späť na zoznam príznakov

Bolesť pri nádychu

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Bolesť pri nádychu
Zdroj foto: Getty images

Príznak, ktorý sa nemusí vyskytnúť iba v prípade ochorenia. Ale aj po nadmernej záťaži hrudných svalov a ostatných mäkkých štruktúr medzi rebrami. Avšak, príčinou tohto typu bolesti môže byť aj choroba. A to v oblasti hrude aj brucha.


Bolesť pri nádychu môže byť formou svalovej bolesti alebo naopak orgánovej bolesti. Človek ju cíti napríklad na hrudníku, za hrudnou kosťou, v chrbte či medzi lopatkami. Môže byť cítiť pri normálnom nádychu, ale niekedy je cítiť bolseť na hrudi až pri hlbokom nádychu.

V prípade svalovej bolesti nemusí ísť o závažný zdravotný problém alebo ochorenie. Ak ide o orgánovú bolesť vo vnútri hrudníka pri nádychu, môže to indikovať vážnejšie pľúcne ochorenie, alebo dokonca aj zápalové ochorenie pochádzajúce z brušnej dutiny. Takže rozhodne netreba zanedbať tento príznak.

Bolesť po námahe

Činky, závažia, ťažká námaha, boelsť po fyzickej aktivite
Po ťažkej námahe, posilňovaní, teda preťažení hrudného koša

Svalová bolesť vzniká pri väčšej námahe alebo natiahnutí svalov, svalových skupín a ostatných mäkkých štruktúr umiestnených na hrudimedzi rebrami. Taktiež môže ísť aj o hlavný dýchací sval, teda bránicu.

V prípade fyzickej námahy je možné pozorovať takúto bolesť dočasne. Dochádza k tomu napríklad aj pri prudkom behu alebo akútnom preťažení svalov bránicerebier. Napríklad pri fyzickej aktivite v chladnom počasí.

Bolesť prenesená z orgánov

Kým svalová bolesť nie je dlhotrvajúca a po čase pominie, orgánová bolesť pri nádychu, ktorú možno cítiť na hrudníku, je vážnejším príznakom. V hrudníkovej dutine sa nachádzajú viaceré životne dôležité orgány.

Príležitostne sa takáto bolesť objavuje u ľudí s astmou alebo u fajčiarov. K podráždeniu a vyvolaniu bolesti dochádza aj pri vdýchnutí prachu, čo sa prejaví kašľom a bolesťou.

Pohrudnica a bolesť pri nádychu

Vnútorná stena hrudníka je vystlaná vrstvou nazvanou pohrudnica, teda pleura. Je veľmi citlivá na rôzne podráždenie. Keďže v jej štruktúre je veľké množstvo nervov. Okrem toho môže dôjsť aj k jej zápalu, teda pleuritíde

Ten je veľmi bolestivý, a to hlavne pri nádychu. Pleura pokrýva pravé aj ľavé pľúca. A podľa miesta, kde sa zápal vyskytuje, je prítomná aj bolesť. Ak je zapálená pravá strana, pri nádychu je bolesť vpravo. V prípade ľavostrannej pleuritídy, je bolesť prítomná vľavo.

Iná príčina bolesti môže byť napríklad:

Zápal dýchacích ciest

Model, dolné dýchacie cesty a pľúca
Dolné dýchacie cesty a pľúca

Iným príkladom je zápal dýchacích ciest, a to rovnako horných aj dolných. Ak sú zapálené horné dýchacie cesty, tak je cítiť bolesť prevažne v hornej časti hrudníka a hrudnej kosti. Opäť je zhoršená hlavne pri nádychu.

Naopak, pri zápale dolných dýchacích ciest, ako napríklad pri zápale priedušnice a priedušiek, je možné cítiť bolesť v strede hrude a v jej nižšej časti. Bolesť môže mať pálčivý, rezavý a aj pichavý charakter a zhoršuje ju nádych.

Príčina je v pľúcach

Rovnako, aj zápal pľúc môže byť lokalizovaný iba na určitom mieste či strane pľúc. A následne podľa miesta pneumónie sa vyskytuje aj bolesť pľúc. Zhoršená môže byť práve nádychom.  

Veľakrát je však bolesť pri nádychu spôsobená tuberkulózou. To je vážne ochorenie, ktoré napáda najprv pľúca. Ak sa nelieči, môže sa cez krvný obeh dostať do iných orgánov a tkanív v organizme, napríklad do mozgu aj do kostí a sprevádza ho aj kašeľ.

Medzi veľmi vážne ochorenia patrí rakovina pľúc. Hlavným rizikovým faktorom jej vzniku je znečistené ovzdušiefajčenie a genetická predispozícia. Okrem zhoršeného dýchania, patrí k jej príznakom aj bolesť na hrudníku. Tú môže zhoršovať dýchanie.

Samozrejme, treba si všímať aj ďalšie symptómy pre túto chorobu:

  • kašeľ, dlhotrvajúci a jeho neúspešná liečba ATB
  • vykašliavanie krvi
  • zvýšenú telesnú teplotu
  • chudnutie
  • nechutenstvo
  • únava

Ostatné príčiny bolesti pri nádychu

Muž má bolesti brucha, tie sa môžu zhoršiť dýchaním
Bránica sa pri nádychu pohybuje smerom do brušnej dutiny, následkom toho sa zhoršuje bolesť

Tento príznak nemusí byť len v prípade ochorenia dýchacieho ústrojenstva. Pretože, hrudník je veľmi blízko brušnej steny a brušných orgánov. Veľakrát sa tak bolesťou tohto typu prejavuje napríklad zápal brušnej dutiny. A to pobrušnice.

Prípadne, vyskytnúť sa môže aj bolesť pod rebrami pri peptickom vrede. Bolesť pod ľavými rebrami, zhoršená pri nádychu, môže byť aj v prípade pankreatítídy. Dokonca, aj bolesť z hrubého čreva môže byť spojená s nadýchnutí sa.

Ak bolí pri nádychu v oblasti obličiek, môže to byť príznakom pre ich ochorenie, a to zápal alebo obličkové kamene. Príznakom ochorení a ťažkostí s chrbticou býva prítomná bolesť pri nádychu, a to pod lopatkami. Jej vyžarovanie môže byť do oblasti pod rebrá alebo do celého hrudníka. Hlavne ak ide o krčnú a hrudnú časť chrbtice.

Po úraze hrudníka je typická. A jej intenzita je rovnaká v prípade narazenia, ale aj zlomenia rebra či viacerých rebier naraz. Bolesť následne zhoršuje zmena polohy, pohyb a aj pohyb hrudníka pri dýchaní. Aj v prípade spomínaného narazenia pretrváva niekoľko týždňov. Iným príkladom je Tietzov syndróm, čo je zápal chrupaviek rebier.

Infografika znázorňuje najčastejšie príčiny bolesti pri nádychu
Súhrn najčastejších príčin

Ďalšie zaujímavé zdroje

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Vyštudoval Strednú zdravotnícku školu v Nitre a bakalárske štúdium Urgentnej zdravotnej starostlivosti na UKF v Nitre. Po škole pracoval dva roky na traumatológii. Od roku 2006 v záchrannej zdravotnej službe. V súčasnej dobe stále pôsobí v oblasti prednemocničnej zdravotnej starostlivosti.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Čo znamená bolesť chrbta medzi lopatkami? Najčastejšie príčiny Čo znamená bolesť chrbta medzi lopatkami? Najčastejšie príčiny

Bolesť je príznak, ktorý nám naznačuje, že sa v tele deje niečo neprirodzené. Upozorňuje nás na to. Bolesť medzi lopatkami je symptómom pre rôzne ochorenia. Môže ísť o problém s hrudnou...

Tuberkulóza nepatrí minulosti, ročne zabíja milióny ľudí Tuberkulóza nepatrí minulosti, ročne zabíja milióny ľudí

Tuberkulóza v minulosti spôsobila enormné straty na ľudských životoch . Počty nakazených a mŕtvych sa eliminovali s objavom vakcíny , ktorá prestala byť povinnou pre klesajúcu...

Čo je to otrava krvi - sepsa, aké má prejavy a ako prebieha? Čo je to otrava krvi - sepsa, aké má prejavy a ako prebieha?

Sepsa , ktorú verejnosť pozná skôr ako otravu krvi , patrí medzi jeden z najvýznamnejších problémov dnešnej medicíny. Ide o závažnú komplikáciu viacerých chorobných stavov , ktorá...

Ako sa chrániť pred novým koronavírusom COVID-19? Prinášame 8 efektívnych zásad a opatrení Ako sa chrániť pred novým koronavírusom COVID-19? Prinášame 8 efektívnych zásad a opatrení

Koronavírus COVID-19 sa šíri „rýchlosťou svetla”. Vakcína zatiaľ neexistuje, a napriek opatreniam zo strany vlád jednotlivých štátov, zdravotníckych organizácií a individuálnym...

Koronavírus vs. chrípka: Čo nás  ohrozuje viac? Koronavírus vs. chrípka: Čo nás ohrozuje viac?

Ľudia sú vydesení z nového koronavírusu . Obávajú sa nakazenia ako nikdy predtým. Prečo sme sa doteraz žiadneho ochorenia toľko neobávali? Môže za to nie len samotné ochorenie, ale...

Naposledy aktualizované 08.06.2018


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.