Nezostúpený semenník

Nezostúpený semenník patrí medzi ochorenia mužských pohlavných orgánov, pričom tento stav sa vyskytuje už u novorodencov a postihuje zhruba tretinu nezrelých novonarodených chlapcov. U riadne narodených detí sa vyskytuje najviac v 4 % prípadov. Tento stav je teda pomerne častý a vo väčšine prípadov dochádza k jeho postupnému upraveniu. V prípade, že sa tak nestane, je potrebný lekársky zásah, pretože nezostúpenie semenníka priamo ovplyvňuje mužskú neplodnosť.
Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť
Nezostúpený semenník lieči
Chirurgia
, Pediatria
, vyšetruje
Magnetická rezonancia
, Sonografia
, patrí medzi Ochorenia semenníkov, nadsemenníkov a semenovodov
Ďalšie názvy: kryptorchismus, retencia semenníka
V obsahu nájdete:
Popis ,Charakteristika ,Príčiny,Príznaky ,Diagnostika, Priebeh , Video
Príznaky Nezostúpeného semenníku
Charakteristika
Semenníky ako také vznikajú už počas vnútromaternicového vývoja plodu v tele matky, pričom v tomto čase sú uložené v brušnej dutine a postupne zostupujú dole do oblasti, kde sa vyskytujú u zdravých detí hneď po narodení. Počas tohto procesu zostupovania ale môže prísť k patologickému stavu, kedy sa zostupovanie jedného semenníka zastaví. Týka sa to najmä predčasne narodených chlapcov. Obvykle sa tento stav počas prvého roka sám upraví a semenník zostúpi.
Nezostúpený semenník aj po tejto dobe je však už patologickým a chorobným stavom a môže ísť o rôzne príčiny, ktoré toto ochorenie spôsobili, napríklad prekážka v zostupu alebo porucha riadiaceho mechanizmu, ktorý zostup semenníka riadi. V prípade nezostúpenia semenníku sa v ňom nemôžu vytvárať spermie a dochádza tak k neplodnosti. Častou komplikáciou je ale následne aj vznik nádoru a rakoviny v semenníku. Práve preto treba, obvykle do 2. roku života, tento stav lekársky upraviť.
Príčiny
Je viacero rôznych príčin nezostúpenia semenníku, napríklad môže ísť o nejakú prekážku v ceste, ktorá znemožňuje toto zostúpenie, prípadne má problém hormonálny charakter, kedy v dôsledku nedostatočnej hladiny testosterónu prichádza k poruche hormonálnej signalizácie v mozgu v časti, ktorá zostup semenníka riadi. V každom prípade, hneď ako sa zistí, že sa dieťa narodilo s týmto ochorením, je potrebné ho sledovať a v prípade, že sa stav neupraví, je nutný odborný zásah.
Príznaky
Typicky sa tento stav prejavuje fyzikálne, kedy u novorodenca na pohľad aj na pohmat nie je možné nájsť druhý semenník v mieste, kde by mal byť, na rozdiel od prvého semenníka. V prípade, že sa táto choroba vyskytla v dôsledku hormonálnej poruchy a nedostatku testosterónu, je možné si všimnúť aj iné príznaky tohto nedostatku, napríklad problémy s rastom ochlpenia alebo vlasov, prípadne s vývinom druhotných pohlavných známok u chlapca.
V období puberty dochádza v prípade neliečenia tohto stavu k zastaveniu a nemožnosti produkcie spermií, čo sa odrazí okamžite na neplodnosti chlapca a neskôr dospelého muža. Najmä v období puberty je nedostatok testosterónu viditeľný, napríklad aj pri vývine hlasiviek a v nedostatočnom zhrubnutí hlasu, ale tiež v nedostatočnom vývoji pohlavných znakov. Inými symptómami sa toto ochorenie obvykle už neprejavuje, neskôr sa ale môžu pridružiť komplikácie v brušnej dutine a pohlavnej sústave.
Diagnostika
Vyšetrenie sa vykonáva jednak pohmatom a jednak je ochorenie viditeľné obvykle už na prvý pohľad. Na potvrdenie diagnózy je ale nutné vykonať palpačné a fyzikálne vyšetrenie a to tak v sede ako aj v ľahu. Na potvrdenie presného umiestnenia zastaveného zostupu semenníka sa zas využívajú zobrazovacie vyšetrenia, konkrétne najčastejšie buď sonografia, čiže ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie, prípadne magnetická rezonancia. Niekedy je potrebné aj laparoskopické detailné upresnenie pozície.
Ako sa ochorenie prejavuje u detí
Ako sa ochorenie prejavuje u detí
Priebeh
Ochorenie sa prejavuje už od narodenia, pričom trápi tretinu predčasne narodených novorodencov a zhruba 3 až 4 percentá riadne narodených chlapcov. Napriek tomu, výskyt tohto stavu ešte nemusí byť neriešiteľný, pretože vo väčšine prípadov semenník zostúpi obvykle počas prvého roku života. Ak sa tak nestane, je nutné čo najskôr umelé upravenie pozície semenníka, pretože pri neliečení ochorenia dochádza k neplodnosti a niekedy aj nádorom na semenníku.
Naposledy aktualizované 24.08.2015
Autor článku

Michal Hrebík
redaktorRedaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.
- Web: https://zdravoteka.sk/
- Email: michal@zdravoteka.sk
Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.