späť na zoznam príznakov

Čo značí bolesť semenníkov? Môže ísť o prechladnutie či ochorenie?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Čo značí bolesť semenníkov? Môže ísť o prechladnutie či ochorenie?
Zdroj foto: Getty images

Je príznakom pre rôzne ochorenia semenníkov, ale aj pre ochorenia mimo pohlavné ústrojenstvo. Značí zápal semenníka, nadsemenníkov alebo prostaty. Jej dôvodom môže byť aj hernia. Aj nadmerné vzrušenie alebo dlhšia absencia ejakulácie. Príčin je viac.


Bolesť semenníkov môže byť vyvolaná vonkajším podnetom, prípadne môže ísť o príznak infekčnej choroby. Môže byť pohlavne prenosná, alebo napáda reprodukčné mužské orgány. Kým väčšina chorôb je jednoducho liečiteľná, môžu sa vyskytnúť aj vážnejšie ochorenia. Napríklad ochorenia nádorového typu.

Vonkajšie faktory, prechladnutie i úraz

Veľakrát je bolesť spôsobená vplyvom vonkajších faktorov. Zaraďujú sa sem úrazy. Rôzne poranenia, mechanické poškodenia traumatického charakteru.

Muž v spodnom prádle, v boxerkách
Tesná spodná bielizeň nie je vhodná

Ťažkosti spôsobuje aj príliš tesné oblečenie. A to najmä spodná bielizeň alebo nohavice. To môže tiež spôsobovať buď bolestivé stavy alebo povrchové začervenanie pokožky v okolí.

Rovnako, bolesť môže spôsobiť i častý a príliš intenzívny opakovaný sexuálny styk.

Podobne ako tesné oblečenie, tak aj dlhodobé sedenie, ale aj sedenie na sedadle bicykla, môže spôsobiť ťažkosti. 

Najhoršia je kombinácia tesného oblečenia s dlhodobým sedením. Príčinou je tlak na oblasť pohlavného ústrojenstva a cievy, čo zhoršuje prekrvenie danej partie.

Následne, môže sa jednať o prechladnutie, príčinou môže byť i prechúknutie, pobyt v studenom prostredí i sedenie na chladnej podložke. A to pri nedostatočnom, vlhkom či spotenom oblečení.

 

Ochorenia semenníkov ako príčina bolesti

Veľmi častým ochorením je zápal semenníka, teda orchitída alebo oboch semenníkov. Pričom, postihnuté bývajú aj nadsemenníky (epididymitída). Podľa strany zápalu následne vzniká aj bolesť pravého, ľavého alebo oboch semenníkov. Bolesť často vyžaruje aj do podbruška. Niekedy sa môže vyskytnúť aj v prípade zápalu prostaty.

Mužské pohlavné ústrojenstvo, penis, miešok, semenníky, nadsemenníky, močový mechúr, prostata
Zápal môže postihnúť každú z častí mužského ústrojenstva

Okrem bolestivosti sa prejavuje tento problém aj opuchom, zdurenímbolestivosťou už pri dotyku. Vo väčšine prípadov nie sú zápaly príliš vážne. Avšak, je potrebné ich liečiť. Zanedbanie a nedoliečenie by mohlo spôsobiť komplikácie alebo častejšie opakované zápaly.

Otočenie semenníka v miešku, teda torzia semenníka, je nepríjemne a náhle bolestiví stav. Dochádza pri nej k otočeniu semenníka aj s jeho cievnym zásobením. To má za následok obmedzenie prietoku krvi do semenníka a prívodu kyslíka a živín do buniek. 

Často bolesť vystreľuje do stehna, pridružuje sa aj nevoľnosť vracanie. Najčastejšie vzniká u dospievajúcich chlapcov do 18. roku života. Vyžaduje čo najskôr odborné ošetrenie.

Varikokéla je stav, keď dochádza k zmnoženiu a rozšíreniu žíl v miešku. Sprevádza ju taktiež bolesť. Prejavom je tlak v semenníku a ťahová bolesť a pri väčšom rozsahu sa zväčší aj semenník. Príčinou je porucha odtoku krvi zo semenníkov pre zmenu cievnych pomerov v miešku.

Hydrokéla, je taktiež jednou z príčin. Je to vlastne opuch semenníka zapríčinený nahromadením tekutiny v miešku, ktorá sa nedostatočne vstrebáva. Tento opuch sa väčšinou neprejavuje bolesťou. Spôsobuje ho napríklad zápal, úraz. Ale aj iné ochorenia.

 

Rakovina semenníkov

Zrejme najnebezpečnejšou chorobou, ktorá môže mať na prvý pohľad nevinný symptóm je rakovina semenníkov. Čo je vážne nádorové ochorenie. Najčastejšie postihuje mužov od 15. do 39. roku života.

Semenník postihnutý týmto ochorením nemusí vôbec bolieť. Hlavne v rannom štádiu ochorenia. Pričom ďalším symptómom je aj stuhnutie, zväčšenie, a nahmatanie hrčky a nerovností na semenníku. Bolesti v bokoch, bolesti brucha a v podbruší môžu byť prejavom neskorého štádia

Dôležité je skoré zachytenie a odstránenie nádoru. Nádor je potrebné odstrániť chirurgicky, používa sa aj rádioterapia a chemoterapia. Vďaka novým liečebným metódam sú ale prognózy pomerne pozitívne.

 

Pohlavne prenosné ochorenia a bolesť semenníkov

Muž a žena ležia v posteli, sú zakrytí, pohlavný styk
Aj ako následok pohlavne prenosného ochorenia

Viac nebezpečné sú rôzne druhy pohlavne prenosných infekčných chorôb. Napríklad kvasinková infekcia. Tá je častá u žien, ale vyskytuje sa aj u mužov. Má viacero príznakov, od bieleho povlaku na jazyku, pálenie pohlavných orgánov, až po výtok z močovej rúry. Ochorenie postihuje celý organizmus a je nutné ho začať včas liečiť.

Spolu so svrbením v močovej trubici je bolesť semenníkov príznakom aj pre inú pohlavne prenosnú chorobu. Konkrétne pre chlamýdiovú, ktorá sa prenáša vaginálne, orálne aj análne od nakazeného človeka.

Infekciu spôsobujú mikroorganizmy. Pohlavný typ infekcie má na svedomí chlamýdia trachomatis. Veľmi často sa vyskytuje aj bolesť pri močení a bolesť v podbruší. Infekcia sa musí vždy liečiť antibiotickými prípravkami. Iný príklad je kvapavka.

 

Iné príčiny bolesti semenníkov

Bolesť semenníka u niektorých mužov môže zapríčiniť dlhšia absencia pohlavného styku alebo ejakulácie. Naopak, niektorí majú skúsenosť s bolesťou pri vzrušení alebo po vyvrcholení, teda ejakulácii. Príčinou je zvýšené prekrvenie.

Vyskytnúť sa môže pruh, teda prietrž brušnej steny a vyklenutie čreva do semenníka. Hernia do mieška alebo aj skrotálna hernia. Miešok, skrótum alebo latinsky scrotum. Viditeľný je opuch a pocit plnosti v miešku.

Bolesť môže vyvolať aj obličkový alebo močový kameň. Ak sa posúva v močovode smerom do mechúra, dráždi sliznicu, a to vyvoláva nepríjemné bolesti. Bolesti môžu vyžarovať aj do mieška, teda semenníka a krížov či drieku.

Hernia, oblička a močové kamene
Hernia v mieste mieška, ale aj močové kamene sú príčinou ťažkostí

Bolesťou semenníkov sa ale môžu prejavovať aj príušnice, čiže zápal príušnej žľazy. Je to jeden z možných symptómov. Pričom skôr ide o symptóm skomplikovania tejto choroby a vo väčšine prípadov sa nemusí ani vyskytovať.

Infografika uvádza najčastejšie príčiny bolesti semenníkov
Súhrn najčastejších príčin bolesti semenníkov

Video o príčinách bolesti semenníka

Video o príčinách bolesti semenníka

Ďalšie zaujímavé zdroje

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Vyštudoval Strednú zdravotnícku školu v Nitre a bakalárske štúdium Urgentnej zdravotnej starostlivosti na UKF v Nitre. Po škole pracoval dva roky na traumatológii. Od roku 2006 v záchrannej zdravotnej službe. V súčasnej dobe stále pôsobí v oblasti prednemocničnej zdravotnej starostlivosti

Čítajte 6 skúseností užívateľov s bolesťou semenníkov

Čo značí bolesť semenníkov? Môže ísť o prechladnutie či ochorenie? patri medzi príznaky Bolestí
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Čo hrozí striedaním sexuálnych partnerov? Pohlavne prenosné ochorenia Čo hrozí striedaním sexuálnych partnerov? Pohlavne prenosné ochorenia

Ochorenia, ktoré sa prenášajú pohlavným stykom sa nazývajú sexuálne prenosné ochorenia (Sexually transmitted diseases - STDs). Prenos z osoby na osobu počas pohlavného styku, takto sa...

Ako sa prenáša kvapavka? Príznaky u žien a mužov sa líšia Ako sa prenáša kvapavka? Príznaky u žien a mužov sa líšia

Kvapavka je vysoko nákazlivé pohlavne prenosné ochorenie. K prenosu teda dochádza pohlavným stykom. Avšak, nákaza neprebieha iba vaginálnym stykom, ale aj análnym alebo orálnym. To, či...

Pohlavné choroby v lete: Aké nebezpečie prináša sexturizmus? Pohlavné choroby v lete: Aké nebezpečie prináša sexturizmus?

Ľudia v lete cestujú za oddychom, iní radi spoznávajú nové krajiny alebo navštevujú rôzne pamiatky. Prahnú po poznaní neznámych kultúr, ich spôsobu života a nie len to. Túžba zažiť niečo...

Naposledy aktualizované 10.09.2020


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
Laďa 17.11.2019 20:23

Ja mám bolesti semenníkov, ktoré mi vyžarujú do sedacieho svalu,a pocit ako pri hemoroidoch,chcem sa spýtať ,či to môže spôsobovať aj porucha nervového systému...???

Mia 07.11.2019 00:39

bolest chrbtice, semeniky v ohni

Čo mi pomohlo

kvalitna zdravotna stolicka, ktoru mi poradil nejaky borec cez kancelarskestolicky a neskutocne dobre sa mi na nej sedi

Bolest vedla penisu - Bolest 08.10.2018 22:28

Zdravim,, posledne dva tyzdne mam bolesti v lavej strane vedla penisu. Ale len ked stojim. Ked sedim tak nic necitim, ked chodim tak boli menej. Nic som nenahmatal ani na semennikoch ani v miesku. Cim viac stojim tym viac to boli. Myslel som si, ze som len prechladol,, pred dvoma tyzdnami som sedel pol hodiny na studenej lavici.. ale neprechadza to.. Dakujem

Bolest - Rambo12 02.05.2018 13:44

dobry den vam prajem a chcel by som sa spytat ze j a mam velky zapal zemenika na pravej strane a stale ma to pali a potom som zbadal na pravej stra mi zacala opuchat cela noha tak chcem sa spytat ze ako mam postupovat ze ako sa to da vyliecit aby som to uz nemal .dakujem

Makyavella 21.10.2019 10:04

Pane, vy vyslovene hazardujete so zdravim. Na internete vas nikto nevylieci a vec, ktoru popisujete, je akutna a okamzite by ju mal presetrit lekar. Mozete mat kludne upchatu cievu, ak vam opucha noha.. Ale moze to byt aj 1000 inych pricin.. Tu prikladam clanok o najcastejsich chorobach semennikov, ale citajte si ho az po ceste na urazovku, lebo tam by som na vasom mieste utekal ihned -- https://vimax.sk/choroby-semennikov/

juraj durcik 22.01.2020 19:40

Bodava bolest na pravom semeniku

Priciny bolestivych semennikov - Adam 05.03.2018 09:27

Pridavam clanok z nasho blogu, kde sme spisli bezne priciny bolesti. Kazdopadne tieto veci doma nevyriesite a casom sa moze stav zhorsovat. Je nutna navsteva urologa.. Podrobne o pricinach tu - https://vimax.sk/bolest-semennikov/

Čo mi pomohlo

Urcite vam pomoze jedine rychla navsteva obvodaka alebo priamo urologa.. Pricinu sam od seba nespoznate, takze ak to trva dlhsie, treba sa na to pozriet odborne.

citlivost semenikov na dotyk a zvacsenie nadsemenikov - jan 31.07.2017 08:00

Bolia ma nadsemeniky aj semeniky. V nadsemeniku som si nahmatal hrcku.

xy 26.08.2017 15:37

Urologické vyšetrenie ...

juraj 11.09.2017 03:54

Ahoj som diabetik moj problem je bolest semenikov bolia ma aj pri sexualnom styku aj bezne neni to nejak silna bolest skor tupa mal som aj kvasinkovu infekciu a neviem ci som ju dostal od byvalej priatelky priatelky teraz mam novu znamost a bojim sa aby ju nedostala aj ona ak som nakazeny mam este problem aj s erekcijou ktoru neviem udrzat ako sa to da vylepsit a liecit dakujem za skoru odpoved.