Krvný výron je nepríjemná ťažkosť. Čo vedie k vzniku modrín? Ako ich odhalíme a liečime?

Krvný výron je nepríjemná ťažkosť. Čo vedie k vzniku modrín? Ako ich odhalíme a liečime?
Zdroj foto: Shutterstock

Krvný výron sa často skloňuje s úrazmi končatín. Táto ťažkosť sa však môže vyskytnúť aj spontánne, alebo je príznakom vážneho ochorenia. Liečba je komplexná.

Charakteristika

Krvný výron (hematóm, odb. haematoma) je stav, kedy sa krv vyleje extravaskulárne, teda mimo ciev, väčšinou pod kožu alebo do kože. Následne dochádza k dráždeniu okolia a provokácií zápalu. Ten sa prejaví opuchom v danej oblasti a bolesťou.

Hematóm ako taký môže byť menej závažný, no v inom prípade ohrozuje život pacienta. Súvisí to hlavne s lokalizáciou krvného výronu i jeho veľkosťou.

V zásade ide o modrastú alebo purpurovú škvrnu, ktorá sa nazýva literárne „sinka“, alebo v bežnej reči „modrina“ či „podliatina“.  

Pri okom viditeľných sinkách krv býva najčastejšie nahromadená v podkoží, pod povrchom neporušenej kože. Vychádza z poškodenia krvných ciev v hlbších vrstvách podkožného tkaniva.

Purpurová farba modriny je spôsobená prítomnosťou hemoglobínu (krvného farbiva z červených krviniek). Ako sa hematóm vstrebáva, stáva sa postupne žltkastým, k čomu vedie hromadenie žlčových pigmentov v tkanive a pozvoľná absorpcia krvi.

Modriny sú zvyčajne spôsobené nárazom alebo tlakom, avšak u starších ľudí a pri niektorých ochoreniach sa môžu vyskytnúť spontánne. Svoju úlohu pri tvorbe modriny zohráva aj krvný tlak. Pri jeho veľkom zvýšení, môže dôjsť k poškodeniu kapilárneho podkožného (subkutánneho) riečiska.

U ochorenia s názvom hemofília sú krvné výrony kože typické.

Delenie modrín podľa veľkosti:

  • Petéchie – drobné bodkovité kožné krvné výrony, nevystupujú nad povrch kože a neblednú po zatlačení. Môžu sa objaviť pri pôsobení vysokého tlaku na kožu, ale aj pri nízkom príjme vitamínu C.
  • Ekchymóza – modrina, vyskytuje sa pri ochoreniach - vaskulopatiách či trombocytopéniách, je väčšia než 3 centimetre.
  • Purpura – splývajúce petéchie. Purpura je prejavom rôznych ochorení. Môže sa vyskytnúť pri alergickej reakcii (anafylaktická p.), Henoch - Schönleinova purpura, starecká purpura a iné.
  • Sufúzia – rozsiahlejší výron, podliatina – vznikajú pri koagulopatiách (poruchách zrážanlivosti krvi).
  • Hematóm – väčšie kompaktné ložisko vyronenej krvi, tlačiace na okolité tkanivo, nachádza sa v koži a podkoží. Ťažkosť vzniká často pri traume (úraze) alebo samovoľne, napríklad pri aneuryzme, či nedostatku niektorých vitamínov.

Krvný výron sa vyskytuje pri rôznych úrazoch hlavy, chrbtice, ale aj svalov, kĺbov, hrudníka, srdca či pečene. U novorodencov sa môže objaviť vo forme kefalhematómu ako pôrodná komplikácia.

Príčiny

Medzi hlavné príčiny vzniku modrín a podliatín patrí:

  • Úraz – trauma – často tupé poranenia, vrátane zlomenín kostí a podvrtnutí kĺbov. Niekedy môže ísť o zavadenie o nábytok, ale aj o úder, pád a podobne.
  • Infekčné ochorenie – pri niektorých infekciách dochádza ku vzniku modrín, napr. koronavírus.
  • Cievna výduť – aneuryzma – môže dôjsť k jej prasknutiu a krv sa dostáva mimo ciev do extravaskulárneho priestoru, čo vedie k vzniku modrín.
  • Nedostatok vitamínov C, K – súvisí s oslabenou tvorbou kolagénu, ako aj so zhoršením zrážania krvi.
  • Antikoagulačná liečba – pri podávaní liekov na zrážanie krvi môže dôjsť k väčšiemu výskytu hematómov.
  • Vrodené poruchy zrážania krvi – Von Willebrandova choroba, hemofília.
  • Poruchy pečene – hepatitída či cirhóza pečene (napr. poalkoholová) vedú ku zníženej tvorbe proteínov zrážania krvi.
  • Trombocytopénia – znížené množstvo krvných doštičiek môže byť zapríčinené najčastejšie leukémiou, chemoterapiou, rádioterapiou.
  • Zvýšený krvný tlak – v niektorých prípadoch môže viesť ku vzniku modrín, hlavne petéchií.
  • Vyššia fragilita kapilár pri vaskulopatiách (poškodeniach ciev) - cievy sú náchylnejšie. Môže ísť aj o vekom podmienené oslabenie cievnej steny.
  • Henoch- Schönleinova purpura – zápal cievnej steny, ktorý sa prejavuje okrem iného kožnou purpurou.
  • Cukrovka – diabetes mellitus – pri tomto ochorení môžu drobné cievy byť fragilnejšie a rýchlejšie praskajú.
Modriny - čelo dieťaťa, ruka - lakeť dospelá osoba a noha - koleno
Modriny majú rozličné príčiny a ich farba závisí aj od času vzniku a rozpadu hemoglobínu. Zdroj foto: Shutterstock

Kedy vyhľadať lekára

Lekára vyhľadáme pri úraze. Pokiaľ je podozrenie na násilie, je nutné kontaktovať príslušné zložky. Môže ísť o modriny vzniknuté úderom, niekedy nie je jednoduché dopátrať sa príčiny. Pri ostatných ochoreniach by mal byť pacient dlhodobo dispenzarizovaný a adekvátne liečený.

Doktora vyhľadáme aj vtedy, keď modriny nemiznú.

Tiež je vhodné vyhľadať špecialistu, pokiaľ sa sinky objavujú „samé od seba“, ako aj pri ich bolestivosti. Niekedy môže byť hlavnou komplikáciou problém s videním, nakoľko je modrina okolo oka a je sprevádzaná opuchom (úraz hlavy).

Obvodný lekár musí niekedy komunikovať aj s ďalšími špecialistami, v tomto prípade dermatológom, hematológom alebo diabetológom. Niekedy je nutné zapojenie celého zdravotníckeho tímu, vrátane traumatológa a psychiatra.

Diagnostika

Modriny nie sú len estetickým problémom a môžu signalizovať aj iné, vážnejšie ochorenie.

Správne určená diagnóza je základom pre efektívnu, racionálnu liečbu. Pri objavení sa modriny lekár pátra po jej príčine. Okrem anamnézy si fyzikálne vyšetrí pacienta. Po inšpekcii modriny si všíma dotykom bolestivosť v jej okolí. Pacienta sa pýta cielené otázky, ako asi sa modrina vytvorila.

Ku základnému vyšetrovanie patrí aj odber krvi, vďaka ktorému môže prísť lekár na niektoré ochorenia. Z krvi je možné okrem infekcie zistiť aj rýchlosť zrážania krvi. Existujú však aj špecifické markery, napríklad pri hemofílií.

Niekedy je krvný výron skrytý (napr. po úraze), nie je ho možné odhaliť pri bežnom vyšetrení. V týchto prípadoch poslúži lekárovi CT vyšetrenie, prípadne magnetická rezonancia. Pomáhajú napríklad pri diagnostike subdurálneho, epidurálneho hematómu, ale aj ruptúre cievnej výdute hrudnej aorty.

Liečba

Liečba modrín pozostáva z niekoľkých bodov. V zásade liečime základné ochorenie. Či už je to úraz alebo hemofília, existujú základné a rozšírené postupy, ako pacientovi pomôcť.

Pri traume bez porušenia kožného krytu je vhodné prikladať studený ľad v sáčku. Chladený obklad spomalí tvorbu krvnej podliatiny hlavne bezprostredne po úraze.

Bandážovanie, respektíve elastická kompresia nad modrinou sa odporúča vtedy, keď potrebujeme zabráneniu presakovania krvi do priestoru mimo ciev, ale aj pri vážnejších úrazoch. Kompresiou obmedzíme tok krvi do úrazom exponovanej časti tela.

Niektorí autori odporúčajú zdvihnúť postihnutú časť tela s modrinou nad úroveň srdca. Vedie to k zníženiu prietoku krvi danou oblasťou.

byliniek sa odpočúva hlavne arnika, ľubovník, pagaštan, kostihoj alebo aloe. Môžu sa aplikovať lokálne v masti alebo kréme, spolu s vitamínom K. Tiež sa prepodkladá, že účinné látky ananásu (bromelaín) znižujú výskyt modrín a lokálny zápal ako taký.

Pri podozrení na nedostatočný príjem vitamínov K a C je potrebná úprava diéty. Tiež je možné vitamíny suplementovať v podobe lekárenských preparátov.

Medikamentózna liečba

Z liečivín našiel svoje uplatnenie heparín, prípadne heparinoid. Účinkujú pri vstrebávaní samotného hematómu a podávajú sa vo forme krému a masti.

Pijavica lekárska (Hirudo medicinalis) sa využívala hlavne v minulosti, no je možné ju aplikovať aj v dnešných časoch. Hirudoterapia pomáha pri odstránení siniek. Na trhu je tiež možné dostať prípravky s obsahom hirudínu (účinnej látky), vďaka ktorej efektívne pomáhame pri hematómoch.

Prevencia

V prevencii zohráva svoju úlohu dostatočná a pravidelná diéta s obsahom vitamínu C a K. Ide teda hlavne o citrusové plody a listovú zeleninu.

Fytoterapia tiež presadzuje podávanie flavonoidov, ktoré priaznivo pôsobia na cievnu stenu a aj ako antioxidačné činidlá. Svoje stále miesto medzi nimi má napríklad rutín, ale aj kvercetín.

Z dlhodobého hľadiska má význam pravidelný pohyb, aj u starších. Zlepšuje okrem iného mikrocirkuláciu celého organizmu, a tak pomáha predchádzať ťažkostiam s modrinami a podliatinami. Môže ísť o pravidelnú chôdzu, plávanie.

Silovým a bojovým športom ako vzpieranie a box sa radšej vyhneme.

Krvný výron je ťažkosť, ktorá môže súvisieť s celým radom chorôb. Vyskytuje sa často po úraze a je doprevádzaný opuchom a bolesťou. Lieči sa staronovými metódami.

fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

Odporúčané