie tohto nervu sa prejavuje bolesťou tvárových nervov a tiež bolesťami v okolí oka či ucha. A teda celej oblasti jeho inervácie.

Žena má bolesti trojklnanného nervu v oblasti tváre, oka, spánku, líca, ucha
Bolesť v oblasti inervácie trojklanného nervu

 

Obvykle sú bolesti prítomné na polovici tváre, sú veľmi krátke, ale veľmi intenzívne, až trhavé.

Najčastejšie sa vyskytuje po 40. roku života.

Bolesť väčšinou provokuje podráždenie spúšťacej zóny, takzvaného trigger point-u. Provokácia ťažkostí môže byť žuvanie, rozprávanie, stimulácia teplotou, a to chlad aj teplo, ale napríklad aj čistenie zubov.

Nástup bolesti má sezónny charakter, a to hlavne na jar a jeseň.

Aj pri bolestiach zubov zodpovedá za pociťovanú bolesť. Isteže, dobre známa situácia, keď pri bolesti zubu, bolí aj oblasť v trojuholníku zub, tvár, oblasť oka a ucha.

Ostatné príčiny bolesti

Veľakrát bolia nervy aj v zuboch. Pričom, v tomto prípade ide o zápal nervovej dutiny zubu. Zápalové ochorenia nervov, rôzne infekcie a podobne, sú veľmi častou príčinou bolesti nervu. A práve táto bolesť je symptómom, že niečo nie je s nervom v poriadku.

Ochorenie, ktoré súvisí so zapálením nervov, sa volá neuritída. Vzniká dráždením nervu. Príčinou choroby môže byť zranenie, dlhodobý tlak na nerv, prípadne prítomnosť toxických látok.

Zapálené môžu byť, napríklad zrakové nervy, už uvedený trojklanný nerv, sedací nerv alebo iné nervy v organizme. Toto zápalové ochorenie sa prejavuje najmä intenzívnou bolesťou v danom mieste.

Model nervov v oblasti sedacej, sedací nerv, bolesť sedacieho nervu, teda ischalgia
Ischalgia, teda bolesť sedacieho nervu

Napríklad pri bolesti sedacieho nervu, inak zvanej aj ischalgia, dochádza k dráždeniu spinálnych koreňov. Vtedy je prítomná bolesť sedacieho nervu. Podľa závažnosti bolesť vyžaruje aj do dolnej končatiny a prejavuje sa ako bolesť v zadnej strane stehna, na predkolení aj ako bolesť nervu v nohe.

Okrem toho sú známe aj niektoré autoimunitné ochorenia. Tie spôsobujú, že v organizme dochádza k napádaniu vlastného nervového systému. Avšak, ide o veľmi zriedkavé choroby.

Ochorenia periférnych nervov, čiže neuropatia, sa tiež prejavujú bolesťou. Koreňové bolesti nervov sa vyznačujú ostrým charakterom a môžu byť spôsobené aj neprimeranou fyzickou aktivitou.

Prečítajte si tiež články, ktoré súvisia s témou: 
Pseudoradikulopatia 
Radikulopatia 

Známym príkladom je napríklad vyskočenie alebo poškodenie medzistavcovej platničky. Bolesť spôsobuje útlak nervu touto platničkou. Dochádza k mechanickému poškodeniu alebo tlaku nervu.

Príkladom je zdvíhanie ťažkého predmetu, ale aj náhly pohyb či prechladnutie. Vznik tejto intenzívnej bolesti v oblasti drieku a krížov sa nazýva aj lumbago

Pri lumbagu nie je prítomné vyžarovanie bolesti ako v prípade dráždení sedacích koreňov, teda pri ischalgii. Príčina lumbaga je vo svaloch či šľachách a nie v ochorení nervu. Bolesť ale môže vystreľovať do dolnej končatiny.

Kožná infekcia na pravej hornej končatine pri herpes zoster, prítomná je aj bolesť nervov v danej oblasti
Zápal kože pri herpes zoster

Niektoré iné príčiny bolesti nervov:

 • neuropatie, napríklad pri cukrovke, ochorení štítnej žľazy, pri nádoroch, úrazoch, po cievnej mozgovej príhode, alkoholizmus
 • pri poškodení mäkkých štruktúr, napríklad pri bolesti z krčnej chrbtice zo svalového napätia či preťaženia svalov
 • vek a degeneratívne zmeny 
 • poškodenie medzistavcovej platničky, teda herniácia platničky
 • spondylolistéza, vzniká pri posune stavcov
 • spondylóza, je degeneratívne ochorenie
 • osteoporóza
 • herpes zoster, teda pásový opar s prítomnosťou kožných zmien
 • nádor
 • skleróza multiplex, je pri nej častá neuralgia trojklanného nervu
 • fantómové bolesti, sú bolesti po, ktoré vznikajú po amputácii končatiny

Bolesti nervov sú teda rôzneho typu. Avšak pre každý platí, že určite netreba tento symptóm nikdy podceniť.

Infografika znázorňuje niektoré príčiny bolesti nervov
Niektoré príčiny bolesti nervov

Video o neuralgii

Video o neuralgii

Ďalšie zaujímavé zdroje

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Stredná zdravotnícka škola v Nitre mi dala základ pre uplatnenie sa v oblasti zdravia a chorôb. Vďaka nej som 2 roky pracoval na traumatologickej klinike a ambulancii vo FN Nitra. Od roku 2006 som bol zamestnaný v záchrannej zdravotnej službe, kde som zotrval do roku 2017. Bakalárske štúdium som absolvoval na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre v odbore urgentná zdravotná starostlivosť. Bakalársky titul mi umožnil pokračovať v poslaní zdravotníckeho záchranára. Medzičasom som získal miesto na tiesňovej linke 155. V prednemocničnej zdravotnej starostlivosti tak pôsobím do dnešnej doby. Záujem o človeka, zdravie a aj samotné choroby som mal už v detstve, čo mi dalo predpoklad venovať sa tejto téme i v dospelosti. Štúdium a získavanie nových informácií v praxi mi poskytlo skvelý podklad pre písanie odborných textov a to v podobe článkov, ktorým porozumejú i bežní ľudia. Moja záľuba v portáli Zdravotéka má tak pevné základy v rokoch praxe aj v osobnom záujme. Podobne ma zaujíma i zdravá strava, výživa a celkovo zdravý životný štýl. Svoj voľný čas vypĺňam rodinou a športom

Čítajte 2 skúsenosti užívateľov s Bolesťou nervov

Bolesť nervov, pálenie pre zápal i poškodenie? A iné časté príčiny patri medzi príznaky Bolestí
Ďalšie názvy: Neuralgia
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Bolesť nie je choroba, ale chorobný prejav. Kedy ju zvládnete bez pomoci lekára? Bolesť nie je choroba, ale chorobný prejav. Kedy ju zvládnete bez pomoci lekára?

Každý z nás sa už vo svojom živote stretol s bolesťou. A určite nie len raz. Nepríjemný pocit obmedzujúci naše denné fungovanie, pri ktorom sme začali čoraz častejšie siahať do domácej...

Čo znamená bolesť chrbta medzi lopatkami? Najčastejšie príčiny Čo znamená bolesť chrbta medzi lopatkami? Najčastejšie príčiny

Bolesť je príznak, ktorý nám naznačuje, že sa v tele deje niečo neprirodzené. Upozorňuje nás na to. Bolesť medzi lopatkami je symptómom pre rôzne ochorenia. Môže ísť o problém s hrudnou...

Čo je to choroba z vibrácií? Patrí medzi najčastejšie choroby z povolania Čo je to choroba z vibrácií? Patrí medzi najčastejšie choroby z povolania

Choroba z vibrácií patrí medzi profesijné ochorenia, a predstavuje druhú najčastejšiu chorobu z povolania z podstatne dlhého zoznamu. Vyskytuje sa u rizikových pracovníkov , ktorý...

S ktorými ochoreniami si laici často mýlia cievnu mozgovú príhodu? S ktorými ochoreniami si laici často mýlia cievnu mozgovú príhodu?

Na svete existujú ochorenia so spoločnými rysmi. Preto nie je vždy jednoduché ich vzájomne rozlíšiť. Neraz bol kvôli tomu pacient nesprávne liečený. Diferenciálna diagnostika je postup...

Diabetická noha ako komplikácia cukrovky? Diabetická noha ako komplikácia cukrovky?

Cukrovka alebo odborne nazývaný diabetes mellitus patrí do kategórie civilizačných ochorení. V článku si v skratke zhrnieme ako sa prejavuje a aké spôsobuje komplikácie. Zameriame sa na...

Naposledy aktualizované 26.08.2021


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
Katka 22.08.2020 13:20

Dobrý den! Pred troma tyzdnami som bola na lumbalnu punkciu. Pokusali sa mi odobrať likvor no prvýkrát mi odobrali trikrát ne nepodarilo sa. Citila som jemnu bolest v nohe. O tri dni sa iny lekar snazil odobrat no takisto neuspesne. Avšak pri tomto odbere som mala neskutocne silnú bolest celej nohy bolo to na nevydržanie. Je mozne ze mi poskodil nerv? Kedze teraz mam bolest od lavej strany krizov a vystreluje do nohy do tej istej. Je mozne ze sa to upraví samo? Dakujem

Neuropatická bolesť - anna šurimová 11.03.2018 12:57

Dobrý deň,už 6 rokou trpím bolesťami v dutine ústnej pochodila , podstúpila som veľa vyšetrenia v dutine ústnej,Začalo sa to tak ,že ma začali bolesť zuby aj dá sna a sliznica na ktorej sa mi robili také červené fľaky ,tak som navštevovala zubára ktorý mi odporučil ísť na paradontálnú ambulancii tam mi urobili snímky za ten krátky čas som prišla o 8 zubu na ľavý strane lebo boli zle vyplnené korene zubu nechala som si urobiť na tu stranu protézu ktorú nemohu nosiť lebo keď si ju nasadím mám ešte vetšie bolesti ako keď ju nemám vyskúšala som veľa lieku lIRIKU GORDIUS ani už nepamätam momentálne beru Prothiaden 75 zo začiatku som si myslela že je to ten pravý liek postupom času sa mi zas vracajú tie isté bolesti ako pred tým som už z toho zúfalá je to nepríjemná bolesť nájde sa nieto ,kto mi pomôže sa zbaviť tejto bolesti.Nedávno som podstúpila operáciu chrbtice mám tam 6 šrauby a 3 platničky menené v apríli idem na operáciu kolenného klbu verím že aj toto sa podarí,už len zostáva ta bolesť v tej dutine ústnej neviem čo by som za to dala keby aj to by sa dalo vyliečiť,ďakujem Vám vopred za vašu odpoveď Anna

Čo mi pomohlo

Zatiaľ nič ,len nejesť a nerozprávať AJ AKUPUNKTURU som skúšala ,infúzie vitamínu C aj som chodila ku pani doktorke anestéziologičke ani ona si veľmi nevedela rady ,krčné tam tiež nič CT mi robili a na nič neprišli,s pozdravom .ANNA

anna šurimova 12.03.2018 15:55

dobrý deň ,hore som vám napísala aké mám zdravotné problémy rada keby ste mi poradili čo by som mala robiť aby som sa zbavila tejto veľmi nepríjemný bolesti ,dakujem vo pred za vaši odpoved anna šurimova ,a keby ste mi mohli poslať na moju mailovú adresu.dakujem